Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

100Hz a Movie a Motion Plus u Samsungu řady 6 + kontrast...

Princ ze mlejna (6)|11.12.2008 21:22
Zdravím,
potřebuju se zeptat zkušenějších s větším přehledem, páč to co jsem našel na netu mě zatím neuspokojilo, čili - mám model Samsung LE40A615 a zvažuji jeho výměnu (samozřejmě placenou) za vyšší LE40A686, jenže to má několik ale...
1. mému modelu chybí 100hz funkce, což jak jsem se dočetl není údajně až tak zásadní, prý pokud nechci dělat z filmu telenovelu, tak je to víceméně zbytečná funkce á la 100hz šroubuje uměle vyšší cenu = marketingový pojem...
2. jaký je vlastně rozdíl u Samsungů mezi funkcí Movie Plus, kterážto je "technologie na kompenzaci pohybu a vyhlazení rozmazaných hran u rychlých pohybů" a funkcí 100hz Motion Plus, která pracuje na principu doplnění dovypočteného snímku mezi 2 už existující (z antény přijaté) snímky a tím dělá obraz "plynulejší"?
3. je viditelný rozdíl v tmavých scénách při kontrastu 30000:1 v porovnání s 50000:1 na 40" lcd tv nebo je to při běžném koukání na TV vysílání (DVBT) nepodstatné?
4. pokud můžete někdo srovnat - je podstatný rozdíl při sledování Ultra Clear Black Panelu čili toho "čirého" skleněného a Clear Black Panelu čili klasického "neleštěného" u šestkové řady LCD TV Samsungu?

Díky za postřehy.
mac_cz (86)|12.12.2008 09:24
Ja si myslim, ze nalepka 100Hz u LCD je opravdu spis reklamni trik, vzhledem k realny odezvam LCD panelu. U novych panelu tomu ale uz muze byt jinak, pokud panel opravdu stihne zobrazit 100 snimku za vterinu. A zde prichazi ke slovu zminene kompenzace pohybu. Je jich plno, ale skutecny efekt maji jen ty, co opravdu pocitaji novy snimek na zaklade sousednich. Bohuzel ten vypocet neni vubec jednoduchy, takze v dusledku muze byt vysledny obraz pri rychlych scenach "chvilemi trhavy". S nazorem, ze to vypada jak telenovela, nesouhlasim. Naopak, obraz je daleko realistictejsi. Ale vyniknou napriklad i slabsi herecke vykony.

Tot muj nazor :-)
Princ ze mlejna (6)|12.12.2008 10:49
Díky za postřeh, ale kromě těch dalších otázek co jsem vypsal níže je tu ještě jedna věc, která mi v tvém postu chybí - jaký je teda rozdíl mezi 100hz a kompenzací pohybu?
100hz tedy znamená, že LCD TV zobrazí 100 snímků/vteřina a to tak, že některé snímky z cca 23/sek. co má klasický TV signál zobrazí 4x a až teprve kompenzátor pohybu "dokreslí" ty zbývající, takže těch snímků je taky 100, ale každý je jiný?
Jinak řečeno 100hz bez kompenzátorů pohybu ("dokreslovače dalších v TV vysílání neexistujících snímků") je úplně na nic....(?)
MlokCZ (636)|12.12.2008 11:00
U LCD pokud je 100Hz, tak se jedná vždy o dopočítávání snímků. Zobrazit víckrát po sobě stejný snímek, tohle se používalo u CRT pro dosažení vyšších frekvencí, protože CRT bliká.
U LCD/plazmy by tohle byl úplný nesmysl, protože tam se snímek zobrazí a prostě je pořád vidět a trvale svítí (tedy teď do toho nechci zatahovat blikání trubic u LCD, které jsou většinou 200Hz). Zobrazit tedy vícekrát po sobě stejný snímek by nemělo naprosto žádný význam, když ten jeden snímek do dalšího je trvale zobrazený.

Tedy u plazem a LCD se vždy jedná o dopočítávání snímků. Ovšem u LCD tu je zase jiný problém a to jak má rychlý panel. Když není moc rychlý, tak je pak stejně zcela k ničemu, že se dopočítají snímky, když je to stejně nestihne zobrazit.
mac_cz (86)|12.12.2008 12:50
MlokCZ: jen bych upresnil, ze plasmy blikaji tez, nektere vice, nektere mene a pouzivaji se tu stejne triky jako u crt. Zde 100Hz opravdu nemusi znamenat nove snimky. (ale je to fuk, dotaz byl na LCD)

Jinak zrovna vcera jsem na zminene Samsungy koukal, kdyby Princak polozil svuj dotaz drive, mohl jsem to zhodnotit :-) Bude-li po novem roce dotaz stale aktualni, provedu spionaz :-)
psv1 (458)|12.12.2008 16:33
[QUOTE=mac_cz;206510]Ja si myslim, ze nalepka 100Hz u LCD je opravdu spis reklamni trik, vzhledem k realny odezvam LCD panelu. U novych panelu tomu ale uz muze byt jinak, pokud panel opravdu stihne zobrazit 100 snimku za vterinu. A zde prichazi ke slovu zminene kompenzace pohybu. Je jich plno, ale skutecny efekt maji jen ty, co opravdu pocitaji novy snimek na zaklade sousednich. Bohuzel ten vypocet neni vubec jednoduchy, takze v dusledku muze byt vysledny obraz pri rychlych scenach "chvilemi trhavy". S nazorem, ze to vypada jak telenovela, nesouhlasim. Naopak, obraz je daleko realistictejsi. Ale vyniknou napriklad i slabsi herecke vykony.

Tot muj nazor :-)[/QUOTE]

S tím realističtějším obrazem máš naprostou pravdu. Já to vidím podobně a 100Hz Motion Plus mám naplno.
Většině lidem se to ale nelíbí a vypínají to. Je to o zvyku.
Princ ze mlejna (6)|13.12.2008 19:59
Kromě toho, na co mi ještě nikdo neodpověděl v úplně prvním postu:-( ke mně dorazilo další info, a sice, že 100hz funkce jede jen pro anténní televizní vstup!!! Jinak řečeno, pokud pustíte do TV signál z DVD či BluRay, tak ten vám 100hz technologie vůbec nezpracuje, páč zpracovává jen ten anténní vstup - je to pravda???

To MAC_CZ - i po Novém roce se rád dovím výsledky tvojí špionáže...:-)
MlokCZ (636)|13.12.2008 20:12
[QUOTE=Princ ze mlejna;206732]Kromě toho, na co mi ještě nikdo neodpověděl v úplně prvním postu:-( ke mně dorazilo další info, a sice, že 100hz funkce jede jen pro anténní televizní vstup!!! Jinak řečeno, pokud pustíte do TV signál z DVD či BluRay, tak ten vám 100hz technologie vůbec nezpracuje, páč zpracovává jen ten anténní vstup - je to pravda???

To MAC_CZ - i po Novém roce se rád dovím výsledky tvojí špionáže...:-)[/QUOTE]

U 786tky 100Hz jede určitě pro hdmi vstupy, přes ty jedu a tam mi to funguje a schválně to tam mám vypnuté. Jiné vstupy než hdmi včetně tuneru TV jsem vůbec nezkoušel.
Jestli to náhodou u některého modelu není jinak netuším.
psv1 (458)|14.12.2008 20:12
U 656 to jede i z HDMI.
mac_cz (86)|14.12.2008 21:18
[QUOTE=Princ ze mlejna;206732]Kromě toho, na co mi ještě nikdo neodpověděl v úplně prvním postu:-( ke mně dorazilo další info, a sice, že 100hz funkce jede jen pro anténní televizní vstup!!! Jinak řečeno, pokud pustíte do TV signál z DVD či BluRay, tak ten vám 100hz technologie vůbec nezpracuje, páč zpracovává jen ten anténní vstup - je to pravda???

To MAC_CZ - i po Novém roce se rád dovím výsledky tvojí špionáže...:-)[/QUOTE]

Koukni do manualu, ja mam pocit, ze tam je psano, ze 100Hz funkce jsou pro signal 50Hz, nikoli jen pro "antenu".

Ta "spionaz" - je to jen navsteva nemeckeho MediaMarktu a Saturnu :-) Ale vetsinou maji celou radu vedle sebe, takze pripadne rozdily jsou dobre videt (treba s/bez Motion Plus nebo panely s/bez LED :-) ).
jarda50 (1424)|14.12.2008 21:26
spíše než bych se zajímal o 100Hz tak bych radši dbal na to aby na TV řádně fungovalo režimu 24p. Pokud ne tak záznam z Blu Ray neopraví ani 500Hz. Trhá se to a trhá.
MlokCZ (636)|15.12.2008 10:48
[QUOTE=jarda50;206919]spíše než bych se zajímal o 100Hz tak bych radši dbal na to aby na TV řádně fungovalo režimu 24p. Pokud ne tak záznam z Blu Ray neopraví ani 500Hz. Trhá se to a trhá.[/QUOTE]

Souhlas, dobře fungující 24p režim je základ. Já v něm třeba jedu vlastně téměř pořád.
duzu (43)|20.12.2008 16:08
[QUOTE=MlokCZ;206518]U LCD pokud je 100Hz, tak se jedná vždy o dopočítávání snímků. Zobrazit víckrát po sobě stejný snímek, tohle se používalo u CRT pro dosažení vyšších frekvencí, protože CRT bliká.
U LCD/plazmy by tohle byl úplný nesmysl, protože tam se snímek zobrazí a prostě je pořád vidět a trvale svítí (tedy teď do toho nechci zatahovat blikání trubic u LCD, které jsou většinou 200Hz). Zobrazit tedy vícekrát po sobě stejný snímek by nemělo naprosto žádný význam, když ten jeden snímek do dalšího je trvale zobrazený.

Tedy u plazem a LCD se vždy jedná o dopočítávání snímků. Ovšem u LCD tu je zase jiný problém a to jak má rychlý panel. Když není moc rychlý, tak je pak stejně zcela k ničemu, že se dopočítají snímky, když je to stejně nestihne zobrazit.[/QUOTE]

u LCD a plaziem je 100Hz ozaj len reklamny trik cela info o obraze sa posle naraz do vsetkych pixlova dopocitavanie sa robi len ak signal nie je HD cize posle vypocitany obraz do zbyvajucich pixlov ale to nie je funkcia 100 Hz ale vec SW
jarda50 (1424)|20.12.2008 17:45
fce 100/200 Hz Motion Flow je jen na dopočítávání a vkládání snímků při rychlích obrazových sekvencích a by byl obraz plynulý a netrhal. Jeho kvalita závisí jak na použité HW části, tak i na sw. Bohužel ani ty TV které používají MF Pro II nejsou uplně 100% a asi nikdy nebudou díky vysokému nároku na okamžitý výpočetní výkon. Jinaik při 100Hz se vkládají 2 snímky a při 200Hz 4. Jinak používá se jak při HD tak při SD využívá se i v BR při 1080p.
Princ ze mlejna (6)|20.12.2008 21:14
Zajímavé, díkec, jináč jak přesně poznám, že je u modelů Samsung řady 6 (615, 656, 686) zaplý 24p?
jarda50 (1424)|20.12.2008 21:38
Bohužel to nevím jent to, že u 656 moc nefungovalo. V podstatě pokud spustíš BR disk a tak by se mělo nejprve zobrazit 1080p/24p. Je to nevypinatelná fce aspoň u mé Sony
MlokCZ (636)|21.12.2008 08:57
Princ ze mlejna: Jaký režim zaplý je vždy vidět po stlačení tlačítka info.

A už jsem i ověřil, že 100Hz funguje pro každý zdroj signálu a pro každý režim, tedy i např. pro počítač ve 24Hz. Pozná se to velmi snadno na některých testovacích obrazcích, zapnutých 100Hz dělá v některých situacích s nimi pěkný bordel. Také je to vidět při rychlém scrolování a určitém typu obrazce, opět zapnutá funkce 100Hz dělá v takové situaci nežádoucí hnusné věci. Chová se to stejně špatně, ať PC mám ve 24Hz nebo v 60Hz, tedy v obou případech 100Hz negativně ovlivní některé situace. Pozitivního jsem si nevšimnul ničeho, pro použití pro PC mimo přehrávání filmů.
Princ ze mlejna (6)|21.12.2008 12:44
Díky. Už jsem to ověřil na své TV, ale když zmáčknu INFO, tak mi vyletí jen popisek z EPG o vysílaném pořadu a ne a ne se dostat na další volby (SD, TXT...), které jsou v tom menu, které vyletí po stisknutí INFO tlačítka...
MlokCZ (636)|22.12.2008 07:55
S tlačítkem info neporadím, protože jedu pouze z externích vstupů (PC a STB). A nepoužívám tuner TV, tak na tlačítku info mám vždy rovnou informace o zdrojovém signálu.
duzu (43)|22.12.2008 14:10
[QUOTE=jarda50;207864]fce 100/200 Hz Motion Flow je jen na dopočítávání a vkládání snímků při rychlích obrazových sekvencích a by byl obraz plynulý a netrhal. Jeho kvalita závisí jak na použité HW části, tak i na sw. Bohužel ani ty TV které používají MF Pro II nejsou uplně 100% a asi nikdy nebudou díky vysokému nároku na okamžitý výpočetní výkon. Jinaik při 100Hz se vkládají 2 snímky a při 200Hz 4. Jinak používá se jak při HD tak při SD využívá se i v BR při 1080p.[/QUOTE]

100Hz a viac technologiu na plackach mozes pouzit len pri signaloch s PC tam je mozne posielat akekolvek rozlisenie z TV signalu ma 100 Hz len na CRT tam posiela v Pale 2x tolko snimkov do placiek to nejde pouzit nema vychylovaci luc ale pevne stanovene pixl.
Mářa (22)|24.12.2008 17:15
Když funkci Motion Plus 100 Hz vypnu,to mi pak televize pojede jen na 50 Hz,nebo ta 100 Hz technologie je v televizoru jak pevná a výchzí,a Motion Plus je jen funkce navíc na vylepšení obrazu...
eviljack (102)|25.12.2008 09:15
686 mam, a u 24p zadny problem nepozoruju :)
jarda50 (1424)|25.12.2008 19:54
duzu hodně se mýlíš a pleteš rozlišení s frekvencí. Technologie 100 Hz a více Motion flow je softwarová technologie pro zkvalitnění obrazu a je ho plynulosti při rychlích scénách a je jedno zada se jední so signál z čehokoli. Nepleť si to s CRT což je úplně něco jiného. Jinak stačí zagooglovat a víš.
duzu (43)|7.1.2009 09:53
[QUOTE=jarda50;208413]duzu hodně se mýlíš a pleteš rozlišení s frekvencí. Technologie 100 Hz a více Motion flow je softwarová technologie pro zkvalitnění obrazu a je ho plynulosti při rychlích scénách a je jedno zada se jední so signál z čehokoli. Nepleť si to s CRT což je úplně něco jiného. Jinak stačí zagooglovat a víš.[/QUOTE]

a prave preto je tu dezorientacia v technickych vyrazoch funkcia 100 Hz sa obecne dodnes pouziva pri CRT zobrazovacoch a pri LCD ci plazmach to nema nic spolocne,technicky nazov pri tej ktorej znacke ako tu u Samsung to je uz ale nieco ine nie len funkcia 100 Hz ale vlasne SW zalezitost
jarda50 (1424)|7.1.2009 16:15
duzu u CRT se funkce 100Hz používá zjerdnodušeně řečeno k uklidnění obrazu a odstranění blikání obrazu. U LCD a Plasmy je to fce která má zlepšit plynulost obrazu při rychlích scénách, ale na rozdíl od fce 24p což je vyloženě SW fce tak 100Hz MF to je také HW fce anedá se aplikovat pouze SW. Jedná se v podstatě o určitý algoritmus, který dopočítává procesor a doplňuje dodatečné snímky tak aby byl obraz v rychlých scénách plynulý. Bohužel, ale na kvalitě a náročnosti algoritmu a schopnosti procesoru rychle počítat je závislý výsledek vjemu obrazu. Proto u těch jednodušších LCD se někdy při zapnutí fce zdá, že třeba letící míč je na chvíli jinde než by byl za normálních okolností. To je dáno tím, že to počítá jako určitou parabolu, nebo přesně definovanou křivku, ale už nevezme v potaz to, že je zde třeba vítr, odpor vzduchu a klesající energie a dalších X faktorů, které dráhu ovlivňují a tak míč neletí přesně po parabole ale jako by prudčeji a strměji klesal, ale to už by byly další výpočty a algoritmy a proto se to vyplatí až u dražších TV, ale stejně do dokonalosti to má ještě daleko.
mac_cz (86)|7.1.2009 17:09
jarda50: jen bych doplnil, ze znam i CRT (konkretne Philips PS9020) kde je u 100Hz technologie pouzito i dopocitavani snimku. Prestoze to je par let stary model, funguje zde "dopocitavaci algoritmus" velmi dobre (filmy jsou opravdu jak telenovely :-).

O Tve teorii s parabolou si vsak myslim, ze je trochu prehnana. Co vim, tak chybejici snimek se pocita jen ze dvou sousednich (mozna 4). Ale i tak to je docela problem v obraze rozpoznat vektory pohybu. A z toho plynou samozrejme ruzne vedlejsi efekty.

Stejne by me ale zajimalo, jestli vis o nejakych zdrojich, ktere se touto problematikou zaobiraji? Dnes totiz zminene dopocitavani snimku pouziva stale vic modelu, bohuzel jen malokdy to opravdu funguje.
jarda50 (1424)|7.1.2009 17:50
macu máš pravdu v tom dopočítávání ze dvou snímků mezi které se ten obrázek vkládá a to s tou parabolou je spíše pro znázornění jak to je složité. U toho Philaje t jednodušší o to, že je zde malá plocha a podstatně méně obrazových bodů tak že je to pro výpočet jednodušší, ale taky řekl bych přesnější. Zdroje Ti zašlu očichám archiv.