Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

poraďte prosím, čím zkrátit GOP

mercenary (105)|18.3.2004 21:59
Mám kvanta VCD a chtěl bych je rychle přesypat na DVDčka, TMPGEnc DVD Author mi však odmítá MPEGy z VCDček vzít, kvůlivá příliš dlouhým GOPům. Našel jsem různé rady a postahoval kdejaký soft, nic z toho mi však nefachčilo. Nechce se mi to všechno překódovávat. Poraďte nějaký funkční freeware/trial pls (stačí mi na to pár dní 8-) ).

Jen tak mimo, netušíte, zda jsou filmy na DVD uloženy s CRC (tedy spíše s paritou, či co to tam je :-D ), nebo bez tak jako na VCD ?

Díky
PIPO_tvf (22)|18.3.2004 22:14
Nezabudol si na to, že VCD je kompresia MPEG1 a DVD MPEG2?
artam (1147)|18.3.2004 22:18
mercenary:
Neporovnávaj ukladanie dát na VCD a na DVD, VCD je paškvil z núdze a tak to aj vyzerá :-k , DVD má normálny UDF súborový systém so zabezpečením a CRC a so všetkým, čo k tomu patrí.
mercenary (105)|18.3.2004 22:44
Nic jsem nezapoměl, ani nic neporovnávám. Prostě chci uložit svých cca 100 filmů na VCD (t.j. cca 180 CD) na cca 30 DVD, abych ušetřil místo.

Prosím nepoučovat, ale poradit, čím bez rekomprese zkrátit GOP na oněch pro DVD povolených 15 snímků. Mělo by to jít, ale zatím mi žádný soft nefungoval.

Aha, teď jsem pochopil to porovnávání - já neporovnávám kvalitu VCD a DVD, ale zajímá mne, zda je i DVD tak citlivé na chyby, jako VCD (které nemá CRC korekci, tedy paritu a neumí tedy opravit chyby na médiu)

Díky
artam (1147)|18.3.2004 23:49
Po prvé, nikto tu neporovnával kvalitu, jednoducho, pýtal si sa na zabezpečenie CRC a ja som ti pravdivo odpovedal, tak čo sa rozčuľuješ? 9-)

[quote=mercenary]... čím bez rekomprese zkrátit GOP.... Mělo by to jít, ale zatím mi žádný soft nefungoval[/quote]

A po druhé, prečo nechceš, aby ťa niekto poučil, keď z tvojho dotazu je vidno, že podstatu MPEG záznamu nechápeš a máš v tom medzery (nič v zlom, neber to osobne). Buď si to teda niekde prečítaš a naštuduješ, alebo sa necháš poučiť :-) Tak čo? Súhlas? :-D

Tak ťa teda poučím :-E (a prosím ťa snažne, kľud, nerozčuľuj sa :-) )

GOP (Group Of Pictures) - určuje, akým spôsobom sú za sebou radené snímky typu I (Intra coded frame - je to skomprimovaný celý snímok, čosi ako keyframe), P (Predicted frames - obsahuje len rozdiely od predchádzajúceho snímku) a B (Bi-directional frames - sú vytvorené na základe predošlých a nasledujúcich I alebo P snímkov).

A už ti musí svitať - nemôžeš len tak ľubovoľne popreskupovať I,P a B snímky, pretože okrem I snímkov sú P aj B tesne závislé na obsahu predošlých alebo nasledujúcich snímkov.

Takže tvoj výrok "Mělo by to jít, ale zatím mi žádný soft nefungoval" je nepravdivý a jednoduchá odpoveď znie - skrátenie GOP je bez rekompresie nemožné. Ľutujem, je to pre teba iste zdrvujúca správa, ale je to tak :-((
pavelpt (2713)|18.3.2004 23:53
Womble MPEG2VCR určitě žere MPEG1.Nepochopil jsem z toho v jakém formátu VCD to máš.Jesli v 2.0 mohou být trochu problémy s menu apod.
Jestli je to film jako jeden kus doporučuji vzít doubor *.dat a pomocí VCDGear to předělat na *.mpg.Toto ti potom žere cokoliv.Ten Womble má v sobě tools a ten převodník to myslím umí taky,ale pamatuj si co jsi dělal v pravěku videa :-D
mercenary (105)|19.3.2004 00:18
Mě vůbec nejde o žádná menu a podobně, prostě vemu dat z VCD, přejmenuji ho na .mpg a mám MPEG1, ale ten má moc dlouhý GOP, anžto když jsem ty MPEGy kdysi dělal, tak jsem nechal v TMPEG encoderu povolenou neomezenou délku GOPu. Narazil jsem na několik návodů a softů na úpravu, ale nic z toho nefungovalo.
Samozřejmě, že odpověď "nejde to" beru, trochu jsem se toho obával :-((( (zase tak zdrcující, abych nemohl usnout to ale není :-D )

Pokud budu ignorovat fakt, že tedy ten MPEG1 není DVD friendly, dá se očekávat zásadní nesnášenlivost se stolními DVD přehrávači ?
A co když navíc nechám zvuk ve 44100 ?

Jinak díky za poučení, ale přiznám se, že mi je právě teď úplně fuk, jak jdou IBP v GOPu, stejně jako jaké pochody se odehrávají v bábovce při pečení ... jooo, kdyby mi někdo poradil, čím běžně dostupným tu bábovku vylepšit :-D
mercenary (105)|19.3.2004 00:21
a ještě: na spojování dvou částí kašlu, uložil bych to jako dvě kapitoly ....
artam (1147)|19.3.2004 00:29
No jooo, ale ťažko už takú bábovku vylepšíš, keď je spečená na uhoľ :-(

[quote=mercenary]Pokud budu ignorovat fakt, že tedy ten MPEG1 není DVD friendly, dá se očekávat zásadní nesnášenlivost se stolními DVD přehrávači ?
A co když navíc nechám zvuk ve 44100 ?
[/quote]

Tak to si musíš vyskúšať na svojom prehrávači (urob si jedno také DVD pokusne na RW) a uvidíš, keď ti to pôjde, tak to už ďalej nerieš. Každý prehrávač sa s tým vysporiada po svojom. Čínskym neznačkám to zvyčajne býva jedno, prehrajú aj pivný podtácok :-E
mercenary (105)|19.3.2004 00:34
Tak to mlžíš, teď jsem si doběhl pro ten podtácek dolů do hospody (mám jí v baráku) a player mi hlásí NO DISC!!! Nebo se to dává tím potiskem dolů ??? :-E

Samozřejmě, že to vyzkouším použít tak, jak to je, doufal jsem akorát, že to nebudu muset zkoušet 9-)
pavelpt (2713)|19.3.2004 08:40
Milý Mercanary,

někdy méně znamená více, neexistuje pouze přejmenovat dat na mpg,je to soubor s jinou strukrurou,psal jsem to již výš a naprosto srozumitelně,kdyby jsi to alespoň vyzkoušel.
A že o tom víš málo, přesvědčuješ slovy o menu.Nejde totiž o menu jako takové,ale ve formátu VCD 2.0 jsou data pro menu "zabudována" v souborech dat podobně jako u DVD ve VOBU, a pokud chceš jenom film je potřeba je dát do řiti.Bylo -li to v minulosti uděláno třeba WinonCD, má s tím někdy i VCDGear problémy,je třeba v něm nastavit korekci chyb.
mercenary (105)|19.3.2004 08:52
Tak to teda jo, jestliže ten Womble nebo VCDGear vypotí jiný soubor, než když přejmenuji .dat na .mpeg, pak by to bylo řešení (za chvíli to zkusím).
Ty VCD jsem ale dělal sám doma z nahrávek z TV, takže tam opravdu není vůbec nic, kromě filmu. A když vezmu ten .dat a přejmenuji jej na .mpg, tak z něj bez problémů vyrobím znova VCD, nebo jej v klidu přeuložím třeba do AVI a výsledek je úplně zdravej (alespoň vizuálně).

Ale již jsem to zkoušel dříve, vzal jsem čerstvý MPEG1, udělal z něj VCD, pak jsem vzal výsledný .dat a přejmenoval na .mpg - a nic enasvědčovalo tomu, že by se ten soubor jakkoliv změnil. A řekl bych, že NERO se zdrojovým MPEGem při vypalování VCD nedělá kromě nějaké kontroly nic, pouze jej zkopíruje na CD (ta kontrola MPEGu trvá pár sekund, takže to by toho asi moc nestihl)
pavelpt (2713)|19.3.2004 09:02
Tak to je už konstruktivní reakce.

Nech to rekodovat na poloviční DVD (half DVD)to je myslím v PAL 352 x 576 (nejsem si jistý, ale v nějakém profilu to určitě je) a zvuk musí být na 48 000.Výsledek není nic moc, ale s VHS to jde srovnat,pokud to VCD bylo uděláno jakžtatkž
Zdar

PS jo a klidně můžeš nechat CBR a to nějak 3500,podobně jako u SVCD,zabere to méně místa a na DVD se ti vlezou ty filmy 2 i více.
Mike (617)|19.3.2004 09:36
Ja si myslim, řže bys to tam měl dát v tom MPEG-1 - DVD formát to podoruje, to že to neumí programy je jiná věc, dneska se s tím už moc nepočítá, mělo by to ale jít pomocí IfoEdit nebo Scenaristu, na TMPGEnc DVD Auth se vyprdni
JFK (1)|19.3.2004 09:51
Do Scenaristu (a asi ani do ničeho jinýho) ten MPEG-1 ve formatu VCD bohužel nenaimportuješ, právě kvůli počtu snímků v GOP. DVD norma jich dovoluje max. 15. Osobně jsem řešil stejný problém (obsah jednoho starého VCD jsem na DVD dával jako bonus) a jediné řešení byla rekomprese se správně nastavenejma GOPama. Ještě je možný, že existuje nějakej autorizační soft, který kašle na normy a schroustne to, ale pak vznikne velkej problém s kompatibilitou při přehrávání.
Z toho plyne rada:
Jestli to děláš jen kvůli prostoru v poličce, tak se na to vykašli - je to časově celkem náročné a ještě tím snížíš už tak nízkou kvalitu obrazu.
Jestli si s tím chceš vyhrát, tak to musíš znovu prohnat enkodérem, jestli to nacpeš do MPEG-1 nebo 2, je už jen tvoje volba, nezapomeň na zvuk 44100 - 48000.
Hodně štěstí :-)
mercenary (105)|19.3.2004 10:09
Tak jsem zkusil vzít .dat, přejmenoval jsem to na .mpg a nacpal do TMPGEnc DVD Auth dva za sebe jako kapitoly. TMPGEnc DVD Auth sice remcal, ale nechal mě to udělat. 44100 na 48000 jsem také nechal na TMPGEnc DVD Auth a výsledek: v mém MUSTEKu to hraje stejně jako z VCD, přechod mezi dvěma kapitolama je sice trochu znát (trochu to trhne), ale na spojování dvou půlek filmu tudíž peču. Jenom budu muset dát pozor, aby můj příští DVD přehrávač uměl totéž.

Díky všem za rady, jdu zlikvidovat tu kupu VCD ... :-)
bundadj (93)|19.3.2004 12:02
co vyzkouset DVDPatcher ?
MartinL (51)|19.3.2004 17:01
No divím se že to vůbec jde, autorizovat mpeg1, to jsem ještě neslyšel, jo kdyby to bylo svcd, to je něco jinýho, tam by stačilo dvdpatcherem pačnout hlavičku a chodilo by to ve všem, ale vcd, tj. mpeg1? Kdoví jestli tohle vezmou ostatní playery :-I
mirekv (7169)|19.3.2004 17:04
Jde to, taky jsem se divil. :-?
bronik (4)|19.3.2004 20:13
Pacnout hlavicku SVCD na DVD... no.. vim, ze to jde, ale kompatibilita je mizerna. To MPG2 tomu moc nepomuze...

mercenary: Delku GOP ti zmeni Mpeg Video Wizard. Patrne dela rekompresi pouze noveho I snimku, takze minimalni zasah. Ale VCD by melo mit max 12 v GOP ne? A navic i po teto zmene GOP to neni 100% compatible. (... mam odzkouseno) :-(
99% compatible ti zajisti pouze prekodovani do DVD standartu.
Pokud ti jde pouze pro svou potrebu (na tvem prehravaci) tak ho zkus
AleK (814)|19.3.2004 22:28
no nevím jestli ti poradím kdyby to byly svcdčka tak to dělám v pohodě tři na jednu placku dvd ale vcdčko nevím ale jestli ti to pomůže můžeš to skusit mpg1 - musíš upravit rozlišení a to programem MPEGed 704x576-25fm + pal a pak pokračuješ DVD TMPGEnc Authorem no výsledek se uloží do vobs a ten vypálíš jako DVD - video
mercenary (105)|19.3.2004 22:35
bronik: GOP má po kódování v TMPEgu jako VCD "neomezenou" délku.

Dal jsem si s tím ještě práci a zde jest výsledek mých pokusů:
1) dávám za pravdu pavlovi, prohnal jsem .dat VCDGearem a výsledný MPEG je o trošičku menší, než .dat - asi tam něco maličko bude navíc. Nechal jsem opravit MPEG errors a jednu "chybu" to vždy fixne.

2) uložil jsem (TMPEG ENC DVD Author) na DVD dvě poloviny filmu za sebou jako dvě kapitoly a prakticky jsem ani nepoznal, kde na sebe ty dvě půlky navazují.

3) ty dvě půlky jsem slepil k sobě (AVI MPEG RM WMV Joiner) a šup s tím na DVD. V místě napojení se objeví na okamžik kostičky

4) spojený film jsem protáhl znovu VCDgearem a nechal opravit chyby a šup s tím zpátky na DVD - a v místě napojení to s sebou škublo jak škubánek

Takže výsledek: .dat přes VCDgear do mpegu a ten rovnou do TMPEG ENC DVD Authoru (ten udělá i konverzi zvuku ze 44100 na 48000) a šup s tím na DVD. Je to nejméně práce a nejlepší výsledek. Myslím, že ani nemá cenu něco překódovávat na vyšší bitrate, když už je to v nízké jednou zakódované.
artam (1147)|20.3.2004 02:31
mercenary:

Presne tak, zbytočne plytvať časom na prekódovanie, hlavne, keď ten výsledok prehráš na svojom prehrávači. Do PC to v prípade potreby môžeš stiahnúť vždy v prípade, že sa v budúcnosti rozhodneš pre iné riešenie :BB:
pavelpt (2713)|20.3.2004 14:57
To mercenary

Díky za poklepání po rameni.

Musí to tak být, s tím *.dat, protože tento soubor obsahuje proti MPEG navíc tkzv. bumps,to jsou informace o struktuře VCD,(viz ona souvislost s menu jak jsem psal.)Když není menu, tak v těch informacích musí být alespon,že není menu.