Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Můžou "hrát" 5.1 repro jak pro 5.1 tak pro 2.0 zvuk jako 5.1?

Radeq_shw (41)|14.1.2009 15:47
Dobrý den,
nějak se mi nepovedl ten titulek, neumím to správně zformulovat. Proto ani nevím, jak bych to hledal, pokud to tu už někdo řešil.
Jde mi o to, že používáme HTPC s televizním tunerem a 5.1 repro soustavou.
A chci se zeptat, jestli jde nastavit, aby jak při přehrávání televize (2.0 zvuk) tak při přehrávání DVD (5.1 zvuk) "hrály" všechny (všech 5 a sub) reprobedny.
Teď máme nastaveno, že máme připojeny 5.1 bedny, takže DVD hraje ze všech a TV jen z předních. Když to nastavím na 2.1, tak TV hraje ze všech, ale u DVD hraje totéž z předních i zadních beden. Dá se nastavit, aby se pro 2.0 zvuk bedny "tvářili" jako 2.1 a pro 5.1 jako 5.1?
Děkuji

PS - Dřív jsem si kodeky, splittery apod. instaloval sám, teď používám K-Lite Mega Codec Pack, kde je stejně totéž, co jsem instaloval.
StD (8612)|15.1.2009 08:22
To je otázka nastavení filtrů a aplikací. To ovšem bohužel s "codec packem" těžko vyřešíš. Já to mám aktuálně nastavené třeba tak, že TV (z TVkarty) hraje to co přichází do LineIn, tj. 2.1, ale záznam se mi už rozmixovává do 5.1, protože si to bere přes "DirectSound Device", tedy z mixeru zvukovky...

Tudíž je to otázka nastavení nejméně na 3 (třech) místech: 1) v OS; 2) v ovladačích HW (ZK, TVkarta) a 3) v multimediálních aplikacích.
Radeq_shw (41)|15.1.2009 11:28
Takže se to dá? To mám radost, to jsem nečekal :)

Bylo by moc náročné Vás poprosit o postup, jak to nastavit?

Myslím si, že jsem s packem nepřišel o žádné možnosti nastavení, v nabídce mám možnost nastavovat klasicky FFDShow, AC3 filter apod. stejně jako jsem to měl, když jsem to instaloval jednotlivě.
StD (8612)|15.1.2009 11:37
Jenže ty FFDShow a AC3filtr ti "přebíjejí" Merity v OS. Já tam nemám nic z toho co ty a funguje to!

Tuhle tvou podmínku: [COLOR="DarkRed"]...A chci se zeptat, jestli jde nastavit, aby jak při přehrávání televize (2.0 zvuk) tak při přehrávání DVD (5.1 zvuk) "hrály" všechny (všech 5 a sub) reprobedny.[/COLOR]

můžeš splnit jen správným propojením HW, je-li to možné - tzn. propojit TVtuner se ZK výstup/vstup a uvnitř přes AUX nebo PCI-Bus. Navíc musíš mít v OS i na ovládání ZK navoleny správně zdroje pro reprodukci a záznam, včetně oné emulace 2.0 do 5.1.
Radeq_shw (41)|15.1.2009 13:30
Aha, takže propojit by to asi šlo. V tuneru mam nějaký divný AV konektor a ve zvukovce mam jack. Zvukovka je integrovana. Takže to by asi všechno šlo.
Softwarově přes ty filtery by to tedy asi nešlo, že?
Tak děkuju mockrát, někdy to vyzkoušim.
StD (8612)|15.1.2009 13:42
No ono těžko radit, když neuvedeš přesně co máš a o jaký signál se jedná. Uvést jen "HTPC s tunerem" je hodně široký pojem. Ono se totiž může úplně jinak pracovat s audiem z DVB-S (včetně AC3 přivedeného přímo přes optiku ze SetTopBoxu) a s DVB-T nebo analog terestrial. Navíc jestli mluvíš o integrované ZK, tak ta zřejmě bude mít v lepším případě jen AUX-out jen S/PDIF, takže stejně narazíš...
Radeq_shw (41)|15.1.2009 13:55
Aha. Samozřejmě můžu upřesnit.
Tuner používáme "AverMedia TV Duo Hybrid PCI-Express" (tuner na DVB-T a analog) a repro "Genius SW-HF 5.1 5005". Základní deska (a tedy zvukovka) "Asus M2NPV-VM". Ta je údajně AC'97 standardu a má 3 jacky, které jsou používány buď jako 2.0 out, in a mic. A nebo jako front, rear a center. (Takže tady už vlastně narážim, protože buď mám 5.1 výstup bez vstupu, nebo 2.0 výstup se vstupem :-/ ) Plus S/PDIF výstup, který ale zase není v repro :-/
StD (8612)|15.1.2009 14:04
No tak to bych s tím v takovém případě vůbec neztrácel čas a raději to řešil propojením toho 5.1 systemu na externí receiver (třeba domácí kino?) přes ten S/PDIF. Ovšem otázka je, jestli ovladač té ZK umí emulovat 2.0 na 5.1 i do digitálního výstupu (PCM S/PDIF), spíš ne a půjde ti ven zase jen 2.0 (u některých zvukovek to bývalo dokonce i softwarově úmyslně omezeno - např. Terratec).
Radeq_shw (41)|15.1.2009 16:34
Hm, tak koukam, že nastavení zvukovky jsou nula, nula, nic :( :-/
Nikde žádný nastavení. Dokonce ani ten šílenej SoundMax software k tomu neni. Takže tim to asi končim úplně :-/
BTW: "domácí kino"? Já myslel, že to je jen marketingovej abstraktní výraz...
StD (8612)|16.1.2009 08:07
O tomhle jsi ale měl uvažovat už v době, kdy jsi to HTPC navrhoval... Ještě mě tak napadlo, že by snad šla použít nějaká externí USB ZK, ale to jsou zbytečné investice navíc. Já bych se na tvém místě spokojil s tím, že stereo mi hraje stereo 2.1 a "pseudo 5.1" půjde jen při přehrávání nahrávek.
Radeq_shw (41)|16.1.2009 09:26
Tak to nepochybně. Na HTPC jsem měl 15000 (před 2 roky), takže to lepší být nemohlo. Zvukovou kartu jsem chtěl koupit později, ale teď váhám, protože můj TV tuner nemá nějaký ten zvukový chip, takže zvuk zpracovává zvukovka a údajně jsou menší problémy se synchronizací s integrovanou zvukovkou než s externí (třeba do PCI(-E)).
Čili pokud neexistuje možnost to nastavit v kodecích, filtrech a já nevím kde, tak děkuji mockrát za snahu.
StD (8612)|16.1.2009 09:39
Rádo se stalo. Teď koukám, že jsi také z PRG. Příští týden budu kupovat takovou USB-hračičku (externí zvukový "adapter" alias ZK) za dvě stovky "second hand" na inzerát, tak bychom to s ním mohli vyzkoušet, ale ještě nevím, jestli to umí 5.1 - spíš ne. Kupuji to totiž manželce k headsetu a tam jí stačí dokonce i mono, neb je na 1 ucho hluchá.
Radeq_shw (41)|16.1.2009 09:59
Děkuju za nabídku, ale asi to odložím na dobu, kdy budu kupovat tuner, co zpracuje i zvuk, a pak případně zauvažuju o zvukovce a pak to zase začnu řešit.
A to není ani v dohledné době, protože tuner mám rok starý... :) (Leda, že bych ho prodal na Aukru.... mno, tak to je nápad...)
StD (8612)|16.1.2009 10:07
Na ZK nešetřit! Co takhle tento inzerátek z PCBazar.kontakt:

Auzen X-FI Prelude 7.1 - EAX 5.0
696427 3.1.09 0:07
Prodam vynikajici zvukovou kartu (nova, nerozbalena), ktera kvalitou (i ovladacu) zdaleka prevysuje karty Creative (a je s nimi plne kompatibilni) - Auzentech X-FI Prelude 7.1 - audio procesor X-Fi, EAX 5.0, 64MB, CMSS-3D, live kodovani zvuku do Dolby Digital, DTS, digitalni vstup i vystup (koax., opticky) za 3.699Kc. Zaruka 3 mesice, na dobirku nebo osobne.
Olomoucký kraj Pavel Sykora | sykorapmbox.vol.cz
3 699 Kč Zvukové karty
Radeq_shw (41)|16.1.2009 15:26
No, dřív jak za rok nic kupovat nebudu, ale stejně děkuju.

A BTW: kdyby NÁHODOU (nechci zpochybňovat znalosti kolegy StD) někdo měl tušení, jak to zprovoznit v mých současných podmínkách, tak poslouchám ;)
StD (8612)|18.1.2009 09:44
BTW, teď mě tak v neděli po ránu ještě napadlo, máš ty tam vůbec v OS aktivovaného "Morgana" (ie. Morgan Stream Switcher)?? Ve starších OS to bylo standardně, ale u těch novějších (XP a výše) netuším.
Radeq_shw (41)|18.1.2009 11:13
Mno, tak to ani netušim, co by to mohlo být, natož abych věděl jak zjistit, jestli to mam zapnuté :)
Ale podle názvu by mě to mohlo zajímat. :)
Tak já to asi teda vygooglim a až přijedu domů, tak to zkontroluji...
StD (8612)|18.1.2009 12:14
Najdeš to pod Morganem (mají tam i Mjpeg codec) a jsou to francouzské stránky.
StD (8612)|19.1.2009 10:45
BTW: Jak se teď hrabu v nabídkách těch externích USB ZK, tak pro tvé účely by bylo ideální toto:
iTec USB to 5.1 Audio adapter (viz obr., stojí to řádově sedm stovek)

pokud se ti podaří "přesvědčit" správným nastavením software té TVkarty, aby pro reprodukci posílala audio signál na tu USB-ZK a pro záznam brala audio z té interní... a repro budeš muset mít jen na té externí. 9-):-?

Tady ve Vršovicích to mají dokonce skladem a za 658K:
http://www.softcom.cz/produkt/itec-usb-51-zvukova-karta/?flist=1
Itec_USB_Audio_Adapter_5_1.jpg