Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ubuntu

mirekv (7169)|26.2.2009 22:42
Stáhl jsem si Ubuntu z jejich stránek, vypálil CD, vyzkoušel a podle návodu nainstaloval na volnou partition d: . V závěru jsem byl vyzván k restartu PC a tím to skončilo. Po najetí mi naběhne normálně win jak předtím. Z win d: pochopitelně není vidět. Jak se do Linuxu dostanu?

Edit: Podle fóra přímo na stránkách se měl nainstalovat nějaký GRUB, kde se volí, do jakého systému chci. Kde je, po najetí se hned nabootuje win.?
kunzik (40)|27.2.2009 10:31
jj mel se nainstalovat grub neboli zavaděč který ti vlastně nabídne do jakého systému chces vlést proste podle mně když napíšeš do googlu zavaděč nebo grub linux tak ti neco vyjede a najdes jak na to :) mnoho stesti :)
impaler_bxl (197)|5.3.2009 16:45
Než zkoušet doinstalovat ručně GRUB, doporučil bych znovu instalovat celé Ubuntu. I když teda je divné, proč GRUB není.

Ke konci instalace to říká, že instaluje GRUB, to bych si zkusil pohlídat.

Na startu PC vypisuje seznam instalovaných systémů, ale teoreticky je riziko, že není rozbalený - ale u mě vždy byl, dá se sice nastavit jako poloskrytý, ale musíš to chtít...

Takže pečlivě pozorovat start, jestli to tam není s nějakým velmi krátkým timeoutem, případně skrýtý rozbalit pomocí ESC. Tím zrušíš taky timeout.

Je to divné, protože po instalaci Ubuntu je jako výchozí Ubuntu, takže by i tak měl startnout tam.

GRUB růčo neinstaluj, nejsi-li zběhlý v práci s oddílama a MBR, nebo se velmi snadno a rychle připravíš o vstup do Windows, a ještě si je pak zbytečně přeinstaluješ v domnění, že jsou nenávratně pryč. :)

Patrně tam ten GRUB z nějakého důvodu opravdu nemáš. Za půl hodiny máš tu instalaci znovu nahozenou, tak to zkus podruhé stejně, co nejblíž typické nabízené konfiguraci, kterou snese tvůj disk a jeho rozdělení na Windows a ostatní. Když to nepomůže, stáhni si jinou verzi Ubuntu, tj. starší, to na první kontakt s ním vůbec nevadí. A rozhodně by byla škoda se tímto nechat odradit, což se mi dřív taky stalo. Člověk si řekne, když to sakra ani nejde pustit, tak k čemu to je...

No ale stojí za to si to rozchodit, většinou žádný problém ani není, ale je pocitvé říct, že různá nepochopitelná selhání tohoto typu už jsem taky zažil.
impaler_bxl (197)|5.3.2009 16:53
Ještě mě zaujala tvoje zmínka o oddíle D: To je totiž názvosloví Windows, nikoli Linuxu...nepoužil jsi celkem nově nabízenou možnost instalovat Ubuntu z prostředí Windows? Tam by mohl být zakopaný pes...Ono to totiž žádné déčko ve výsledku samozřejmě není, alébrž hda1 (IDE rozhraní) nebo sda1 (SATA, USB) a tak podobně, podle toho, jestli je to stejný fyzický disk, nebo není, kolik je předtím oddílů a tak.

Takže pokud se domnívám správně s tou instalací z Win, rozhodně doporučuji nabootovat přímo instalační CD a Win se nedotýkat. Ovšem potom při instalaci pozor na rozdělení disku, aby ty Windowsy neutrpěly tentokrát opravdu nenávratně. :)

Co já vím, tak Ubuntu není v tom místě úplně pochopitelné pro zcela neinformované...je třeba použít zbylé místo nebo ručně nějaké připravit, a potom zadat přípojný bod "/" na ten velký hlavní oddíl a swapovací oddíl na ten menší. Hlavně se nedotýkat oddílu s Win...
artam (1147)|5.3.2009 17:26
Ubuntu pri pouziti automatickeho navrhu partition do Windowsovskej nesaha, pokial je dodrzana podmienka, ze na disku existuje neobsadene prazdne miesto pre system a swap.

Takze v pripade, ze cely disk je uz obsadeny windowsowskymi particiami, tak pred instalaciou Ubuntu (a ostatne lubovolneho linuxoveho distra) je dobre nejaku existujucu zmensit a miesto na disku uvolnit, typicky na vyskusanie staci cca 10-15GB (pouzitim PartitionMagic, Acronis... atd.). Potom ide vsetko bez problemov.

A este (priznam sa, neovladam Ubuntu, ale pouzivam Suse) by pocas instalacie zavadzaca Grub mala existovat volba jeho instalacie do MBR - to je celkom uzitocne v pripade, ak sa instaluje na raid, pretoze ak je Grub spustany len z disku, tak v okamihu bootu systemu s raidom este nie je zavedeny ovladac a teda sa neda namountovat root (alebo boot) oddiel - potom sa system nemusi nabootovat vobec.
merlins (11)|6.7.2009 19:11
[QUOTE=artam;218514]Ubuntu pri pouziti automatickeho navrhu partition do Windowsovskej nesaha, pokial je dodrzana podmienka, ze na disku existuje neobsadene prazdne miesto pre system a swap.

Takze v pripade, ze cely disk je uz obsadeny windowsowskymi particiami, tak pred instalaciou Ubuntu (a ostatne lubovolneho linuxoveho distra) je dobre nejaku existujucu zmensit a miesto na disku uvolnit, typicky na vyskusanie staci cca 10-15GB (pouzitim PartitionMagic, Acronis... atd.). Potom ide vsetko bez problemov.

A este (priznam sa, neovladam Ubuntu, ale pouzivam Suse) by pocas instalacie zavadzaca Grub mala existovat volba jeho instalacie do MBR - to je celkom uzitocne v pripade, ak sa instaluje na raid, pretoze ak je Grub spustany len z disku, tak v okamihu bootu systemu s raidom este nie je zavedeny ovladac a teda sa neda namountovat root (alebo boot) oddiel - potom sa system nemusi nabootovat vobec.[/QUOTE]
Pokud se mu toto stalo asi grub se neměl kam zapsat , typickým příkladem , starý Grub a nové Visty. Popř. nezaškrtnul instalaci zavaděče. Suse dělal to stejné , když byla instalace na novějších NTB a PC kde byla novější chipová sada. Musí se pak AHCI = OFF , typicky pro SATA disky a novější I7.
Z.