Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Jak vnímáte proces digitalizace v ČR a SR?

husky14 (34)|16.1.2009 10:02
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Jak vnímáte proces digitalizace v ČR a SR?

V současnosti probíhá na území ČR a SR zavádění digitálního pozemního vysílání. Co si myslíte o rychlosti a způsobu tohoto zavádění? Jaký máte názor na použití formátu mpeg2 v ČR? Je tento formát v dnešní době dostatečný, nebo je to spíše krok zpátky? Jak vidíte budoucnost digitálního vysílání a co od něj můžeme očekávat? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
StD (8612)|16.1.2009 10:09
NIJAK, nejsem jím postižen. :cool: FTA DVB-S plus Bouquet ARD nebo alternativně DVB-C plus VOD v Londýně to jistí.
Ivo Mašek (10205)|16.1.2009 10:22
Mám digitální kabelovku, takže DVB-T se mě nijak moc nedotýká.
[QUOTE]Jaký máte názor na použití formátu mpeg2 v ČR? Je tento formát v dnešní době dostatečný, nebo je to spíše krok zpátky?[/QUOTE]
Je to spíše stagnace. Protože MPEG_4 se nevyhnem. Ve Francii a Anglii už některé stanice v tom vysílají pár let., poláci na to snad přechází také, slováci o tom také ví své.
pro lidi, co si teď kupují STB, to bude v budoucnu problém navíc.
StD (8612)|16.1.2009 10:44
[QUOTE=husky14;212060]...Jaký máte názor na použití formátu mpeg2 v ČR? Je tento formát v dnešní době dostatečný, nebo je to spíše krok zpátky?[/QUOTE]

Mpeg2 je jako formát naprosto postačující pro normální zobrazovadla, ovšem rozhodující je, co do něho (jakou nekvalitu) provideři cpou a jak. Podle mého názoru je to v Českých zemích na :-k:-k:-k a Ivo, když dáš českým ručíčkám Mpeg4, tak to doprasí ještě víc a bude to k :-k na "en-tou"
Steelista (92)|16.1.2009 11:04
Mně je to vcelku šuma fuk, protože televizní vysílání nesleduji a ani mě nezajímá. Až bude fungovat to, že zapnu telku a budu se dívat na vysílání v HD, tak to zvážím, ale dokud se budou držet vykopávky MPEG-2, nic takového nehrozí.
BOBA (590)|16.1.2009 11:23
Digitalizace má zpoždění vinou politiků a Tv Nova. Ta neudělá nic navíc než musí.
Byl bych pro, kdyby bylo zákonem dáno, kolik může být minimální datový tok. To by ovšem nesměli rozhodovat politici, ale odborníci. Politici by měli jen zvednout ruku a do ničeho nekecat.
Podmiňovat sledování Tv až bude HD stejně neovlivní obsah. Mám možnost si stáhnout nějaký materiál, ale proč? Abych viděl nesmysl v kvalitě a pak to smazal? Smysl mají pro mě koncerty a přírodopisné dokumenty.
Neregistrovaný (0)|16.1.2009 12:30
Tím, že není zaručená kompatabilita mezi formáty (možnost sledovat přijímačem MPEG2
formát MPEG4 v kvalitě MPEG2) je tento proces určitě špatný. Jsem zvědavý, jak bude někdo vysvětlovat lidem, že mají svoje zánovní SET TOP BOXY vyměnit za jiné, aby mohli dál sledovat televizi. Tohle téměř znemožňuje zavádět v blízké době kvalitnější formát, přitom nově nabízené TV přijímače jsou už dnes většinou FULL HD.
kafkar (0)|16.1.2009 13:12
Ani nejsou schopni korektně synchronizovat obraz-zvuk.. Zvuk je na Siti 1 opozdeny.. Podivejte se na to poradne a uvidite kdy a jak jim klape tlama :)
Mylosh B. (1)|16.1.2009 13:35
[QUOTE=kafkar;212093]Ani nejsou schopni korektně synchronizovat obraz-zvuk.. Zvuk je na Siti 1 opozdeny.. Podivejte se na to poradne a uvidite kdy a jak jim klape tlama :)[/QUOTE]

Ano, souhlasim, je to desne.
Jsem divak a mnohalety MPEG2-nahravac z Brna, s vybornymi prijmovymi podminkami jak analogu, tak digitalu.
U DVB-T (v Brne) se konecne zlepsila kvalita zvuku na prijatelnych 256 kbps, jako je to u analogu - ale opravdu nevim, jak to vypada jinde.
Obraz je u DVB-T take uz obcas k ziskani v 6000 kbps, ALE ALE ALE!!!
Zrovna predevcirem jsem si po cca 2 mesicich opet provedl testovaci nahravku stejneho poradu pomoci 2 tuneru.
Analogovy tuner mam ATI All-in-wonder 9700, digitalni je Pinnacle PCTV 73E.
Nahraval jsem z CT-2 porad 10 stoleti architektury.
Vysledek byl tento:
- analogovy MPEG2 = video 4500 kbps, zvuk 48 kHz/224 kbps,
- digitalni MPEG2 = video 6000 kbps, zvuk 48 kHz/256 kbps.
Nicmene pri prehravani a krokovem porovnavani obou zaznamu je videt naprosto desiva komprese u digitalu, kde jsou videt odpudive kompresni artefakty u hran a predelu mezi plochami, podobne jako u JPEGu.
Pritom MPEG2 zaznam z digitalu ma, podle informace z G-Spotu, bitratove lepsi kvalitu nez analog, ale oci osalit holt nelze.
Takze zatim vychazi analog (podotykam zde v Brne) mnohem lepsi - alespon pro me potreby archivacniho nahravani do MPEG2.
Neregistrovaný (0)|16.1.2009 15:06
Když vidím a slyším zájem lidí o vysílání v HD,pak v normální společnosti není co řešit.Bohužel jsme tam kde jsme a není to jen vina politiků. Je to i vina televizních společností které popravdě nic netlačí k tomu co od nich veřejnost očekává. Myslím že na vině jsou mimojiné i
reklamní společnosti,jejichž příspěvky uprostřed filmu skousáváme. V podstatě je to jako ve fotbalovém utkání : 90 minut plus reklamu jste od nás viděli a že se na to nedá koukat ( hráči si to odchodí ),to je jiná věc.Dokud jim nepůjde o groš,jinak to nebude.
Tak jsem zas plivl do mixéru a jedeme dál.
Snad se rozhoupala NOVA a od 4.2.09 uvidíme NOVA SPORT v HD.
Neregistrovaný (0)|17.1.2009 19:21
Neviete kde najdem mapy pokritia DVB-T vysielanim Slovenska, Rakuska a Madarska?
Pytkin (7947)|17.1.2009 20:50
Neviem ako prebieha proces digitalizacie .. ale DVB-T na slovensku je absolutne nepozeratelne .. Cista katastrofa .. Vzdy si poviem , ze analogovy signal zo skylinku je na hovno .. prepnem na DVB-T reku to je digitalne vnutri v telke , to bude super .. A STRACH ! neda sa na to pozerat .. same strvorce .. cistra tragedia .. Okamzite prepinam naspat a zistujem aky je ten skylink super (aj ked ide do telky analogovo, co ho vyrazne degraduje) ..
OK2VUV (1)|17.1.2009 22:31
Zkušenosti od Ostravy.
Osobně si myslím, že zavádění MPEG2 v ČR je zcela podle chování našich politiků. Zavádíme něco, co už jinde nechtějí, ale u nás v Kocourkově to koupíme. Když už vymysleli, v čele s Novou, to šílené zdržení, tak se měla zavádět 4. Nemám až tak velké zkušenosti a ani nejsem nějaký velký nadšenec, ale soudím spíše realisticky. Pro porovnání MPEG2 - nejnáročnější se mi jeví fotbal a hlavně trávník. Na 42 plazmě je sledovatelný od 4m. Na 72cm CRT 100Hz od 1,5m.
Rozhodoval jsem se, zda koupit novou TV, ale po prohledání internetu ještě vydržím a snad se objeví modely s MPEG4. Poláci i Slováci asi najedou na 4. Zatím mi plně stačí DVB-T. Satelit zatím nechci - nemám na něj čás....
Radek
StD (8612)|18.1.2009 10:07
[QUOTE=OK2VUV;212292]Zkušenosti od Ostravy.
Osobně si myslím, že zavádění MPEG2 v ČR je zcela podle chování našich politiků. Zavádíme něco, co už jinde nechtějí, ale u nás v Kocourkově to koupíme. Když už vymysleli, v čele s Novou, to šílené zdržení, tak se měla zavádět 4. Nemám až tak velké zkušenosti a ani nejsem nějaký velký nadšenec, ale soudím spíše realisticky. Pro porovnání MPEG2 - nejnáročnější se mi jeví fotbal a hlavně trávník. Na 42 plazmě je sledovatelný od 4m. Na 72cm CRT 100Hz od 1,5m.
Rozhodoval jsem se, zda koupit novou TV, ale po prohledání internetu ještě vydržím a snad se objeví modely s MPEG4. Poláci i Slováci asi najedou na 4. Zatím mi plně stačí DVB-T. Satelit zatím nechci - nemám na něj čás....
Radek[/QUOTE]

Naprosto s tebou souhlasím, jen v tom zásadním nemáš pravdu - ten Mpeg2 do toho netahej. Kdyby byl obsah takový, jak ho kdysi vymysleli, tj. optimální datový tok VBR 5 až 7 tisíc, a ne přinejlepším třetinový, tak by to vypadalo jinak. Mpeg4 není "všelék", když ti do toho stejní provideři za tučný peníz opět nacpou stejné sr*čky na minimech datového toku. Tohle je diskuse především o lidech a penězích... Kde jsou ty časy, kdy byly veřejné sdělovací prostředky za Hitlera obecnou službou...

P.S. A ještě je třeba pro případ "míry kostičkování" zahrnout pojem Quantisace! Tam jsou totiž schované ty nepřímé úměry té tvé trávy. Kdo někdy Mpeg2 vyráběl, ten mi rozumí.
Steelista (92)|18.1.2009 11:57
Taková lamácká otázka: Vysílání v MPEG-4 je založené na ASP, nebo AVC? Kdyby to bylo AVC, tak by datový tok oproti MPEG-2 mohl být klidně i poloviční a IMHO rozdíl by v tom poznat nebyl.
Ivo Mašek (10205)|18.1.2009 12:10
[quote]
MPEG-4 je rozsáhlý multimediální standard, který v roce 1998 vytvořila skupina Moving Picture Experts Group (MPEG). Součástí specifikace je kódování obrazu, zvuku i vlastní kontejner MP4 založený na formátu Quick Time. Část, který se týká obrazového kódování, má řadu profilů a kodeky jako DivX nebo XviD z nich využívají pouze profil ASP (Advanced Simple Profile), případně SP (Simple Profile). MPEG-4 zdědil některé vlastnosti starších standardů MPEG-1 a MPEG-2 a přidal k nim řadu novinek, které umožňují ukládat obraz ve stejné kvalitě při násobně menším objemu dat. Kvůli úspoře místa, kterého není nazbyt ani v multiplexech zemské digitální televize, se o standardu MPEG-4 hovoří i v souvislosti s DVB-T, především ve věci lepší rozlišení HDTV. Na MPEG-2 je totiž HDTV příliš tučné sousto, které by snížilo počet programů v jednom multiplexu z pěti na dva nebo tři.
[/quote]
.....
[QUOTE]
Jak postupuje vývoj systémů pro kompresi obrazových signálů, objevuje se v poslední době mezi odbornou veřejností diskuse, zda by nebylo lepší pro digitální televizní vysílání DVB T zavést některý z nových systémů, např. H.264 (označovaný také jako standard MPEG 4 Part 10 nebo ještě jinak jako MPEG-4 AVC, Advanced Video Coding). Mnoho odborníků se k této otázce vyjadřuje, se svým názorem veřejnost seznámili i pedagogové elektrotechnické fakulty ČVUT, zajímavé názory jsou i v příspěvku Ing. Gregory publikovaném v internetovém fóru, atd. Některé příspěvky jsou zabarveny emocionálně, ale většina se snaží o střízlivý pohled s respektováním všech souvislostí. Také odborníci České televize se problému podrobně věnovali a na základě celé řady důvodů doporučili, aby digitální vysílání ČT zůstalo i nadále kódováno systémem MPEG 2, jako tomu bylo po celou dobu experimentálního vysílání. Pojďme se nejprve stručně podívat na rozdíly mezi systémy MPEG 2 a H.264.
[/QUOTE]
http://www.ceskatelevize.cz/ct/technika/kapitola.php?kapitola=29
Tomas_sk (0)|18.1.2009 15:28
A ako je to na Slovensku ? Takto :

TÚ SR zrušil tender na prevádzkovateľa prvých dvoch multiplexov DVB-T v decembri 2008, týždeň po odvolaní predsedu úradu Branislava Máčaja. Úrad pod vedením podpredsedu Juraja Michňu podľa Digimedia.sk našiel dôvod tak, že do plánu využitia frekvenčného spektra pre úsek 470 až 862 MHz (televízne pásmo) doplnil položku zdrojového kódovania z plánu prechodu na digitálne vysielanie. Tá sa v dokumente predtým nenachádzala.

http://medialne.etrend.sk/televizia/sprava.php?sprava=9868

Máčaj: Fico nechcel televíziu

Podľa B. Máčaja premiér nechcel, aby na Slovensku vznikla ďalšia televízia, ktorá by pred voľbami kritizovala kroky súčasnej vlády. Máčaja si spomína na vtedajšie slová R. Fica, ktoré odcitoval: "Ja si dodnes pamätám ten výraz mediálneho marazmu. My si nemôžeme dovoliť, aby nám tu pred voľbami vznikla ďalšia televízia, ktorá bude kritická voči tejto vláde.".

http://www.etrend.sk/ekonomika/slovensko/sef-telekomunikacneho-uradu-rozprava-na-fica/151239.html

Viacej clankov :
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=125&search_term=digitalne+vysielanie+&x=0&y=0

Takze na slovensku je to momentalne takto: Kto nejde s nami (Smer), ide proti nam. A o ziadne technicke veci ani nejde.

Momentalne fungujuce digi sirenie vysielania :

Satro - dobra kvalita.
Digi TV - prilis silna kompresia, nekvalitu obrzu je vidiet aj na obycajnom TV (rychly pohyb kamerou - obraz sa rozkockovatie)
Tomas_sk (0)|18.1.2009 15:48
Este tu je to pekne zhnute :

Príprava prechodu na digitálne vysielanie je od začiatku príbeh plný lobingu, súdnych vyhrážok, politiky a zmien v poslednej chvíli. Televízny trh ovláda ten, komu patria terestriálne frekvencie. Súčasní vysielatelia aj operátori signálu dosiaľ pomerne úspešne hrali na struny politikov a podmienky prechodu si prispôsobili vlastným predstavám. Vo štvrtok 20. novembra sa mal dovŕšiť posledný krok pred spustením procesu, prihlásenie záujemcov o prevádzkovanie digitálneho vysielania. Tu nastal problém. Digitalizácia sa dostala mimo priameho dosahu politikov a zodpovedný Telekomunikačný úrad SR vypísal tender podľa vlastných predstáv. Minister dopravy Ľubomír Vážny navrhol riešenie – zosadiť predsedu úradu Branislava Máčaja.

Regulátor v tendri spravil niekoľko kontroverzných rozhodnutí, ktoré môžu vytvoriť priaznivejšie konkurenčné prostredie. Úrad nastavil ako povinný kompresný štandard MPEG-4, ktorý na jednu frekvenciu vpustí viac televízií ako MPEG-2. Podľa bodovania tiež zvýhodnil firmy, ktoré sa do štartu DVB-T pustia čo najskôr.

Všetko je normálne. Protest proti tendru nenechal na seba dlho čakať. Predbežné opatrenie prišlo na návrh operátora Telecom Corp., ktorý na východe prevádzkuje DVB-T, v polovici októbra. B. Máčaj obvinil z blokovania tendra skupinu J&T, ktorej patrí televízia Joj.

http://medialne.etrend.sk/televizia/clanok.php?clanok=6286
artam (1147)|18.1.2009 15:56
Tomas_sk:
No, sice co si napisal moze mat svoj podiel na vysledku veci, ale podstatny tlak (aspon co mam info zvnutre TU) na zrusenie tendra bol ciste komercny a prejavil sa lobing sucasnych komercnych vysielatelov a ochota politikov vladnucej strany mu nacuvat (zrejme za dostatocny baksis):

Totiz pri zavedeni mpeg4 by vznikol priestor na prichod novych televizii a neboli to obavy Fica, ale sucasnych komercnych televizii (markiza a spol), ktore by prisli o prachy z reklamnych zdrojov, ktore by sa ciastocne presunuli k novym vysielatelom - boli signaly, ze by predavali reklamny cas vyrazne lacnejsie.
Nie politika alebo verejny zaujem, ale prachy su vzdy na prvom mieste, uvedomte si to konecne, mili obcania a volici...
artam (1147)|18.1.2009 15:59
Tomas_sk:
Tvoj druhy prispevok je uz realite blizsie... ;-)
Tomas_sk (0)|18.1.2009 16:17
[QUOTE=artam;212383]Tomas_sk:
No, sice co si napisal moze mat svoj podiel na vysledku veci, ale podstatny tlak (aspon co mam info zvnutre TU) na zrusenie tendra bol ciste komercny a prejavil sa lobing sucasnych komercnych vysielatelov a ochota politikov vladnucej strany mu nacuvat (zrejme za dostatocny baksis):

Totiz pri zavedeni mpeg4 by vznikol priestor na prichod novych televizii a neboli to obavy Fica, ale sucasnych komercnych televizii (markiza a spol), ktore by prisli o prachy z reklamnych zdrojov, ktore by sa ciastocne presunuli k novym vysielatelom - boli signaly, ze by predavali reklamny cas vyrazne lacnejsie.
Nie politika alebo verejny zaujem, ale prachy su vzdy na prvom mieste, uvedomte si to konecne, mili obcania a volici...[/QUOTE]

Ale my volici si to uvedomujeme :) a podla teba je to tak v poriadku ? Lobistit nasuskaju vlade / Ficovi cosi do uska on si k tomu prida svoj strach z toho , ze by pribudlo medii ktore by o nom informovali nie podla jeho predstav a Vazny odvola Macaja. A k tomu este sa sucasne tv media dohodnu, ze nebudu az tak rypat do Ficovej vlady.

A mimochodom : Tisic krat opakovan loz sa stava pravdou. Fico si to zjavne uvedomuje.
artam (1147)|18.1.2009 21:20
[QUOTE=Tomas_sk;212388]Ale my volici si to uvedomujeme :) a podla teba je to tak v poriadku ?[/QUOTE]

Zrejme si nepochopil, ze to bolo len suche konstatovanie faktov a nie moj nazor na to, co je a co nie je v poriadku Ja len odovzdavam tie informacie, ktore mam a podla nich su Ficove reci len recami, podstata je len a len v peniazoch z reklamnych trzieb bez ohladu na to, ci Fico ma alebo nema strach z novych medii.
Ak mas ine informacie z doveryhodnych zdrojov, tak sem s nimi. V opacnom pripade su Tvoje uvahy len spekulaciou bez realneho zakladu. A mimochodom, Fica skutocne nemusim... ;-).
Pytkin (7947)|19.1.2009 02:32
ja tomu ale nerozumiem .. preco v DVB-T nemozu mat vacsie datove toky ?
Neregistrovaný (0)|22.1.2009 23:28
[QUOTE=Mylosh B.;212099]Ano, souhlasim, je to desne.
Jsem divak a mnohalety MPEG2-nahravac z Brna, s vybornymi prijmovymi podminkami jak analogu, tak digitalu.
U DVB-T (v Brne) se konecne zlepsila kvalita zvuku na prijatelnych 256 kbps, jako je to u analogu - ale opravdu nevim, jak to vypada jinde.
Obraz je u DVB-T take uz obcas k ziskani v 6000 kbps, ALE ALE ALE!!!
Zrovna predevcirem jsem si po cca 2 mesicich opet provedl testovaci nahravku stejneho poradu pomoci 2 tuneru.
Analogovy tuner mam ATI All-in-wonder 9700, digitalni je Pinnacle PCTV 73E.
Nahraval jsem z CT-2 porad 10 stoleti architektury.
Vysledek byl tento:
- analogovy MPEG2 = video 4500 kbps, zvuk 48 kHz/224 kbps,
- digitalni MPEG2 = video 6000 kbps, zvuk 48 kHz/256 kbps.
Nicmene pri prehravani a krokovem porovnavani obou zaznamu je videt naprosto desiva komprese u digitalu, kde jsou videt odpudive kompresni artefakty u hran a predelu mezi plochami, podobne jako u JPEGu.
Pritom MPEG2 zaznam z digitalu ma, podle informace z G-Spotu, bitratove lepsi kvalitu nez analog, ale oci osalit holt nelze.
Takze zatim vychazi analog (podotykam zde v Brne) mnohem lepsi - alespon pro me potreby archivacniho nahravani do MPEG2.[/QUOTE]

Nelze než plně souhlasit.Problém je hlavně v preferencích.Kdo potřebuje vidět každý vlas na hlavě nehybně sedící hlasatelky a nevadí mu chraplavý zvuk,bude v budoucnosti spokojen.Kdo chce přečíst poznávací značku auta, které přejede přes obrazovku a se slušným zvukem, musí použít buď minimálně 20 let starý záznam VHS nebo si koupit odpovídající kameru (slušnou,což v kapitalizmu=vyšší profi třída) a vytvářet si záznamy sám.
Neregistrovaný (0)|23.1.2009 04:23
Tady ve Zlíně nejsem digitálním vysíláním nějak postižený, ale v Brně Žabovřeskách to byl skok o jedno století :-D. A to jsem chytal digitální signál na kus drátu vyvedený z TV karty. Skutečně s analogovým příjmem se to nedalo srovnat. Dokonce se to dalo nahrávat a následně přehrávat. Na klasickém analogovém systému - TV+zesilovač+anténa někde na střeše - jsem tam v Brně viděl jenom duchy. Pro mě teda znatelný pokrok, v kodecích se nevyznám. :-D
Neregistrovaný (0)|26.1.2009 13:41
Digitalizace v ČR opět ukázala, jak se nemá postupovat. Model, kdy se pustí hlavní vysílač, za mnoho měsíců poté se možná udělá měření, zda je digisignál po celém území, je fakt unikátní. Doteď měli lidi nekvalitní analog (díky různým odrazům aspoň něco), po digitalizace mají kulový.Podívejte se na Německo, to má pokryté celé své území, resp. i s přesahem do sousedních států. Česká cesta digitalizace není schopna zajistit pokrytí ani svého území - viz Domažlicko, kde je díky tomu snad nejvyšší koncentrace sateliů na obyvatele. Osobně jsem čekal do loňského roku - dle mapy pokrytí jsem měl mít signál ze dvo různých velkých vysílačů. Skutečnost samozřejmě velká 0 a to i s použitím exterierových antén a zesilovače. Nechtělo se mi čekat, jestli náhodou v horizontu příštích let nespustí třeba nějakej vykrývač, tak jsem zainsvestoval do digisatelitu a mám klid. Sice to stálo o něco víc, ale bezproblémový STB pro DVB-T taky není za 500 Kč.