Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak po sobě uklidit ???

wendy271 (44)|26.2.2009 00:07
Dostal jsem se k novému PC s předinstalovanou Vistou.
Jeden oddíl na 500GB disku se mi zdál málo a pro zálohování (image)
budoucími aplikacemi doplněného OS vlastně nevhodný.
Oddíly jsem vytvořil 4 (50-50-100-280) a jádro Visty Ghostem uložil na USB externí disk.

Pak jsem si do dalšího oddílu vytvořil chodivou verzi oblíbených WinXP, ale po restartu
se mi nenabízela Vista. Soubor boot.ini žádný další odkaz v sobě neměl a to se mi tedy
vůbec nelíbilo. Laicky jsem jsem si myslel, že když tam dopíšu řádek s odkazem na oddíl
s Vistou, že po příštím restartu tam volba OS bude. Ale nově instalované WinXP si asi přehled o všech na disku nainstalovaných systémech nedělají.

Tak jsem se opět dal do zprovoznění původní Visty, oddíl s WinXP přepsal expresní instalací Visty a překvapeně jsem zjistil, že po restartech se mi v nabídkách objevují různé nefunkční odkazy na WinXP.

Takže mi poraďte, kde se ve Vistě edituje nabídka v případě existence více systémů na disku, jak odstranit neexistující linky a také jak postupovat při instalaci WinXP, tak aby
se v nabídce objevily oba typy OS.
Doom (2331)|26.2.2009 08:21
zkusil bych easybcd
artam (1147)|26.2.2009 10:36
wendy271:
Zasadna chyba bola v poradi instalacie. XP totiz prepise bootloader Visty a navyse, ntfs system, ktory Vista pouziva, je modifikovany nestandardnym poctom trail blokov a XP moze takyto partition povazovat za vadny.
Preto je dolezite poradie: najprv instaluj XP a az potom Vistu - potom budes moct pri bootovani vybrat.

Alebo: Nainstaluj v lubovolnom poradi XP, Vistu alebo cokolvek Microsoftiho a ako posledny nainstaluj linux s bootovanim do grubu - v uvodnom menu je potom moznost nastartovat cokolvek (sam to takto na pracovnom notebooku pouzivam s openSUSE, ked bola ako zaklad Vista).
wendy271 (44)|26.2.2009 17:54
Díky za odpovědi.
Utilitku EasyBCD 1.7 jsem vyzkoušel, umí ukázat kde co, ale editaci názvu volby (komentář do uvozovek) jsem nenašel. Odkaz na bcdedit.exe mi v režimu "Spustit" nedal žádnou odezvu. Asi něco přehlížím, příliš userfriendly to teda není. Nestačilo by v notepadu přepsat/doplnit pár znaků ve správném souboru ??? Jaká je k němu cesta ???

Případnou znovu-instalaci WinXP si zatím rozmyslím. Nechám si asi na novém PC jen Vistu a na starém PC mi zůstanou WinXP. Při příchodu k některému z nich si budu muset v hlavě "znalostní databázi" přepnout do správného režimu.

Po několika dnech doplňuji: Přenesl jsem svůj dotaz na fórum PCtunning.cz
(http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=31&t=138592)
a prohlédl si několik zajímavých odkazů.
Múj problém byl vyřešený, zbývá něco málo či více se o Vistách ještě doučit.