Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Slabý signál v domě

honcca (5)|21.2.2009 21:53
Dobrý den,
doma máme malý problém - jde o kvalitu signálu v nižších patrech domu a o připojení receiveru do anténního kabelu. Dříve jsme používali receiver od Philipsu - už nevím jaký model, ale důležité je to, že se do něj zapojil kabel od antény(díky tomu byl satelit vlastně jeden kanál mimo základní tři - ČT1, Nova, Prima, dříve i ČT2), poté se to vedlo do rozbočovače, poté po celém domě. Receiver měl v sobě zřejmě zabudovaný i zesilovač antény. Poté se totiž rozbil, sice jsme dostali od poskytovatele nový, ale analog jsme si mohli pouštět pouze v horním patře, kabel zřejmě ztratil sílu při přenosu dolu. Chtěl bych se tedy zeptat, jaký zesilovač bych měl použít a kde bych ho měl zapojit? V horním patře u rozbočovače? A ještě druhá otázka -chtěl bych se zeptat, jestli by pomohl modulátor a případně jaký k napojení do antény(již jsem zde uváděl, že to tak dříve bylo při starém receiveru).Díky všem za odpovědi, snad to zde již nebylo. A mimochodem, jsem přes tv signály téměř absolutní laik ;)
kocourleo (345)|22.2.2009 11:27
Nedokážu ti poradit, ale neměl by se reklamovat u poskytovatele ten receiver, který vám zhoršil kvalitu signálu? Vžtyť se vám zhoršily služby, ať tam dá takový receiver, který vám zachová předchozí kvalitu, dál bych to vůbec neřešil.
Antonín (732)|22.2.2009 12:58
On asi ale myslí nedostatečný výstupní signál z UHF modulátoru.
V tom případě je zesilovač na místě.
Potřebuje napajení, takže někam, kde to +12 bude.
Třeba hned k přijímači, nebo na místo, kde se to vrací do rozvodu (tam to je elektricky nejlepší).
Stačí zřejmě nějaký malý zesilovač se ziskem 10dB.
Někdy je dobré ještě použít kanálovou propust hned na výstupu z přijímače, nebo na vstupu zesilovače (z přijímače leze někdy hromada kmitočtů i na jiných kanálech).
honcca (5)|22.2.2009 22:55
Díky zatím za odpovědi. Trochu upřesním.. Máme vedený kabel z antény,ten pak vede do rozbočovače. Tam se pak rozvádí další tři kabely pro televize. 2 kabely, asi protože je to na stejném patře, vedou do televize signál v pohodě. Třetí, který vede dolu už ne. Mám tedy vložit zesilovač do třetího kabelu? Já totiž ani nevím, co ty zesilovače jsou - teda podle názvu zesilují signál :D, ale kam se mají zapojit, tak to nevím.
Antonín (732)|23.2.2009 09:48
[QUOTE=honcca;217210]Díky zatím za odpovědi. Trochu upřesním.. Máme vedený kabel z antény,ten pak vede do rozbočovače. Tam se pak rozvádí další tři kabely pro televize. 2 kabely, asi protože je to na stejném patře, vedou do televize signál v pohodě. Třetí, který vede dolu už ne. Mám tedy vložit zesilovač do třetího kabelu? Já totiž ani nevím, co ty zesilovače jsou - teda podle názvu zesilují signál :D, ale kam se mají zapojit, tak to nevím.[/QUOTE]

Sorry, tak to je malinko jinak.
Nevíš nic.
Nesahej na to, jenom to zničíš.
Navštiv nejbližší odbornou prodejnu (nemyslím tím datart, ani elektro-domácí potřeby), nebo napiš na nějaké odborné fórum inzerát, že heldáš někoho, kdo dělá anténní rozvody.
A nechej si to komplet udělat a nastavit.
Nebo by to mohl provést ten, co to dělal prve?
Ono to nebude tak složité, je potřeba člověka, co by byl shcopen změřit úrovně signálu nějakým meřícím přístrojem - tím skoro na 95% poznáš, že to fakt umí, když ten přístroj aspoň má.

Kdybys byl třeba z jižních Čech, tak ti vřele doporučím nick Saxon, kdyby z jižní Moravy, tak gespa, kdyby ze severu Moravy, tak Zorbas...
nebo zkus pohledat na webu někoho přímo v místě, kde žiješ. I když taky bacha, jsou lidi, co si říkají anténáři, a jsou spíše pat a mat. Hlavně v menších městech se to občas stává, že jednooký mezi slepými kraluje.
honcca (5)|23.2.2009 17:38
Tak už jsem to udělal, koupil jsem zesilovač za 2 stovky a jede to krásně :) Škoda, že už neměli ten modulátor, ale stejně už je alespoň z 50% hotovo.
Antonín (732)|24.2.2009 08:54
Hezké koukání.
(Nezlob se, ale o obecné funkčnosti a kvalitě i tak lze mít docela pochyby, je to možná jenom otázka měřítek. Ale 200Kč není tak moc, tak není co řešit. Hlavně když ti to vyhovuje - což závisí i na typech použitých TV.)
honcca (5)|24.2.2009 14:50
Kvalita je dobrá i na televizi s vyšším rozlišením, hlavně jsem rád, že už nemusíme přenášet obraz bezdrátově.. potom se pustila mikrovlnka, či se otevřela brána a všechno se to rušilo.
Antonín (732)|24.2.2009 20:15
[QUOTE=honcca;217398]Kvalita je dobrá i na televizi s vyšším rozlišením, hlavně jsem rád, že už nemusíme přenášet obraz bezdrátově.. potom se pustila mikrovlnka, či se otevřela brána a všechno se to rušilo.[/QUOTE]

K čemu je televize s vyšším rozlišením, když ji krmíš analogovým PAL signálem, který má tak 300 vodorovných bodů (a i to je jenom 300 sinusoid)? Možná jsem něco nepochopil, ale nejspíše máme úplně jiná měřítka, úplně jiné slova pro pojmy. Ale hlavně, že to vyhovuje, to je podstata. Zbytek už je jenom subjektivní.
illinois7070 (4)|5.1.2014 19:14
Nie som si isty, ale pravdepodobne mam doma podobny problem, tak nebudem zakladat novu temu

Mame doma dedinsku kablovku, odbornik nie som, ale predpokladam ze je to DVB-C vysielanie, ide o to ze priamo zo stlpu do prvych troch TV ide signal v pohode, obraz je pekny (tie su na najvyssom poschodi v dome) na nizsom poschodi (dalsie 2 TV) je signal uz o dost horsi a na spodnom poschodi (posledna TV) je uz obraz nepozeratelny. Viete poradit cim to je? Straca sa signal tym ze ide cez vela rozdvojok? Treba zosilovac? alebo nieco podobne? Ak bude treba dodam aj nejaku schemu, alebo dalsie info, zatial diky
bastlir (3245)|5.1.2014 19:31
Ano, každý rozbočovač = -4dB. Navíc při volbě nevhodného typu další ztráty navíc. Mohlo by to jít zesílit, ale nejdříve bych si zesilovač půjčil.
illinois7070 (4)|5.1.2014 21:45
aj zasuvku v stene mozem povazovat za rozbocovac? a nie je lepsie riesenie kupit kvalitnejsie rozbocovace?
RoPo (6061)|5.1.2014 21:48
[QUOTE=illinois7070;478501]aj zasuvku v stene mozem povazovat za rozbocovac?[/QUOTE]

Ano. Ta má právě ten 4 dBa útlum. A to jsou ty lepší záuvky. Bývají i s větším útlumem.
bastlir (3245)|5.1.2014 23:36
Hlavně to chce přejít na F-kové spoje.
Ivo Mašek (10205)|6.1.2014 07:07
[QUOTE]ide o to ze priamo zo stlpu do prvych troch TV ide signal v pohode, obraz je pekny (tie su na najvyssom poschodi v dome) na nizsom poschodi (dalsie 2 TV) je signal uz o dost horsi a na spodnom poschodi (posledna TV) je uz obraz nepozeratelny.[/QUOTE]
Dům, kde byla klasická STA (to ještě chodil analog). Do této STA byl puštěn kabelový digitál, aniž došlo k úpravě rozbočných zásuvek. To je ovšem špatně. Tohle by měl opravit majitel kabelovky (respektive to nechat opravit příslušnou firmou).
Tím zesíkem to klidně můžeš pohnojit ostatním. Tam se musí "překopat" bývalá STA na současný příjmový stav
mirekv (7169)|6.1.2014 07:41
Ivo, překopávej něco v paneláku, něco o tom vím. Rozhodně to chce firmu, která to vše změří a navrhne řešení. Pokud je to kabelovka, tak ať se stará, není zadarmo.
bastlir (3245)|6.1.2014 18:22
Přečetl jsem si ještě jednou dotaz a nikde jsem tam nevyčetl panelák či STA. Spíš jsem to pochopil "na dedine" jako větší rodinný dům.
Ivo Mašek (10205)|6.1.2014 19:49
Tak si přečti ještě jednou, jak to je tažený a zjistíš, že takhle se dělala klasická STA. ( :-R )
bastlir (3245)|6.1.2014 22:07
[QUOTE=Ivo Mašek;478631]Tak si přečti ještě jednou, jak to je tažený a zjistíš, že takhle se dělala klasická STA. ( :-R )[/QUOTE]

Že má zásuvku ve stěně? Ale to už jsem si kdysi dělal doma takto sám a to jsem nebyl sám. Ale to neřeší tazatelův dotaz. I kdyby měl doma rozvod bývalé STA, může se ve svém odbočovači od ní odpojit a připojit svůj zdroj signálu a třeba i se zesilovačem. Pochybuji, že by měl ve všech místnostech průchodové zásuvky s vertikálním rozvodem.
illinois7070 (4)|6.1.2014 23:19
byvam vo vacsom rodinnom dome, na dedine, ziadny panelak... na prizemi a 1. poshodi su kable tahane cez steny bez zasuviek, zasuvky boli dorobene len na 2. poschodi (podkrovie), ked sa prerabalo
bastlir (3245)|7.1.2014 18:11
[QUOTE=illinois7070;478650]byvam vo vacsom rodinnom dome, na dedine, ziadny panelak... na prizemi a 1. poshodi su kable tahane cez steny bez zasuviek, zasuvky boli dorobene len na 2. poschodi (podkrovie), ked sa prerabalo[/QUOTE]
Hmm, to jsem odhadl dobře. Pak je ještě otázkou, jestli byly použité správné typy zásuvek, např. na konci větve koncové, nikoli průchozí. Pravda, je to technicky elegantnější, avšak člověk si musí nejdřív na to spočítat zasílení. Takže když tam vložíš zesilovač, samozřejmě to není nic pro ničemu a nikomu. Přesto by měla předcházet aspoň vizuální revize kabeláže a hlavně konektorů.