Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Bezpaskove kamery

cuaron (244)|8.3.2009 21:54
Jaky mate nazor na bezpaskove kamery (se zaznamem na DVD, HDD nebo pametove karty)? Uvazuju, ze bych takovou kameru koupil. Ma tu s nimi nekdo zkusenosti?
Taky jsem se chtel zeptat, jestli je mozne v kamerach se zaznamen na HDD nebo pametove karty primo pri nataceni mazat nepovedene zabery.
cuaron (244)|10.3.2009 18:44
Nikdo nema zadny nazor na tyhle kamery nebo zkusenosti s nima? Vyhody/nevyhody?
MIHI (940)|10.3.2009 19:16
Není bezpásková jako bezpásková..:) Já znich znám jen kartovou EX1 pokud mám hodnotit:
Výhody
- celkem "slušná" kvalita záznamu
- možnost mazání záběrů, jednoduché koprování a procházení/vyhledávání materiálu přímo na place
- je to operativní, záznam téměř okamžitě
- asi to má menší spotřebu (nevím, ale předpokládám)

Nevýhody:
- k dispozici má člověk jen omezenou záznamovou dobu danou počtem karet, pokud potřebuje víc, musí průběžně přesypávat do počítače
- k importu do Avidu je nutné materiál převést přes Browser
- archivace je naprd. Buď to schovávat na HDD (celkem nespolehlivé a navíc aby člověk furt kupoval disky) nebo přepsat na XDCAM (už je to ale přepis, navíc je to docela drahé)

Teď mě nic dalšího nenapadá...
Pave1 (4279)|10.3.2009 19:50
Já jen doplním, že pokud jde o kameru pro běžné použití (rodina, děti, pes, dovolená a spol) pak bezpáskové kamery mají některé výhody (i nevýhody .-) ).

1. Kamery jen s kartou - dobrá kvalita obrazu i zvuku, klimaticky odolné, vhodné na snímání např. při sportu (nebo tam, kde se kameraman pohybuje), nenáchylná na prach, menší rozměry.

nevýhodou jsou zálohy, ale pokud nejsi "dokumentarista", který zálohuje "master kvalitu", pak se to dá zvládnout (dva disky a nějaká ta DVD rozdaná lidem z rodiny).

2. Kombinace disk - karta - asi jde o dočasné řešení, než karty budou s dostatečnou kapacitou. Např. Canon HG21/20 dává ale moc pěkné obrázky, disk můžeš použít na různé blbnutí, karty tam, kde by disk nemusel dobře fungovat (např. nad 3000 m.n.m.), navíc tahle kamera bude trochu větší, což má své výhody při ovládání a držení kamery (záběry z ní mohjou být stabilnější, než z malé kartovky).

Pro zálohy platí to samé co pro kartovky.

3. Páskové kamery (HDV) pro amatérské dokumentaristy - tito lidé se vracejí k natočeným materiálům, vyžadují větší kameru s dobrým manuálním ovládáním, zabývají se problematikou natáčení seriozněji, archivují master kvalitu pro další zpracování (na páskách). Nejsou to běžní spotřebitelé, ale velcí fandové, investují větší částky do příslušenství a snaží se tvořit i serioznější dílka.

---

Je zřejmé, jaký je rozdíl mezi kategoriemi 1. a 2. a tou třetí, a z toho vychází i ta koncepce kamer (dělají se i kartovky pro náročné, v ceně kolem 60 - 80k, tam se ale zálohuje např. opět na pásek do HDV, pomocí druhé malé kamery).

Běžný uživatel kamery s kartovou kamerou ale vystačí a zálohování zvládne, kamery s diskem jsou jen větší, takže se občas lépe drží (může to vyhovovat víc, než ta malá kamera). PRo náhled je ale vždy dobré mít hledáček (nebo stínítko na LCD)
cuaron (244)|11.3.2009 15:58
Pavel: Pred casem jsem tu v jednom auditku psal, ze zvazuju koupi XH-A1 (na nataceni kratkych hranych filmu), a nekdo (myslim, ze zrovna ty) mi misto toho doporucil bezspaskovou Panasonic HMC151E. Coz je taky jeden z duvodu, proc jsem se na ty bezpaskovy kamery ptal. A taky jsem slysel jsem, ze i v profesionalnim prostredi se pouzivaj cim dal casteji.
Kolik minut videa se tak zhruba vejde na jednu napr. 16GB kartu?
Pave1 (4279)|11.3.2009 17:06
hmm, to jsem tedy sklerotik .-) .

Ale ono opravdu nejde míchat dotazy na profi kamery v ceně 80 - 100k s dotazy na spotřební kamery. A pokud se někdo ptá na bezpáskové kamery "včetně DVD", pak tím kategorii jasně určil. Proto to dělím na spotřebitele a "amatérské dokumentaristy, kteří zpracovávájí MASTER kvalitu (to i z archivu, proto jsou pro ně vhodnější pásky).

---


Pokud se budeme bavit o drobných podnikatelích, jsou dnes kartové a páskové kamery zhruba 1:1. Výsledek v profi oblasti zatím končí vždy na pásu (nejlevnější a nejtrvanlivější záloha MASTER kvality), ale kartové kamery mají své výhody při některých způsobech natáčení a zpracování (prach, delší souvislý záznam, rychlé zpracování). I tam ale je možné mít malou HDV kameru (HV20) a pomoví té zálohovat master kvalitu na pásy (jde jen o množství, aby se to vyplatilo).

Kdybych se dnes rozhodoval mezi kamerou (pro drobné podnikatele) HMC151E a XH-A1, měl bych velké dilema :-) . A osobně vím, že HMC151E (karty SDHC s AVCHD) se prodává a zájemci jsou. U profíků jde prostě jen o tu archivaci vysoké kvality pro další zpracování, což u běžného rodinného dokumentaristy není vždy zvykem.
cuaron (244)|11.3.2009 17:19
No zrovna tu HV20 mam (na rodinne zabery). Takze bych ji k ty archivaci vyuzit mohl... :) No jeste to zvazim. Jen me zajimalo, jestli s kamerama se zaznamem na pametove karty nejsou nejaky problemy, o kterych bych mel vedet (prece jen s nima nemam zadny zkusenosti - ale ty jejich vyhody me lakaji).
Pave1 (4279)|11.3.2009 17:22
Kdyby Sony Z5 a Z7 netrpěla Rolling Shutter (CMOS čipů), pak by moje volba byla jasná :-) .

Ale takhle jsou tu kamery se CCD (JVC HM-100, HMC151E, XH-A1s). Je z čeho vybírat.
Pave1 (4279)|11.3.2009 17:36
[QUOTE=cuaron;219061]No zrovna tu HV20 mam (na rodinne zabery). Takze bych ji k ty archivaci vyuzit mohl... :) No jeste to zvazim. Jen me zajimalo, jestli s kamerama se zaznamem na pametove karty nejsou nejaky problemy, o kterych bych mel vedet (prece jen s nima nemam zadny zkusenosti - ale ty jejich vyhody me lakaji).[/QUOTE]


Pokud mluvíš o kamerách pro drobné podnikatele (jako je HMC151E), pak jde vždy jen o problém AVCHD (pokud točíš hodně, můžou tě převody do DVCPRO HD obtěžovat).

Druhá okolnost je, že tu máš kameru např. HPX171E, která používá drahé karty P2, ale zato na ně rovnou točí do DVCPRO HD (422, 100Mbps). S tím se dá např. i klíčovat, nemusí se to převáděd, takže záleží i na použití, jakou tu profi kartovku potřebuješ.
cuaron (244)|11.3.2009 17:49
Jo, myslim, ze bych se zaradil mezi drobne podnikatele. Muj rozpocet mi dovoli koupit kameru tak do 100 tisic.
Proc to prevadet do DVCPRO HD? Jinak ten zaznam nelze zpracovavat (strih v Adobe Premiere, uprava obrazu v Magic Bullet, pripadne nejaky efekty v AfterEffects, export to DVD-videa ci flashe)? Co se tyce digitalnich formatu, tak jsem celkem laik :)
Pave1 (4279)|11.3.2009 18:23
Dá se zpracovávat naitivně (formát AVCHD), ale ne dostatečně plynule a rychle, tak jak je pro potřeby drobných podnikatelů nutné .-) .

Navíc profi střižny preferují méně komprimované soubory, takže se to běžně pro zpracování převádí (záleží na množství). DVCPRO HD u panasonik kamer je tak nejbližší alternativa, přímo vyrábějí konverzní utilitu pro ten převod.
cuaron (244)|13.3.2009 18:10
Ta HPX171E se prodava za kolik? Nikde jsem to nenasel :)
Pave1 (4279)|13.3.2009 19:18
[QUOTE=cuaron;219408]Ta HPX171E se prodava za kolik? Nikde jsem to nenasel :)[/QUOTE]

a kdepak jsi hledal :-) ?

http://www.google.com/search?q=HPX171E%20cena
cuaron (244)|13.3.2009 19:26
Dik. Cili tak 120 tacu. V zahranici to snad bude levnejsi :)
cuaron (244)|13.3.2009 19:39
Ale ty P2 karty teda fakt nejsou levny :) Ja cekal par tisic a ne nekolik desitek tisic :)
Pave1 (4279)|13.3.2009 19:41
No, ještě připočti P2 karty, nejsou nejlevnější (cenu už si najdeš, viď .-) ).

Záleží prostě na tom, kolik toho točíš (třeba za měsíc), jestli by tě ten přepočet nevyšel levněji.
cuaron (244)|13.3.2009 19:55
Jo, koukal jsem. Karty za nekolik desitek tisic. To opravdu asi nebude pro me :)
Pave1 (4279)|13.3.2009 20:15
HMC151E vyjde lépe, ale zas ten přepočet ... (ty HDV pásky některé své výhody mají .-) ).
cuaron (244)|13.3.2009 20:27
Tu XH-A1cku jsem videl v zahranici prodavat uz za 67 tisic kc.
http://globalmediapro.com/dp/A01Q73/Canon-XH-A1-HD-Camcorder-PAL/
Na techhle strankach maji vsechnu techniku vyrazne levnejsi nez u nas, ale kolik by stalo postovny a clo jsem si jeste nezjistoval (jestli by se to vubec vyplatilo).
Pave1 (4279)|13.3.2009 21:10
doprava cca 2-3k + clo 10pct z částky vč dopravy (cca) + DPH 19pct a nějaké drobné poplatky bance a celnímu ouřadovi (celkem asi 700Kč).

Určitě bych ale šel do XH-A1s, případně Sony Z5 (pokud nevadí Rolling shutter u CMOS, má lepší kolébku zoomu a mnohem lepší displej, navíc barvy jsou o vous lepší).

HMC151E je levná alternativa, má XLR konektory, 720/50p, je lehká do ruky, záznam na levné karty. Jen holt ten přepočet .-) (nebo koupit externí disk, nevím jestli by to šlo s AVCHD?)
cuaron (244)|13.3.2009 21:25
A jsou vylepseni na XH-A1s tak vyrazny, ze by se vyplatilo priplatit si 20 tacu?
Pave1 (4279)|13.3.2009 21:27
Jednoznačně ano (kolíbka zoomu, audio možnosti kombinace interního a ext. mic atd, možnost změny ohniska a současně změny focusu - dvě serva objektivu, solidnější konektory ... ).

Ale ty Sonky fakt nejsou špatný, jen ty jejich zmršený CMOS čipy, někdy to může opravdu vadit.
JanDoma (11)|13.3.2009 21:39
No ja som v pondelok poslal peniaze na účet Globalmediapro do banky v Dánsku,
v utorok mi prišiel e-mail, že mi kameru posielajú zo Singapuru,
včera mi volali z Blavy zo spoločnosti Inspekta Slovakia, že prišla kamera/SONY Z5/
a či chcem zaplatiť clo a dph, poslali mi formuláre, ktoré som vyplnil a obratom e-mail poslal späť. Clo je 4,9% a Dph 19% na Slovensku, poplatok colníkom cca 10,-€.
Dnes ju mali precliť alebo v pondelok a má ma kontaktovať kurier, ktorému
pri preberaní kamery zaplatím clo a dph, celkom jednoduché a najmä rýchle. Ján
Pave1 (4279)|13.3.2009 21:44
To clo je buď ty cca 4pct nebo 10pct, záleží, jak to zařadí (TV kamery jsou za 4pct, videokamery za 10pct - jak to padne, slyšel jsem ...)
M1969 (44)|15.3.2009 16:36
Globalmediapro nieje aj v Anglicku, teda bez DPH a cla? Alebo tie ceny co maju na webe nie su konecne? Chcel som odtial kameru za 4000eur+doprava. Aká by bola teda konecna cena?
JanDoma (11)|15.3.2009 18:09
Globalmediapro je na New Zealand /Nový Zeland/, peniaze sa posielajú do banky Nordea v Kodani /Dánsko/,
kameru potom vyexpedujú zo Singapuru. Cena na Globalmediapro je za kameru a dopravu bez DPH.
Pave1 (4279)|16.3.2009 00:41
[QUOTE=JanDoma;219607]Globalmediapro je na New Zealand /Nový Zeland/, peniaze sa posielajú do banky Nordea v Kodani /Dánsko/,
kameru potom vyexpedujú zo Singapuru. Cena na Globalmediapro je za kameru a dopravu bez DPH.[/QUOTE]

Přesně tak, DPH a CLO je třeba připočíst.
PeLi (289)|16.3.2009 07:22
[quote=Pave1;219656]Přesně tak, DPH a CLO je třeba připočíst.[/quote]Zauímavé.... ja som odtial kupoval asi pred dvoma rokmi a clo som neplatil žiadne. Takže som sa potešil veľmi dobrej cene.:)
Pave1 (4279)|16.3.2009 09:45
To je věc celníků, budiž ti přáno .-) . Pokud je zboží mimo EU, tak pokud vím ti dnes clo spolehlivě vyměří (záleží samozřejmě, co kupuješ a kolik to stojí, nějaké drobnosti ti odpustí asi i dnes).
glbco (93)|19.3.2009 09:07
Ako to je so zárukou z Nového Zélandu.
Petr Lenz (29)|21.3.2009 10:12
[QUOTE=MIHI;218942]Není bezpásková jako bezpásková..:) Já znich znám jen kartovou EX1 pokud mám hodnotit:
Výhody
- celkem "slušná" kvalita záznamu
- možnost mazání záběrů, jednoduché koprování a procházení/vyhledávání materiálu přímo na place
- je to operativní, záznam téměř okamžitě
- asi to má menší spotřebu (nevím, ale předpokládám)

Nevýhody:
- k dispozici má člověk jen omezenou záznamovou dobu danou počtem karet, pokud potřebuje víc, musí průběžně přesypávat do počítače
- k importu do Avidu je nutné materiál převést přes Browser
- archivace je naprd. Buď to schovávat na HDD (celkem nespolehlivé a navíc aby člověk furt kupoval disky) nebo přepsat na XDCAM (už je to ale přepis, navíc je to docela drahé)

Teď mě nic dalšího nenapadá...[/QUOTE]

Tak já nevím, ale tvrdit že má EX 1 jen slušnou kvalitu ??? To asi dost těžko, když ji nasazují do produkce TV stanice ( třeba ČT ) a ta měla a dopud má enormní požadavky na kvalitu. Já bych řekl že má výbornou kvalitu.
Přepis na XDCAM nezpůsobuje vůbec žádnou ztrátu kvality ( možná měřitelnou, ale ne okem pozorovatelnou ), danou z principu kopírování digitálních dat. A jednička s nulou bude vždy jednička s nulou ať to kopíruješ kolikrát chceš. Něco jiného je downkonverze. Co se ceny týká nemůžu posoudit, jestli je přepis na XDCAM dražší než na př. na digibetu, médium je v kategorii profi nosičů na celkem rozumné úrovni. HDD s kapacitou rostou a ceny naopak klesají. Jako úložiště bych to i přes rizika havárie nezatracoval ( možná by bylo dobré mít to na dvou discích, kdyby náhodou jeden odešel do věčných lovišť).