Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Virtualdub - nahrávání do Huffyuv

wqcr (5)|27.12.2008 13:27
Dobrý den,
chtěl bych grabovat video z DV kamery do bezztrátového formátu HuffYUV a zároveň zachovat RGB24. Jenže pokouším-li se změnit barevný profil (Video > Set custom format), nahlásí mi to "The capture device does not support the selected video format". Nejde zvolit ani jedna položka v menu. Kameru mám připojenou přes Firewire, zkoušel jsem to na chipsetech NEC, VIA, Ricoh a Texas Instruments a pořád to stejné. Mám NV-GS330 a NV-GS17, dělá to na obou.
Pytkin (7947)|27.12.2008 20:12
preboha ! preco to nenahravas 1:1 ako DV AVI ?

Tvoj problem je samozrejme v tom ze ides cez firewire .. cez neho z kamery ide DV .. cize nemozes nahravat do dacoho ineho ..
Foolproof (2713)|27.12.2008 20:14
Přesně tak, to není capturing, ale kopírování dat.
stayman (12393)|27.12.2008 20:23
to je capturing. :)
wqcr (5)|27.12.2008 22:38
Protože by tam byly ztráty kvality asi. DV avi nepoužívám kvůli jeho špatnému vykreslování, nízkému datovému toku, ztrátě barevné složky a taky proto, že při interpolaci se to kostičkuje. Problém je v tom, že chci grabovat ne do YUV ale do RGB a proto se některé programy někdy nechytají. A přes virtual dub by to šlo, akorát problém v hardwaru.
Foolproof (2713)|27.12.2008 23:29
Programem WinDV nakopíruješ data 1:1 na disk. Vylepšit se nedají ani když použiješ AdobeRGB rozsah.
Capturing, zachytávání videa s následnou konverzí se dělá z analogového zdroje, tam nic jiného nezbývá.
DV video je už komprimované, takže převodem do "bezeztrátového" formátu získáš co ? Až to budeš mít na disku, můžeš to předělat na co chceš, není potřeba to dělat přímo.
Pytkin (7947)|27.12.2008 23:43
wqcr : myslis , ked zoberies cdcko s MP3ojkami .. pustis ich na prehravaci .. a nahravas ich do wavu cez super tuti fruti zvukovu kartu 24bit , 96kHz ..myslis ze to bude hrat lepsie , ako ked tie mp3 rovno kopirujes z CDcka ?
stayman (12393)|28.12.2008 09:16
Hehe, divne, teraz viem, ako vznikaju "lepsie" videa :D
wqcr (5)|29.12.2008 10:19
[QUOTE=Pytkin;208734]wqcr : myslis , ked zoberies cdcko s MP3ojkami .. pustis ich na prehravaci .. a nahravas ich do wavu cez super tuti fruti zvukovu kartu 24bit , 96kHz ..myslis ze to bude hrat lepsie , ako ked tie mp3 rovno kopirujes z CDcka ?[/QUOTE]
Myslím, že ano, už jsem to několikrát tak dělal a tímto způsobem jsem "rerecordoval" mp3 nahrávky. Zvláště když jsou přebuzené (0 dB+). Já ale CD vždy stahuju do wavu, do mp3 nikdy. Mimochodem nemáte pravdu. Jak by dle vašich názorů bylo možné, že když stahuju do Huffyuv nebo uncompressed formatu, při deinterlacingu tam není tak vidět blocking jako když origo nahrávka je v DV-AVI? A proč by potom existovaly DV kodeky od různých výrobců? Třeba MainConcept DV codec. A ještě v jedné věci se mýlíte. Stahování přes firewire není kopírování, ale capturing. Třeba jsem si tu jednou přečetl, že se u GS320 řešilo kostičkování. To totiž není způsobeno kamerou, ale rozhraním. Jak jsem na to přišel? Asi tak, jako že DV kamery nahrávají 50 snímků progresivně v plném rozlišení, ale přes kabel se to protahuje prokládaně. Udělal jsem si fotku ze záznamu na pásek. Tuto fotku jsem prozkoumával dlouhé minuty a žádné kostičkování tam nebylo. Připojím ji na firewire a hle, kostičkování tam je. Rád bych se proto raději vrátil k tématu, jak do HuffYUV na RGB24 přes virtualdub, tedy jestli by to nevadilo........
wqcr (5)|29.12.2008 10:23
Navíc pokud by tyto snímky kamera deintelacovala, musela by použít BOB nebo ELA metodu a to by ten snímek byl rozostřený. Ale nebyl
stayman (12393)|29.12.2008 10:49
Prosim ta, z hovna bic neupleties, teda z DV DigitalBetacam nikdy mat nebudes, riesis uplne sprostosti a ano, DVkodeky maju rozni vyrobcovia, jak SW, tak HW ale rozdiely su tam tak minimalne, ze sa tym nemusis zaoberat, dokonca pri tom Capturingu urcite nie, pretoze data z kamery sa naozaj do PC len KOPIRUJU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jedine, kde by si ten kodek (kompresiu) vyuzil, je rendering, teda zaloha postrihaneho materialu spat na pasku. Inak sa DV ani nevyuziva, nemas totiz kde. Takisto neries deinerlaciu, pretoze tomu tiez nerozumies.
Foolproof (2713)|29.12.2008 16:03
Někdy do Staymana rýpu. ale zde nezbývá, než zatleskat.:BB:
wqcr (5)|29.12.2008 16:28
No hlavně že je problém vyřešen. Tedy sám jsem to nakonec vyřešil TV kartou a S-Video vstupem. A potvrdilo se i moje pravidlo, co si sám nezjistíš, za tebe málo kdo zjistí. A v tomto případě těch pár postů vůbec nic neřešilo. Ale berme to tak, já vím své a vy víte své. Nechť nejsou tyto názory navzájem kolidující. Ale závěrem si stejně odvažuji říci, že mi vlastně nikdo neporadil...
stayman (12393)|29.12.2008 16:51
Hlavne ze "víš své" a ty si to vyriesil tym analogovym vstupom uplne najchujovejsie,ale aspon si spokojny :D Ale neboj, ty nie si debil, to my vsetci ostatni :D:D:D
Pytkin (7947)|29.12.2008 22:00
wqcr " len dve veci .. vacsinu tu uz stayman povedal ..

1/ DV kamery nenahravaju 50 plnych sminkov .. nemaju kam .. na paske je normalne 50 polsnimkov ..

2/ Odporucam aj CD nahravat analogovou cestou .. nie stahovat digitalne .. Je to presne o tolko kvalitnejsie , ako ked nahravas z DV Kamery miesto FW , cez s-video vstup do tv karty ..

SVATA PROSTOTO .. Najviac som smutny , ked si niekto mysli , ze je hrozne mudry a tak strasne sa myli .. BOhuzial on o tom nevie a ma pocit ze vsetci na okolo su totalny tupci a on vymyslel perpetum mobile ..
Foolproof (2713)|30.12.2008 12:11
Jenom pár řádků:

Přes optiku to jde na CCD (třeba) a zachycený surový signál je pomocí DSP (třeba) převeden z analogového signálu na digitální, potom je demosaikován, funkce matrix udělá kolorimetrické úpravy, gamma korekci a převede RGB na YCbCr.

Potom je obraz komprimovám s konstantním bitrate kolem 25 Mbit a přidá se k tomu zvuk PCM.
-----
Při zpracování přes kartu se vlastně musí tento proces obrátit a při tomto procesu je třeba ještě ošetřit maličkost - rozměr obrazu je 720x576 (5:4), ale PAR 4:3, takže pokud karta není schopna zachytávat 768x576.......Tento "rozměr" potom bude zase dál zlobit v procesu zpracování......

Hodně úspěchů.
Lark (365)|30.12.2008 12:43
[QUOTE=wqcr;209023]No hlavně že je problém vyřešen. Tedy sám jsem to nakonec vyřešil TV kartou a S-Video vstupem. A potvrdilo se i moje pravidlo, co si sám nezjistíš, za tebe málo kdo zjistí. A v tomto případě těch pár postů vůbec nic neřešilo. Ale berme to tak, já vím své a vy víte své. Nechť nejsou tyto názory navzájem kolidující. Ale závěrem si stejně odvažuji říci, že mi vlastně nikdo neporadil...[/QUOTE]

Tak to teda nemá chybu. A co třeba video z telefonu předělat na HD? To by byla teprve bomba. Tvými postupy to určitě dokážeš :-E

Držím ti palce!
MIHI (940)|30.12.2008 19:11
[QUOTE=wqcr;209023]No hlavně že je problém vyřešen. Tedy sám jsem to nakonec vyřešil TV kartou a S-Video vstupem. A potvrdilo se i moje pravidlo, co si sám nezjistíš, za tebe málo kdo zjistí. A v tomto případě těch pár postů vůbec nic neřešilo. Ale berme to tak, já vím své a vy víte své. Nechť nejsou tyto názory navzájem kolidující. Ale závěrem si stejně odvažuji říci, že mi vlastně nikdo neporadil...[/QUOTE]

Dobře, tak ještě jednou. Kameru připojíš po firewire a záznam stáhneš 1:1 do počítače, předpokládám že točíš klasicky na miniDV PAL (25 prokládaných snímků, tedy 50 půlsnímků). Se záznamen se zatím nic nestalo, jen si data z pásky prostě překopíroval na disk počítače tak jak leží a běží. Teprve teď, když chceš dělat nějaké úpravy má smysl uvažovat o tom, jakou budeš používat pro zpracování kompresi. Pokud si přehnaně náročný a chceš pracovat nekomprimovaně, prosím. Trošku mě zaráží, že řešíš jakési drobné, téměř neviditelné artefakty v obraze a přitom používáš deintarlace, který podle mě obraz zmrší několinásobně víc. Ale to je jiná kapitola. Nahrávání DV přes S-Video řešení není. Je tam spousta faktorů které obraz mrší. Už jen ten přechod přes D-A a A-D převodníky tomu nic moc nepřidá. Nepochopil jsem jaký software používáš. Jestli ten Virtualdub nebo přes něj jen grabuješ, ale pokud si takto náročný, myslím že by ses měl spíše poohlédnout po nějakém poloprofi programu pro střih videa.

PS: A ještě jedna douška z praxe. Pracuji jako střihač už pěkných pár let a zatím jsem nikde nenarazil na to, že by se video zpracovávalo úplně nekomprimovaně. Jedinou vyjímkou jsou snad trikové a animační postupy, ale to je zase něco jiného. Pro běžnou práci amatéra je myslím DV dostačující, těch pár přepočtů to unese. Stejně pak bývá jako výstup nejčastěji DVD a pro to to bohatě stačí. V broadcastu se v poslední době nejčastěji setkávám s formáty DV50, MPEG IMX (50). Neříkám že jenomy tyto, někdy se používají i vyšší, ale praxe ukazuje, že pro běžnou produkci jsou dostačující.
Pave1 (4279)|30.12.2008 20:52
Tohle je skutečně zajímavá debata, zkusím připojit taky pár slovíček :-) .

1. Dá se souhlasit (kupodivu) s názorem Staymana (i ostatních), v této kategorii (spotřebních DV kamer) se limity DV kodeků uplatní zcela vyjímečně (a celé je to pseudoproblém).

2. Na druhou stranu je třeba podotknout několik drobností:
- i tento záznam (z levné kamery) lze zpracovávat nekomprimovaně (1:1), což přinese některá plus (ovšem vzhledem k nízké kvalitě originálu se prakticky neprojeví; obecně čím kvalitnější bude zdroj, tím se projeví více, dokonce u nejkvalitnějších profi kamer jsou rozdíly jasně pozorovatelné), například jemné gradienty mlžných oparů (či barevných jemných přechodů) budou v efektech upraveny bez vad, způsobených podsamplováním.

V profi oblasti se denně zpracovávají materiály nekomprimovaně (většinou jde o záznamy z perfektně nasnímaných záběrů - pro dokumenty a produkci té nejvyšší kvality s dlouhou dobou použití - většinou na záznamu DigitalBetacam). Rozdíl proti DV produkci je okamžitě poznatelný, především na jemných přechodech a barevnosti.

Toto má význam i přes to, že výsledek se (zatím) vysílá v mpeg2. V budoucnu to ale mohou být kvalitnější distribuce a vyšší kvalita masterů se pak uplatní (i např. při upscalinku do HD). To samé platí pro distribuci na DVD (časem BR).

FireWire je obecná datová sběrnice s danou propustností, žádné "kostičkování" sama ale nikdy nezpůsobuje. Jediné artefakty (kromě dropů z pásky) u DV kamer vznikají už při zpracování signálu v kameře, hlavně z podsamplování chroma informace (což se projeví později při chroma klíčování např), tedy z 4:2:0, a pak "z už ztrátové" komprimace do DV komprese (aneb DCT s pevným dat. tokem) zhruba v poměru 5:1. Žádné "kostičky" se ale běžně u DV komprese neprojevují, jen dojde k mírnému "oslepnutí" (zhoršení kresby obrazu) a k podstatnému snížení kvality barev (což se projeví při každém dalším přepočtu, a to poměrně výrazně). Po FireWire se data opravdu "digitálně klonují" (aneb prakticky bezeztrátově kopírují), výraz CAPTURE jen znamená, že jde o STREAM dat s pevným časováním - pro jeho uložení je třeba tento stream "zachytit" a uložit na disk PC (co se nezachytí, je ztraceno - droped frames), při čistém digi kopírování si proti capture přijímací strana jen vyžádá na odesílací opakované vyslání nedoručených dat, počká si na ně, u CAPTURE tohle ale nelze, je třeba nabrat daný kus znovu, časování streamu je pevné).

U amatérských DV kamer je tak kvalita zdrojových záběrů (optika, snímač, zpracování, komprimace) poměrně nízká, u běžného zpracování tak nekomprimované (digitální) zpracování nemá prakticky žádný význam (je velmi málo efektivní). Pokud se ale jedná o materiál pečlivě nasnímaný např. 3xCCD "profi" DV kamerou, s kvalitním svícením scén a náročnou postprodukcí s barevnými korekcemi, pak má nekomprimované zpracování i u DV kamery svůj jasný význam a je namístě.

Úplným nesmyslem je ale přesouvat data z digi kamery přes "analog" (tedy digi záznam prohnat dvěma převodníky D/A a A/D, kde se 702 bodů na jednom řádku digi záznamu = plný digi PAL v SD - převede na spojitý signál analogu, odpovídající době běhu 52mikrosekund běhu paprsku na jedné TV řádce "aktivního obrazu", a pak zpět). To je totální nesmysl. Pro nekomprimované zpracování se digi signál normálně zachytí po FW (bez ztráty kytičky) a tento signál se rovnou v digi (při nabírání) uloží nekomprimovaně (dle nastavení použitého střihového programu), pokud je tedy "zájem" (důvod) pro tento druh zpracování.

Různé opětovné převádění (D/A a A/D) možná "vizuelně zažehlí" nějaké "nedopečenosti" signálu z levných kamer, ovšem jen za cenu výrazné ztráty informace jak o jasu, tak o barvě, obraz ztratí kresbu (detaily) i barevnost.

Doplněno: Doporučuju nahlédnout např. do popisu Cineform HD kodeků, kde se o smyslu převzorkování nižší kvality signálu na vyšší při zpracování hovoří (např. 8bit 420 HDV signálu na cineform HD 10bit 422 s prakticky bezeztrátovou komprimací, vyšším dat.tokem), tématika se tam stručně a jasně vysvětluje, včetně ukázek (je to ale v angličtině).
Pytkin (7947)|30.12.2008 22:02
[QUOTE=MIHI;209303]
PS: A ještě jedna douška z praxe. Pracuji jako střihač už pěkných pár let a zatím jsem nikde nenarazil na to, že by se video zpracovávalo úplně nekomprimovaně. Jedinou vyjímkou jsou snad trikové a animační postupy, ale to je zase něco jiného. Pro běžnou práci amatéra je myslím DV dostačující, těch pár přepočtů to unese. Stejně pak bývá jako výstup nejčastěji DVD a pro to to bohatě stačí. V broadcastu se v poslední době nejčastěji setkávám s formáty DV50, MPEG IMX (50). Neříkám že jenomy tyto, někdy se používají i vyšší, ale praxe ukazuje, že pro běžnou produkci jsou dostačující.[/QUOTE]

S tymto musim nesuhlasit .. Vsetky seriozne strizne (AVID, FCP, ...) su stavane na to, ze pracujes s videom nekomprimovane .. jak SD , tak HD .. je hlupost spracovat material v DV a potom to vyliat na digibetu (ktora sice ma jemnu kompresiu , ale omnoho mensiu ako DV) alebo analogovu betu .. s tym by ta vsetci hnali .. samozrejme trebars v spravodajstve DV kvalita postacuje ..
stayman (12393)|30.12.2008 22:48
[QUOTE=Pave1;209318]Tohle je skutečně zajímavá debata, zkusím připojit taky pár slovíček :-) .

1. Dá se souhlasit (kupodivu) s názorem Staymana (i ostatních), v této kategorii (spotřebních DV kamer) se limity DV kodeků uplatní zcela vyjímečně (a celé je to pseudoproblém).[/QUOTE]

Tak sa nado mnou nediv a pal do pi.. :D