Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AirStar2 – pár rad k instalaci

exTNT (1421)|17.12.2004 12:21
Ok, pokud by to někoho zajímalo, doplněný návod jsem přesunul sem: http://www.digitalnitelevize.cz/magazin/dvb-t/prijimace/instalace-PCI-karty-technisat-airstar-2.html

P.S.
Ovladače k TechniSat AirStar2, o kterých se v návodu zmiňuju, jsem pro usnadnění umístil na adrese http://www.trinitro.net/Soft , jsou označeny TS4xxx.zip, pořadí je od 4202 do 4300, při nové instalaci doporučuji začít od verze 4210. V tom adresáři je pouze freeware, tak doufám, že mi tenhle příspěvek někdo iniciativně nesmaže.
Radeq (277)|18.12.2004 07:46
Dobrá práce. Díky. :BB:
exTNT (1421)|14.9.2005 11:19
Ještě jedna důležitá maličkost: dejte si velký pozor na to, jakým způsobem máte ošetřenou cestu od antény ke kartě. Už se mi párkrát stalo, že se z ničeho nic začaly v signálu objevovat výpadky (stream errors) a pokaždé to bylo způsobeno nakopnutím zástrčky "účastnické přípojky" - tedy ve fajfce, která je zapojená do anténní zásuvky se rozehnula samice, kontakt tedy nebyl dokonalý a přestože měřák ukazoval 100 % kvality signálu, BER se zvedlo nad nulu a bylo.
LS8 (30)|20.10.2005 13:46
Zdravim,

protoze tady tuhle kartu vsichni chvali, tak jsem si ji take poridil. exTNT ve svem instalcnim navodu upozornuje na nutnost instalace ovladacu primo z instalacniho CD kvuli MPEG2 Audio dekoderu. Tak jsem take udelal, jenomze DVBViewer (mam jen TE verzi) stale hlasil "Cannot locate B2C2 MPEG Filter Audio/Video Ctrl. Interface, error 91000101". Az v ten moment jsem se podival, jaka verze ovladacu je vlastne v pocitaci nainstalovana. Kupodivu 4.3.0 - asi se ted dodava nejaka novejsi verze CD s temito novymi ovladaci. Rucni reinstalace na starsi ovladace z http://www.trinitro.net/Soft zatim nepomaha.

Takze pozor novi zajemci o tuto kartu, Technisat momentalne dodava AirStar2 s novou verzi ovladacu 4.3.0 !!!

Prave provadim novou instalaci WinXP na zalozni disk a budu experimentovat. Vysledky snazeni samozrejme poslu ;)

Lukas.
clee (6592)|20.10.2005 13:53
ja nedavno novou airstar2 s 4.3.0 driverama a chodi to v pohode, dotycnej si zatim nestezoval, btw. airstar se hlasi jako sitovka, nemas ji zakazanou firewallem?
exTNT (1421)|20.10.2005 14:24
jj, to může být třeba i nějakým all in one codec packem, případně jiným MPEG2 kodekem, který si s DVBViewerem nerozumí - četl jsem, že problémy bývají třeba s Ligosem...
Přeinstalace XP by měla pomoct, předtím by stálo za to kouknout se pomocí RadLight Filter Manageru do instalovaných DirectShow kodeků, jestli tam třeba ten Ligos zrovna nemáš - v tom RLFM se dá každý kodek odregistrovat a případně pak zase zaregistrovat - akorát musíš mít zaškrtnutou volbu "Write Log File" na záložce Log, protože tam pak najdeš jaké změny jsi udělal, resp. kde konkrétně ten kodek leží a tlačítkem Register ho zase případně zaregistrovat, kdyby se ukázalo, že za to nemoh, případně, že Ti k něčemu chybí...
Každopádně ovladače na CD obsahují vše, co je třeba - v tom mém článku šlo jen o to, že se nesměly MPEG2 kodeky objevit u ovladačů stahovaných z netu (pokud se správně pamatuji, šlo o MPEG2 kodek 3. strany, na který měl TechniSat licenci právě jenom při distribuci s PCI kartou, ale nesměl je veřejně zpřístupnit na netu).
LS8 (30)|20.10.2005 15:27
ahoj,

diky za informace. Po reinstalaci Windows to opravdu zda se chodi v pohode. Souhlasim, ze jsem tam mel spoustu ruznych kodeku (neco z Nera, neco z PowerDVD playeru atd., takze jsem fakt nevedel co driv odinstalovat ;)

V kazdem pripade jsem to tedy nepochopil s tim cislovanim verzi, domnival jsem se ze vsechny novejsi nez 4.2.8 neobsahuji ten MPEG dekoder.

Momentalne jsem pokrocil do stavu, ze umim z karty nahrat soubor a ten demuxovat v PX. Mam vytisteny spousty navodu jak dal (mpeg2schnitt, gordian knot,...), to budu studovat vecer. Diky za pomoc :)

BTW da se nejak snadno prevest ten MPEG do XviDu bez GK? Analogova karta mi ukladala do lehce komprimovaneho souboru, ktery jsem pak rovnou mohl otevrit ve VirtualDubu. To ale asi se souborem nahranym z DVB nejak snadno nejde, co?

Update: tak je to jednodussi nez jsem si myslel, soubory ktere lezou z mpeg2schnitt jsou ve formatu, ktery jde primo otevrit primo ve VirtualDubu. Audio lze na mp3 prevest napriklad v besweet. Tim se lze vyhnout GK, ktery se mi zda dost neprehledny a komplikovany.

Update2: s uspechem lze pouzit take stary dobry VFAPI Reader codec, ktery d2v projekt z DGIndex prevede na specialni AVI, ktery lze take zpracovavat a strihat primo ve VDubu :)

Diky,
Lukas.
PM (10)|26.11.2005 13:13
TE verze fungovala bez problémů, po instalaci GE verze jsem neviděl obraz, neslyšel zvuk, i když signal quality mám okolo 97- 100%. Po odinstalování ligos codeců se vše rozjelo. Takže jestli někdo bude mít podobný problém jako já, zkuste nejdřív odinstalovat ligos.
Croog (30)|2.12.2005 15:47
Chová se mi to podobně jako uživateli PM. Vyhledávání kanálů bez problémů, signál >85%, BER 0. DVBViewer mi ale přesto není schopen ukázat obraz a zvuk. :-? Dokonce funguje i teletext a EPG.

Ligos kodeky nemám, system je ale nainstalován již dlouho, tak tam můžu mít jiné kodeky co dělají problém. Na volný disk jsem tedy čistě nainstaloval WinXP a problém se bohužel opět opakuje! Jediná změna je, že nemusím DVBViewer killnout ve správci úloh.

Netuší někdo, kde by mohl být zakopán pes?? Žádné kodeky tomu tentokrát nemohli vadit, byl nainstalován pouze ovladač od grafiky a motherboardu. Díky za každou radu

EDIT: Dodám, že mám AirStar 1.0 a stáhnul sem si k tomu aktuální instalaci DVBVieweru TE i s ovladači.
clee (6592)|2.12.2005 15:51
nevim jestli jdou v TE volit dekodery, ale zkus to, je to pod polozkou directx
exTNT (1421)|2.12.2005 15:52
Croog
Jenom pro jistotu: instaloval jsi ovladače k AS2 z cédéčka nebo nějaký aktuální stažený z netu? Je skutečně potřeba nejdřív nainstalovat to, co je na CD a pak to případně aktualizovat.
Croog (30)|2.12.2005 16:03
Možnost volby dekodéru sem nenašel, takže asi ne. Co se týče CD, tak to bohužel vůbec nemám, takže mi nezbylo nic jiného než to stáhnout z webu. :-/
exTNT (1421)|2.12.2005 16:26
Croog
Njn, pak se těžko můžeš něčemu divit - kvůli ochraně MPEG2 kodeků, který AS2 používá, a který nejsou z dílny TechniSatu, není možná jejich webová distribuce, takže to, co stáhneš je sice ovladač+soft, ale bez MPEG2 kodeku.
Odkud jsi, třeba by Ti to instalační cedlo někdo půjčil...
Nasty_tvf (568)|2.12.2005 17:50
Díval jsem se do TE verze, a tam to fakt nejde měnit, jen audio:-(
A nebo si koupit přistup a stahnout plnou (nebo radši GE :-) ) verzi, to stejně dřív nebo později uděláš, když budeš chtít kartu naplno využívat, a tam nejsi vázán jen na ten jejich Sonic Cinemaster enkodér, ale můžeš si tam nastavit jakýkoli jiný, který už máš v systému (Nero, Cyberlink.....)
Croog (30)|2.12.2005 18:22
Díky za rady pánové. Situace se má tak, že mi kartu půjčil na odzkoušení bratr (kterému fungovala v pohodě), protože si ji plánuji koupit také a chtěl sem vyzkoušet, jak jsme na tom tady se signálem. Zkusím teda od něj vyšťourat ty ovladače, na kterém mu karta běhala. Kdyby se nezdařilo, tak mohu možná opravdu rovnou objednat tu full verzi. Tam by tento problém nebyl?

Jinak o těch problémech s MPEG2 kodérem jsem zde již něco četl, ale zmátlo mě to, protože v mé situaci mi to nevyhodí žádnou hlášku.
No, pak se ozvu, jak sem dopadl..
Nasty_tvf (568)|2.12.2005 18:43
[quote=Croog] Tam by tento problém nebyl? [/quote]
No, to si netroufám říct na 100%, ale předpokládám, že ne, protože tam jdou mpeg2 kodeky libovolně přepínat, podle toho, jaký už máš v systému. A musím se opravit: v TE verzi NEJDE volit ani audio decoder, jak jsem prve blbě napsal, to jde zas jen ve Full/GE, takže nenaladíš asi ani zvuk, bez toho Sonicu. Ale netvrdim, že problém nemůže být i někde jinde, třeba je to zase jen krůček na trnité cestě :-)
Nicméně, když jsi signál naladil jak píšeš, určitě ta cesta vede k cíli :-)
Matu (17)|7.12.2005 11:41
Tak jsem nainstaloval novou AirStar2 a mam dva problemy.
1) Kvalita signalu je 96-98%, BER 0. Presto v pravidelnych intervalech cca 15s mi na zlomek sekundy spadne signal na nulu a hned zase vyskoci na 98%, cimz se na vterinu kousne obraz. Mam antenu na strese ale s nikym ji nesdilim.

2) Vim ze EPG nefunguje jeste korektne, ale me to ukazuje hole nesmysly. Diakritika je celkem v poradku, problem je v tom, ze se mi v programu CT1 zobrazujou i nektere programy z Primy a pod. Nebo miu to rekne, ze stopaz celovecerniho filmu je 10 min a pod...

Umite prosim nekdo poradit? Diky... 9-)
exTNT (1421)|7.12.2005 13:13
Matu
ad 1 - težko říct, nepřistávaj přes Tebe třeba nějaký letadla?
ad 2 - už se to tu někde řešilo, vypni si DVBV, smaž v instalaci soubor epg.dat (nebo ho přejmenuj, kdyby ses bál...), vytvoří se novej a ten by měl sedět. Ovšem jednou za čas se to zase rozjede. Nevím proč a protože na epg peču, tak to ani neřeším... :-)
clee (6592)|7.12.2005 14:33
Matu
zkus ji hodit do jinyho slotu (nejakyho kterej nema sdileny IRQ)
PM (10)|14.12.2005 00:48
Dal jsem do počítače novou grafickou kartu, aktualizoval jsem ovladače z nvidia.com a po nějaké době jsem si chtěl pustit TV. Jaké ale bylo moje překvapení, když signál začal vypadávat, po pár sekundách se obraz vždy začal zastavovat, trhat se a pak úplně vypadl. Podle setup4PC byl singál na 0%, ač vím, že tady mám signál pro CT na 100%. Zkusil jsem signál na mojí nedigitální kartě a obraz byl v pohodě.
Takže jsem začal zkoumat čím by to mohlo být. Když už jsem vyzkoušel úplně všechno - odinstalování, nainstalování a nic nepomohlo náhodou jsem zkusil [color=red]vytáhnout anténu z TV a nechat jí jen v PC kartě[/color] (mám jeden výstup, rozbočku - jeden konec jde do TV, druhá do PC) a ejhle - signál je opět na 98-100%, dvbviewer jede v pohodě. Proč to tak je netuším, ale hlavně že to funguje. Jen tak mimochodem, teď se dívám a ta TV je vypnutá ze sítě, takže není ani ve sleep modu, jak mohla takhle rušit signál je mi záhadou. Jestli k tomu někdo z vás má nějaké vysvětlení, sem s ním.
exTNT (1421)|14.12.2005 08:24
PM
Někde se tady před časem psalo o oddělovači, docela by mně zajímalo, jestli by se s ním tenhle problém neodstranil. Skoro bych si tipnul, že jo.
rara (50)|15.12.2005 09:34
udajně u Airstaru vadí stejnosměrná složka napětí na anténním rozvodu. Byl doporučován filtr stejnosměrného napětí, prostě kondenzátor o velikosti 22p-500p mezi stínění koaxiálu a kartu. Jde o to, že zem počítače je galvanicky spojená s nulákem v zásuvce oproti televizi která nemá galvanické propojení s nulákem. Napětí na anténě pak může byt značné a zarušit kartu. Středový kolík většinou býva oddělen kondíkem v přijímací části.
rara (50)|28.12.2005 12:57
Ahoj, v návodu na rozchození Airstar karty je zminka o používání ProjectX a dekodování, prostě jak si pak upravit to co se stane z televize. Je návod na upravu a vypalování někde popsán více?
Děkuji
Nasty_tvf (568)|28.12.2005 13:47
svobod3 (32)|28.12.2005 20:13
[quote=Nasty]myslíš třeba tohle?https://www.tvfreak.cz/demux-a-strih-nejen-dvb-v-projectx/705[/quote]¨

bohuzel mi nefunguje u vyse uvedeneho navodu link na stazeni ProjectuX. Muzete mi, prosim, nekdo napsat nove umisteni? Diky
Nasty_tvf (568)|28.12.2005 20:27
A vyhledávání na internetu třeba googlem ti funguje? http://www.google.com/search?hl=cs&q=projectx+download&btnG=Vyhledat+Googlem&lr=
dál doporučuju postupovat přes ten http://www.videohelp.com :-)
rara (50)|29.12.2005 09:49
To Nasty: díky, ano přesně takový článek jsem hledal. No, abych si nefandil, zkusmo jsem udělal převod do DivX, strávil na tom přes 2 hodiny a výsledek kostičkuje a ještě nemá zvuk. Každý začátek je těžky. Zřejmě bych potřeboval něco jednoduššího a rychlejšího. Ono když ten DivX bude mít o nějaký ten MB víc, tak se také nic tak hrozného nestane. Jde mi o zálohování TV filmů které jseou již znehodnoceny logem televize co to vysílala. Prostě bych rád dostal na DVD více než jeden film a to rychle.
Nasty_tvf (568)|29.12.2005 10:06
No, řekl bych, že s převodem do DivX sice dostaneš víc filmů na jedno DVD, nakonec třeba i ve slušné kvalitě, ale nikdy to nebude rychle :-) Navíc odstraňování loga TV je sice možné, ale spíš tam místo toho stejně zůstane nějaký flek.
Datové toky DVB-T jsou docela nízké, takže i když necháš nahrávku v mpeg2, někdy se ti i poštěstí nacpat dva filmy na jedno DVD. Nebo aspoň film + něco kratšího (dokument, muziku....) V nejhorším případě se to dá prohnat i nějakým tím Shrinkem, nebo něčím takovým a někdy to tomu moc neublíží a je to pořád rychlé oproti převodu do DivX (záleží teda taky, jakej máš superpočítač :-) )
svobod3 (32)|29.12.2005 17:20
[quote=Nasty]A vyhledávání na internetu třeba googlem ti funguje? http://www.google.com/search?hl=cs&q=projectx+download&btnG=Vyhledat+Googlem&lr=
dál doporučuju postupovat přes ten http://www.videohelp.com :-)[/quote]

Diky. Pro ostatni primy link: http://www.videohelp.com/download/ProjectX0901exe.zip
exTNT (1421)|29.12.2005 20:17
ProjectX je "doma" na sourceforge.net, poslední verze je 0.90.2, akorát je třeba si jí zkompilovat - sice to není úplně jednoduchý, ale už jsem to tu někde popisoval, takže to není nezvládnutelný. A ten pocit, že si to člověk zkompiloval sám je "MasterCard"... :-E
Lontheo (7)|12.1.2006 00:16
Dnes jsem si tuto kartu pořídil. Postupoval jsem přesně podle instrukcí, jenže, ačkoli mi setup4pc hlasi u 25. i 46 kanálu 94-99 % signálu a 0 BER (SNR 24), tak v DVDVieweru nemůžu nic na těchto kanálech naladit.
(ten setup4PC mi při search and scan u kanálů 25 a 46 napsal No PAT ).

Kde by mohla být chyba???

Děkuji
clee (6592)|12.1.2006 01:04
mas nahore v ROOT nastaveno terrestrial EUR??
Lontheo (7)|12.1.2006 10:43
Ano. Mám. Ještě zkusím přeinstalovat systém, jinak nevím... Děkuji
Lontheo (7)|12.1.2006 13:13
Tak jsem zkusil nainstalovat nový systém - a stále stejný problém. Na několik sekund se mi (v tom starém systému) podařilo naladit programy, ale opět mi to hlásí No PAT DATA.... Co to sakra může být???
clee (6592)|12.1.2006 13:17
hmm, tohle se mi napoprvy taky stalo, ale mel sem tam nastaveny terrestrial (AUS),

zkus tady moje nastaveni

http://clee.czweb.org/channels.dat

nakopiruj to do adresare dvbvieweru pres ten puvodni...
Lontheo (7)|12.1.2006 13:40
Děkui, zkusil jsem a nic.
Už ten setuo4pc mi sice ukazuje dobrý signál, ale tvrdí, že nemá PAT data. Karta je úplně nová, dodané ovladače jsou ve verzi 4.300. Používám pokojovou anténu 30db s napájením ze sítě, ale ani "na kus drátu", kde byl signál koem 85 to žádné Pat data nenašlo. Už se s tím morduju druhý den a netuším, co s tím. Na digitalnitv.cz jsem našel ve fóru stejný problém, bohužel bez odpovědi.
Kdybyste někdo věděl, čím by to mohlo být, byl bych vám vděčný
Nasty_tvf (568)|12.1.2006 17:00
a dal jsi v Setup4PC program scan (ne jen channel scan)? nejsem si úplně jistej, jestli to tak spolu souvisí, ale myslím, že poprvé je to potřeba takhle projet právě kvůli tomu, aby si to načuchalo PIDy. Jestli si to z toho pak bere i DVBV netuším, ale možná asi jo. Možná, že jen PINdám, ale zkus to :-)
clee (6592)|12.1.2006 17:25
kanaly a pidy si nacucha dvbviewer, setup4pc je spis diagnostika, btw. jakej mas snr a pripadne BER???
Nasty_tvf (568)|12.1.2006 18:26
Já fakt nevim, jestli se ten setup4pc fakt nemusí pustit před prvním spuštěním DVBV, buď jsem to někde četl nebo to jsou jen moje dojmy, ale to je fuk, i když by mi logičtější taky přišlo to tvoje vysvětlení.

na 25. kanálu mám SNR tak 25-26 dB, BER 00prd (a stejně tam občas nějakej blok vypadne, ať dělám, co dělám, ale není to nic hroznýho)

Na 46. kanálovi je to horší - tak 23 dB, BER něco ukáže, ale málo a výpadky většinou taky spíš výjímečně, ale to zas nemám tak moc vysledovaný, tam nebejvá nic moc, co by mě zajímalo.

S těmi občasnými výpadky se ale stejně peru a pořád nevím, jestli je problém v příjmu (vyměnil jsem svod antény, rozbočovač, vrazil tam oddělení země a já nevím co ještě) nebo vznikají náhodně vytížením počítače (většinou ho nenechám v klidu a někdy se mi zdá, že to vypadne při nějakém větším swapování a někdy zase na tom můžu i dříví štípat a běží to v pohodě)
Buffer u VR pluginu jsem zvednul na 20MB, stejně to ukazuje tak 2-2,5 využito.
Ale v zásadě spokojenost, to spíš tak ze šťouralství, proč by to nemohlo jít líp než to jde
:-)
Nasty_tvf (568)|12.1.2006 18:38
Jo, už jsem si vzpomněl, s tím setup4pc, proč jsem měl ten pocit: to bylo odtud: http://www.digitalnitelevize.cz/magazin/dvb-t/prijimace/instalace-PCI-karty-technisat-airstar-2.html, kde se mimo jiné píše: [quote]Důležité: pro vlastní provoz DVBVieweru není třeba spouštět Setup4PC (resp. Server4PC), proto doporučuji jej odstranit z nabídky "Po Startu (Startup)", aby jeho zbytečný běh na pozadí nezatěžoval počítač. Nicméně jeho výše popsané prvotní nastavení je nutné[/quote]
clee (6592)|12.1.2006 18:40
jo vidis, na to sem zapomel, tak ted jde o to jestli ma i v tom managementu nastavenou evropu...
Lontheo (7)|12.1.2006 18:40
BER 0 a SNR kolem 24. Jiank mám základní desku ASUS s chipsetem N-force2. I ten setup4PC mi jednou při skenování 46 a 25 našlo všechny stanice , ale než to vypadlo, bylo to asi 2-3 minuty a od tý doby zase nic. Prostě NO PAT data. Ještě zkusím dát kartu do jiného PCI a třebaq nahrát starší ovladače z netu... Děkuji
clee (6592)|12.1.2006 18:43
jo starsi drivery zkus, jinak holt reklamace :-I
Lontheo (7)|12.1.2006 19:57
Tak už jsem vážně vyzkoušel vše. Nová instalace Win, přehaqzovat kartu v PCI slotech, 3 různé verze ovladačů, kabely, antény, já se snad picnu. Zkusím to reklamovat, jestli to ovšem půjde.
Lontheo (7)|12.1.2006 23:04
Tak už je to v pohodě. Bylo to polohou antény. Ten měřič signálu v setup4pc je fakt divnej...
aa007 (41)|24.1.2006 00:35
Chci se zeptat dodava se tato karta s nejakou antenou - u nas mame posrany vystupy tv (asi shnili), takze se jaksi nepripojim.
clee (6592)|24.1.2006 01:05
ne, antena se nedodava, nejaky prodejci mozna prodavaj kity s antenou ale bezne v baleni neni...
aa007 (41)|24.1.2006 18:14
Kuaaaaaaaaaaa. Tak si musim vybrat jinou kartu :( nemate nejakou radu jakou? popr. kolik by ta antena stala (nemuzu davat na strechu nejaky plosiny - ani netusim jak se tam dostat :) )
clee (6592)|24.1.2006 18:18
proc jinou kartu? kup si airstar a zvlast nakou pokojovou antenu, kdyz ji nemuzes dat na strechu
ka1ra (120)|25.1.2006 08:19
Bud rád, že to nedodávají z anténou, stejně bys ji strčil do šuplíku a šel si koupit anténu takovou jakou potřebuješ.