Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

problém se zvukem

seva (21)|12.4.2004 14:14
Používám kameru Sony TRV 740 jako A/D převodník, firewire kartu ze Studia 7 a WinDV. Pokud chci nagrabovat VHS na PC tak vždy ke konci filmu je zvuk posunutý oproti obrazu cca o 1 s. Nevíte někdo co s tím?
seva (21)|15.4.2004 14:48
poraďte mě prosím už z toho hořim
Hawkey_tvf (434)|15.4.2004 16:16
no... ja vzdy ked vidim cokolvek od Pinnacle chytam nocne mory (vecne nedorobene ovladace), ta firewire karta je nejaky ich vlastny chipset alebo je to standard z windows ovladacmi? ak k nej musis instalovat pinnaclacke ovladace vidim problem tam kdesi, v pinnacle nevedia programovat a ich distributori a support nevedia uz duplom nic
seva (21)|15.4.2004 20:01
Zkoušel jsem různé ovladače karty se stejným výsledkem.Teď používám doporučený ovladač z Win 2000. Dnes jsem mluvil z technickou podporou z Exacu a údajně je na vině kamera, která nepoužívá time base corector v režimu A/D převodníku. Takže zpoždění vzníká prý už v kameře při digitalizaci. Bylo mě doporučeno koupit střižnu s A/D převodníkem kde prý tento problém nevzníká.Všude čtu jak se dá použít kamera jako převodník,ale nikde není zmínka o tomto problému.Víte někdo jak to vyřešit a nic nekupovat? (cpát zvuk dodatečně do huby posunem mě už fakt nebaví.)
Hawkey_tvf (434)|16.4.2004 09:51
Pri grabovani cez kameru mi IMHO pripada TBC ako relativne zbytocne. Pokial ho ma prehravac malo by to byt OK. Druha vec je ze pokial grabujes v PC a jeden riadiaci oscilator pouziva frame graber a druhy zvukovka (ako napr. Pinnacle PCTV, kde zvuk chytas zvukovkou) tak sa ti to moze lahko desynchronizovat, ibaze ak grabuje kamera, rozmyslaj: z videa ti ide zvuk a obraz in synch, cize do kamery prichadza in synch (jedine ze by mal audio a video kabel voci sebe premenlivu dlzku v rade statisicov km), kamera ma pravdepodobne JEDEN pre CCD aj audio A/D converter riadiaci oscilator co vylucuje desynch a ak by aj nie tak to bude pasovat na jeden master stream a nadbytocne sample vyhadzovat, prip. doplnat bud nulami alebo dacim zaproximovanym. Tak ako by to aj ukladala na pasku. Tam IMHO posun vzniknut nemoze. Zato som ale zazil, ako IBA, ONLY, LEN iste Pinnacle Studio N kde N bolo cislo 7 alebo 8 dokazalo pri grabovani DV z kamery posunut obraz a zvuk, co nedokazal Vegas, Media Studio Pro, Avid, MovieXOne, MainActor, WinDV, Scenalyzer ani ine softy ktore som vtedy v panike co sa deje poskusal. Nakoniec letela ta Pinnacle karta aj software z PC, kupila sa obycajna FW karta za 500 a je vsetko OK. A napriklad Avid keby mal vypadnute/nadbytocne sample tak mi to s kamennym ksichtom profesionala zamietne, ohlasi chybu a poziada ma o pouzitie ZAZNAMU a nie ODPADU.
Mam taky pocit, ze od Pinnaclu za nieco stoja mozno az produkty v cenach desiatok a viac tisic, ak vobec.
seva (21)|16.4.2004 10:18
Docela bych kousnul pokud by došlo ke stejnému rozdílu zvuku od obrazu na záčátku i na konci záznamu.To se dá v pohodě opravit,ale v mém případě na začátku záznamu je to v pohodě a čím delší je záznam tím více se zvuk posouvá. No v každým případě jdu vyzkoušet novou FW kartu, komplet odinstaluju Studio7 a zkusím grabovat přez winDV.Zatím díky.Napíšu jak jsem dopadl.
Hawkey_tvf (434)|16.4.2004 10:24
To co popisujes by este islo vyriesit stretchom toho audiokanalu. Pokial sa to aspon rozbieha linearne.
Mike (617)|16.4.2004 11:16
[quote=seva]Používám kameru Sony TRV 740 jako A/D převodník, firewire kartu ze Studia 7 a WinDV. Pokud chci nagrabovat VHS na PC tak vždy ke konci filmu je zvuk posunutý oproti obrazu cca o 1 s. Nevíte někdo co s tím?[/quote]

teda ještě nikdy jsem neslyšel, že by u DV byl posunutý zvuk, i kdyz to je z analogu pres kameru, vzniknou to muze bud
1. v kamere - to se mi nezda, ze by sony udelal takovy šunt, ale těžko říct, zkus jinou kameru/převodník
2. pri grabovani pri rozhazovani do AVI typu 2 by musely nejaky data vypadnout, ale to se mi taky nezda, vyresit to muzes grabovanim do typu 1 nebo zkus pouzit jiny soft
3. pri prehravani - to se mi taky moc nezda, obcas se to driv delo, pokud pc nestihalo a obcas nestihlo dekodovat frame, ale dneska to snad uz nehrozi, navic je to jiz v directshow vyreseno, zkus si to natahnout do nejakeho strihoveho softu jako vegas a podivej se, jestli jsou obe stopy stejne dlouhe
seva (21)|16.4.2004 17:30
Jiný soft jsem zkoušel, konkrétně Studio 7,8,winDV.Pokaždé se stejným výsledkem.Všechno co jsem vyzkoušel ukazuje že buď je problém v kameře a nebo na FW kartě.Při přehrávání to jistě není, protože jsem si jeden film hodil na DVD a až ve stolním přehrávači jsem zjistil problém se zvukem.Na základě tohoto zjištění jsem začal laborovat s ovladačema atd.Zkoušel jsem jestli nemůže být na vině můj VHS VCR a zkoušel jsem zaznamenat program ČT1 z dig. satelitu se stále stejným výsledkem.
Pitomec (10211)|16.4.2004 17:52
Kamera tutově nemá audio lock (zatímco A/D převodníky od Canopusu ano), takže rozjetý zvuk není ničím neobvyklým - mimochodem DV záznam audio lock nemá standartně, to má až DVCAM.
MOJE (537)|16.4.2004 19:17
Ja som to tiež skúšal vyriešiť s mojou SONY 740E, ale márne. Teraz používam na grabovanie VEGAS4 a v nastavení OPTIONS - PREFERENCES - CAPTURE - Master stream: AUDIO. Zatiaľ som nepostrehol rozchádzanie. Ja som volal do EXACU (CZ) a požiadal som ich , aby nahrali aspoň 1 min. videa do ich PC a potom skontrolovali to vo VIRTUALDUBMOD (dĺžku audia a videa) a čo mi odpovedali, že im sa to rozbieha tiež :-D (do 1 hod. to až tak nevidno - D8 (MiniDV) kazeta - ale v kuse 4 hod., tak to už vidno)Skúšal som aj čistý WINXP (aj WIN 2000) a grabovať cez WinDV (nemal som nainštalované nič od PINNACLE) aj s inou IEEE 1394 kartou a robilo to stále :-( a aj robí (iba VEGAS to zatiaľ zachránil).
Keď máš chuť, tak vyskúšaj nahrať do kamery film na pásku v LP režime (to aby ti tam toho vošlo čo najviac - najdlhší čas - najlepšie nejakú dlhšiu D8 kazetu od 60(90)min.) a potom si pozrieš z KAMERY koniec pásky, či sa ti tam ten zvuk rozchádza. Ak áno, tak na vine je kamera, ale ak nie, tak sa tu niektorí mílili. Ja som zatiaľ nemal chuť toto testovať. 9-)

VEĽA ÚSPECHOV

PS: Rozchádzalo sa to aj z PANASONIC (120.000,-Sk-neviem teraz typ) aj mojim kámošom, ktorí majú iné PC a iné IEEE 1394. 9-)
seva (21)|16.4.2004 21:17
Takže abych to shrnul.Ještě čistě ze setrvačnosti vyzkouším záznam na kameru v LP režimu.Ale jak to tak vidím nezbyde nic jiného než pořídit A/D převodník.Jsou někde k dispozici nějaké seriozní testy převodníků.Chci prostě za rozumný prachy nagrabovat pár VHS do PC v DV formátu,převést a pak to vymlasknout na DVD.
Osvícený (78)|16.4.2004 21:56
Seva

Jde pravděpodobně o vlastnost základní desky v PC.Některé základní desky mají problém s tzv. "Busmasteringem".Použij utilitku " PCI PERFORMANCE ENHANCER ".Najdeš ji na http://www.pinnaclesys.com.
Přeji hodně štěstí a dej vědět...
Pitomec (10211)|16.4.2004 22:19
seva: Zřejmě jediné dostupné A/D+D/A převodníky jsou od Canopusu. Osobně doporučuju AceDVio (http://www.syntex.cz).
MOJE (537)|16.4.2004 22:34
To PPE pomáha, ale nie na rozchádzanie audia a videa (pomáha, ak je video trhané napr. pri výstupe do kamery ...).
seva: A prečo to nenatiahneš cez VEGAS4 ??? :-? Keď si ho pozháňaš (nie org. kúpa - len požičať) , tak je to lacnejšie ako prevodník a výsledok ten istý !!! :-)-
Pitomec (10211)|16.4.2004 22:37
To sem teda nějak nepochopil... :-? K čemu bude někomu Vegas, když kamera nedělá DV stream s audio lockem (a zvuk se tedy bude rozcházet pořád)... :-?
MOJE (537)|16.4.2004 22:51
LEBO NA 99.999% NIEJE CHYBA VO VHS ANI V KAMERE. Ináč keď pozerám TV na kamere (LCD) tak by sa to časom tiež malo rozchádzať? On má takú istú kameru ako ja, a keď mne to ide OK tak asi jemu to ppôjde tiež !!! B-)
seva (21)|16.4.2004 23:38
Tákže teď jsem spustil VHS s filmem PULP FICTION nahraju cca 90 min. na kameře Sony TRV740 přímo na kazetu.Zkontroluju to a pokud bude synchronizace ok, zkusím to natáhnout do PC. Zdá se mě totiž že pokud mám něco natočené kamerou a pak to natáhnu do pc tak je to ok. Zítra se ozvu.
Pitomec (10211)|16.4.2004 23:39
MOJE: To, že má stejnou kameru jako ty, ještě neznamená, že jeho kamera nemůže být vadná, ne...? Pokud to grabuje softem WinDV a rozchází se to, tak žádný Vegas tomu nepomůže - tady je jednoznačně chyba v kameře (třeba proto, že při reprodukci VHS vypadnou snímky a A/D převodník v kameře si s tím neporadí - výsledkem je rozjetý zvuk od obrazu). Obecně platí, že A/D převodníky v kameře nejsou zrovna moc kvalitní - někdy stačí udělat pokus s digitalizací analogového záznamu, kde je plocha z cca 1/2 černá a z druhé 1/2 bílá. Hned je pak vidět, jak ten obraz "hezky" bliká (což u Canopusu nehrozí...).
MOJE (537)|17.4.2004 06:10
[quote](třeba proto, že při reprodukci VHS vypadnou snímky a A/D převodník v kameře si s tím neporadí - výsledkem je rozjetý zvuk od obrazu)[/quote]
Tak toto sa mi zdá ta príčina, ale VEGAS4 to opraví. Ja keď nahrám video z VHS(TV) cez kameru do pc (hoci len 1 min.) tak vo VIRTUALDUBMOD si možem pozrieť akú dĺžku má audio a video, a keď sa to rozchádza - čím dlhšie video, tým viac - tak soft (napr. VEGAS) si to kontroluje asi každých 5 sek. a buď vyhadzuje (pridáva) snímky, alebo robí medzery v audiu, alebo to nahrá tak ako napr WINDV (čím dlhšie video, tým väčšie rozchádzanie). B-) Týmto nehovorím, že VINDV je šmejd !!! \/ Len v tejto situácii je nanič.

Ja som nahral 90 min. z D8 kazety cez WINDV (PINNACLE8) a tiež sa to rozchádzalo (do 60 min. slabšie oko
Pitomec (10211)|17.4.2004 07:01
Nechci ti kazit iluze, ale Vegas (stejně jako WinDV, VideoCapture v UMS a další) pouze transportují data z kamery do PC a rozhodně nic v reálném čase neopravují - ostatně si tu "opravu" ani neumím dost dobře představit v praxi... Co se týká vypadlých snímků, tak ty dokáže nahradit každý SW stejně (prostě tam plácne snímek před nebo po), ale se synchrem audia si neporadí.
Rozhodně bych investoval do toho Canopusu, protože jistota v HW je na 100%.
seva (21)|17.4.2004 07:50
Teď jsem kontroloval záznam dlouhý cca 90 min, který jsem udělal přímo na kazetu D8 tak jak jsem psal včera.Na LCD kamery je synchronizace 100%. Takže zkouším 2 fázi a táhám to z D8 na PC. Z produktů Canopus mě zaujal ADVC 50. Dočetl jsem se,že podporuje také uzamčení zvuku.Za cenu 5990,- bych do toho asi šel.Co vy na to?ACEDVio je pro mě poměrně drahé řešení.
Pitomec (10211)|17.4.2004 08:08
Ono je vcelku jedno, co od Canopusu koupíš - "pajšl" starající se o převod A/D je defacto pořád stejný, akorát se ty převodníky liší v provedení (int., ext.) a některé jsou i opačné (t.j. D/A).
seva (21)|17.4.2004 08:31
Líbí se mě,že tam je v ceně přední panel.Stačí mě A/D převod. Za cca 30 min budu znát výsledek z fáze 2.
seva (21)|17.4.2004 09:15
takže po nagrabování z D8 na pc je zvuk po cca 90 min. zpožděný za obrazem o 1 vteřinu. Podle mě tedy digitalizace v kameře probíhá korektně. Ale do pc to prostě nedostanu.
Pitomec (10211)|17.4.2004 10:43
Tak nebo onak - chyba je prostě v kameře.
seva (21)|17.4.2004 11:07
Jak prokazatelně vyzkoušet že kamera způsobuje problém?Pokud to tak je budu se snažit aby mě servis závadu odstranil, ale chci předejít tvrzení servisu,že problém je v počítači.
Pitomec (10211)|17.4.2004 13:57
Už jsi to prokazatelně vyzkoušel - nejlíp ovšem uděláš, když místo VHSky zapojíš do analogového vstupu kamery např. výstup ze SAT přijímače a zaznamenáš nějaké TV vysílání. Tady je totiž jistota, že do kamery nepůjde signál s vypadlými snímky.
seva (21)|17.4.2004 16:48
Záznam ze sat. jsem zkoušel taky se stejnými výsledky jako z vhs,ale pořád není jasné jestli diference vzniká na výstupu z kamery nebo na vstupu do pc.Jedině mě napadlo vyzkoušet záznam přez FW vstup stolního DVD/HDD rekordéru.Nemáte někdo možnost toto vyzkoušet?
Pitomec (10211)|17.4.2004 21:33
Mezi kamerou a PC transportuješ pouze data, nikoliv nějaký zvuk samostatně a obraz samostatně - je tedy snad jasný, že zádrhel je při samotné digitalizaci analogu v kameře. A že se to neprojeví při sledování na LCD u kamery? Třeba projeví a není to tak poznat, anebo je tam zase posun o sekundu dopředu... :-)
seva (21)|17.4.2004 22:15
Abych si byl na 100% jistej,přehrál jsem si přímo z kazety D8 zkušební záznam na projektoru a na obraze o úhlopříčce 2 m jsem žádnej posun nepozoroval. Když jsem ten samý záznam přehrál z PC tak tam ten posun byl. Já bych to tak jednoznačně neviděl jako problém kamery.Vždyť při záznamu na kazetu dochází nejprve k digitalizaci a po té k ukládání na pásek.Ze všech dnešních pokusů je jasné, že k posunu zvuku dojde až při toku dat do PC.Proto abych mohl vyloučit pc byla by dobrá ta zkouška se stolním rekorderem.
Pitomec (10211)|17.4.2004 22:30
Tak teď ještě vysvětli, jak ve společným datovým streamu může dojít k posunu zvuku a bude to dokonalý... Nějak si totiž pořád neumím představit, že se nuly a jedničky při transportu pomíchají a zrovna jak na potvoru posunou zvuk... 9-) Spíš to vidím na to, že při digitalizaci z analogovýho zdroje to kamera zmastí, zatímco při převodu ze CCD+mikrofonu to provede správně. A stolní DVD rekordér bych do toho netahal vůbec - už teďka neznáš (nebo nechceš znát) příčinu problémů a ještě si tím chceš zadělat na deset dalších... :-?
seva (21)|17.4.2004 23:20
Jo všechno co píšeš má logiku.Ale... V LP režimu jsem zaznamenal na kazetu D8 z VHS 90 min. filmu Pulp Fiction.Pak jsem připojil kameru do projektoru a pustil začátek a konec záznamu.V obou případech byl zvuk s obrazem synchronizován. V tomto případě jsem přehrával již zdigitalizovaný záznam a vše je vpořádku.Tudíž digitalizace proběhla ok Pokud z té samé kazety D8 nagrabuju do pc, posun zvuku po 90 min. je přesně 0,71 s. (dle virtual dubu). Pak jsem ještě pro kontrolu přehrál tento záznam z pc na projektoru a subjektivně je jasně znát posun zvuku na konci.Takže se mě nediv že to nechápu.
MOJE (537)|18.4.2004 20:00
seva : Vďaka za test, tiež som o krok ďalej.

Pitomec : Ja viem že teoreticky všetko správne analyzuješ, ale my s týmto problémom musíme prakticky nájsť chybu a keď sa dá tak aj odstrániť. VEGAS s tým grabovaním robí niečo s videom, lebo mám to vaskúšané prakticky !!! graboval som z kamery a asi po 5 min. (v náhľade VEGASu) mi urobilo pauzu vo zvuku (ja neviem asi 0,5 sek.) pri nastavení synchro VIDEO (alebo aj NONE) a keď som synchro sastavil na AUDIO tak to bolo OK. My sa s tebou nehádame, ale testy to ukazujú takto. B-)

PS: VĎAKA za pomoc o vyriešenie tohoto problému 8-)
seva (21)|18.4.2004 20:25
Ještě mě napadlo jestli neexistuje nějaká utilita na jemnou úpravu rychlosti audia.Ve Virtual dub bych pomrvené avi rozhodil na audio a video, audio bych zpomalil aby to vyšlo na stejnej čas jako video a pak zase sesadil do avi.To bych asi zkousnul.
Pitomec (10211)|18.4.2004 21:24
MOJE: Já grabuju přes WinDV a někdy i přes VideoCapture UMS a nerozchází se mně nic. Používám Canopus AceDVio a miniDV videorekordér JVC DVS-2. Takže...?