Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ako a v čom strihať MPEG2

owad (20)|3.2.2009 19:15
Úvodom: Strávil som čítaním príspevkov tohoto fóra hodiny a hodiny, avšak odpovede, ktoré konkrétne potrebujem som nenašiel. A tak zakladám túto temu a prosím o rady, postrehy, odpovede atd. Tak a teraz k veci. Som čerstvým majiteľom tejto PCI karty:

http://www.snazzishop.com/sv.asp

Potrebujem spracovať nahrávky (domáce video) z mojej starej analógovej a novej digitálnej kamery, prestrihať, vyblázniť sa z efektami, prechodmi atď., autorizovať a napáliť na DVD disky. Kedže výsledným formátom bude MPEG2 formát (a nechcem to riešiť softwérovými enkodérmi a ani nahrávaním na DVD rekordér, mám obe!) riešil som to nákupom hore uvedenej karty. V softwéri, ktorý je k tejto karte (Snazzi Movie Studio S5) existuje voľba: I-frame Only. Pýtam sa, mám to teda ukladať s touto voľbou (v manuáli sa píše, že je to lepšie ohľadom ďalšej editácie, mínusom je väčší rozmer súboru)? Je to ozaj v praxi lepšie? Mám použiť VBR alebo CBR?

Druhá otázka sa týka, v akom strihovom programe požadované strihy a hlavne úpravy robiť? Mojími favoritmi sú programy Adobe Premier Elements, Ulead (Corel) VideoStudio ci Pinnacle Studio. Prípadne kombinácia Ulead MediaStudio a Ulead DVD MovieFactory. Ktorý odporúčate? Ide mi o to, aby som zdegradoval kvalitu na čo najmenšiu mieru (príkladom nech je Womble MPEG Wizard, špicový program, ktorý to robí bez zbytočnej rekompresie, ale žiaľ je určený len pre amatérske využitie).

Ako konkrétne potom vyexportovať zostrihané video z editora. Nechcem kokrétne voľby (kde, čo stlačiť a pod.) ale konkrétne nastavenia, aby nedošlo ku rekompresii celého videa ale len jeho editovaných (prechody, titulky atď.) častí?

Záverom dúfam, že vás prečítanie tak dlhého textu neunaví natoľko, že už nebudete schopní ani odpovedať. Vopred vďaka za odpovede.


PS: Zatiaľ som kartu, ešte neskúšal! Je len namontovaná a sú nainštalované jej ovládače a obslužný program.
Saxel (2279)|4.2.2009 09:33
Nenapsal jsi sice, jakou máš tu digitální kameru (formát záznamu - DV, mpeg-2, mpeg-4), ale jestli je pro tebe důležitá práce se střihem a úpravou materiálu, nabíral bych video z analogové kamery spíše do DV-AVI, což tvá karta taky umí. Editace je v něm pohodlná a ztráta kvality zanedbatelná.
Jaký si zvolíš editační software je na tobě. Já používám Sony Vegas, ale nikomu ho nevnucuju.
owad (20)|4.2.2009 12:07
Vďaka za odpoveď.
Moja digitálna kamera má formát DV. Súhlasím, že editácia DV je pohodlná (tak som to robil aj doteraz), ale chcem sa bezpodmienečne vyhnúť záverečnému enkódovaniu do MPEG2 (s tým dobré skúsenosti nemám). Preto potrebujem informácie len ohľadom strihu MPEG2 (I-Frame a pod.)
Saxel (2279)|4.2.2009 12:20
A v čem máš problém při kódování do mpeg-2?
Pytkin (7947)|4.2.2009 12:43
owad : nemam s tym skusenosti ale na strih MPEGu vsetci chvalia WOMBLE .. Lacny HW mpeg encoder ale nebude stat za moc , co sa tyka kvality .. rozumnejsie je nabrat obraz v DVAVI , postrihat a nechat to encodovat kvalitnym enkoderom ..
owad (20)|4.2.2009 18:45
Vdaka za dalsie odpovede

Saxel
Nagrabované analógové video (v minulosti cez TV kartu od Aweru, kodek Huffyuv) je pekné. Už spracované video avi (zasa Huffyuv) je vcelku v poriadku, ked to preženiem cez softwérový enkóder (ProCoder, TMPEG Xpress či TMPGEnc DVD Source Creator ap.) obraz sa vždy rozostrí (stratí ostrosť) a presvetlí (zvýši sa jas) a celková kvalita (aj na CRT TV) je už o ničom. S DV videom to isté. Už som sa pýtal aj tu, rada žiadna:

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=212369#post212369

Pytkin
O Womble (poznám a používam) som písal hneď v prvom príspevku, je super ale ja mám iné nároky. A taký lacný ten HW mpeg encóder zasa nebol. Cena na Slovensku - 12500.-SK (v starej mene), ja som ho kúpil zo zahraničia a vyšiel ma o cca 5000.-Sk menej
Pytkin (7947)|5.2.2009 00:09
owad " aha .. no .. sorry , poriadne som si necital uvod .. no jo .. na to co chces kupit si si zle kupil .. mohol si usetrit .. kupit analog to DV konvertor a dostal by si vacsiu kvalitu a lahsie spracovanie .. neviem ti poriadit .. nemam s tym skusenosti ako strihat Iframe only mpegy .. zvlada to final cut pro .. to viem .. ale na PC nemam prehlad ..
Saxel (2279)|5.2.2009 08:36
owad:
Procoder trochu maže, to je pravda, já právě tuto vlastnost využívám při tvorbě DVD z HDV videa. Verze 3 maže trochu míň než verze 2. Vyššího jasu jsem si také občas všimnul, ale je to zanedbatelné. Nicméně video ve standardním rozlišení komprimuji MainConcept enkodérem přímo z Vegasu a tam ke snížení ostrosti a k jasovým ani barevným změnám téměř nedochází. Ostatní enkodéry, které zmiňuješ nepoužívám.
StD (8612)|5.2.2009 09:01
Toho "zvýšeného jasu" se při zpracování materiálů z kamery snadno zbavíte i v ProCoderu 2 aplikací vhodného filtru (na vstupu) - Quote:
[COLOR="DarkRed"]Expand/shrink 601 color range[/COLOR]
Different video editing systems and encoders use different color ranges to represent the minimum and maximum values. Use the 601 Correction filters to convert between 0-255 and 16-235 ranges when converting for systems that do not use the same ITU BT.601 conversion methods.


...no a mě "nemaže obrysy" vůbec aplikací vhodně nastaveného "Sharpen" filtru na výstupu. Nesmíš ho totiž nechat na Default nastavení... \\/
CPC2_nastavení_filtru.jpg
owad (20)|5.2.2009 10:18
Pytkin
Tato karta nabera video aj do DV (Type-2) formatu

StD
Hovoris teda, ze rozostreniu a presvetleniu vystupneho videa je mozne zabranit (resp. zredukovat) len za pomoci filtrov?
Ty nevies poradit ci (ne)grabovat cez volbu I-Frame only (Len cez I-Frame)?

Takto vyzera ta Setup obrazovka ovladacieho programu:
http://img16.imageshack.us/img16/6188/screenshotbq5.jpg

Este mi prosim poradte, pouzit VBR alebo CBR? A aky bitrate nastavit? Chcem maximalnu kvalitu, na velkosti nezalezi!
StD (8612)|5.2.2009 10:34
[QUOTE=owad;214754]Pytkin
Tato karta nabera video aj do DV (Type-2) formatu
http://amigaplus.ru/bob[1].jpg

StD
Hovoris teda, ze rozostreniu a presvetleniu vystupneho videa je mozne zabranit (resp. zredukovat) len za pomoci filtrov?
Ty nevies poradit ci (ne)grabovat cez volbu I-Frame only (Len cez I-Frame)?

Takto vyzera ta Setup obrazovka ovladacieho programu:
http://img16.imageshack.us/img16/6188/screenshotbq5.jpg


Este mi prosim poradte, pouzit VBR alebo CBR? A aky bitrate nastavit? Chcem maximalnu kvalitu, na velkosti nezalezi![/QUOTE]

Já tedy dělám výhradně s materiály z DVB-S/DVD, a netuším, jaké jsou skutečné rozdíly oproti materiálu z kamery (mimo přehozené půlsnímky, není-li to Progressive), a tudíž ani nemám zdání, jaký kvalitativní přínos by prakticky mělo použití té volby "I-Frame only", snad by se to stříhalo líp.
Jo a když chceš kvalitu, tak je samozřejmě jasná volba CBR 8000.
Saxel (2279)|5.2.2009 12:17
[quote=StD;214741]...no a mě "nemaže obrysy" vůbec aplikací vhodně nastaveného "Sharpen" filtru na výstupu. Nesmíš ho totiž nechat na Default nastavení... \\/[/quote]
Dobrá informace! Nikdy jsem si toho nevšimnul. Díky. :BB:
StD (8612)|5.2.2009 12:28
Dyk už jsem sem ten seznam filtrů CPC kdysi někam dával (BTW stačí se podívat do Helpu/Manuálu)...

Jinak pokud má tazatel HDkameru, tak by měl vědět také o tomto:

[COLOR="DarkRed"]709 to 601 Color Correction[/COLOR]
This filter converts the ITU-R BT 709-5 HD color range to the ITU-R 601 SD color range. Use this filter for exact broadcast color conversion from HD video to SD video.
Pytkin (7947)|5.2.2009 13:35
Ionly sa pouzia na frame accurate strih .. mozes strihat v hociktorom frejme .. len neviem ci to strizne na PC podporuju .. pouzi google ..
StD (8612)|5.2.2009 13:47
[QUOTE=Pytkin;214799]Ionly sa pouzia na frame accurate strih .. mozes strihat v hociktorom frejme .. len neviem ci to strizne na PC podporuju .. pouzi google ..[/QUOTE]

Na "libovolný frame" ti to střihne i Womble (s dopočtením), ale problem bych spíš viděl v GOP struktuře.
Pytkin (7947)|5.2.2009 13:52
std : to je jasne .. ale toto by mal v podstate zvladat kazdy soft , ktory vie otvorit MPEG .. GOP tam asi neni ziadna .. resp. pozostava z jedneho frejmu ..
StD (8612)|5.2.2009 13:58
No právě, protože v tom okamžiku tazatel "narazí na problem", neboť v dotazu měl tuto podmínku: [COLOR="DarkRed"]...autorizovať a napáliť na DVD disky.[/COLOR]

a DVD-compliant struktura je jasně daná.
Pytkin (7947)|5.2.2009 14:20
std " iste .. to je problem .. Ionly ma uplne ine urcenie ..
owad (20)|5.2.2009 15:26
Takze mam to pochopit tak, ze s volbou I-Frame Only to bude vyhodnejsie pre strih (to sa uvadza aj v manuali k obsluznemu programu karty) ale bude problem to dat v zavere na DVD? A v com presne by bol ten problem?
Pytkin (7947)|5.2.2009 17:17
owad " ze to neni uplne podla dvd standardu ..
StD (8612)|6.2.2009 07:27
[QUOTE=owad;214821]Takze mam to pochopit tak, ze s volbou I-Frame Only to bude vyhodnejsie pre strih (to sa uvadza aj v manuali k obsluznemu programu karty) ale bude problem to dat v zavere na DVD? A v com presne by bol ten problem?[/QUOTE]

Vždyť si to vyzkoušej natáhnout do nějakého authoringového SW (třeba DVDLab, Scenarist apod.) - vsadím se, že ti to vůbec odmítne načíst, u Scenaristu to vím na 100 % - ten správnost streamu opravdu důkladně kontroluje a je citlivý na každou drobnou chybičku.

Co jsem se tak dočetl kolem, tak ty I-frame only streamy se používaly(-ají) jen jako proprietární streamy u střižen jako Matrox, Avid apod. a ty diskuse kolem toho jsou nejméně 4 roky staré.

Pro DVD-Video budeš potřebovat standardní M2V stream, pokud možno s uzavřenými GOPy.
Pytkin (7947)|6.2.2009 11:01
DVD Video moze mat otvorene gopy .. Uzavrete musia byt len v multiangle ..
StD (8612)|6.2.2009 11:20
To vím taky že "může", ale některý SW to vyžaduje a ty teď nevíš, v čem to bude autorisovat a jak, tak je lepčí se předem jistit... Konkrétně údajně DVDLab vyhazuje podobné "varovné hlášky".
dedeky (37)|16.2.2009 16:16
[QUOTE=owad;214597]Vďaka za odpoveď.
Moja digitálna kamera má formát DV. Súhlasím, že editácia DV je pohodlná (tak som to robil aj doteraz), ale chcem sa bezpodmienečne vyhnúť záverečnému enkódovaniu do MPEG2 (s tým dobré skúsenosti nemám). Preto potrebujem informácie len ohľadom strihu MPEG2 (I-Frame a pod.)[/QUOTE]

Co kdybys nám konečně prozradil jakou máš kameru (myslím typ, výrobce)?