Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Směrový mikrofon (na amat. filmy)

RaDim_ (128)|24.12.2008 16:11
Koupil jsem si RODE SVM za necelé 4000. Co se týče kvality zvuku a protivětrné ochrany, tak jsem spokojen. Problém je ale se směrovostí. Snažím se točit nějaké ty amatérské filmečky a chtělo by to, aby bylo hercům víc rozumět. S RODE SVM to není zas tak hrozné, ale přecejenom je stereo a nepřijde mi zrovna moc směrový. Když se podívám na obrázek http://www.rodemic.com/images/mics/stereovideomic_polar.jpg tak jestli z něj umím dobře číst, tak vezme všechno co má před sebou a ještě trochu za sebou. Slyšel jsem, že takové ty amatérské filmčeky se dělají tak, že se směrovým mikrofonem točí rozhovory a takové ty hlavní ruchy atp. a potom se mikrofonem jako je právě ten můj RODE SVM natočí zvuky pozadí, které se potom do výsledků domýchají. Podle mě by to bylo skvělé řešení, protože bych si pak mohl sám regulovat poměr zvuků okolí a toho hlavní zvuku (rozhovorů). Dokonce jde prý se směrovým mikrofonem točit např. v hospodě, kde je hodně okolního hluku (že se často člověk ani sám neslyší) a přesto pak ve výsledku jde dobře rozumět tomu, na koho se s mikrofonem mířilo.
Takže jsem se rozhodl, že bych si koupil k tomu mému ještě jeden mikrofon, srovnatelné kavlity, mono, ale s rozdílem, že by byl víc směrový. Problém ale je, že dost dobře nevím jak takový směrový mikforon poznat. Co jsem se díval na RODE, tak mají ještě VideoMic, který je na tom se směrovostí takto: http://www.rodemic.com/images/mics/videomic_polar.jpg Z obrázku je vidět rozdíl, ale samozřejmě nepoznám jak moc velký. Bohužel nemám možnost si to někde zkusit, tak to zkouším aspoň tady. Potom jsem se ještě díval na Sennheiser ME66. Obrázek podle mě vypadá docela stejně http://www.sennheiser.cz/me66_tech.html ale kdo ví jaký v tom bude rozdíl. Sennheiser ME66 jsem našel za 5400 Kč a RODE VideoMic za 2000 Kč včetně protivětrné ochrany. Tak by mě zajímalo, čím je ten cenový rozdíl způsoben. Jestli je to jenom kvalitou, tak by mi to ani nevadilo. Slyšel jsem že RODE VideoMic je na tom s kvalitou podobně jako RODE SVM, jenom že je mono, tak stojí polovinu. Pokud by to tak opravdu bylo a ta směrovost by byla dostačující a stejná jako u Sennheiser ME66, tak bych se rozhodl pro ten levnější. Ale třeba je dražší právě pro to, že je víc směrový. Poradíte někdo?
RaDim_ (128)|24.12.2008 16:21
Ještě dodám, že ten za 5400 bych si asi nekoupil. Spíš něco do 3000. RODE VM za 2000 bych si koupil, ale jenom pokud by byl znatelný rozdíl oproti RODE SVM, tz. že když bych točil někoho jak mluví, tak bych ve výsledku měl v podstatě jenom to jak mluví - žádné šustění stromů ve větru, hučení dálnice, nebo zvuk letadel. Aby potom mělo smysl do toho mýchat ten okolní hluk, který bych si pak natočil zvlášť na RODE SVM a měl bych ho i stereo...
MIHI (940)|25.12.2008 01:11
V podstatě si myslím že pro tvé potřeby s tím směrákem od rode neprohloupíš, i když ME66 je stará dobrá klasika - ale chápu že se ti zdá drahý. Ale přece jen nečekej zázraky, zvláště pokud ho budeš mít připevněný na kameře. Možná se o trošičku zlepší srozumitelnost, ale ruchy jen tak nezmizí. Takže nezapomeň přikoupit tágo a kvalitní kabel.
Pave1 (4279)|26.12.2008 10:53
ME66 ti v hodpodě nepomůže (tam to řeší klopový mikrofon, zkus i ten "od ťamanů".., nebo někdy i dynamický - ne elekretový - mic), navíc cena 5000,-Kč je pouze za mikrofonní hlavu (k ní musíš mít ještě modul K6 nebo K6P, teprve celek tvoří jeden použitelný mic - dohromady je to 14k peněz).

Ale ME66 (superkardioda) je taková klasika na dialogy (profíci používají ještě lepší mic), zvlášť v běžných exteriérech (dokument, publicistika), pro dobrý výsledek to chce ale mít zvukaře a mic ne na kameře ale na tágu, co nejblíž hercům. Osobně používám ME64 (kardioda) jako ruchový mic na kameru (lze s ním kvalitně snímat ale např. i akustické nástroje, atd), v pružném uložení funguje velmi dobře (hlučnou hospodu to neřeší).

Pokud máš strop kolem 4k, určitě se ale porozhlédni po mono mic (všecny dialogy se točí mono), ale ten zvuk nemá "levné řešení" (asi nejlepší je sehnat něco z druhé ruky, pro ty hlučná místa použít i levný klopák, stačit by měl ale i NTG2 od Rode).
RaDim_ (128)|26.12.2008 15:48
No... hospoda byl takový extrémní případ. Já jsem byl jednou na nějaké přednášce, kde učitel vysvětloval mikrofony pro točení studentských filmů a ukazoval tam rozdělení podle směrovosti a právě říkal, že studenti ve svých filmech dost často chtějí točit právě v hospodě a tam je problém s hlukem. A že na toto se musí použít směrový mikrofon. Ale kdo ví jak to přesně myslel. Ale to je jedno...

Ten ME66+K6 za 14k určitě kupovat nebudu a co jsem se díval na Rode NTG2, tak stál 5000 a to taky ne. Tady by byl strop asi 2000 právě taky pro to, že už jeden mikrofon mám. A RODE VM se mi líbí nejenom kvůli ceně, ale taky pro to, že mám jeho stereo verzi, se kterou jsem kvalitou spokojen.

Hlavní otázka ale je, jestli si myslíte, že bude moc velký rozdíl mezi RODE SVM a VM. Kdyby moc nebyl, tak holt nebudu kupovat nic a budu se SVM mířit co nejlíp na herce - tak jak jsem to dělal do teď (většinou jsem u sebe měl člověka co držel mikrofon na tyči).

Kdyby tam ten rozdíl ale byl, tak bych ho hned koupil. Protože než při natáčení v hospodě (který stejně asi nikdy dělat nebudu) jsem měl problémy např. při natáčení někde na městě, před obchodem a tak. Všude okolo chodí lidi, jezdí auta a všechno dělá hluk. A tady je to někdy fakt na hraně s tou srozumitelností rozhovorů. V méně hlučných prostředích - např. park/les je to v pohodě (teda když nepočítám letadla - to je úplně nejhorší, protože ono to ani moc nepřehlučí herce, ale ta frekvence a hlasitost motoru letadla se pořád mění. Takže když má být nějaký střih, tak se to hned pozná. Může se to zamaskovat tím, že se třeba ten zvuk při střihu hodně prolne. Ale dost často to nejde.). A při točení v místnosti je to s RODE SVM samozřejmě taky OK.
Pave1 (4279)|26.12.2008 19:09
Víc směrová bude ta polopuška (NTG2), ta by význam měla, směrově bude o dost užší než "VM" (pokud bude na tágu, lecos odfiltruje).

Ale pokud máš limit, tak zkus nějaký levný klopák, někde koupíš od 500kč, jsou to sice šunty (a běhaj po drátě), ale ten hluk by to řešilo. Pokud ale jsou v záběru (což vadí) tak jedině ta polopuška na tágu - superkardioda (co úplně nevyjde pak přemluvit = postsynchrony). Pokud toho nebude moc, mělo by se to zvládnout (zvukařina je hodně náročný obor, udělat to "levně a alespoň trochu dobře" znamená především to dobře nasnímat).
RaDim_ (128)|27.12.2008 13:05
Tak to asi nebudu kupovat nic. Nebo až časem. Jenom jsem teda nepochopil cos myslel tím "pokud bude na tágu, lecos odfiltruje".
Pave1 (4279)|27.12.2008 14:16
To umístění při snímání je zásadní věc, ten mikrofon je poměrně směrový a:

1. By měl být co nejblíž zdroji zvuku (řekněme "skoro" na natažení ruky herce), pro co nejvyšší kvalitu ve všech spektrech.

2. Pokud míří mírně shora dolů, uplatní se jeho směrovost víc, než když míří horizontálně (tam "ve svém směru" bere pořád stejně dobře, takže nepotlačí nežádoucí ruchy).
MikeM (194)|1.2.2010 21:00
ahoj, chtěl bych se zeptat jestli je možné (nějaký sw, plugin do Vegas, nebo tak) stereo zvuk převést na mono tak, aby zůstal jen zvuk zachycený oběma kanály (při cca podobné hlasitosti) ? tím, myslím, že zůstanou jen zvuky podobné v obou kanálech a zvuky které se zachytily jen v jednom by se vymazaly.
chtěl bych tím nasimulovat více směrový mono mikrofon.
předem díky
Pytkin (7947)|2.2.2010 00:32
previest to do M-S a S potom vypnut ..