Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

mpeg2 převod do divx/xvid (ne AutoGKnot)

slamik (11)|18.1.2009 00:40
Zdravím, nevím jestli nechci nemožné ale po prohledávaní netu si to zacínám myslet...

Mám video ve formátu mpeg2.. Toto video chci převest (zkomprimovat) do mpeg4 (divx, xvid)..

Chci aby výstup měl stejné rozlišení jako zdrojové video...

Existuje nějaký nástroj, který dle výše uvedeného nastaví (resp. spočítá, na čase nesejde) nejlepší poměr komprimace tak aby výstup byl co možná nejkvalitnější a datově nejmenší??

Všechny Knoty atd chtějí abych nastavil buď požadovaný poměr komprimace nebo výslednou požadovanou velikost... A já bych rád kdyby tohle za mě udělal procesor - tj. proskenoval zdroj a zvolil bitrate tak aby byl výstup nestrádal na kvalitě ale zaráz byl zmenšený co možná nejvíc..

Je takový nastroj nebo se opravdu musí zadat požadovaná výstupní velikost ( poměr komprimace)

Děkuji za osvětu nebo odkaz...
jakill (1)|18.1.2009 02:44
Taky zdravím, tohle by mě taky zajímalo a mám ještě jednu starost: při konverzi bych potřeboval případně vyloučit jeden zvukovej kanál a z výstupního videa udělat mono
Jde o to, že potřebuju konvertovat z DVR zařízení - konkrétně MASCOM MC1320T (příjem DVB-T), kterej ukládá video do filů s příponou *.tp0. Sehnal jsem si software DVR-Studio. který dokáže tento "formát" převést do mpeg2 (a mimojiné si v něm můžu vystříhat reklamy apod.). tohle video bych pak potřeboval konvertovat do DivXu a jelikož se u nás vysílají vícejazyčné filmy tím způsobem, že se jeden jazyk přenáší v jednom kanálu a druhý ve druhém, potřebuji druhý jazyk vyřadit.

Kdybyste byl někdo schopen mi poradit jak bych to měl provádět, byl bych velice rád. Jinak v encodingu do DivXu se vůbec nevyznám, takže bych ocenil kdybyste mi mohli poradit nějaký software nebo nějakou větev diskuze z tohoto fóra kde se tohle řeší (fórum je rozsáhlé a pro nováčka se v něm nehledá snadno)...
Nejlépe kdybyste někdo věděl jak bych mohl konvertovat přímo z toho formátu *.tp0 do divXu

předem díky
StD (8612)|18.1.2009 09:40
@slamik -> Ten tvůj dotaz jaksi zcela postrádá logiku. Ten DivX/Xvid je od toho, aby ti snížil velikost (na CD...) a ještě to bylo "koukatelné". Jinak není problem nastavit třeba stejný Bitrate na výstup jako má vstup a můžeš porovnávat - třeba ve starém hloupém Vidomi, jenom si zaregistruj nejnovější Xvid/DivX codecy do OS.
slamik (11)|18.1.2009 09:47
[QUOTE=StD;212318]@slamik -> Ten tvůj dotaz jaksi zcela postrádá logiku. Ten DivX/Xvid je od toho, aby ti snížil velikost (na CD...) a ještě to bylo "koukatelné". Jinak není problem nastavit třeba stejný Bitrate na výstup jako má vstup a můžeš porovnávat - třeba ve starém hloupém Vidomi, jenom si zaregistruj nejnovější Xvid/DivX codecy do OS.[/QUOTE]

Ješte vysvětlení/upřesnění o co mi jde..

Videa v mpegu jsou domácí videa z kamery vyexportovaná z pinnaclu.. Abych měl jistotu že video neztratí, tak z pinnaclu je výstup mpeg2 - DVD kvalita s bitrate cca 6000kb/s.

Takové video má potom při 4 minutách cca 180 MB. Když chci následně toto video zkomprimovat, tak samozřejmě nevím jak má být po komprimaci veliké (jaký bitrate atd..) Jen vím že rozlišení musí zůstat stejné.

Pinnacle při exportu právě do Divx nebo jiného mpeg4 formátu nemá algoritmy na to aby zvolil nej poměr kvalita/velikost, ale jako zatím vše ostatní na co sem natrefil chce nadiktovat jaký bitrate použít..


Metodou zkoušení nastavování poměrů komprimace, které jsou ještě unosné se nikam nedostanu. Teď točím mimino jak se "šklebí v kočárku". Ale když budu točit něco "akčnějšího" rozuměj na obrazovce se bude vetší šrumec, tak budu zase na začátku a budu muset zkoušet...

Proto hledám automat, který to kvalitně spočítá předem.
StD (8612)|18.1.2009 09:55
Už tímhle: ... výstup mpeg2 - DVD kvalita s bitrate cca 6000kb/s. jsi "ztratil" dost, nehledě na dvojitý rendering Pi Studio. Proč to tedy neexportuješ rovnou do XviDu? Ale na Automaty se nespoléhej. To je cesta do pekel.
slamik (11)|18.1.2009 13:26
[QUOTE=StD;212324]Už tímhle: ... výstup mpeg2 - DVD kvalita s bitrate cca 6000kb/s. jsi "ztratil" dost, nehledě na dvojitý rendering Pi Studio. Proč to tedy neexportuješ rovnou do XviDu? Ale na Automaty se nespoléhej. To je cesta do pekel.[/QUOTE]

No rovnou do Xvidu jsem popravdě ani nenašel...
Kdyz vezmu v potaz Divx a vsechny dalsi nastavení mpeg4, tak to chce stejne po me at zvolim bitrate...

No a ma predstava byla, ze to nejaky nastroj proskenuje (frame po framu?) a doporuci mi bitrate poprípade nejakym zpusobem to prekomprimuje s ne konstatnim bitratem..

Jde proste o to, ze nemam zkusenost jaky bitrate je v konkretním připade (pripad podle toho co se na videu deje) nejlepsí (rozumej optimální)
Lark (365)|18.1.2009 18:57
No já myslím, že tohle žádný program nedokáže (rozuměj optimálně), protože nemá mozek a neví co je pro tebe optimální. Jsou to protichůdné požadavky a ten kompromis nastavení musíš rozhodnout jen ty sám.
slamik (11)|18.1.2009 19:28
[QUOTE=Lark;212413]No já myslím, že tohle žádný program nedokáže (rozuměj optimálně), protože nemá mozek a neví co je pro tebe optimální. Jsou to protichůdné požadavky a ten kompromis nastavení musíš rozhodnout jen ty sám.[/QUOTE]

Optimálně je spatne zvolený příměr...

Optimální pro mě je kvalita srovnatelná s originálem a datová velikost minimalní oproti originálu.

Ale bál jsem se že mě s tímto asi žádný nástroj nepomůže ;(.. holt nezbývá mi než zkouset...

Ono totiž i doporučovaný bitrate který sem tady dohledal je nejakých min 1500 kb/s což mi přijde na video kde není skoro žádný pohyb zbytečně moc...
StD (8612)|19.1.2009 06:53
[QUOTE=slamik;212367]...No a ma predstava byla, ze to nejaky nastroj proskenuje (frame po framu?) a doporuci mi bitrate poprípade nejakym zpusobem to prekomprimuje s ne konstatnim bitratem..

Jde proste o to, ze nemam zkusenost jaky bitrate je v konkretním připade (pripad podle toho co se na videu deje) nejlepsí (rozumej optimální)[/QUOTE]

To by jsi musel použít nějaký inteligentní transkoder, jako např. Canopus Procoder, který při nastavení nejvyšší kvality provádí úplnou predikci pohybu pixelů, ale i tomu musíš předem říci, co chceš, aby z toho na výstupu vypadlo... tj. max. bitrate nebo velikost.
StD (8612)|19.1.2009 06:55
[QUOTE=slamik;212419]Optimálně je spatne zvolený příměr...

Optimální pro mě je kvalita srovnatelná s originálem a datová velikost minimalní oproti originálu.

Ale bál jsem se že mě s tímto asi žádný nástroj nepomůže ;(.. holt nezbývá mi než zkouset...

Ono totiž i doporučovaný bitrate který sem tady dohledal je nejakých min 1500 kb/s což mi přijde na video kde není skoro žádný pohyb zbytečně moc...[/QUOTE]

Když uděláš XviD na 3000 kbps VBR, tak bude obraz OK a velikost dostatečná. Tudíž chybu neuděláš, když to zkusíš tak.
slamik (11)|21.1.2009 21:41
[QUOTE=StD;212459]Když uděláš XviD na 3000 kbps VBR, tak bude obraz OK a velikost dostatečná. Tudíž chybu neuděláš, když to zkusíš tak.[/QUOTE]

Ano děkuji ti za rady.. Zkusim 2000, 2500, 3000 kbps a rozhodnu se co se me bude nejvic libit..

Zkusim se podivat na ten Vidomi, v AutoGK muzu nastavit jen cilovou velikost, procentni pomer ale bitrate uz sem nenasel... Coz je vlastne muj posledni dotaz...

Tyhle nastaveni se delaji v nastaveni codeku (xvid encoder configuration) nebo vzdy v softu kerym se snazim neco komprimovat?? Protoze nejak nerozumim tomu ze kdybych to nastavil v codeku tak nastaveni AUTOGK ma nema vliv?
StD (8612)|22.1.2009 07:03
Ve Vidomi je to zaintegrováno do nastavení.
Steelista (92)|22.1.2009 10:11
Xvidu moc nerozumím, ale neposloužilo by v tomhle případě nastavit pro všechny enkódy jednotnou míru kvantizace (např. 2) namísto cílového datového toku? To by podle mě mělo zachovávat vždy podobnou kvalitu obrazu nezávisle na živosti scény.

Tak jako tak, osobně bych spíš přikoupil HDD, než abych si zahrával se ztrátovou kompresí u záznamů, které jsou pro mě asi dost cenné.
StD (8612)|22.1.2009 10:31
Tam není čemu rozumět - on si to video "očichá" na první průchod a při druhém ho prostě udělá jak chceš. Já už ale tohle používám jen zřídka, a to jen na kratší dokumentíky/bonusy s délkou pod 60 minut, na které je mi líto plýtvat 4,7GB medium a nejde to udělat jako MiniDVD...
Steelista (92)|22.1.2009 12:55
Co já vím, enkódování založené na konstantním kvantizéru používá jeden průchod. Více průchodů používá enkódování založené na cílovém bitrate, aby nastavilo co nejlépe kvantizaci každého framu podle toho, kolik pohybu je v aktuálně zpracovávané časové oblasti. Když nastavíme konstantní kvantizační poměr, dalšími průchody už nic nezískáme. Tak to aspoň chápu já.
artam (1147)|22.1.2009 12:56
StD, tak ja napriklad pri dnesnej cene DVD medii ani neuvazujem o tom, hoci by to bolo len 500MB dat na 4,7GB placke, aby som travil co len 5 minut casu navyse s nejakou konverziou videa. ;-)
StD (8612)|22.1.2009 13:12
[QUOTE=artam;212977]StD, tak ja napriklad pri dnesnej cene DVD medii ani neuvazujem o tom, hoci by to bolo len 500MB dat na 4,7GB placke, aby som travil co len 5 minut casu navyse s nejakou konverziou videa. ;-)[/QUOTE]

jj, taky jsem uvedl, že "zřídka" - XviD/DivX je pro mne mrtvý - ale tazateli jde o HomeVideo, to je úplně něco jiného, než mpeg2 materiály, se kterými pracuji já. A co se týče toho času, tak toho mám haldy, tak se tím bavím - neživí mne to.
obriobri (1)|28.1.2009 17:54
Moja otázka je trochu iná. Mám video vo formáte Xvid a 29.97 Fps. Zistil som, že video trhá. Výsledok môjho skúmania bol, źe niektoré snímky idúce po sebe sú v pravidelných intervaloch zopakované. Povedané inak, po sebe nasleduje 5 snímkov so zmeneným obrazom a šiesty snímok je kópia nezmeneného piateho, siedmi snímok opäť pokračuje v scéne. Pri prehrávaní sa dva nezmenené snímky za sebou prejavujú ako trhnutie obrazu. Typujem na zlé spracovanie zdrojového videa. Opraviť sa to dá, len tak, že vyhodím z dvoch po sebe nasledujúcich statických snímkov jeden. Skráti sa tak video. Ale ručne sa to nedá, lebo v jednej sekunde je takýchto snímkov 4. Ako to vzniklo a je možná oprava ???
babka (23)|2.2.2009 17:48
Nevím,jestli nebudu hlásat bludy,ale já přetahuju Mpeg 2 na DivX přes Dr.Divx,je to sice delší,ale koukatelné a jsem spokojený.
Dap (34)|3.2.2009 17:45
hm,myslím že pokud jde o HomeVideo,je nejlepší nechat to v mpg2.
Mpg4 má příliš rychlý vývoj,a časem budou problémy s přehráním.
Leda tak na nynější koukání a zálohu nechat v mpg2.
A na to stačí třeba i Total Video Converter,tam nemusíš nastavovat nic :)
Steelista (92)|4.2.2009 07:16
[QUOTE=Dap;214504]Mpg4 má příliš rychlý vývoj,a časem budou problémy s přehráním.[/QUOTE]
Jestli se nepletu, MPEG-4 je pořád stejný. Specifikace jsou jednou dány a zřídkakdy se mění. Vyvíjí se pouze implementace toho standardu, což ale IMHO nesouvisí s nějakými problémy při přehrávání.