Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zacatecnicke otazky ohledne HD videa

Saddako (39)|24.2.2009 15:02
Ahoj, jsem v oblasti HD kamer a strihu HD vida uplny laik.

Mam kameru Sony CX11e a v oblasti SW se ztracim v terminech jako jsou AVCHD, HDV, SD/HD-SDI, XDCAM™, atpd. Z kamery dostanu video ve formatu .m2ts s 5.1 zvukem a nejak nemohu prijit na SW, ktery by byl schopny s timto videem pracovat bez dalsi rekomprese.

Existuje SW, ktery by mi umoznil bez dalsich uprav video jednoduse ostrihat a spojit (jako napr. v pripade s MPEG2 videem TMPGEnc MPEG Editor)?

Jaky SW umoznuje co nejjednodussi editaci HD videa pod Windows bez dalsi X hodinove rekomprese (staci jednoduche strihy s upravou zvuku)?

Dekuju za kazdou radu (krome obligatniho "pouzij google"...)
Pave1 (4279)|24.2.2009 15:40
To je snadné, použij google ... ( :D )

Nagooglil jsem Sony CX11E, vypadlo na mě z prvního odkazu:

1. Kamera nahrává vysoké rozlišení AVCHD (1920 x 1080, 1440 x 1080) a standardní rozlišení, MPEG2 (tedy kamera umí SD i HD režim nahrávání).

2. vypadla na mě specifikace těchto režimů:

pro HD (vysoké) rozlišení má kamera záznamové režimy
FH (1920 x 1080i, 16 Mb/s)
HQ (9 Mb/s) (předpokládám tyhle tři v rozměru 1440x1080)
SP (7 Mb/s)
LP (5 Mb/s)

a pro SD rozlišení:
HQ (9 MB/s)
SP (6 MB/s)
LP (3 MB/s)

--------

Takže buď můžeš zpracovávat mpeg2 (standardně) nebo AVCHD (ani jednou jsem nenarazil na pojem XDCAM a spol ;) ), které se tady probírá pořád dokola.

Zkus Vegas nebo Edius, ale AVCHD je silně komprimované a úplně bez přepočtu to asi zatím nepůjde (nebo ne hladce). Pro starší HW (C2D např) je lepší použít Edius a AVCHD pro zpracování přepočíst do HQ nebo lossles (jejich) Canopus kodeku, vcelku bez ztráty kytičky (toč jen v nejvyšším režimu) a zpracování je pak standardní. Pro distribuci (prohlížení) si pak uděláš co chceš (od BR přes mp4 na disku až k "HDV", mpeg2 v SD, DVD či wmv, co tě napadne).

On prodejce k té kameře nedává český manuál (tam vždy nějaká malá kapitola o zpracování bývala)? Každopádne pro HD režim musíš zpracovávat AVCHD, což je formát záznamu tvé videokamery.
Pave1 (4279)|24.2.2009 15:54
Doplnění - je ale pravda, že by odpovědnýho člověka v Sony.cz bylo třeba za formulace těch specifikací kamer na netu bez pardonu skutečně profackovat (ano, tak tvrdě), to je skutečně prasárna, ty formulace (to snad překládal "né moc důvtipný" automat a ne tak známá firma):

http://www.sony.cz/product/cam-high-definition-on-memory-stick/hdr-cx11e#pageType=TechnicalSpecs
Sony_CX11E_specifikace_zaznamu.jpg
Saddako (39)|24.2.2009 19:08
[QUOTE=Pave1;217403]To je snadné, použij google ... ( :D )
Zkus Vegas nebo Edius, ale AVCHD je silně komprimované a úplně bez přepočtu to asi zatím nepůjde (nebo ne hladce). Pro starší HW (C2D např) je lepší použít Edius a AVCHD pro zpracování přepočíst do HQ nebo lossles (jejich) Canopus kodeku, vcelku bez ztráty kytičky (toč jen v nejvyšším režimu) a zpracování je pak standardní.
[/QUOTE]

Moc diky za info.
Ten Canopusacky kodek je MPEG4 nebo MPEG2? Pokud budu pouzivat tento postup, nedostanu se opet na velikost DV zaznamu (cca 16GB ~ 90 minut) a prepocet pro AVCHD disk nebude trvat nekolik dni?
Pave1 (4279)|24.2.2009 20:19
Stáhni si demo buď Edius Neo nebo Edius5 (z canopus.com) a vyzkoušej to.

Canopus HQ kodek není mpeg4 AVC/H264 ani mpeg2 (zpracovatelské kodeky pracují s I-frame verzemi kompresí). Velikost bude cca 15 - 20GB/hod (podle nastavení toho kodeku, v presetu kolem 17GB), přepočet nějaký čas zabere, ale pokud toho nemáš 50hod, tak to půjde.

Je to jeden z velmi rozumných způsobů zpracování AVCHD (ten druhý je ho nepoužívat, pokud točíš hodně ;) ).
Saddako (39)|25.2.2009 09:56
Stahnu a vyzkousim.

Diky za pomoc

/lock pls
Pave1 (4279)|25.2.2009 11:10
jen pro zajímavost - např. profi uživatelé zpracovávají AVCHD vždy přepočtem (pokud k němu ojediněle přijdou). U Panasonic kamer utilitou výrobce (přepočet na DVCPRO HD, což už načtou všechny profi střižny), Sony měl takový "Browser" pro své XDCAM EX formáty (převod do kompaktibilní podoby MXF), ale jestli už ten Sony Browser převede i AVCHD ze Sony kamer, tak to nevím (to je "politika" výrobce .-) ).

Pro častější použití jsou tu ale výhradně "lepší verze" dražších kartových poloprofi kamer (např. typicky HMC151E AVCHD vs HMC171E P2 s DVCPRO HD), u těch spotřebitelských kamer to ale přepočet taky často vyřeší (asi nejelegantněji, pokud tedy chceš opravdu střihat a přitom ne cpát peníze zas do novýho kompu). Edius, Vegas to zvládnout, jak je na tom premča CS4 (s AVCHD), to nevím. Pro pár střihů jsou tu nějaké možnosti zpracování bez přepočtu (Edius, Vegas, CS4 - ?), ale v praxi jsem je neviděl a na netu žádné úspešné info o tomhle zatím moc není.

AVCHD je totiž příliš komprimovaný formát (vyšel taky z distribuční komprese mpeg4 AVC, která není ideální pro zpracování), nato aby se s ním dalo nějak masivněji rozumně pracovat. Snad za pár let, až výkon počítačů bude zase řádově vyšší, ale dnes ani nejvýkonější počítadla na plynulé RT zpracování AVCHD nemají.

Dej pak vědět, jak to vypadá.
Pytkin (7947)|25.2.2009 16:33
Pave1 : treba ale dodat ze MPEG4 AVC-I bol vymysleny specialne kvoli spracovaniu .. nekolko nasobna rekompresia mu nerobi preoblemy .. atd ..
Pave1 (4279)|25.2.2009 17:13
[QUOTE=Pytkin;217536]Pave1 : treba ale dodat ze MPEG4 AVC-I bol vymysleny specialne kvoli spracovaniu .. nekolko nasobna rekompresia mu nerobi preoblemy .. atd ..[/QUOTE]

Zrovna o téhle verzi zpracovávatelského kodeku (na bázi mpeg4 AVC) jsem se nezmínil .-) (používají ho plně profi kamery a střižny, pro zpracování s vysokými nároky na kvalitu).
pavelhv (17)|2.3.2009 12:13
dobry den,

koupil jsem panasonic sd9, ktera pouziva avchd. Pro zpracovani videa chci upgradovat PC. Uvazuji o AMD Phenom 9550 X4 Quad-Core (95W), 2200MHz, BOX, socket AM2+. Myslite, ze je to dobra volba? Dokazi strihove programy vyuzivat 4 jadra? Premyslim o Pinnacle studio 12 plus. A posledni dotaz - budu kupovat i zakladni desku a hodne jich ted ma integrovane graficke karty. Bude to stacit nebo doporucujete koupit dedikovanou graf. kartu. Pokud ano, mate nejaky tip?
diky za rady!
Pave1 (4279)|2.3.2009 12:34
Pro výběr HW je důležité vědět, jakou střižnu (jaký sw) budeš používat.

Doporučený HW pak vybíráš až podle té konkrétní střižny (sw nebo i hw), najdeš ho stránkách výrobce. Pokud si ten sw koupíš u našeho zastoupení, často ti i poradí, na jaké sestavě je vhodné ten sw provozovat (mají většinou postavený předváděcí komp, takže ti doporučí odladěný typ sestavy).

Takže si vyber sw, nahlédni na stránky výrobce a zkus kontaktovat českého distributora (u kterého sw koupíš a dík tomu ti kvalitní prodejce i poradí vhodné parametry sestavy).