Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Propojeni LCD TV a DVD recorderu HDMI kabelem - spatna kvalita

spy-man (3)|6.3.2009 10:00
Mam LCD TV 37LG7000 prijimani digitalniho vysilani DVB-T je perfektni.

Problem jen mam s pripojenim DVD recorderu LG RHT399H. S TV je to propojene HDMI kabelem (3m., zlacene kontakty).

Kdyz pustim digitalni vysilani (DVB-T signal) do TV pres DVD recorder, tak je kvalita horsi, nez kdyz je DVB-T prijiman televizi, je tam takove nadmerne zaostreni, obraz neni vyhlazen, obraz vypada jako kdyz se JPEG uklada do nizsi kvality a kolem kazdeho predmetu jsou pixely s prechodovou barvou. Nevite cim to muze byt? Nebo mozna ma nekdo podobny problem? Treba i s jinym DVD zarizenim..

Stejny problem se vyskytuje i pri prehravani DVD - obraz proste neni vyhlazeny. Neni to rusive, asi z 2 - 3 metru stejne by nebylo skoro nic poznat, ale vrta mi to hlavou, kde je pricina..

Diky za rady.
miki1cz (15)|7.3.2009 14:43
Jaké nastavení máš na výstupu HDMI na DVD recorderu?
artam (1147)|7.3.2009 17:05
spy_man:
Musis si uvedomit zakladnu vec - TV prijimace mavaju v drvivej vacsine pri prijme DVB-T zapnute rozne vylepsovace a zehlicky obrazu, aby sa na ten prijem aspon trochu dalo pozerat.
Ale cez externe HDMI vstupy su tieto vyhladzovace obrazu spravidla vypnute a obraz je zobrazovany vo svojej skutocnej forme tak, ako prichadza po HDMI kabli.
Pytkin (7947)|7.3.2009 17:09
artam : aha .. tak to je dovod , preco je obraz na DVB-T taky zly rozmazany .. nepozeratelna vec ..
jarda50 (1424)|8.3.2009 19:52
No tohle bych netvrdil. Naopak při průchodu signálu přes scart dochází k jeho převodu do analogu a pak lcd si to musí zase převést do digitálu a tam jsou ztráty. Naopak přes HMI jde nezkreslený signál s plným datovým rozsahem a bez zkreslení převodem do analogu. Jinak u TV jde nastavit úprava obrazu pro každý vstup a tak o nějakém auto vypínání nemůže být ani řeč. V tomhle případě je na vině DVD rekorder. pokud je horší tuner tak není co řešit a i kdxž to nejde přes tuner tak obvody pro signál nemusí být v pořádku. Už to, že přímo signál jede OK a přes DVD to jde na nic o tom vypovídá. Ještě bych vyzkoušel DVD od někoho, kdo to má v pořádku. Tím samozřejmě nevylučuji možnost problémů jak s kabelem tak i v HDMI vstupu na TV. Jo a některé shitové rekordery dokonce pro přenos signálu vyžadují zapojení přístroje do sítě a některé dokonce zapnutí.
artam (1147)|9.3.2009 00:37
jarda50: Vidis tu niekde spominat scart? Skus navstevu optika. :)
Problem s HDMI kablom alebo vstupom je mozne ignorovat. Keby bol problem s kablom alebo HDMI vstupom na TV, tak sa to prejavi vypadavanim snimok alebo trhanim obrazu, pripadne blackoutmi z dovodu straty synchronizacie dat, ale v ziadnom pripade nie nejakym "nadmernym zaostrenim" a podobnymi prejavmi.

Okrem toho, co som napisal ako prve (to bolo len voditko), je tu fakt, ze u vacsiny recorderov dochadza k prevodu z DVB-T na analog a az potom do HDMI. A este moze byt na DVD recorderi napriklad nastavene nejake vylepsovanie ostrosti obrazu. Preto je obraz z tunera DVD recordera iny (horsi/lepsi zavisi od okolnosti).

Nastavit parametre pre kazdy vstup je mozne, to je pravda (nemusi to platit u starsich TV), ale v zasade byva (aspon u viacerych tv, co som mal v ruke) ako default zapnuty odsumovac a vyhladzovac artefaktov u analogoveho a DVB-T, ale u HDMI default tieto "vylepsovatka" vypnute.

Pytkin: dufam ze si svoju poznamku myslel ironicky, DVB-T v nasich multiplexoch je zasadne nepozeratelna stvorcekovana patlanina. ;)
jarda50 (1424)|9.3.2009 00:50
Jestli jsem slepý tak pak ty nevidíš. O jaké staré TV mluvíš čti pořádně a typ je tu napsaný a tohle LG není starý typ. A pokud jde o ty fičury tak ani na jezné z mých TV to tak jak popisuješ nefunguje. A to je je jedno LCD 4 roky staré a ostatní dvě jsou nové. Nevím sice kolik jsi jich měl v ruce, ale žádnou asi ne dlůouho aby jsi si je mohl řádně otestovat. Jinak by si netvrdil takový nesmysl. Píšeš , že u většiny rekorderů k diochází k změně tak ukaž u kterého ne to by mne zajímalo. Zatím jsem takový nepoznal. Nevím co myslíš odšumovačem a vyhlazovačem to jsem ještě na TV neviděl. Apriory pokud myslíš např úroveň šumu tak ta je vypinatelná při čemkoli. Už to je nesmysl aby nešlo TV nastavit. A u HDMI to nastavit také jde a v továrním nastavení to tak je. Redukce šumu nastaveno malá, Redukce šumu mpeg střední. Já Ti říkám, že je to tím co jsem psal.a ne nějakým nesmyslným signálem, který je horší nezkreslený než zkreslený. Pokud víš tak signál je dán nějakým tokem a buďto tam informace je nebo není. A když není tak ji nevymyslí nic.
Pytkin (7947)|9.3.2009 01:03
[QUOTE=artam;218800]Pytkin: dufam ze si svoju poznamku myslel ironicky, DVB-T v nasich multiplexoch je zasadne nepozeratelna stvorcekovana patlanina. ;)[/QUOTE]

jo stvorceky su zle .. ale mne viac vadi , ze to je cele rozmazane .. take rozplizle .. proste radsej sa pozeram na anlogovy satelit , ktory je poznaceny analogovymi prevodmi , ze moj dreambox nema dobry analogovy vystup , a moj LG LCD nema dobry analogovy vstup .. Ale to je 100x lepsie ako DVB-T vnutorny tuner ..
spy-man (3)|9.3.2009 07:53
rada 7000 od LG je pro tuto dobu nejnovejsi, tusim ze se zacala prodavat v srpnu 2008. Stejne tak i DVD recorder, patri k tem novejsim.

Jinak ohledne nastaveni, v TV primo nastaveni pro SCART nebo HDMI vstup neni, nicmene je zde nastaveni (jas, barvy, gama, velikost obrazu, ruzne rezimy, nejaky dalsi funkce apod. pro HDMI, SCART, TV zvlast) - tyto hodnoty jsem nastavil stejne. U DVD recorderu, se neda nastavit snad vubec nic, vse se dela automaticky. Zajimavy je, ze kdyz se da velikost obrazu ORIGINAL, tak je to OK, obraz je zmenseny a ze ctyr stran jsou pruhy, jinak perfektni. Takze pravdepodobne k tomu zhorseni dochazi pri zumovani (JENOMZE ZUMOVANI Z ORIGINALU NA CELOU OBRAZOVKU DELA TV). A rekl bych, ze chybi tady nejaka ta zahadna funkce vyhlazeni, aby to bylo stejne, perfektni.

Zkousel jsem pripojeni DVD pres SCART a sice je to vyhlazeny, ale analog se neda srovnavat s digitalem, holt pres HDMI je obraz o neco lepsi, pres SCART je to az moc vyhlazene :) Jen pripominam, cilem je docilit stejne kvality prijmu DVBT pres DVD, jako prijem DVBT televizi.

Treba je na vine DVD recorder, nicmene v recenzich obstal celkem slusne. Treba je to normalni, toto je moje prni LCD TV proto experimentuji. Zajimalo by me zda nepozoruje nekdo neco podobnyho u sebe? Rozdil prijmu DVBT DVD recorderem a TV neni nejak extra vyrazny, ze 2 - 3 metru se neda poznat temer nic, respektive pokud se na to nekdo schvalne nezameri. Dobre je to videt kolem znacky programu (treba kolem NOVA, PRIMA), jsou tam pixely s prechodovou barvou.
plikous (62)|9.3.2009 09:50
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že když jsem zapojil setopbox do televize přes HDMI, tak byl obraz horší, než když jsem to zapojil přes SCART. Problém je zřejmě v tom, že na HDMI se už zřejmě neaplikujou žádný udělátka a filtry na zlepšení analogu.
artam (1147)|9.3.2009 14:12
[QUOTE=jarda50;218801]Jestli jsem slepý tak pak ty nevidíš. O jaké staré TV mluvíš čti pořádně a typ je tu napsaný a tohle LG není starý typ. A pokud jde o ty fičury tak ani na jezné z mých TV to tak jak popisuješ nefunguje. A to je je jedno LCD 4 roky staré a ostatní dvě jsou nové. Nevím sice kolik jsi jich měl v ruce, ale žádnou asi ne dlůouho aby jsi si je mohl řádně otestovat. Jinak by si netvrdil takový nesmysl. [/QUOTE]
Myslim, ze toto nepotrebuje komentar. Ukludni sa uz konecne. :-)
[QUOTE=jarda50;218801]Píšeš , že u většiny rekorderů k diochází k změně tak ukaž u kterého ne to by mne zajímalo. Zatím jsem takový nepoznal. [/QUOTE]
Ako sa chces k niecomu odborne vyjadrovat, ked netusis, ako to funguje? U drvivej vacsiny DVD rekorderov dochadza pri prijme zo vstavaneho DVB-T tunera k internej konverzii na analogovy signal, ktory sa pre nahravanie ZNOVU koduje do MPEG2 podla zvoleneho stupna kvality nahravky, alebo sa koduje ako RAW data pre upstream cez HDMI. U tychto DVD rekorderov vzdy dochadza k internemu prevodu cez analog DA -> AD. Cest cenovo drahym vynimkam.
[QUOTE=jarda50;218801]Nevím co myslíš odšumovačem a vyhlazovačem to jsem ještě na TV neviděl. Apriory pokud myslíš např úroveň šumu tak ta je vypinatelná při čemkoli. Už to je nesmysl aby nešlo TV nastavit.[/QUOTE]
Tak to si toho moc nevidel a navyse nevies citat. Mam ti moje prispevky prelozit do cestiny? :)
jarda50 (1424)|9.3.2009 15:24
Arta neříkej tady nesmysly o BVB-T, zde patří k těm lepším signálům a o kostičkování je už dávno minulostí. I kvalita signálu je v hodnocení velmi dobrá. Mám tu 4 druhy signálů a tři TV kde mohu porovnávat a DVB-T patří ktěm lepším.

Další věc je ta, že se nebavíme o systemu zápisu na disk a využití přes video D/A převodník, ale průchodem signálu, kde se nic nepřevádí tedy pokud nepustíš digitální signál přes scart. Na průchod signálu ze zdroje do TV,což je rozdíl. Nauč se trochu porozumět na co se tu spy-man ptá a o jaký problém mu jde.

A pokud si přečteš a nejen tady ale i různé porovnání signálu na jiných forech tak zjistíš, že obecně průchod signálu přes DVD je obecně horší než při přímém připoojení do TV s DVB-T tunerem.

A pokud jde o to uklidnění tak by si měl začít ty a 1 naučit se číst a pochopit na co se tazatel ptá, a za 2. odpovídat k věci.

Dále pročti si jaké problémy mohou vzniknout u kabelu HDMI, ale myslm těch odborných podložených měřením, aby si pochopil, že ztráta informace nebo synchronizace není to jediné, a v praxi se projevůjí různé chyby či vlivy i změnou kvality obrazu. Nesmysly, že buďto jde nebo nejde signál už jsou dávno vyvráceny.
Pytkin (7947)|9.3.2009 16:27
jarda : jake ine veci sa deju pri zlom kabli ?
jarda50 (1424)|9.3.2009 16:33
Pytkine koukni na vlákno od kabelech HDMI nebo na stránky AV fora a třeba na testy Monster cable. Vlivem rušení deformace obrazu, rozmazání, šum, dropouts, nemožnost zobrazení x.v.color, deep color, nefunkce CEC atd. Podívej se na testy jak to dopadne, když je kabel HDMI veden vedle zdrojového kabelu a pod. Nezlob se, ale nebudu to vše kopírovat a rozmazávat. Pls. nemuč mne.
Pytkin (7947)|9.3.2009 17:07
nemoznost XV , DC, CEC atd .. to je jasne .. ale deformace obrazu , rozmazanie, sum ? to fakt ? asi mam stastie .. pouzivam kable co stoja 100 korun a vsetko funguje jak vino ! tak isto guce kablov , eletkrickych vsetkych moznych .. a nikde nic ..
jarda50 (1424)|9.3.2009 17:22
Pytkine on je to trochu komplikovanější. Ono záleží na celém řetězu. Kvalitní signál HD, odpovídající TV schoná jak x.v.col tak i deep colour a pak odpovídající kabel, který je schopen tuhle komunikaci obsloužit v plném rozsahu. Byla by hlopost použít takový kabel na spojení něčeho co ani tyhle fce nemá a není je schopno reprodukovat, ale u vyšší třídy už Ti nemusí stačit. Je to o vyrovnání výkonů.Zajmavé bylo porovnání např kabelů HDMI Panasonic, které vykazovaly lepší obraz a při změně kabelu toto bylo detekováno lidmi, kteří o výměně nevěděli. Jinak měření ukazují jednoznačně na vliv kvality kabelu na přenos a s dělkou kabelu náročnost roste. Bohužel digitální signál je dost náročný a náchylný na rušení od okolních vlivů. A tak jak jsou rozdíly mezi koaxiálními kabely tak jsou i mezi HDMI.

Pytkine jen tak mimochodem co rozumíš pod pojmem jako víno. Někdo jiný to může hodnotit i jinak. Je to hodně subjektivní. To co stačí Tobě nemusí stačit jinému. Pokud to ale hodnotíš třeba podle xvid a podobných zmršelin tak není o čem se bavit. Ale nevím nevím na čem to hodnotíš a jak. A oko je k ničemu každý vidíme přeci jen jinak.
Pytkin (7947)|9.3.2009 17:26
jarda : iste .. nemam ziadne zariadenie , ktore by vedelo XV a DC .. Cize to nemam ako otestovat ..
jarda50 (1424)|9.3.2009 17:32
Pytkine a to je to na co narážím, že někdy je těžko otestovat věci, když je nemáš kde a jak vyzkoušet. A já v tomhle věřím odborníkům. Taky nemám super drahý kabel 80 cm za 4500 nebo 2500,- Ale mám za 870 certifikovaný a slouží na rozdíl od kabelu který mi dodali k STB a nefungoval a jeho cena byla 450,-
Pytkin (7947)|9.3.2009 17:39
jarda : jo jo .. ved som pisal ze XV, DC a podobne technologie , ktore potrebuju vacsi bandwidth , tak tam kvalitny kabel mozno treba .. ale moje skusenosti su , ze tie najlacnejsie kable proste na bezne prepojenie postacuju .. Preto ma udivuje , ze niekomu sa deformuje obraz, sum atd .. to uz musi mat fakt pripojene tkanickou od bot :)
jarda50 (1424)|9.3.2009 18:18
Pytkin ono to nemusí být tkanička, stačí zlomené opletení nebo utržené u koncovky. Pak se začaly dělat ploché kabely třeba pro to, že u nich se dá lépe udržet vzdálenost mezi jednotlivými kabely a nevzniká vzájemné rušení. Ono je údajně problém v tom, že elektrická energie tady tače po žílách proti sobě a VF vlnění tak jde proti sobě v opačném směru a je důležité aby se to po celé dráze vyrovnávalo stejně a udržovalo konstantní hodnoty. Jinak náš ITík mi říkl, že naměřil na HDMI až 3V.
Pytkin (7947)|10.3.2009 01:18
jarda : jaj . .no tak ked je samozrejme kabel dakym sposobom vadny , tak to asi bude robit problemy ..