Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vhodná poč.sestava k úpravě amat. videa

milena11 (3)|14.1.2009 21:18
Dobrý den,

prosím o pomoc při výběru počítače který bych chtěla především používat na práci s úpravami amatérského filmu. Jsem omezena finančně asi 25 000Kč. Jako program budu využívat Pinnacle Studio 12. Měl by byt hlavně tichý a přitom přiměřeně rychlý. Vím, že to asi nebude snadné,ale přesto děkuji vám všem za odpověď

S pozdravem Milena, amatérský kameraman a režisér :)
Pytkin (7947)|15.1.2009 00:47
za 25 sa to da postavit bez problemov .. stavam take komputre do domacich hudobnych studii a 25 je tak akurat aby to stalo za to ..
stayman (12393)|15.1.2009 06:19
Hej, len ona ma ceske korunky, takze viac :P,ale uz su eura, tam uz nie je nejaky rozdiel (10%)
milena11 (3)|15.1.2009 08:57
[QUOTE=Pytkin;211862]za 25 sa to da postavit bez problemov .. stavam take komputre do domacich hudobnych studii a 25 je tak akurat aby to stalo za to ..[/QUOTE]

Ahoj Pytkin,
mohl by si prosím býti trochu konkrétní a zkusil mi poslat nějakou tu sestavu. S pozdravem Milena
Akim (128)|15.1.2009 09:43
Z odpovědí vyplývá, že tvou uvažovaných 25 tis. mileno je dostatečných pro pořízení PC. Myslím, že ideální by bylo navštívit jakéhokoli seriozního prodejce PC v tvém okolí a s požadavkem na stavbu vhodného stroje na střih videa ho oslovit. On by měl velmi dobře vědět co je potřeba postavit, aby za tyhle peníze bylo vše tak jak má být a střih byl bez problémů.
milena11 (3)|15.1.2009 10:08
Ahoj Akim,
děkuji.To jsem již udělala ale přesto více informací není na škodu. Předpokládám že lidičky na tomto fóru mají větší zkušenosti hlavně praktické a to je někdy mnohem cennější než jen vědět jaký model je momentálně nejlepší. Důležité je pro mě aby byl tichý a přiměřeně rychlý. Mám už dost hlasitých větráků. Kdyby existoval nějaký bezhlučný... paraáda
Milena
Antonín (732)|15.1.2009 14:13
1. Pokud budeš střihat s Pinnacle jenom v SD, tak ti výkonově vyhoví všechny současné počítače. Jediné v čem se snad budou reálně lišit je rychlost enkódování. Ty výkonější budou rychlejší. Je otázka, jestli to je tak důelžitý parametr, jestli 10 minutový filmeček budou počítat 20 minut nebo 40 minut. Nemluvě o tom, že je mnohem lepší seřídit to tak už od kamery, aby nepočítaly vůbec - smart render. Pokud možno. Než na to tlačit výkonem procesoru. Enkodéry nejsou moc dobré v žádném levném softu.
2. Pokud chceš tiché ventilátory, tak je prostě kup. Na tom nic není. U těch tichých máš hodnotu hluku v dB.
ventilátory jsou v PC většinou tři.
se dvěma toho kromě výměny moc nenaděláš (tedy jednoduše) - na procesoru a na zdroji.
ten třetí skříňový může být pomaloběžný, když na to je skříň nachystaná.
3. Při poměrně malém vynaloženém úsilí bude skoro nejhlučnějším prvkem PC disk nebo CD mechanika. Na to nemusíš kupovat ani nový komp, stačí vyměnit ty stávající ventilátory.
4. Možná jediný trik - řízení procesorové ventilátoru u novějších procesorů (ale ony to už snad mají všechny současné desky), aby nešustil, když je procesor studený, ale při střihu studený nebude stejně asi žádný procesor.
5. Pinnacle není dobrá volba. Corel X2 ve stejné kategorii je lepší soft. (Ale není to zase tak důležité, ani ten rozdíl není tak veliký. Akorát že nepadá a leze z něj o kousek lepší mpeg2.).
Pytkin (7947)|15.1.2009 18:21
milena ; urcite by som dal 4or jadrovy Intel CPU , 4G ram , 2 disky .. skrina s ventilatorom vpredu a vzadu , velke 120cm tiche ventilatory .. konkretne to nema zmysel pisat .. kazdy preferuje ine znacky .. najlepsie ked si najdes v okoli niekoho kto sa v tom vyzna a postavi ti to ..
Antonín (732)|16.1.2009 09:09
Ventilátory 120cm bych rád viděl na vlastní oči.
Bomba.
Procesor a paměť této velikosti má nezbytný smysl výhradně po HD a nějaké vyšší operace, než je Pinnacle.
Ne že by se nehodila vždycky, ale přínos oproti 2jádru a 1GB RAM bude pro domácí střih zn. dovolená u moře v nějaké SD/DVD malý, skoro vyhazování peněz. Na čemkoliv od P4 Intelu 2GHz :-) to bude jakžtakž fungovat, tedy na čemkoliv, co se dneska vůbec dá koupit.
Mj- velikost paměti příliš ničemu nepomůže, myslel jsem, že jo, a zvětšil jsem paměť z 2GB na 4GB (AMD X2 5000+, WXP). Výsledek je nepostřehnutelný (vegas a X2 většinou, plus womble, Avisynth atd atd).
Myslím, že další úzké místo je kromě procesoru spíše disk. Ale tohle už jaksi nemám jak zkoušet, či spíše zkoušeníé je tak pracné, že tak moc mne to netrápí. Stejně jestli přepočítávám 25xfps (jako teďú nebo bych to dvakrtá zrychlil na 12x) je mi celkem fuk, stejně přepočty jsou celonoční práce, a jestli skončí ve 3 ráno, nebo v 7 je mi jedno. Stejně spím.
Stálo by to za to, až u 2x fps, nebo 3x fps...
znovuzrodeny (3)|18.1.2009 11:32
Je to cena s monitorom, ci bez?
stařeček (23)|18.3.2009 23:23
milena11: Amatérským videem se zabývám léta, takže něco málo zkušeností. Základem dobrého PC je vhodná a pevná (tedy nevibrující) skříň-např. řady Matrix, potom dobrý zdroj cca 400W-např. Fortron LowNoise FSP400-60GLN, základní deska (já jsem příznivec Intelu) tedy třeba Gigabyte P35-DS3P (či novější), jsou na ní osazeny již ty lepší kondenzátory i tlumivky, procesor bych zvolil asi dvoujádro, např. Core2Duo E8400 3.0 GHz (ne všechny SW pro amatérský střih totiž skutečně umí ty slavná čtyřjádra využívat), paměť RAM 2GB (v případě WinXP) a dobrou grafickou kartu, dnes je jich mnoho, tedy např. Sapphire HD 4670 512MB DDR4 (není zas tak drahá, jako je dobrá a tichá). A hlavně nejméně dva HDD, lépe tři. Na tom prvním mít jen vlastní systém (WinXP) plus střihový SW (a další vhodné blbosti), na druhém stříhat (tedy sem umísťovat ta videodata) a na třetí zálohovat již hotové video. No a samozřejmě velký LCD monitor, vhodný je 24" (aby ta Timeline byla dostatečně dlouhá a něco bylo vidět-tedy ten čas...). Při dnešních cenách se tohle klidně vejde do těch požadovaných 25k.
Frankie33 (41)|19.3.2009 11:57
2 starecek:

Teda po 2 mesiacoch otvarat stare vlakno... Urcite cakala len na to, co jej poradis...
stařeček (23)|19.3.2009 12:29
Frankie33: Obecná rada se může hodit každému, vidíš i ty jsi sem podíval :)
Antonín (732)|19.3.2009 14:36
Smysl tří disků mi uniká.
Rozumím operačnímu systému na jednom disku a datům na jiném. I když ani to už v současných SATA technologiích a několika GB RAM asi není zrovna to nejcitlivější.
Ale nač tři?
Leda další teplo...
Myslím, že jeden rychlý pro OS s velým bufferem a jeden veliký pro data je až dost, pokud ti jde jenom o pořádkové rozdělení, tak toho bez přidání tepla dosáhneš rozdělením. Z venku to ani nepoznáš, jestli to je fyzický disk...
Pytkin (7947)|19.3.2009 16:01
a dalsich dvoch mozes spravit raid .. i ked ja osobne davam prednost 4om diskom a RAID 10
stařeček (23)|24.3.2009 01:44
Antonín: Je vidět, že že jsi ještě nikdy nepoznal tu "krásu", když se zbortí, spadne disk! To pak skutečně hned, ihned, poznáš, že se stalo něco hrozného ! Tady nejde o žádné SATA či jiné vymyšleniny. Tohle může trošku, skutečně jedině zachránit další "fyzický" disk. Jestli je v RAIDu (Pytkin) či samostatně, to už je na další diskuzi, ale takovou hloupost, že "z venku to ani nepoznáš ..." tohle může říct jedině blázen či trouba. Máš vůbec něco na tom disku? Já ano a moc. Né toho, co si mnozí odněkud stahujete, na to kašlu skutečně zvysoka. Já mám na těch discích celý archiv. A nemám pouze tři, ale v současné době 10. A ten archiv má cenu mnoha disků, mnoha desítek, protože kdyby mě padnul, už nikdo jej nedá dohromady! Až zase milý Antoníne budeš chtít někde udělovat svoje rozumy, jdi trošku stranou, někam mezi dětičky na píseček. Tam nepoznáš, jestli už byl uhrabaný, či si si jej uhrabal sám. A při tom hrabání ti určitě bude teplo, mně o něj tedy nejde ...
artam (1147)|24.3.2009 08:09
Len tak dalej, Antonine, aby si potom dopadol ako moj kolega, ktory mal podobne nazory a zrazu (mimochodom piatok 13.) mu umrel disk. Myslis, ze tym bol nadseny?
Zaujimave, ze okamzite potom sa jeho pracovna disciplina rapidne zmenila a dolezite data kazdy den uklada na firemny server, ktory je samozrejme zalohovany a s diskami v raide. ;)
Pitomec (10211)|24.3.2009 12:13
[quote=Antonín;220063]Smysl tří disků mi uniká.
Rozumím operačnímu systému na jednom disku a datům na jiném. I když ani to už v současných SATA technologiích a několika GB RAM asi není zrovna to nejcitlivější.
Ale nač tři?
Leda další teplo...
Myslím, že jeden rychlý pro OS s velým bufferem a jeden veliký pro data je až dost, pokud ti jde jenom o pořádkové rozdělení, tak toho bez přidání tepla dosáhneš rozdělením. Z venku to ani nepoznáš, jestli to je fyzický disk...[/quote]
Tys těch audiovizuálních záznamů asi v životě moc nezpracovával, že? Protože kdyby ano, tak musíš vědět, že min. OS na jednom HDD, surová data z kamery na HDD druhém a výsledek na HDD třetím (když probíhá finální výpočet, tak se data kopírují z disku 2 na disk 3, přičemž rendering probíhá jenom u změněných částí - resp. kde se nic nemění, tam se právě jenom kopíruje, což v případě jednoho fyzického disku je otázka na dlouhé zimní večery). Já osobně mám v PC těch HDD 6 (+ 1 externí) a uživím je všechny 8-)
Akim (128)|24.3.2009 13:34
Jojo. Stařeček a ostatní ví o čem mluví. Stařečku zdravím tě. (nápověda: zvuk HV30)
Antonín (732)|25.3.2009 11:24
Myslím, že jsem první disk držel v ruce, když většina z vás nebyla ještě na světě, ba ani na tom pískovišti.
Byla to 5MB plotna o průměru skoro 50cm a psal se rok 1979. Kolik ti tedy bylo, stařečku? A jestli pak víš, jak se to jmenovalo, jestli ti bylo více, než 18 let?

1. O RAIDu jsem nepsal vůbec nic. Ale ani čárečku. Neumíte číst? Archivování a bezpečnost dat je docela zajímavá otázka. Moje zkušenost říká, že nejlepší řešení, je mít všechna důležitá data dvakrát. (Ale to nemluvím o serverech, ale o osobních datech.)
2. Rychlost renderování se dvěma disky ala Pitomec se nezrychlí, rozhodně ne u HD.
(P.S Pitomče, počítají se do zpracovaných audiovizuálních záznamů i 8mm filmy a jejich střih? Abych věděl, jestli jsem jich udělal hodně nebo málo).
3. Mít v počítači šest fyzických disků (to má smysl v serverech s RAIDem) je rovnou poukázka k poruchovosti. Životnost disku je hodně závislá na provozní teplotě. Hodně disků, hodně příkonu, hodně tepla = vyšší pravděpodobnost poruchy.
4. Používám výměnná HDD jako jedno archivační médium. 3,5 strkám do rámečku SATA.

U všech vás platí tisíce let stará pravda, že urážka je hlupákův nejlepší argument.
StD (8612)|25.3.2009 11:48
...odpověď je Winchester a já ho držel v ruce o 2 roky dříve. :D

BTW: Já mám ve dvou strojích pracujících v tandemu disků 11 (směs PATA, SATA, SCSI) plus SCSI-diskové pole venku.
Platí zásada: Nikdy nedávej všechna vejce do jednoho košíku...
arkij (540)|25.3.2009 12:06
Pitomec má pravdu, je rychlejší mít zdrojová data na jednom HD a vyrenderovaný výsledek ukládat na jiný, v místech kde se data jen kopírují to jde výrazně rychleji. Mnohokrát jsem se o tom přesvědčil, když jsem nedal dobře cestu a pak se divil,
proč to tak dlouho trvá. Já používám HD 4x - jeden systém a programy, druhý všechna ostatní data, třetí jen na zdroje videa a čtvrtý na výsledek. Jede to jako hodinky a když ukončím rozdělaný projekt a vyzálohuji jej na kazetu oba HD pro video zformátuju. Jo a ta ostatní data a projekty (bez videa, to mám zdroj pořád na kazetě) zálohuji po síti na server.
Pytkin (7947)|25.3.2009 13:38
no .. zo 4och diskov mozes spravit raid 10 .. je to bezpecne a paradne rychle .. a potom mas len jeden disk a nemusis sa zaoberat tym z ktoreho disku na ktory to ma ist ..
Antonín (732)|25.3.2009 14:02
Mírně mne udivuje, že zjistíte zvýšení rychlosti dvou HDD (ono bezpochyby nějaké existuje), ale data ukládáte na kazety v době, kdy 1GB na disku stojí v maloobchodě 2,40 Kč.
Ale každý to může dělat, jak chce. Mně renderování HD trvá tak 25xfps, a dělám ho jednou jedinkrát na konci práce většinou jako noční šichtu (no dobře...někdy dvakrát, když chybu odhalím až pozdě), takže je mi celkem jedno, jak rychle zapisuje disk. Možná mohou existovat postupy, kdy je to jinak a kdy třeba rychlost kopírování hraje nějakou významnější roli. Nezdá se mi ovšem jako běžná věc a proto nevýhoda většího tepla v bedně, což je nepřítel č.1 pro veškerou spolehlivost, je převažující. Koneckonců ani elektřina není zadarmo, ale pokud se disku vevnitř vypínají při nečinnosti, je to asi už jenom otázka peněz za ten disk.
Hele a kolik času vydá to formátování po každém projektu? A proč to?

2StD: nenapovídej! S tím rokem pletu já nebo ty, protože ten, co jsem držel v ruce, měl být první v Česku...pro výpočty ve výzkumu vojenských ocelí, nedrželi jsme nakonec tentýž? A nebo jsi tou dobou nebyl zavřený za stejným komunistickým plotem jako já?
(Smažete mi i odsud příspěvky, které se nebudou hodit?)
StD (8612)|25.3.2009 14:08
[QUOTE=Antonín;220835]...2StD: nenapovídej! S tím rokem pletu já nebo ty, protože ten, co jsem držel v ruce, měl být první v Česku...pro výpočty ve výzkumu vojenských ocelí, nedrželi jsme nakonec tentýž? A nebo jsi tou dobou nebyl zavřený za stejným komunistickým plotem jako já?
(Smažete mi i odsud příspěvky, které se nebudou hodit?)[/QUOTE]

Já měl v rukách Burroughse/Honeywell , Sperry/UNIVAC i IBM. Jinak první tu byly 1966 - mám snímky z letecké přepravy těch sálových kraksen via neutrální Wien-Schwechat (přímo se tehdy nesmělo). A já se k nim dostal přes FMZO...

A ještě jeden OT: http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_hard_disk_drives
Pytkin (7947)|25.3.2009 15:38
antonin : ja zalohujem na harddisky .. inde sa to snad ani neda .. je to najlacnejsi a najrychlejsi sposob .. na jeden TB disk vojde 5 malych projektov , 2-3 normalne ..
artam (1147)|25.3.2009 16:22
Antonin: Tfuj buržuji, original Winchester,.. :D, my sme v 1979 mohli obdivovať tak krásne bulharské 29MB "harddisky" práčkového typu na úžasnom sovietskom EC-1033... :)

Čo sa týka viacerých diskov pri spracovaní videa, tak ver tomu alebo never, značná úspora času sa dosiahne, keď sa pri renderovaní číta z jedného disku a výsledok zapisuje na druhý. Pokiaľ sa čítanie a zápis dejú súčasne na jedinom disku, tak sa celý proces výrazne spomaľuje v dôsledku neustáleho seekovania hlavičiek po disku, je to o to výraznejšie, čím sú dáta fragmentovanejšie. Samozrejme, disk sa tým aj viac zahrieva.
arkij (540)|25.3.2009 21:33
to Pytkin:
to sice můžu, mám ale dva HD v šuplíku a podle potřeby přenáším, raid mám na serveru 2x500 a 2x700 GB

to Antonín:
(ono bezpochyby nějaké existuje) - existuje a je dosti značné, taky používám HW encodér, pokud někde používám například barevnou korekci, dělám si v průběhu práce vzorky a vezmu je přehrát mimo náhledový TV taky na jiný, abych porovnal nastavení. Při průběžných náhledech bere střihový SW data na jednom disku a tempy si ukládá na jiný - je to výrazně pružnější

1GB na disku sice stojí v maloobchodě 2,40 Kč - na kazetě je ale záloha jistá, už se to tady mnohokrát probíralo - já jsem holt zastánce těch kazet, disk mi už taky jednou klekl, tak vím o co jde, není to o ceně, s PC dělám už 20 let

kolik času vydá to formátování po každém projektu - nemusím defragmentovat, disky mám dvoustovkové, neměřil jsem to ale dělám při tom něco jiné tak to nezdržuje, taky to je jenom občas, po ukončení projkektu
artam (1147)|25.3.2009 22:09
[QUOTE=arkij;220899]1GB na disku sice stojí v maloobchodě 2,40 Kč - na kazetě je ale záloha jistá, už se to tady mnohokrát probíralo - já jsem holt zastánce těch kazet, disk mi už taky jednou klekl, tak vím o co jde, není to o ceně, s PC dělám už 20 let[/QUOTE]

Toto by mali ako zakladnu poucku tesat zlatymi pismenami do zuly!
Zaloha len na disku je totalny hazard, ked odide disk, je v haji totalne vsetko. Jedneho dna ... proste disk nezapnete. A je schluss.
Paska naraz cela neodide urcite (samozrejme, pokial ju niekto umyselne nestrci medzi magnety :)).
Pytkin (7947)|26.3.2009 02:50
na pasku ale nenahras vacsie rozlisenie ako ma .. cize je problem zalohovat 2K, 4K obraz .. nehovoriac , ze malo kto ma HDCAM , cize aj HD je celkom problem .. tak isto okrem obrazu je este kopa dat okolo projektu .. cize vzdy je nutne daco cosi na harddisku .. inak z vlastnych skusenosti mozem povedat , ze sa malo kedy vraciame k zaloham .. vacsinou sa kupi disk , nakopiruje zaloha .. a odlozi do skrine .. a tam je, az kym neumre ..
artam (1147)|26.3.2009 10:02
Pytkin:
Zas ma nechap zle, neodsudzujem zalohy na HDD, ale uz som videl tolko nahlych umrti diskov a zufalstvo nestastnikov, ktori prisli o vsetky data, ze viem, ake je to riziko. A boli medzi nimi aj take, ktore boli pripojene k pocitacu len jediny raz za ucelom "100% zalohy" a druhy raz sa ich uz zapnut nepodarilo.

Na pasku to ulozim v takom rozliseni, v akom som to z nej dostal. Preco by mal byt problem s HD? A ten, kto ma HDCAM, tak si na paske necha zdroj a vysledok ulozi na novu HDCAM pasku.
OK, kopa dat okolo projektu sice je a nehovorim, ze nema zmysel ich zalohovat. Zavisi od toho, co s tym planujes v buducnosti robit. Ja ked sa obcas (cize zriedkavo) vratim k tomu, ze chcem urobit novy render niecoho, co som uz raz finalne vyrobil, tak to aj tak vacsinou urobim inak - inde strihy, ine efekty, vhodnejsia background hudba, cize vlastne je to novy projekt. Na stare projekty vacsinou uz ani nepomyslim. Podla mna ako prioritna zaloha ma zmysel uchovat hlavne zdroj a finalny vysledok.
Pytkin (7947)|26.3.2009 13:26
artam : som si vedomi toho , ze sa to nemusi podarit vytiahnut z tej zalohy .. Chcel som to vsetko nahravat na 2 disky. Ale jednak to ide trosku do penazi , jednak to zere dost casu .. a jednak uz tie disky aj tak mam problem uskladnovat .. momentalne ich mam asi 50 a ked si predstavim ze by ich bolo 100 , tak ma pot zalieva :)

NO s HDCAMom je problem , ze HDCAM nemam .. Vzdy ho sem prinesu , zhrame natoceny material a video ide prec .. Dalsia vec su ale 2K , 4K projekty .. Ked tocime na film , vzdy sa scanuje minimalne v 2K a to nenahram na ziadne video .. Dalsia vec je cena kaziet .. 1h digi beta stoji 2 litre tusim .. alebo 3 ? za to je 1TB harddsik na kery dam omnoho viacej dat ..

Kopu dat okolo projektu je treba zalohovat .. mas trebars 20 layerov nad sebou a musis ich mat vsetky odlozene .. lebo moze nastat zmena v hocicom .. zmenit titulok , ubrat modru z oblohy , alebo hocico .. nemozes si dovolit ulozit len final .. final je to najmenej .. ten je stale v strizni na diskovom poli .. ale zdroje k nemu , to je 100x tolko materialu ..

zdroje su na paskach , alebo filmoch .. s nimi problem neni .. finaly su tiez na diskovom poli .. zo strizne sa zhravaju na vysielacie kazety , a tam aj ostavaju .. ale projekt treba zalohovat a lepsi sposob ako HD asi neexistuje ..
StD (8612)|26.3.2009 13:43
Pytkin, ale to už jsi hodně daleko od základního dotazu týkajícího se úpravy amatérského videa... a zřejmě i rozpočtu tazatele. :)
Pytkin (7947)|26.3.2009 13:53
STD : to je pravda :)
Antonín (732)|26.3.2009 14:58
K zálohám na disku:
důležitá data musí existovat prostě dvakrát.

Platilo to u děrných štítků, platí to i teď s HDD.
Neznám jinou lepší verzi, než vsadit na to, že dvě věci se nepo...ou v jednom okamžiku.
Kolem kompů se motám od doby, kdy to snad ani nebyly ještě kompy a nic chytřejšího jsem neviděl, ani ty RAIDy mne neukojí.
Mám data dvakrát asi takto:
Originální vstupní data nahraju na archivní HDD a pracovní HDD a teprve pak smažu z SD karty. Jak archivní HDD zaplním, tak prostě přijde další, disky nezaberou moc místa v šuplíku.
Na pracovním disku je jejich druhá kopie po dobu práce na projektu (jsem nesystematický a dělám, jenom co mne baví, takže projektů mám rozpracovaných vždycky tak desítku v různém stádiu.)
Jakmile projekt dokončím, tak celou struktury jeho adresářů včetně výstupních files strčím na archivační HDD č.2 projektů. Takže tam zůstává druhá kopie originálů plus první kopie hotových files.
Na HDD č.3, který používám jako přehrávací médium pak přijdou výstupní files.
Z pracovního disku to vymažu a za dostatečné pokládám ho defragmentovat.

Jak vidno disků mám celou hromadu, toho času jich je v šuplíku necelá desítka. Nejsou však zapnuté. Ale zabere to méně místa než cokoliv jiného a hlavně velmi komfortně se v tom vyhledává.
Pro jejich přehazování používám zasuvkový modul pro SATA. Takže to jde přehazovat i za provozu apod. V odbě kdy byl GB na disku za více jak 10Kč jsem používal jako druhé médium DVD. Takže mám zhruba 1TB starých věcí archivován ještě na DVD. Zatím jdou číst, občas to ze zvědavosti zkusím.

Kdyby došlo k jakékoliv jejich poruše, pak nikdy nepřijdu o nic jiného, než max o projektová data (střihy, titulky, zvukové triky...) a ta projektová data zase tak cenná nejsou. Ne-li dokonce nepoužitelná, protože vrátím-li se k nějakému předělávání, tak to asi nebude proto, abych udělal nějakou malinkou změnu, ale protože to prostě budu chtít na něco úplně jiného.

Tak to dělám já.
Což neznamená, že to tak mají dělat všichni.

Moje renderování trvá 25-30xfps, takže rychlost disku opravdu nehraje žádnou roli. Vstupní files jsou MP4 s H264, a neznám žádný soft, který by to uměl střihnout bez rekomprese nezměněných částí. Zatím. Jestli desetiminutový filmeček trvá 250 minut, nebo 260 minut, je mi fakt jedno. Renderuji až nakonec, většinou jedinkrát. Všechno odladím s proxy files do definitivní podoby.
Možná proto na to mám tento svůj názor.
Kdo používá jiné věci, může mít logicky jiný názor.


P.S. Ty bulharské 30 a pak 60 MB obludy velikosti stolu jsme pak měli taky. Ale nebylo to k ničemu. Prakticky to nešlo vyndat a přečíst jinde, kdežto s Winchestery jsme běžně jezdili jak do Žďasu, tak do Vítkovic, když pak dostali taky DECy taky. K těm bulharům nám pak dali i rumunský počítač IF102, a to byla teprve prča. Mělo to 14 desek, ale nezlacené přímé konektory (prostě v RVHP nebyly), takže ranní rozbíhání kompu spočívalo v tom, že bylo potřeba poskočit vpravo vzadu za bednou. Občas se mu samovolně mazaly i pásky, takže s tím zdvojením dat jsem měl docela dobrou přípravu. To byla teprvá solidní nejistota. Dnešní strojky jsou vlastně dokonale spolehlivé a bezporuchové.
Pytkin (7947)|26.3.2009 15:31
antonin : podla mna su vsetky data dolezite :)

inak uz som zazil ze odisli naraz 2 disky v RAID5 poli .. takze 2x nikdy nestaci :)
artam (1147)|26.3.2009 15:42
[QUOTE=Antonín;220954]P.S. Ty bulharské 30 a pak 60 MB obludy velikosti stolu jsme pak měli taky. Ale nebylo to k ničemu. Prakticky to nešlo vyndat a přečíst jinde, kdežto s Winchestery jsme běžně jezdili jak do Žďasu, tak do Vítkovic, když pak dostali taky DECy taky. K těm bulharům nám pak dali i rumunský počítač IF102, a to byla teprve prča. Mělo to 14 desek, ale nezlacené přímé konektory (prostě v RVHP nebyly), takže ranní rozbíhání kompu spočívalo v tom, že bylo potřeba poskočit vpravo vzadu za bednou. Občas se mu samovolně mazaly i pásky, takže s tím zdvojením dat jsem měl docela dobrou přípravu. To byla teprvá solidní nejistota. Dnešní strojky jsou vlastně dokonale spolehlivé a bezporuchové.[/QUOTE]

Jj, to boli časy. :) S tými bulharskými diskami to jakž-takž šlo naštelovať tak, že na dvoch pracoviskách mali po jednej práčke, v ktorých sa navzákom tie disky dali prečítať. Ale páskové jednotky typu ZPA Prešov, to bolo iné kafe, to bolo nekompatibilné už samo so sebou. Len skvelí odborníci z Datasystému dokázali nemožné, že to niekedy dokázalo svoje vlastné záznamy po sebe aj prečítať. :D
Antonín (732)|26.3.2009 16:17
[QUOTE=Pytkin;220960]antonin : podla mna su vsetky data dolezite :)

inak uz som zazil ze odisli naraz 2 disky v RAID5 poli .. takze 2x nikdy nestaci :)[/QUOTE]

50 let mi to stačilo, tak už to nějak doklepu. Já myslím, že stačí.
Že najednou odejdou dva disky koupené ve stejnou dobu, nejspíše ze stejné série, které byly v provozu stejně, oba navíc trvale v teple, to je už taková možnost, pro kterou se mi právě RAID nelíbí. Jenže já nic podobného nepoužívám.
Všechna data důležitá nejsou, třeba kdyby se ztratila tato veselá diskuse, nestalo by se vůbec nic.
MIHI (940)|26.3.2009 19:15
Snad to není už moc OT, ale připojím "veselou historku" ze včerejška, jen pro zamyšlení.
Kolegyni odešel disk s hotovým pořadem, žádná tragédie, naštěstí ho zálohovala. Připojíme disk se zálohou a ozývá se pouze "cvak-cvak".)
Toto bohužel není prprvé co jsem něco takováho zažil a bohužel asi ani naposled:(

PS: Vše dobře dopadlo, protože Avid ukládá na systémový disk pravidelně zálohy projektu, tak jse to jen "zonlinovali"...
Antonín (732)|26.3.2009 19:18
Smolaři asi musí třikrát.
MIHI (940)|26.3.2009 19:22
[QUOTE=Antonín;220995]Smolaři asi musí třikrát.[/QUOTE]
No ještě bych neměl chválit den před večerem.) My jsme ho sice obnovili, ale poslali zatím jen do zvukovýroby a přepisovat ho budu až zítra. Tak doufám že ten třetí disk do zítřka vydrží.)))
stařeček (23)|27.3.2009 12:09
to Antonín: Jelikož mě je už 62 pryč (a mám přezdívku "starecek"), takže v tom tvém mládí (r.1979) mě už bylo 32 a měl jsem dvě veliké dětičky (a v této době jsem už několik let externě pracoval ve SVÚSS Běchovice). Takže o počátcích sálových počítačů také něco maličko znám. Byla tady také zmínka o SW AVID. V něm já stříhám, tenhle SW pracuje např. přímo se třemi disky, audiodata 1. disk, videodata 2.disk, rendering 3.disk. Vše, co jsem vytvořil je na mnoha discích (v několika PC či externích). S vydndávacími disky mám jenom tu nejhorší zkušenost, takže je zásadně nepoužívám. A hotové projekty zvláštní důležitost ještě archivuji na miniDV kazetách (z nich to také do PC tahám) neboť všechny mé stávající mašiny i ty už minulé byly a budou kazetové (pokud to tedy půjde). Na kazetě může být chvilkový výpadek, to je pravda, ale za ta léta mě zatím žádná kazeta zcela neodešla, což se o HDD nedá říct, těch "padlo" již docela dost. A o kvalitě obyčejných DVD nehovoříc (já používám tedy jedině Tayio Yuden, eventuelně Verbatim).
stařeček (23)|27.3.2009 12:11
to Akim: Zdravím taktéž, no a jak s tím zvukem dál?
Antonín (732)|27.3.2009 13:41
[QUOTE=stařeček;221111]to Antonín: Jelikož mě je už 62 pryč (a mám přezdívku "starecek"), takže v tom tvém mládí (r.1979) mě už bylo 32 a měl jsem dvě veliké dětičky (a v této době jsem už několik let externě pracoval ve SVÚSS Běchovice). Takže o počátcích sálových počítačů také něco maličko znám. Byla tady také zmínka o SW AVID. V něm já stříhám, tenhle SW pracuje např. přímo se třemi disky, audiodata 1. disk, videodata 2.disk, rendering 3.disk. Vše, co jsem vytvořil je na mnoha discích (v několika PC či externích). S vydndávacími disky mám jenom tu nejhorší zkušenost, takže je zásadně nepoužívám. A hotové projekty zvláštní důležitost ještě archivuji na miniDV kazetách (z nich to také do PC tahám) neboť všechny mé stávající mašiny i ty už minulé byly a budou kazetové (pokud to tedy půjde). Na kazetě může být chvilkový výpadek, to je pravda, ale za ta léta mě zatím žádná kazeta zcela neodešla, což se o HDD nedá říct, těch "padlo" již docela dost. A o kvalitě obyčejných DVD nehovoříc (já používám tedy jedině Tayio Yuden, eventuelně Verbatim).[/QUOTE]

Ve svém stáří a s těmi neobyčejnými zkušenostmi bys mohl být opatrnější v soudech. Jak jsi například přišel na to, že v roce 1979 (nebo tak jaksi), kdy jsem držel v ruce první pevný disk, jsem byl zrovna mladý? Nějaká tajemná dedukce?
P.S. Kazetové mašiny jsou minulé století, to taky bylo všechno jinak. Jestli zatím používáš jenom SD, tak je vůbec hodně věcí jinak. Třeba i ten Avid. Mne už SD nezajímá. Je to nenávratně pryč. Nejsem a nechci být stařík zakopaný ve svých pravdách, a to přesto, že jsem starší než ty. O kousek.
Zkoušel jsi nějaké vyměnné SATA disky, nebo je ten rozsudek postaven na nenavrátně jinak fungujících IDE? Viděl jsi někdy disk, který se stal ve skříni vadným?

Ale každý ať si dělá, co se mu líbí. Jenom z některých mylných předpokladů nelze vyvozovat závěry. Ony pak jsou mylné - stejně jako ten o roce 1979 a mém mládí. Jak se jmenoval tvůj první šéf v Běchovicích?
stařeček (23)|27.3.2009 15:34
to Antonín: Nechci zde polemizovat o hloupostech, to sem nepatří, takže Vaše poznámka, zda-li mě už bylo 18 byla zcela jasně úplně mimo mísu, tedy přinejmenším hloupá. K věci-pracuji jak s SD tak i s HDV videem. Vaše poznámka o kazetových kamerách je také zcela mimo, v profi praxi jiné neexistují, toť konstatování. Padlých disků jsem za svůj život měl v ruce asi tolik, kolik je mě let. Nikomu, narozdíl od Vás, neradím co a jak má používat, vždy pouze konstatuji moje osobní letité zkušenosti (leckdy draze zaplacené).
artam (1147)|27.3.2009 17:22
Antonin:
Musim povedat, ze presne viem, o com to je, co pise starecek a moj nazor som tu uz napisal.

No a na otazku "Viděl jsi někdy disk, který se stal ve skříni vadným?" odpovedam ano a nebol len jeden.
Nechcem niekomu priat nic zleho, ale s takymi nazormi Vam s radostou doprajem ten pocit, ked si urobite na disk zalohu, s pocitom bezpecia ho odlozite do skrine, po pol roku ho vytiahnete, pripojite... a nic, uz ho nerozbehnete. Nestalo sa Vam? Pockajte si, ked to budete najmenej potrebovat, stane sa. :)
Pytkin (7947)|27.3.2009 17:35
artam : a co teda navrhujes ? ako zalohovat ?
stařeček (23)|27.3.2009 22:23
Pytkin: Zálohovat, zálohovat a zase zálohovat. Jedině bohužel v tom množství záloh je jakási naděje. Samozřejmě jenom to skutečně důležité. A dle mých zkušeností je stále nejlepší zálohou (nejtrvanlivější) pásek. I velice stará videa na kazetách VHS dodnes fungují, což se o DVD naprosto nedá říct. Kazety miniDV jsou na tom obdobně, zatím mne žádná nezklamala. Životnost moderních disků je sice určitě lepší nežli dříve, ale jak jsem tu již psal, důležitá data mám uložena nejméně na třech (čtyřech).
Pytkin (7947)|28.3.2009 01:55
starecek : no .. ako som uz pisal .. jednak je vsetko dolezite .. a jednak sa to na pasku neda nahrat .. zatial som nic lepsie ako HD nenasiel .. preto ma zaujima artamov nazor , jak teda zalohovat ..
artam (1147)|28.3.2009 02:55
Pytkin: Vsetko zavisi len od miery paranoje. Mna uz zivot naucil byt paranoicky. :)

Ked je teda podla teba vsetko dolezite a nic lepsie, ako HDD si nenasiel, tak ak chces mat istotu, ze ti disk po zapnuti neodide, musis z neho mat minimalne este jednu identicku zalohu, lebo je malo pravdepodobne, ze by odisiel po zapnuti aj ten druhy.

A samozrejme s narastajucou paranojou vzrasta pocet takychto identickych kopii jedneho disku. 100% istotu dosiahnes pri mnozstve duplicitnych zaloh limitne sa bliziacemu nekonecnu. :D