Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Kolísání hlasitosti nahrávky ve WinFast PVR

Vania (1)|12.4.2004 19:59
Ahoj,
neví někdo, jak odstranit kolísání hlasitosti nahrávky ve WinFast PVR TV karty Leadtek TV2000 XP Expert. Hlasitosrt kolísá ve všech možných nastaveních. Nejvíce je tento problém patrný v mluvených pasážích.
Díky, Vania
ego42 (76)|13.4.2004 10:30
Nepoužíváš kompresor dynamiky zvuku? Některé zvukové filtry ho mají automaticky zapnutý (třeba TFM).
jb (6)|19.4.2004 16:01
[quote=ego42]Nepoužíváš kompresor dynamiky zvuku? Některé zvukové filtry ho mají automaticky zapnutý (třeba TFM).[/quote]

Omlovám se za neznalost, prosil bych více rozvést odpověď, např. kde to vypnout nebo alespoň zjistit. Mně to dělá přesně stejně v AIW 9800 SE a zvuk zpracovává zvukovka na desce. Dělá to i při NEkomprimování zvuku
mirekv (7169)|19.4.2004 17:10
jb: jaké používáš ovladače na tu Atinu?
jb (6)|22.4.2004 08:26
Asi to sem nepatří - koupil jsem ji na konci roku a vždy dávám nejnovější ovladače, teď asi 4.4 (nesedím u toho PC), zkoušel jsem i ovladače ze ocfaq.com. Zvuk kolísal vždy. Teď jsem si půjčil zvukovku (Audigy) tak budu přes víkend laborovat.
paris (11)|22.4.2004 15:05
napis sem pak prosim sve zkusenosti. (me to dela taky). podeziram zvukovku (na desce msi 865pe), protoze pri normalnim prehravani to nedela, az v nahravce...
ego42 (76)|22.4.2004 17:19
Pro začátek by nebylo od věci napsat, v jakém formátu se nahrávané video nahrává, jestli je to MPEG2 nebo pokud je to AVI tak jaký je použitý zvukový kodek... Pokud to kolísání zní tak, že kde by nahrávka měla být tichá, je zvuk zesílený, a naopak, tak to bude na 90% důsledek uplatnění komprese dynamiky (slabý i silný zvuk je zdrcnutý směrem k nějaké střední úrovni). Komprese dynamiky se uplatňuje i v AC3, což je zvukový kodek pro MPEG2, pokud Ti to tedy dělá psí kusy, zkus hledat příčinu spíš u přehrávání, než u nahrávání. Nejlepší by bylo, kdybys to video mohl ukládat v nějakém jiném formátu pokud možno s nekomprimovaným (co do velikosti, to zase s dynamikou nemá nic společného, ale bohužel se používá stejný termín) zvukem, pak bys viděl, kde je problém.
paris (11)|22.4.2004 18:15
na kodeku a zvuku nesejde. (dela to i mpeg2/mp2 i avi/wav). a s kompresi zvuku to nema nic spolecneho. proste se to periodicky ztisuje (tak 2-3 vteriny) - na waveformu jsou videt "vlnky". ... proto podezrivam vstup zvukovky (mozna jen v nejake kombinaci)
paris (11)|22.4.2004 18:21
... jeste mam takovou teorii o automatickem nastaveni urovne nahravani. delat by to mohl bud winfastPVR nebo ovladac zvukovky. rozhodne se to vsak nikde neda vypnout. (ta teorie je takova, ze winfastPVR nekde hlida, aby signal neprelezl nejakou uroven [a nedoslo k prebuzeni], a jak znamo takovehle vjecy se velmi rady zacykli sami ssebou.)
jb (6)|23.4.2004 09:04
Podle mých zkušeností nekolísají pasáže s hudbou nebo zvukově komplikovanější, kolísá hlavně čisté mluvené slovo (nezáleží na jazyce ;-). Efekt spočívá v zesilování zvuku na konci slov a následném zeslabení následujícího slova; vybagruji zvuk a někam to uložím. Ukládal jsem v různých formátech i nekoprimovaně, nicméně tip na utilitku, která řekne co je vlastně výsledkem zachytávání by se mě hodil.
paris (11)|23.4.2004 09:38
ja na to pouzivam goldwave. http://www.goldwave.com/release426.php
paris (11)|23.4.2004 09:42
... jo a taky to pozoruju spise u mluveneho slova. coz trochu podporuje tu moji teorii o automatice pri nahravani...
ego42 (76)|23.4.2004 09:57
No vždyť o tom celou dobu mluvím, ta "automatika při nahrávání" je v důsledku vlastně totéž co kompresor (ještě jednou upozorňuju, že komprese dynamiky je něco úplně jiného, než komprimace datového objemu!). Zkoušeli jste i jiný soft, než ten WinFast PVR?
paris (11)|23.4.2004 10:23
vim, co je komprimace dynamiky. tohle funguje jako automatika na starych magnetofonech, jenze posahane. takze by se to dalo nazvat spise jako porouchany leveler. :) jiny soft jsem zkousel, buhuzel nebyl schopen naladit spravne kanaly (ten pocitac neni u me, jsem u nej tak 2x za mesic, takze moc experimentu jsem zatim neprovedl). ale spravna otazka od tebe zaznela: DELA TO TA KARTA TAKY S JINYM SOFTWAREM? pokud ne, byla by to asi vina WinfastPVR.
jb (6)|23.4.2004 13:41
Já jsem to zkoušel na TV softu pro ATI i na ATV2000. Dělá to pořád a zní to stejně, mám dojem, že to problém zvukovky na MB
paris (11)|23.4.2004 14:46
a co mas za desku? (me to dela zvukovka na msi865PE). takze by to snad mohli vyresit nove ovladace (na msi je C-Media CMI9739A). pokud byste to nekdo vyresil, dejte prosim vedet jak. DIK predem.
Hezky vikend preji vsem :)
jb (6)|24.4.2004 21:07
Desku mám KT6 Delta, takže zvukovku máme stejnou, možná by to chtělo napsat msi.
paris (11)|25.4.2004 22:27
jb: a mas tyhle ovladace (z 2004-4-19)? http://www.msi.com.tw/program/support/driver/dvr/spt_dvr_list.php?part=1&kind=3&CHIP=3&ID=1 ja ted nemam kdy to vyzkouset, leda az zas pojedu za otcem.... (jako drivery k desce se mi nezobrazovaly) link na download: http://download.msi.com.tw/support/dvr_exe/C-media9737_9761.zip
jb (6)|3.5.2004 10:33
Problém je s největší pravděpodobností ve zvukovce na MB. S novou Audigou a vypnutím zvukovky na bordu problém zmizel.
KK (1)|24.5.2004 15:27
měl jsem stejný problém jako je popsaný výše:
desky MSI KT6 Delta, zvukovka na desce čipset C-media C9739A
TV kartu s Philipsem SAA7134 (MuchTV) - podobné jako Genius TV Wonder III, Lifeview a dalsi.

k zachytavani pouzivam program Fly2000,
v avi se mi zvuk rozjizdel od obrazu (neprilis, v ramci normy asi tak 2-4 vteriny pri 90 min. zaznamu - nezjistoval jsem to presne)

vyreseno: zachytavat do mpg (Intervideo 3.0) 1/2 PAL nebo plny PAL (576*720), pripadne de-interlace --> kvalita solidni a rozbihani zvuk-video
zmizelo

A TED TO HLAVNI: kolisani zvuku.
s novymi ovladaci to bylo stale stejne, zacal jsem zkouset urovne nahravani. a ejhle:
1) Windows media mixer, vstupy : povolit pouze line-in (na line-in mam vystup TV karty)
2) ve Fly2000 zrusit AGC (automatic gain control) v panelu Nastavení-Video
3) ve Fly2000 nastavit v listu Spolecne (parametry pro nahravani)
vstupni uroven audia asi tak v rozsahu 30-60 (max. je 255, doporucene pritom cca 200)

s timto nastavenim zmizelo nezadouci kolisani zvuku v zaznamu,
kdy napr. po hudbe jdouci do ticha (fade-out) nasledovalo mluvene slovo a kdy zaznamova uroven prudce vyletela nahoru i vykyvy hlasitosti pri bezne dialogove konverzaci

ZAVER :

pro C-9739A je potreba nastavit line-in na maximalni uroven (na te uz zrejme AVG booster pridava nejmene) a stahnout line-in signal na nizsi uroven

a vlastne je to tak i logicke, protoze digitalni signal NELZE prebudit jako
u analogoveho nahravani, musi se proste do rozsahu prevodniku "vejit",
jinak je zle