Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Co si myslíte o tvrzení větší = lepší?

husky14 (34)|9.1.2009 14:45
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Víkendová diskuze: Co si myslíte o tvrzení větší = lepší?

Souhlasíte s tím, že v případě televizoru opravdu na velikosti záleží, nebo je výhodnější přizpůsobit velikost obrazovky kvalitě vysílaného signálu, vzdálenosti, ze které bude sledována a ostatním okolním podmínkám? Jakou úhlopříčku televizoru preferujete a jaká máte kritéria pro její výběr? A jaké je podle Vás ideální rozlišení? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
map (46)|10.1.2009 09:59
Tak to je taková blbost, kterou tlačí do lidí prodavači elektroniky. Vždy se náramně pobavím, když procházím obchody typu Elektroworld, nebo Datart a dívám se extrémně hnusný a nekvalitní video signál zobrazovaný na velkých plazmách. Pak následuje divadelní představení , kdy prodavač slovně demonstruje kvalitu digitálního vysílání na velké televizi s DVB-T a při tom ukazuje tu kostičkovanou hrůzu co se u nás vysílá. Bohužel zákazník hledí , uznale pokyvuje a nakonec se nechá zblbnout a koupí. Takových zklamaných známých co si pak šli pro satelit aby měli obraz na placce stejný jako na své staré flašce mám dost.
asd111 (1)|10.1.2009 11:38
720x576 obraz mi nepřipadá ošklivý na 106 hd ready.Je pravda když se člověk na to zadívá,že to není uplně ono,ale katastrofa to není.Navíc TV vysílání není jediný co mám.Mám Hd kameru,PS3(blueray) takže na televizní noviny a seriály mi 720x576 vůbec nevadí.
riman (2)|10.1.2009 12:36
Při výběru televize jsem se řídil nejen financemi, ale i omezením velikosti bytu a pozorovací vzádlenosti - v mém případě 40" bylo maximum. Měl jsem i na větší úhlopříčku, ale přece se na to nebudu dívat zpoza okna ;-)

Kvalita signálu taky hraje svou roli, pořídit si obří fullHD na sledování DVB-T je naprostá zbytečnost. Já na tom sleduju prakticky jen filmy a velmi rychle jsem pak dokoupil fullHD přehrávač, abych to rozlišení opravdu využil. DVB-T už na mé úhlopříčce vypadá dost hrozně...

Takže shrnuji - ano, myslím, že by člověk při nákupu měl vzít v úvahu pozorovací vzdálenost a jak kvalitní "vstupní signál" bude mít k dispozici.
Puamik (229)|10.1.2009 12:42
Když zde píšete, že by měl člověk vzít v úvahu pozorovací vzdálenosti, bylo by možné zde uvést doporučené vzádelnosti pro úhlopříčku 40", 32",.....?
Neregistrovaný (0)|10.1.2009 12:57
[QUOTE=Puamik;211133]Když zde píšete, že by měl člověk vzít v úvahu pozorovací vzdálenosti, bylo by možné zde uvést doporučené vzádelnosti pro úhlopříčku 40", 32",.....?[/QUOTE]
2,5 krát uhlopříčka u 16:9
Neregistrovaný (0)|10.1.2009 15:52
Na počítačový monitor 20" se pak je třeba koukat z 50", tedy cca 1,5 metru...
JO není nad praktickou zkušenost a dobrou odbornou radu, už šoupu židlí...

Pro běžný pokoj s rozměrem přes 4x4m je 50" docela v pohodě, pokud bude krmeno rozumnými daty i jen 720x576 (třeba DVD nebo Astra 23e). Pokud jsou data HD (i jen 720p z kamery, nebo ze satelitu), tak je to přímo hezké. O FullHD ani nemluvě. Pokud máte dostatek HD zdrojů, klidně použijte i 55" nebo 58" a pro větší místnosti i více.
(Což neznamená, že si to každý musí koupit, jinak zemře).
Puamik (229)|10.1.2009 16:00
a pro panelákový byt i šířce 3,5 metru doporučujete co? Je nutné pamatovat, že tv není úplně připelená ke zdi a na sedačce také nesedím na zdi, takže odhaduji vzdálenost mezi mnou a tv na 3 metry
MomoBrut (205)|10.1.2009 16:19
Mno, pokud se poridi dobry panel, neni pravda, ze kvalitni SD je nekoukatelne, o HD se nema smysl ani bavit. Mam 50', koukam na to ze vzdalenosti necele 3 m. Musim rict, ze si na to clovek zvykne velice rychle. Pokud se ma clovek jen na chvili vratit treba ke stare 70 cm flasce, tak je to opravdu dost veliky problem, na to se uz zvyknout neda.

Kdo tu hleda radu, radu hledejte u tech, kteri neco takoveho doma maji a ne od tech, kteri o tom neco jen pisi!
radon (142)|10.1.2009 19:17
podle mne otázka na kterou neexistuje jednoznačná odpověď, pro některé případy to tvrzení platí, pro jiné ne
- když se zákazník 20 let koukal na 55cm CRT na 3m vzdálenost, připadá mu 80cm LCD jako obr a je správné, když ho prodavač nasměruje na 107-120 cm placku
- když má zákazník malý pokoj a špatný signál, neměl by se nechat v obchodě zlomit na velkou TV a ušetřené prachy by měl vrazit do zlepšení signálu, možnosti tu jsou

Souhlasím s příspěvkem výše, vzdálenost cca 2,5 x úhlopříčka 16:9. Koeficient bude trochu jiný pro lidi s horším zrakem nebo horším signálem, extra náročné jedince citlivé na každou chybu obrazu a úplně jiný pokud mají možnost sledovat pořady v HD rozlišení (jenže asi i ten kdo chytá HD se občas koukne na SD, takže pokud nechce kupovat dvě TV :-) nezbývá než si přesedat)

Sám spokojeně koukám na 94cm TV na 2-2,5m a o moc větší bych na tu vzdálenost nechtěl, ale jen do okamžiku než pustím kvalitní HD film. To je pak najednou malá a potřeboval bych tak 1,3m placku (filmy mají totiž často poměr 2,35:1 takže i na tak velké úhlopříčce je na výšku tak akorát)
Puamik (229)|10.1.2009 19:22
muzete pro nas "hloupejsi" vysvetlit proc vetsi by mela byt lepsi? Vzdy jsem si myslel, ze na vetsi uhlopricce dochazi k vetsimu rozmazani a rozostreni obrazu.
jarda50 (1424)|11.1.2009 13:09
Paumatik není to tak nejprve upřesním jak je to s tou vzdáleností výrobci uvádí na SD 3,5 x výška TV a ne uhlopříčka a u HD je to 2,5 x výška TV. jinka například na mé TV při uhlop. 40" se píše rovnou 1,6m. Vliv velikosti plochy panelu na zobrazování je též nesmysl. LCD je konstruováno na kvalitní digitální signál. A ani TV za 1 000 000 neudělá ze zmršeného signálu kvalitní obraz a artefakty či další problémy se budou projevovat jak na velké tak na malé TV rozdíl v tom co uvidíme je ve vzdálenosti od TV. Bohužel mnohdy jsem se setkal s tím, jak někteří experti si dokáží zkazit signál i samy. On ten signál je dost závislý také na cestě do TV tedy kvalitní a dobře nainstalovaná zásuvka, kvalitní kabel a koncovky a dobře připojené to vše má vliv na zvláště digitální signál. Vzhledem k tomu, že mám 3 TV a 4 zdroje signálů tak si mohu dovolit trochu experimentovat a porovnávat. Pokud je SD kvalitní tak není problém sledovat i na větší TV
RoPo (6061)|12.1.2009 23:15
Moje aspekty pro volbu TV jsou: pozorovací vzdálenost, tím je dána vhodná uhlopříčka a cena. Poté je třeba si říci na jak minimální dobu si daný model pořizuji. U mě 5-15 let.
U mě hrálo roli: vzdálenosti 4 a 8-10 m, cena do +/-40.000 s DPH, FullHD, vysoký STATICKÝ kontrast, vysoké horizontální pozorovací úhly bez změny kvality obrazu, dobré zpracování obrazu (postprocessing), alespoň 3xHDMI na zadní straně. S výhledem na dobu používání daného modelu je to také: HD DVB-T tuner, CI slot. Ethernet, USB a případné bluetooth potěší.

SD v DVB-T (a co teprve v MPEG4) a na SATu je ucházející. S DVB-T souvisí kvalita "poslední míle". Tedy anténa, svody, zásuvky, konektory a kabel k TV. U DVB-T je citlivost na kvalitu tohoto vedení vyšší než u analogu. Bohužel (nebo bohudík ?).

Pozorovací vzdálenost se u obrazu 16:9 odvozuje od výšky obrazu. U formátu 4:3 je to pro změnu uhlopříčka obrazu. Vždy se dá říci že je to násobek 3-5x výšky či uhlopříčky daného formátu vysílání.

Snad jsem někomu pomohl.
RoPo (6061)|12.1.2009 23:18
[QUOTE=MomoBrut;211155]Kdo tu hleda radu, radu hledejte u tech, kteri neco takoveho doma maji a ne od tech, kteri o tom neco jen pisi![/QUOTE]

To chce ZARÁMOVAT ! ;)

Toto platí nejen u TV, ale obecně.
jarda50 (1424)|12.1.2009 23:43
tak tak souhlas. RoPo takhle jak si to poskládal už lze vybírat z určitého segmentu. Akorát mám pocit, že ty nové TV už moc nevydrží a 5 let asi bude maximum, ale to jen odhaduji.
Neregistrovaný (0)|13.1.2009 19:17
Slovo " přiměřeně " je nejlepší rada. Kino žádná TV nenahradí,takže ideální uhlopříčka je taková,kdy jde na TV dobře vidět a oči nemusí těkat ze strany na stranu při sledování TV.
Neregistrovaný (0)|13.1.2009 19:38
Vsadil bych se, že s tímto nemáš žádnou praktickou zkušenost.
Přesně tak totiž reagují lidi, kteří staví na nějakých svých domněnkách, ale nikdy neviděli film v dobré kvalitě (720p a lépe) na velké úhlopříčce s adekvátním audio systémem.
Je to totiž řádově lepší zážitek, než v kině. Bez šustících popcornů a prdících lidí.
maly.vena (2)|15.1.2009 22:30
Koupil jsem si 46´FullHD LCD tv,dívám se ze 3,5m a ani mi nepřijde,že by to bylo nějak blízko i ta velikost tv je dobrá,dalo by se říci,že mohla být i větší.Obraz je ostrý a velice kvalitní,ale to se týká jen DVB-T a DVD(tam opravdu není nic co by se dalo vytknout),na analog a DIGI TV ze satelitu je to o dost horší,moc se na to nedívám,nechce se mi dívat se na horší obraz.Na PC mám 20 monitor a dívám se z půl metru a také mi nepřijde,že bych byl blízko.
Steelista (92)|16.1.2009 06:35
Záleží na rozlišení vstupního signálu. Na SD se budu dívat vždy z větší vzdálenosti než na HD v 720p nebo 1080p. Když budu sedět příliš blízko, uvidím místo přirozeného obrazu jenom velký shluk pixelů. Když budu příliš daleko, detaily se budou "slévat" a neuvidím vše, co v obraze je. Je třeba najít přiměřenou vzdálenost, která nezávisí jenom na uhlopříčce, rozlišení, okolním osvětlení, ale i na tom, jak dobrý zrak kdo má. Sledování obrazu je totiž velice subjektivní záležitost ;-)
jarda50 (1424)|16.1.2009 17:08
Steelista vše souhlasí, akorát ten shluk pixelů z blízka se nekoná, ani na 1% cm na rozdíl od crt kde body z blízka vidíš. Jinak s ostatním souhlas a ty vzdálenosti jsou spíše více orientační. Každý se najde svou parketu.