Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Chyba - Sonic Fondry Soft Encode

alojzo (68)|26.2.2009 13:35
Deleted
Pytkin (7947)|26.2.2009 14:21
a skusal si vypnut center reprak , ci fakt v L a R nic neni ?
artam (1147)|26.2.2009 14:39
Ehm, je to ta ukazka, ktora bola v diskusii "Z MONO hud.stopy dojem STEREO"?
Zbezne som si ju ku koncu precital. Dal si tam aj link na 2 ukazky. Mne obidve tie ukazky hrali na PC cez ac3filter korektne (3.1) aj cez SBLive5.1, aj cez onboardovu Realtek ALC889A.

Napis o tom trochu viac. Akym softverom to prehravas?, ake filtre/dekodery pouzivas?

Jediny rozdiel medzi tymi ukazkami je, ze ac3 stream v prvej ukazke je 320kb/s a v ukazke2 je 384 kbit/s. A este lavy kanal v ukazke2 je presne o 2dB hlasnejsi ako pravy, ale inak su obidva z rovnakej mono stopy.

SoftEncode je stary a moze mat bugy, napriklad zrovna pri tych 320kbit/s. Skus to kodovat na 384 kbit/s. Pripadne skus iny koder, napriklad aften (http://aften.sourceforge.net), nemal som s nim nikdy ziaden problem (a hlavne je zadarmo :)). Alebo sa to da urobit pohodlne aj cez Vegas (ktory je ovsem za peniaze).

Este si pre istotu stiahni povinnu literaturu pre ac3: http://www.atsc.org/standards/a_52b.pdf
alojzo (68)|26.2.2009 16:59
Deleted
alojzo (68)|26.2.2009 17:03
Deleted
alojzo (68)|26.2.2009 17:19
Deleted
alojzo (68)|26.2.2009 19:22
Deleted
artam (1147)|27.2.2009 10:59
[QUOTE=alojzo;217693]ti hraju aj v Lavom a v Pravom repraku + Center, samozrejme?[/QUOTE]

Ano.

[QUOTE=alojzo;217693]Prosim Vas pekne, este tieto 2 ukazky, Vam ako hraju, moc dakujem[/QUOTE]

Hraju normalne vo vsetkych reprakoch L,R,C,LFE, prikladam screenshoty z ac3filtra, hra vsetko, co su zelene stlpceky na vystupoch. Ale aj tak doporucujem tu ukazku 001 kodovat v 384kb/s.

[QUOTE=alojzo;217693]Prehravam to, cez /WinDVD 4/ - /AC3 Filter/ (mam tento na obr.) a nainstaloval som aj /ffdshow/ a (dekoder to neviem, co myslis) a este som nainstaloval aj /codecs 6026 allin1/ a nic nepomaha a nechapem este tomu, ako moze mat L stopu hlasnejsiu o 2db ako pravu a k comu je to dobre, to potom znamena, ze do L dal viac hlasu a do tej R nie a naco?[/QUOTE]

Ja som to prehraval Media player classic HC + ac3filter. Nic viac. Tym dekoderom som myslel naprikpad ten ac3filter.

Ale zbav sa balastu zbytocnych kodekov, instalovat allin1 + ffdshow je mat duplicitne na jednen format hnet x kodekov, des a hroza, potom su s tym len problemy.

Tie 2dB su nepodstatne, to pust z hlavy, zrejme sa dotycny preklikol mysou nad posuvnikom balance a nevsimol si to, hlavne mysou sa to potom skutocne blbo nastavuje na stred (uz sa mi to tiez par krat stalo).
ac3filter_001.png ac3filter_002.png ac3filter_mixer.png
artam (1147)|27.2.2009 11:04
Este som si vsimol v tvojom screenshote ac3filtra, ze mas nastaveny vystupny format na 2.0 (stereo), potom sa nediv, ze ti urobi downmix.
Nastav si "Bez zmeny", aby sa to nedownmixovalo, ale repraky hrali presne tie, ktore su v audio streame.
A este si skontroluj, ci nemas blbo nastavenu mixovaciu maticu , pre istotu si zapni "Auto matica" (vid. moj predosly 3. screenshot).
alojzo (68)|27.2.2009 11:31
Deleted
artam (1147)|27.2.2009 12:05
Tak potom nechapem ani ja. Ghost in the machine?

Este jediny rozdiel medzi nami je prehravac, nepouzivam WinDVD 4, je mozne, zeby robil problem on? Predsa sa tie dve vzorky lisia skutocne len v tom bitrate (a pochopitelne v ostatnych s tym spojenych udajoch v hlavicke ac3 streamu).

A este som celkom neporozumel tomuto (v uvodnom prispevku):
"...mam k PC, pripojenu Vezu 5+1, ale len cez jeden vstup, ako ked su napojene k PC len jeden par reproduktorov a este vo vezi, zvuk s PC prehravam cez AUX (5+1)..."

Tak ako to teda prehravas na tej vezi? Cez jeden vstup? To je analogovo len stereo. Alebo digitalne cez SPDIF? Prosim, nakresli radsej obrazok, nech mame jasno.
alojzo (68)|27.2.2009 12:23
Deleted
Pytkin (7947)|27.2.2009 14:13
alojzo to pocuva cez stereo vstup s prologic dekoderom .. tak sa neni co divit , ze to pocuje v strede ..
alojzo (68)|27.2.2009 14:19
Deleted
artam (1147)|27.2.2009 14:47
alojzo: Taaaak konecne je to von! Kurik sopa, stracame tu zbytocne cas, ktory mozeme travit chlastom a so zenami.
Presne ako napisal Pytkin. Cela patalia s tymi tvojimi problemami je len v tom, ze nie si schopny pripojit vezu samostatnymi 5.1 drotmi, ale fungujes STEREO a pseudo priestor si zrejme vymysla Dolby ProLogic!

To potom niet divu. Dolby ProLogic pochopitelne rozkoduje dvojkanalovy zvuk tak, ze (okrem ineho) v pripade zhodneho signalu v L a R ho spocita L+R a posle na CENTER, pricom vsak ZAROVEN UTLMI kanaly L aj R. Takze kedze mas identicky obsah v L a v R, tak ProLogic hra mono z C.
A tu ukazku, kde je jeden kanal hlasnejsie ako druhy je samozrejme ProLogic oklamany a tym padom L a R vyhodnoti ako rozdielne a sice ich sucet L+R posle aj do centra, ale NEUTLMI ich, necha ich tak.

Ehm... Zakladne znalosti o priestorovych formatoch by mal ovladat kazdy, kto sa pokusa o pracu s priestorovym audiom. ;)

Zapoj si to poriadne a potom sa mozeme bavit dalej.

Este k tomu komentaru k 2dB: Nepisal som, ze pouzivam SoftEcode, ale predpokladal som, ze rozumny softver ma posuvnik na nastavenie urovne pre audio stopy. Vo Vegase je posuvnik dost nestastne umiestneny vlavo pri kazdej stope a ked si nedam pozor pri vybere stopy a kliknem mysou tam a nie do tela stopy, tak sa mi na klavesove sipky posuva ten blby posuvnik namiesto posuvania sa v casovej linke.
alojzo (68)|27.2.2009 15:33
Deleted
artam (1147)|27.2.2009 15:44
alojzo:
Takze, kedze je nam uz vsetko jasne, tak prikladam nastavenie matice ac3filtra tak, aby oklamal tvoj ProLogic aj pre ukazku 001, t.j. ked su identicke audio stopy L a R. Malo by to urobit ten isty efekt, ako v tej ukazke, kde je v L stopa o 2dB hlasnejsie, ako R stopa (zrejme to bol ten umysel tych 2dB).

(vypnuta automaticka matica, L vstup do L' vystupu v pomere 1:1, R vstup do R' vystupu v pomere 1:0.8, cize zoslabeny o cca nieco okolo 2dB).

A dobra rada na zaver: ked mastrujes zvuk na DVD, rob ho tak, aby to hralo korektne podla pravidiel, a nie tak, aby to hralo len pre tvoje konkretne zapojenie audio cesty, cize digital ac3 --> stereo analog --> falosny upmix Pro Logic. Pocitaj aj s tym, ze si to niekto moze dat do DVD prehravaca, ktory ma prepojeny digitalne SPDIF alebo analogovo, avsak vsetkymi 5.1 drotmi.

Dolby ProLogic maticovanie (hlavne ProLogic I) ma totiz jeden obrovsky handicap dany dobou svojho vzniku, ked existovalo len analogove audio - nedokaze hrat sucasne L a R v okamihu, ked ma hrat vylucne len C - na to sa prave pouziva oblbovaci mechanizmus potlacania urovne L a R v pripade, ked ma hrat C. Koniec koncov, mas to vysvetlene aj priamo v definicii u dolbyho (chod na ich stranky a dozvies sa, ake problemy pri mastrovani su prave s kompenzaciou toho fenomenu "dychania" urovne L/R pocas prehravania v C).
artam (1147)|27.2.2009 15:55
[QUOTE=alojzo;217787]artam: prosim Ta, to mas na mysli, uroven hlasitosti zvuku? Dal som tu aj Screenshot, prosim Ta, mozes mi na nom vyznacit, podla tychto bodov co tym myslis, dakujem

1. posuvnik na nastavenie urovne pre audio stopy
2. dost nestastne umiestneny vlavo pri kazdej stope
3. kliknem mysou tam a nie do tela stopy
4. sa mi na klavesove sipky posuva ten blby posuvnik namiesto posuvania sa v casovej linke

a v ktorom Vegase verzi, to tak roby?[/QUOTE]

Sorry, moja chyba, u bodu 4 som v rychlosti zabudol ze Ctrl+sipky, t j ked chcem skocit po casovej ose na zalozky, resp. na zaciatok ci koniec. Pokial si pamatam, tak je to tak hadam vo vsetkych Vegasoch. Obrazok je z vegas8.
vegas.png
artam (1147)|27.2.2009 16:00
k tomu predoslemu mailu chybal obrazok.
ac3filter_matica_pre_001.png
alojzo (68)|27.2.2009 16:07
Deleted
artam (1147)|27.2.2009 17:17
alojzo: to ta tvoja veza, co je 5+1, nema nejaky digitalny vstup? Koaxialny alebo opticky? Alebo aspon vsetkych 5+1 analogovych vstupov? To je divne.
Totiz najlepsie je potiahnut zvuk od PC digitalne koaxom alebo optikou priamo zo zvukovej karty do veze. Alebo ak uz analogovo, tak vsetkych 6 kanalov zo zvukovej karty do vsetkych 6 analogovych vstupov, nie len do prednych stereo.
alojzo (68)|27.2.2009 20:52
Deleted
alojzo (68)|27.2.2009 21:14
Deleted
artam (1147)|27.2.2009 23:52
[QUOTE=alojzo;217832]v tejto vezi je zvuk perfektny, nerad by som menil s niecim inym, ale ked to nepojde nastavit cez nu nejako, tak budem musiet ju vymenit za tu supravu 5.1[/QUOTE]

Ehm, so slovickom "perfektny" by som v pripade tejto veze bol skutocne velmi opatrny.
Toto je jeden z tych pristrojov, ktory skutocne nema 5.1 kanalovy vstup, ale len obycajne stereo. Takze je to skor jav nahodny, ze to vobec z toho stereo vstupu dokaze vyprodukovat nieco, co sa "vzdialene podoba" na priestorovy zvuk.
Nic proti tvojmu gustu, mozno si si nanho zvykol, ale zrejme si nemal moznost pocut, ako hra 5.1 zvuk cez pristroj so skutocnymi 5.1 vstupmi, alebo nebodaj cez digitalny koax/opt. vstup. Jednoznacne by som ti v ziadnom pripade neradil ho brat ako etalon pre mastering zvuku na DVD.
artam (1147)|28.2.2009 01:49
Nedalo mi a este chvilu som nad tym uryvkom 002 uvazoval, takze kym sa poberiem spat, dal som to zanalyzovat - a je to jasne, preco sa dal ten ProLogic oklamat. Na tej ukazke 002 je tam pouzity lahky reverb tak, ze z 2 mono stop je najprv vyrobena stereo a na nu je aplikovany reverb.

Skus, tu je tvoja ukazka 001 s takto modifikovanym LR (+ samozrejme ten povodny center kanal): http://www.hftech.sk/files/pki/001x.zip

To by malo na 100% oklamat ProLogic v tej tvojej vezi. Urobene v sound forge, nastavenie revebu je na obrazku, hodnoty su len tak strelene od pasa, neber ich za nejaky vazny vzor.
Ale upozornujem ta, ze aj ked pre teba to mozno bude hrat s ocakavanym efektom, na "normalnej" 5.1 zostave to teda hra priserne (ale ja patrim do kategorie netopierov odchovanom na analogu, takze trebars odchovanci na 128 kbps mptrojkach mozu mat iny nazor). 8)
reverb.png
alojzo (68)|28.2.2009 07:54
Deleted
Pytkin (7947)|28.2.2009 20:44
alojzo : neries picoviny .. kup si poriadny zvuk a vsetko ti bude hrat ako ma ..
artam (1147)|28.2.2009 21:08
Prepanajana, skutocne pocuvni Pytkina ;)

[QUOTE=alojzo;217865]Ano, ide mi to teraz tak, ako to ma on. To znamena, ze ked na niektorych castiach (mam tych dielov-casti 10) mi idu vo Vezi, 5 dielov ako to ma ist 3+1 a tie ostatne mi idu len v centre a su tiez 3+1, tak tie co mi idu dobre 3+1 vo Vezi, tak oklamali Prologic na mojej Vezi preto, lebo na tych stopach najprv spravil s tej Mono stopy to Stereo a potom nato este urobyl Reverb?[/QUOTE]

Ano.

[QUOTE=alojzo;217865] Naopak, tie casti co mi zase nehraju 3+1, ale len v tom Centre, ale su v tom formate 3+1, tak tam nerobyl, uz toto Storeo s Reverbom, tak preto ich pocujem len v Centre ako Mono, dobre som to pochopil?[/QUOTE]

Ano.

[QUOTE=alojzo;217865] A da sa este ziztit, ci pred tym, ako to este encodoval do AC3, bolo to robene z MP3 alebo z WAV do jejto AC3? [/QUOTE]

To nech ti uz povie on sam.

[QUOTE=alojzo;217865]A do toho Sterea, to uz nevies ako to previedol, asi nie, ze (stereo urobyl v sound forge, tiez ako reverb)?[/QUOTE]


- mas mono stopu
- vyrobis z nej stereo stopu s identickym obsahom v L a R (precitaj si manual k svojmu audio editoru)
- pouzijes reverb s vhodnym nastavenim
- to je vsetko

Vlastne to nie je vsetko. Podas si prihlasku na studium zvukarciny a mozno za nejakych par rokov sa na teba nalepia zaklady o fungovani zvuku, aby si pochopil, ako to funguje. Inak je akakolvek dalsia diskusia len marenim casu. Lutujem. :(
alojzo (68)|1.3.2009 08:06
Dakujem, uz viem kde mam teda chybu, cim najskor si pojdem kupit, tu supravu 5+1, este raz diky