Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak je to při HD vysílání

nosaty63 (50)|31.1.2009 17:43
Nedávno jsem pořídil Full HD LCD s MPEG4 tunerem. Zatím na to chytám SD Skylink. Ale zajímalo by mne, když někdo chytáte HDTV vysílání, konkrétně HD Novu a ČT1, jak je to s programy, které jsou starší a nebo nejsou v tak vysoké kvalitě. Jak jsou zobrazovány, je i tam vyší kvalita, než ze signálu SD? Nebo je to stejné a rozdíl je jen u pořadů vyrobených v HD kvalitě?
dv07 (569)|31.1.2009 18:11
SD signal se upscaluje (prepocitava) do HD. CT1 HD takhle upscaluje vsechno, Nova HD takto upscaluje pouze starsi programy. Nove uz vysila primo v HD (ma-li to k dispozici).
losos (2977)|1.2.2009 07:27
Nu, já nemám pozemní příjem, používám jen HD sat. přijímač a samozřejmě občas sleduji vysílání NOVA HD. (ale mohu se dívat i na SD NOVA).
V KAŽDÉM PŘÍPADĚ má jejich vysílání v HD vždy kvalitnější obraz (ostřejší, s více podrobnostmi), než jaký je u jejich SD kanálu, kde je hodně neostrý (=rozmazaný) oproti tomu HD. A to platí např. i při vysílání starých českých černobílých filmů. Používají zřejmě velmi kvalitní zařízení, které tento kvalitní upscalink umožnuje...
Mohu jen doporučit...
Hezký obraz všem ze zasněženého Valašska - a sněží a sněží...
MlokCZ (636)|1.2.2009 08:28
Lepší obraz na HD kanálu pro SD upscalované zdroje je ze dvou důvodů.

Prvním důvodem je ten, že mají profesionální drahé upscalovací zařízení (což už losos zmínil), které tohle umí lépe než jakékoliv zařízení doma (a je jedno zda doma to upscaluje až TV nebo už třeba STB). Tohle určitý rozdíl udělá, ale podle mě ne až tak moc velký.
Druhým důvodem a podle mě mnohem důležitějším je to, že pokud je SD pořad vysílán na SD kanálu, tak je to komprimované do určitého dost nízkého datového toku a k tomu do mpeq2. Tedy tady to hodně ztratí kvalitu oproti originálu jak byl natočený. A tenhle zasílaný hnus pak upscaluje domací zařízení (a tady i kdyby bylo stejně kvalitní jako upscalovací zařízení přímo u výrobce kanálu, tak stejně to nemůže nikdy dosáhnout takové kvality).
V případě HD kanálu je upscalovaný originál v plné kvalitě a až po upscalování je to komprimované, ale jednak je to komprimované do mpeq4 (což pro stejný datový tok zajistí větší kvalitu) a druhak je posílán větší datový tok než pro SD. To je hlavní důvod, proč je to proti stejnému pořadu na SD kanálu výrazně kvalitnější i když je obojí ze stejného SD zdroje.
nosaty63 (50)|1.2.2009 10:29
Aha, tak že, když je LCD Full HD a příjmá SD signál, tak to upscaluje ta televize. Ale byl jsem zvědavý, jak to je s těma programama na HD kanálech. A to jste dostatečně zodpověděli a zato díky.
Přeji všem krásný obraz ze zasněženého jihu.
losos (2977)|2.2.2009 04:38
MlokCZ to osvětlil opravdu velmi dobře. Řekl bych, že až HD dobře... :)