Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou kameru do 1o.ooo Kč ??

Jakysek (4)|14.12.2008 09:31
Zdravím všechny!

Chtěl bych požádat o pomoc při výběru videokamery pro domácí použití (především natáčení dětiček).

Jde mi o to, abych investoval do zařízení, které bude mít co nejlepší vlastnosti (obraz, zvuk, kapacitu paměťového média, výdrž baterie) a také z něj půjde snadno stahovat natočené video a to pak co nejsnáze vypálit na DVD, tzn. aby nebylo nutné provádět složité a dlouhotrvající úpravy, také o snadnou obsluhu kamery, CZ menu, atd. ... Předesílám, že video nebudu nijak složitě stříhat, maximálně v Pinnacle nasázím nějaké přechody, přidám titulky a hudbu. Prostě video s miminkem pro babičky a dědečky a pro uchování na památku. Když už bude kamera, tak na dovolenou, na ryby a tak. Běžný uživatel no..

Naprosto se v tom nevyznám, nikdy jsem kameru nepoužíval, takže dám na doporučení Vás, co tomu rozumíte. Myslím, že 10 000 Kč na zařízení pro tento účel úplně stačí.

Co jsem se dočetl, vypadá nejlépe HDD kamera, ale zase někdo psal, že jsou citlivé na otřesy... :( tak fakt nevím...

Děkuji předem za Vaše nápady a rady.

J.
stayman (12393)|14.12.2008 11:06
tak kup DVD (AVCHD) od Canonu..
Pave1 (4279)|14.12.2008 15:26
Videokamery mají dvě hlavní části - kamerovou (rozhoduje o kvalitě nasnímaných obrázků) a záznamovou část (rozhoduje o snadnosti zpracování, řekněme s jistým nadhledem). Pokud vybíráte videokameru, je dobré si (kromě účelu použití) objasnit dvě věci:
1. Poměr cena / výkon - nejkvalitnější kamerové části (optika, čip, elektronika prvního zpracování) mají dnes videokamery kolem 20.000Kč (např. Canon HV30, Sony HC9, Canon HG20 nebo HF100, snad jsem označení nepopletl).

Cokoliv levnějšího znamená, že budete (více či méně) při natáčení v něčem omezen (nebo technická kvalita půjde výrazně a povšimnutelně dolů).

2. pohodlnost zpracování - všechny uvedené kamery jsou už v provedení HD (rozlišení).
Ale jsou tu dvě cesty - A/ páskové kamery (záznam na pásek vwe formátu HDV/mpeg2 s long GOP), B/ kamery s pevným diskem a kartou (dnes většinou mají oboje, např HG20). Tady je záznam ve formátu AVCHD, který je mnohem náročnější při zpracování a vyžaduje vysoce výkonný počítač.

Takže druhá otázka zní - pásek (HDV) nebo pevný disk či karta (AVCHD)?

Pásek má výhodu v archivaci (proto většinou i nikdo z odborníků nedoporučuje kamery se záznamem na disk DVD či AVCHD), pevný disk či karta zase odstraňují některé problémy s mechanikou (kompaktibilita, vliv nečistot, hlučnost). Z těchto všech hledisek často dojdou zájemci o koupi videokamery k faktu, že není vhodné šetřit na nevhodných místech .-) . A svou pozornost (moudře) přesunou do kategorie "20k" peněz, na kamery typu HV30, HC9, HG20 a 21, HF100 apod.
Tam jim pak už zůstane jediný problém, jak naložit se zpracováním AVCHD, pokud kladou na zpracování větší nároky. Ale i to lze vyřešit a poměrně snadno (jednoduchým přepočtem před zpracováním, bez vlivu na kvalitu).

Takže hodně štěstí při výběru, osobně bych preferoval výběr z těch kvalitních kamer kolem 20k (pokud to finance alespoň trochu dovolí), má to mnoho výhod.
Jinak na webu videokamery.cz vyšel pěkný článek o současných videokamerách, který popisuje, jak postupovat při výběru - doporučuji k přečtení, je dostatečně podrobný.
Pave1 (4279)|14.12.2008 15:36
ještě malou poznámku "jinam" - slovo "kompaktibilita" píšu tak, jak ho i vyslovuji, tak promiňte, příště se zkusím polepšit .-) (to jen pro ty, kteří zde vyžadují odbornost i jazykovědnou :-) ).
stayman (12393)|14.12.2008 21:18
Ja nevidim ziadnu.
Acara_S (16)|14.12.2008 21:29
zadnou :D
michal_h (492)|15.12.2008 10:20
[QUOTE=Pave1;206853]Tam jim pak už zůstane jediný problém, jak naložit se zpracováním AVCHD, pokud kladou na zpracování větší nároky. Ale i to lze vyřešit a poměrně snadno (jednoduchým přepočtem před zpracováním, bez vlivu na kvalitu).[/QUOTE]
převod možný je, ale "bez vlivu na kvalitu"??? Navíc koho by pořád bavilo vše převádět před zpracováním...
Pave1 (4279)|15.12.2008 17:10
[QUOTE=michal_h;206970]převod možný je, ale "bez vlivu na kvalitu"??? Navíc koho by pořád bavilo vše převádět před zpracováním...[/QUOTE]


Tenhle "dotaz" mi připomíná jeden starší kreslený vtip:

Stojí bezdomovec před spořitelnou, za zády žmoulá desetikorunu (to byly ještě papírový .-) ) a ptá se úřednice za přepážkou: "Jak tady máte zabezpečený ty sejfy ..?"

:D :D :D

--------------

Pokud vlastníš broadcast kamerku s objektivem v řádu několik stovek tisíc kč, pak tvůj dotaz chápu, ale pokud je řeč o spotřební kameře s optikou v ceně několika tisíc Kč, pak mi to trochu připomíná výše zmíněný vtip :-) .
Pro extrémní nedůvěřivce doporučuju zapátrat na netu, cože to je cineform kodek, canopus (HD i SD) HQ či lossles kodek, či pro panasonic kamery přepočet do HD DVCPro (100Mbps, 422). Rezerva kvality těchto zpracovatelských kodeků je skutečně velká.


A k tomu přepočtu - to je vždy volba uživatele. Pokud dělá několik střihů, přepočet se mu jistě nevyplatí. Pokud bude ale ve střižně trávit několik dní až týdnů, řekl bych, že se mu ten den strávený přepočty vyplatí velmi.

Proto také všichni výrobci AVCHD kamer přepočty (aneb zpracovávatelské kodeky a utility, od Panasonic AVCHD konverteru až ke Canopus AVC2HQ, od avid DNxHD až k FCP ProRes422 atd.) nabízejí. Ztráta kvality při zpracování v nich nehrozí.
Jakysek (4)|15.12.2008 21:24
Díky za Vaše odpovědi. Ovšem, je mi jasné, že se na věc díváte z pohledu zaujatého člověka, který má určité zkušenosti a jim odpovídající názor.

Je to jako když jsem si kupoval domácí kino. Lidé na fóru mi doporučovali modely za desítky nebo stovky tisíc. Ale k čemu? Ano, přehrávám si DVD na plazmě 106cm, nepoznám (téměř) rozdíl v tom, jestli film hraje z DVD nebo blue-ray, tím spíše je mi jedno, jestli je zvuk 5.1 nebo DTS. Chci vidět film, chci aby to hrálo pěkně nahlas, a bylo slyšet nějaký ten efekt okolo. Vím, že pokud bych měl dražší spotřebiče, mohl by být zážitek lepší. Ale mám určité finanční možnosti, ekonomicky pojato, daný spotřebič pro mě má určitý mezní užitek, víc za něj prostě nedám, ani kdyby byl sebelepší, možná prostě proto, že je to pro mě zbytečné. Stejně jako si nekoupím na nákupy do Kauflandu vůz značky Masseratti.

Stejnou situaci jsem řešil před rokem při koupi digitálního foťáku. Radili mi přístroje za 30, 50, 100 tisíc, digitální zrcadlovky apod. Ale k čemu mi to je, když nastavím AUTO, rozlišení, případně makro a mačkám spoušť a fotím našeho malého chlapečka dokud není karta plná. Stáhnu do kompa, přeberu, nepovedené vymažu, některé nechám vyvolat a jedu dál. Koupil jsem před rokem foťák za 10tis Kč, dnes stojí asi 5tis, ale jsem s ním spokojený, plní to co od něj čekám. Profík řekne, že všechny fotky jsou hnusný a rozmazaný, ale to mi nevadí, celá rodina a všechno příbuzenstvo jsou z nich nadšené, protože okem laika jsou skutečně v pohodě.

Proto Vás prosím, je možné doporučit laikovi nějakou kameru, byť je to z Vašeho pohledu sračka? Nemyslím tím opravdový kšunt, ale prostě model, který je v poměru cena výkon podle Vašeho názoru nejlepší.

Viděl bych to na model s HDD, protože přehrávání z kamery do PC v reálném čase mě neláká a jediné co pak upravím je v Pinnacle přidání přechodů, titulků a hudby. Počítač mám myslím dost výkonný (čtyřjádro s 8GB RAM), ovšem vzhledem ke svému vytížení nebudu prostě mít čas na to hrát si s úpravami videa.

Myslíte, že je možné, dle shora uvedeného, vybrat nějaký model a ten mi doporučit?

Díval jsem se třeba na PANASONIC SDR-H60EP-S ....

Moc děkuji za všechny reakce...a jdu si přečíst doporučenou recenzi.
stayman (12393)|15.12.2008 21:45
kup DVD (AVCHD) od Canonu..
michal_h (492)|16.12.2008 09:10
[QUOTE=Pave1;207030]Tenhle "dotaz" mi připomíná jeden starší kreslený vtip:

Stojí bezdomovec před spořitelnou, za zády žmoulá desetikorunu (to byly ještě papírový .-) ) a ptá se úřednice za přepážkou: "Jak tady máte zabezpečený ty sejfy ..?"

:D :D :D

--------------

Pokud vlastníš broadcast kamerku s objektivem v řádu několik stovek tisíc kč, pak tvůj dotaz chápu, ale pokud je řeč o spotřební kameře s optikou v ceně několika tisíc Kč, pak mi to trochu připomíná výše zmíněný vtip :-) .
Pro extrémní nedůvěřivce doporučuju zapátrat na netu, cože to je cineform kodek, canopus (HD i SD) HQ či lossles kodek, či pro panasonic kamery přepočet do HD DVCPro (100Mbps, 422). Rezerva kvality těchto zpracovatelských kodeků je skutečně velká.


A k tomu přepočtu - to je vždy volba uživatele. Pokud dělá několik střihů, přepočet se mu jistě nevyplatí. Pokud bude ale ve střižně trávit několik dní až týdnů, řekl bych, že se mu ten den strávený přepočty vyplatí velmi.

Proto také všichni výrobci AVCHD kamer přepočty (aneb zpracovávatelské kodeky a utility, od Panasonic AVCHD konverteru až ke Canopus AVC2HQ, od avid DNxHD až k FCP ProRes422 atd.) nabízejí. Ztráta kvality při zpracování v nich nehrozí.[/QUOTE]
vtip dobrej :-D

ALE: jako běžný uživatel se mi nechce utrácet další peníze za nějaké kvalitní převodníky, natož ještě trávit další čas nad převodem. Mám program Corel VS pro X2, který umí přesně to co požaduju (AVCHD smart render), ale bohužel má ještě nějaké mouchy. Corel Support slíbil, že připravuje patch, který by to měl napravit, tak jsem zvědavej...
Pave1 (4279)|16.12.2008 10:20
[QUOTE=michal_h;207140]vtip dobrej :-D

ALE: jako běžný uživatel se mi nechce utrácet další peníze za nějaké kvalitní převodníky, natož ještě trávit další čas nad převodem[/QUOTE]

hmm, ty utility (sw, ne nějaké "krabicové převodníky") jsou zdarma. Jejich použití doporučují tvůrci sw, jako je Edius, Avid, FCP (tedy plně profi sw), či přímo výrobci AVCHD kamer (Panasonic).
Pokud pracujete s AVCHD minimálně, není jejich použití nutné (záleží jen na vás) ale pokud někdo pracuje s AVCHD více, je převod do zpracovávatelského kodeku BĚŽNOU praxí (a je dobré o tom vědět :-) ).

Bez toho převodu (do zpracovávatelského kodeku) se s AVCHD v těch profi editorech (Avid, FCP, Edius, PremierePro - to jsou nejrozšířenější profi střižny) moc pracovat prostě nedá.
michal_h (492)|16.12.2008 11:11
[QUOTE=Pave1;207151]hmm, ty utility (sw, ne nějaké "krabicové převodníky") jsou zdarma. [/QUOTE]
já jsem měl na mysli třeba procoder, carboncoder atd

[QUOTE=Pave1;207151]Bez toho převodu (do zpracovávatelského kodeku) se s AVCHD v těch profi editorech (Avid, FCP, Edius, PremierePro - to jsou nejrozšířenější profi střižny) moc pracovat prostě nedá.[/QUOTE]
tím běžným uživatelem jsem měl na mysli amatérského střihače, takže po profi střižnách se neohlížím. S AVCHD pracuju spíš více než méně, prostě střih domácího videa...ale hledám co nejjednodušší řešení
Pave1 (4279)|16.12.2008 11:20
ad1 - myslíte špatně, tyhle enkodéry nemají s výše zmíňenými přepočty AVCHD např. do Canopus HQ kodeku nic společného.

ad2 - opět špatně, domácí uživatelé používají běžně programy Edius Neo, Premiere Elements 7 apod, tyhle programy stojí kolem 3000 - 5000Kč a jsou plně dostupné (při solidním komfortu zpracování i v šíři možností úprav).

Ono právě o ten "komfort" (pohodlí ..) při zpracování AVCHD jde :-) .
michal_h (492)|16.12.2008 12:42
[QUOTE=Pave1;207165]domácí uživatelé používají běžně programy Edius Neo, Premiere Elements 7 apod, tyhle programy stojí kolem 3000 - 5000Kč a jsou plně dostupné (při solidním komfortu zpracování i v šíři možností úprav)[/QUOTE]
tak tyhle programy jsou ale něco jiné než co jsi psal předtím:
[QUOTE=Pave1;207165]Avid, FCP, Edius, PremierePro - to jsou nejrozšířenější profi střižny[/QUOTE]

co jsem měl možnost vyzkoušet (byl mezi nimi i APE7), tak nejlépe se mi zatím jeví CVS Pro X2
Jakysek (4)|16.12.2008 14:35
Vidím, že debata se rozvíjí.....

a myslíte, že mi někdo poradíte? Chtěl bych tu kameru právě k Vánocům...letošním ... ;)

Díky
impaler_bxl (197)|16.12.2008 15:42
Neblázni a připlať si za tu HD kameru. Já jsem si teď koupil z druhé ruky zánovní HV20 za deset klacků a jsem nadšen. Porovnávám s SD kamerou Panasonic GS-280, která je jinak skvělá. Má možná i lepší optiku, jak se mi zdá (Leica Dicomar), ale jinak nelituju ani minutu.

A potřeby a možnosti se tomu věnovat mám úúúúplně stejné jako ty, akorát nejsem ochoten upgradovat kompl a i tak jsem chtěl páskovou. Čili být tebou, beru Canona na SD kartu, myslím HF-100, nebo jak se to...

Rozumím tvému povídání o přehnaných doporučeních nadšenců, ale mimochodem - já teda jsem totální amatér - si někdy zkus tu digitální zrcadlovku na den půjčit. Já kluka fotím nikonem d50 už rok a půl a v životě, v životě bych to nevyměnil. To je ten úplně nejlepší nákup, co jsem kdy v životě udělal, a že sem taky váhal. Tahám to s sebou všude tam, odkud chci hezký fotky, a nějak mi to vůbec nevadí, že to není do kapsy. Nestojí to sto tisíc a rozdíl proti kompatku byl pro mě neuvěřitelný. Ovšem uznávám, že ten můj kompakt je dneska totálně zastaralý, určitě jsou taky už vymakané, o to nic...
Pave1 (4279)|16.12.2008 15:48
souhlasím, za 18 - 20k dnes koupíš skvělé kamery, každý svého štěstí strůjcem :-) (rady všechny zazněly, teď už je to jen na tobě).

Jestli AVCHD nebo HDV, to je v podstatě tvoje volba (jak to chceš archivovat, zpracovávat..). To se dá vždy vyřešit, do cca 3000Kč.
stayman (12393)|16.12.2008 16:52
kup DVD (AVCHD) od Canonu, cena je podla tvojich predstav..
Jakysek (4)|17.12.2008 17:06
Jasná věc. Díky za názory. Až budu mít 2O tis na kameru, budu moct vyslyšet Vaše rady, nicméně mám max. 10 a to mi ani nezbyde na pouzdro. Když není, tak prostě není, a neuděláte nic...

Díval jsem se tedy na ten Canon HR10, a ikdyž jsem si myslel, že pořídím kameru s HDD, v této cenové relaci jsem s HD rozlišením žádnou takovou nenašel, takže asi půjdu do toho Canonu. Jen doufám, že se na ty DVD 8mm vejde alespoň něco. Výrobce na webu uvádí záznam v nejvyšší kvalitě na DL v délce přes hodinu...no nevím no...

Jiný názor jak se dívám není, takže budu muset věřit tomu Canonu...okem amatéra-lamy vypadá dobře...
stayman (12393)|17.12.2008 22:28
Spravis najlepsie, ta kamera pozeram, ze sa da zohnat za nieco malo nad 9000Kc !!! PC mas dostatocne silne, este by som si ozrejmil ten Cineform HD kodek a mozes strihat bezproblemov v hocijakom editore,alebo si rovno kup ten Edius NEO, ktory ma Canopus HQ kodek a stoji to par korun.
tom.novak (2)|28.5.2009 13:41
Sony dělá kvalitní kamery, třeba http://www.alza.cz/sony-dcr-sr37e-60gb-hdd-d112085.htm.
BEPE (539)|28.5.2009 18:47
Vlastní zkušenost? :-)
xbarney (2)|12.6.2009 10:37
[QUOTE=stayman;207236]kup DVD (AVCHD) od Canonu, cena je podla tvojich predstav..[/QUOTE] Nejaky konkretny model ?

Citam diskusie uz dlhsiu dobu, pretoze sa tiez obzeram po mojej prvej videokamere, na klasicke domace video, nic extra. Cenova hladina okolo 400€. Preferoval by som radsej kameru na flash, pripadne hdd. Mala by mat opticku stabilizaciu. Znacky jednoznacne Panasonic, Canon, Sony. Ktora kamera sa da oznacit "dobra kupa" ?

Diky.
xbarney (2)|20.6.2009 10:47
Tak ja som sa rozhodol pre Panasonic HDC-SD20, budem ju kupovat v UK.