Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Profesionální kalibrace TV v ČR

Bastiat (24)|9.12.2008 16:01
Nevíte někdo, jestli v ČR existuje možnost nechat si profesionálně zkalibrovat obraz TV? Nikde jsem tu takovou službu zatím nenašel, ale třeba o tom někdo ze zdejších diskutujících něco ví :-)

Zkoušel jsem původně přes servisní menu nastavit obraz u Panasonica PX80, ale nakonec jsem to zase nastavil na původní parametry, protože to podle mě od oka skutečně nejde :-)
drsnacek1 (47)|9.12.2008 23:05
[QUOTE=Bastiat;206057]Nevíte někdo, jestli v ČR existuje možnost nechat si profesionálně zkalibrovat obraz TV? Nikde jsem tu takovou službu zatím nenašel, ale třeba o tom někdo ze zdejších diskutujících něco ví :-)

Zkoušel jsem původně přes servisní menu nastavit obraz u Panasonica PX80, ale nakonec jsem to zase nastavil na původní parametry, protože to podle mě od oka skutečně nejde :-)[/QUOTE]

Podle jakého normálu byste chtěl kalibrovat?
Bastiat (24)|10.12.2008 11:33
[QUOTE=drsnacek1;206123]Podle jakého normálu byste chtěl kalibrovat?[/QUOTE]
Přiznám se, že tohle není zrovna oblast, v níž bych se příliš dobře vyznal, ale předpokládám, že kalibrace, alespoň tak, jak jsou na zahraničních recenzních webech, jsou podle sRGB, pokud tím bylo myšleno toto. Např. zde http://www.hdtvtest.co.uk/Panasonic-TH42PX80/Calibration/
001david (169)|10.12.2008 11:42
[quote=Bastiat;206198]Přiznám se, že tohle není zrovna oblast, v níž bych se příliš dobře vyznal, ale předpokládám, že kalibrace, alespoň tak, jak jsou na zahraničních recenzních webech, jsou podle sRGB, pokud tím bylo myšleno toto. Např. zde http://www.hdtvtest.co.uk/Panasonic-TH42PX80/Calibration/[/quote]

Vzhledem k tomu, že záznamy jsou různé kvality, tak to považuji za nesmysl. Když nastavíš pro své oko např. dvb-t , tak stejně některé pořady jsou OK a jiné ne. To samé od zdrojů.

oko neni pič... nastav to jak ti to bude vyhovovat
rampion11 (131)|10.12.2008 12:21
Také si myslím, že něco jako ideální komplexní nastavení TV pro všechny zdroje a lidi neexistuje. Testovací obrazce nemají nějakou vysokou výpovědní hodnotu, nejdůležitější je i tak nakonec subjektivní dojem z celkového obrazu.
drsnacek1 (47)|10.12.2008 21:56
Pripojuji se tez s nazorem, ze kalibrace TV neni potreba - nastavte ji na pro Vas nejprijemnejsi obraz a je to. Kalibrovat se vyplati dobre monitory, na kterych se dela grafika pro tisk apod.
Pytkin (7947)|10.12.2008 23:17
pripadne video ..
JM_ (353)|11.12.2008 01:55
[QUOTE=001david;206202]Vzhledem k tomu, že záznamy jsou různé kvality, tak to považuji za nesmysl. Když nastavíš pro své oko např. dvb-t , tak stejně některé pořady jsou OK a jiné ne. To samé od zdrojů.

oko neni pič... nastav to jak ti to bude vyhovovat[/QUOTE]

IMHO je i u obrazu situace podobná jako ve zvuku a světě Hi-Fi.

Někdo chce mít "pro své oko/ucho" pěkný obraz, resp. zvuk (= barvy jak malované?) , někdo obraz pokud možno takový, jak ho chtěl mít režisér. Kalibrace má zajistit to druhé.
rampion11 (131)|11.12.2008 08:37
[QUOTE=JM_;206293]IMHO je i u obrazu situace podobná jako ve zvuku a světě Hi-Fi.

Někdo chce mít "pro své oko/ucho" pěkný obraz, resp. zvuk (= barvy jak malované?) , někdo obraz pokud možno takový, jak ho chtěl mít režisér. Kalibrace má zajistit to druhé.[/QUOTE]


Co takhle pozvat si povězme Spielbera či Scorseseho domů, aby nám nastavili obraz osobně podle svých nároků?:)
jarda50 (1424)|11.12.2008 09:59
Bastiat

nenech se odradit zvláště od lidí co o tom neví ale vůbec nic. Faktem je, že v zahraničí je tato služba zcela běžná ( v USA jsem ji využil 2x za 147 USD) a vždy to bylo perfektní. Cca 75% TV není zkalibrováno a měly by se překalibrovat. Firmy, které to provádí používají profesionální TV testy a to jak na DVD tak na BR. Nejznámnější jsou AQV (nejsem si nyní jist zda je to správně napsané) test, který v první řadě vyhodnotí schopnnost TV zobrazovat a další parametry jako gamount, a pod. V našich podmínkách si to musíš udělat sám. Mně osobně se osvědčila kombinace jak DVD tak BR kalibračních Disků. prodávají se tzv. Kalibranční DVD a BR já používám DVD od Monster cable a pak PixelProtector. Pixel má navíc několik dobrých programů jak na "vyčištění" obrazu LCD a Plasmy (vypalování atd), tak program na opravu dead pixelů či subpixelů a velice příjemné intuitivní prostředí. Jinak tento produkt má cca 5 různých programů, ale kromě kalibračních obrazců s vysvětlením, ty ostatní programy nemusí vždy fungovat na 100% a je to individuální např. "čištění" obrazu nebo oprava pixelu může klidně trvat i týden při spuštění na cca 2-3 hod. Navíc e tím prodlužuje životnost TV. (LCD panelu)

To co tady někdo blábolí o osobním nastavení to je něco jiného a s kalibrací to nemá co dělat. Kalibrace zajišťuje aby bylo nastavení optimální a vyvážené a odpovídalo parametrům. To, že si někdo nastaví obraz dle svého neznamená kalibraci, ale jen nastavení dle vlastního vjemu. Z mých praktických zkušeností - 3 různá LCD pokud dojde ke klibraci a nastaví se hodnoty tak jak by měly tak pak většinou není potřeba již co dále nastavovat. Na všech třech TV po kalibraci jedu jak ve dne tak v noci režim KINO (film) a je to v pohodě.
martin01_cz (218)|11.12.2008 10:56
[QUOTE=jarda50;206316]Bastiat
Z mých praktických zkušeností - 3 různá LCD pokud dojde ke klibraci a nastaví se hodnoty tak jak by měly tak pak většinou není potřeba již co dále nastavovat. Na všech třech TV po kalibraci jedu jak ve dne tak v noci režim KINO (film) a je to v pohodě.[/QUOTE]

Souhlas, kalibrace zajistí hlavně přirozené barvy. Pak už stačí hýbat jen s úrovní podsvícení v noci a přes den, pokud to někdo potřebuje.

Sám mám hodnoty nastavené podle toho, co naměřil na této TV někdo z anglie ISF kalibrací a uvedl je. Musím říct, že od té doby, co jsem to tak nastavil jsem na to nešahal protože obraz je perfektní a nebylo to potřeba a navíc "od oka" by to nebylo možné.

Toto nastavení používám na oba zdroje signálu (dvb-s+dvb-t) a oběma perfektně vyhovuje.
jibarr (792)|11.12.2008 11:31
jarda50: Nikdy jsem se tím nezabýval, ale tvoje informace jsou zajímavý. Můžeš to nějak rozvést ??
Jak komunikuje kalibrační sonda s tím DVD a BR ? A jak komunikuje se softem v TV ??

Třeba JVC profesionální monitiry se dají kalibrovat i po síti na dálku. Zavěsí se kalibrační sonda a technik to srovná. Ty jsou ale napojený na PC. Proto moc nechápu tu kalibraci podle DVD.
EIZO má zase svůj program na ruční nastavování. To je ale uživatelské dle svých očí. Tj. dle pruhů, čtverců, barev atp. Nebo pak za nemalé peníze s kalibrační sondou.

http://www.grafika.cz/art/hw/Pantone-Eye-One-Display2-rec.html
jarda50 (1424)|11.12.2008 13:56
jibarr bohužel pro "domácí" potřebu je zatím jen software bez sondy. Problém je v tom, že domácí kalibrace nejde do sevisního nastavení, ale do nastavení různých veličin podle různých obrazců, záběrů, zvuku a pod. Vím, že chlapi např u Samů vědí jak a co v servisním menu. U Sonky je to složitější a už pár lidí jak zničilo TV tak pár jich nastartovalo zkušební obrazce a už se z toho nedostali. Na druhé straně jsem vyzkoušel různá nastavení např z AVFORA a ukázalo se , že to je celkem na nic protože záleží i na signálu co jde do TV.
jibarr (792)|11.12.2008 16:09
jarda50: Dík za info.
JardaKo (30)|12.12.2008 20:25
Celkem zajímavá stránka je http://www.homecinema-fr.com/colorimetre/index_en.php. Pokud někdo umíte francouzsky můžete sem hodit způsob, jak vlastně zkalibrovat tu sondu. Celý popis použití sondy a programu je totž ve francoužštině a tam jsem vedle.
Antonín (732)|12.12.2008 21:38
Nerad se vám do té bohulibé diskuse pletu, ale zajímalo by mne, jak tu kalibraci uplatníte v místech a přístrojích, kde není jasný stav vstupu.
Jedna věc je kalibrovat DTP monitor, kde je jasné a změřitelné, jaká ta barva ve vstupu je a jak má přesně vypadat ve výstupu, kterýžto jsa vytištěn, lze přesně též změřit.
Kam chcete adjustovat TV?
Když nemáte žádný výstup ani žádný adjustovaný vstup - můžete si maximálně udělat přesné zobrazení nějakého vzorníku. Ale protože téměř každá stanice vysílá barvy posunuté jinak, nebude to moc užitečné...možná sice budete mít ideální nastavení, ovšem obličeje budou jako opařené, protože blbě je už vstup...a protože to nechcete vystisknout, ale jenom koukat, a protože ten vstup narozdíl od DTP upravovat nemůžete, tak to s tou kalibrací - zdá se - nebude tak horké.

Pokud ovšem chcete používat televizi jako DTP monitor, pak se omlouvám, protože jsem se vyjadřoval nesmyslně.
radon (142)|12.12.2008 21:40
můj laický názor je ten, že se tu míchají dvě věci:
a) kalibrace jako ji známe z PC : sonda na obrazovce měří schopnost obrazovky zobrazovat jednotlivé barevné odstíny a když zjistí, že červená rumělková je slabší a naopak červená purpurová silnější, tak vytvoří profil pro grafickou kartu která bude červenou rumělkovou zobrazovat silněji a purpurovou slaběji tak, aby ve výsledku grafická karta korigovala nedostatky zobrazovače. Tohle lze u LCD TV použít jen ve spojení s HTPC.
b) kalibrace ve smyslu, laik by přidal jas a kontrast aby byl obraz líbivější, ale je to na úkor zobrazených stupňů šedi. Takže si pustíme monoskop/DVD a hejbeme kontrastem sytostí, barevným vyvážením až vidíme na testovacích obrazcích maximum barevných a jasových odstínů. Na to je třeba generátor obrazců (monoskopu) přes anténu (servisní technik) pro test nastavení přes tuner nebo to testovací DVD (pro test přes SCART).

Jestli se pletu, tak mne pls opravte.
Bastiat (24)|12.12.2008 22:30
[QUOTE=jarda50;206316]Bastiat

To co tady někdo blábolí o osobním nastavení to je něco jiného a s kalibrací to nemá co dělat. Kalibrace zajišťuje aby bylo nastavení optimální a vyvážené a odpovídalo parametrům. To, že si někdo nastaví obraz dle svého neznamená kalibraci, ale jen nastavení dle vlastního vjemu. Z mých praktických zkušeností - 3 různá LCD pokud dojde ke klibraci a nastaví se hodnoty tak jak by měly tak pak většinou není potřeba již co dále nastavovat. Na všech třech TV po kalibraci jedu jak ve dne tak v noci režim KINO (film) a je to v pohodě.[/QUOTE]

Díky za informace. Co jsem koukal na zahraničních forech, tak si kalibraci drtivá většina lidí velice pochvaluje a tvrdí, že profesionální kalibrace dokáže z TV vymáčknout o dost kvalitnější obraz. Škoda, že to tu nikdo nenabízí.
martin01_cz (218)|12.12.2008 23:03
[QUOTE=Antonín;206619]
pak se omlouvám, protože jsem se vyjadřoval nesmyslně.[/QUOTE]

Omluva přijata, nevím kde je podle tebe prostor pro vznik nějakých odlišností, když například koukáš na DVD/BD připojený přes hdmi a vůbec u digitálního přenosu...
Pytkin (7947)|12.12.2008 23:33
Antonin " co blbnes .. pri videu mas predsa rovnaky vstup ako pri DTP .. vystup mozes mat tiez .. napriklad na film .. atd atd .. je to presne to iste ..
MlokCZ (636)|13.12.2008 10:34
Vstupní signál je samozřejmě dost odlišný, hlavně v případě televizních kanálů, to je jasné. Třeba z PC u HD ripů je tohle mnohem lepší.

Kalibrace ale i přesto podle mě může přinést výrazné zlepšení. Zkusím pár příkladů, které mi napadají:
- TV má pro standardní nastavení např. přepálenou červenou barvu oproti ostatním barvám; ať už je zdroj signálu jakkoliv různý a tedy výsledný obraz v každém případě trochu jiný, tak ve všech případech se k tomu ale ta přepálená červená ještě přidá; po kalibraci tohle bude lepší a i když pořád pro každý zdroj signálu bude obraz jiný, tak bude celkově lepší
- když mám např. nastavenou TV tak, aby byla extra dobrá černá a přeženu to a posledních několik odstínů blízkých černé bude pak také černých, tak ztrácím hodně detaily; a i když pro každý zdroj se to projeví trošku jinak (někde více, někde méně), tak se to projeví pro každý zdroj a opět kalibrace pomůže
- i ty pleťové barvy budou po kalibrace obecně lepší, i když pro některý konkrétní zdroj signálu mohou být mizerné, proto, že jsou prostě mizerné v tom signálu
Antonín (732)|13.12.2008 15:05
Zdá se bude potřebné podstatně hlubší vysvětlení.

Smysl kalibrace u DTP monitorů pro úpravu fotografiií je především to, aby grafik viděl přesně (pokud možno) to, co bude nakonec vytištěno. A provedl potřebné úpravy vstupu (fotografie) tak, aby vytištěný výsledek odpovídal něčemu, třeba pleťovkám, nebo firemním přesným barvám, nebo vůbec nějakomu jinému poměrně přesně stanovenému (a měřitelnému) cíli.
V tom je smysl kalibrace DTP monitoru, proto se provádí, proto se používají ICC profily jak pro monitory, tak pro tioskové stroje. Kdybyste například neměli kalibrovaný tiskový stroj, tak by kalibrace monitoru neměla žádný smysl, protože by jakkoliv nastavený monitor stejně neukazoval nic pravdivého.

Protože u koukání na televizi není žádného měřitelného vstupu ani výstupu (každá stanice, ba každý film jsou vysílány ve vzájemně tak posunutých barvách), nemá nějaká kalibrace žádného smyslu. Snad jedině, kdyby nějakým zásahem došlo k dramatické nelinearitě zobrazování barev, ale to jsem jednak v praxi nikdy neviděl, že by se dělo, ale hlavně snadno vám to ukáže každý testovací DVD...pak to ale není kalibrace, ale prosté nastavení, to jsou ovšem dva dost výrazně odlišné pojmy, které nelze tak jednoduše zaměňovat.

Kalibrace DTP zobrazovače probíhá tak, že se vezme měřící sonda, provedou se měřící zorbazení a jejich změření a z toho vypadne profil, který se použije pro zobrazování. Pokud je zobrazování natolik chybné, že nejde dosáhnout barevného prostoru, (lidově řečno některé barvy prostě v nastavení nejdou provést), pak se musí sáhnout na nastavení jasu, nebo kontrastu atd. CO z toho by se dělalo u televize? Hledal by se maximální prostor? K čemu by bylo přesné zobrazení třeba oranžové barvy, když vím, že v každém vstupu z tiskové socanské konference, to bude nasnímáno a vysíláno jinak?

Ale klidně kalibrujte, nic zásadního se nestane a určitě se nic nepoškodí.

(Já ty sondy i měřící programy mám, nemluvím o věcech, o kterých bych si někde přečetl.)
JM_ (353)|13.12.2008 15:54
[QUOTE=Antonín;206687]Zdá se bude potřebné podstatně hlubší vysvětlení.

Smysl kalibrace u DTP monitorů pro úpravu fotografiií je především to, aby grafik viděl přesně (pokud možno) to, co bude nakonec vytištěno. A provedl potřebné úpravy vstupu (fotografie) tak, aby vytištěný výsledek odpovídal něčemu, třeba pleťovkám, nebo firemním přesným barvám, nebo vůbec nějakomu jinému poměrně přesně stanovenému (a měřitelnému) cíli.
V tom je smysl kalibrace DTP monitoru, proto se provádí, proto se používají ICC profily jak pro monitory, tak pro tioskové stroje. Kdybyste například neměli kalibrovaný tiskový stroj, tak by kalibrace monitoru neměla žádný smysl, protože by jakkoliv nastavený monitor stejně neukazoval nic pravdivého.

Protože u koukání na televizi není žádného měřitelného vstupu ani výstupu (každá stanice, ba každý film jsou vysílány ve vzájemně tak posunutých barvách), nemá nějaká kalibrace žádného smyslu. Snad jedině, kdyby nějakým zásahem došlo k dramatické nelinearitě zobrazování barev, ale to jsem jednak v praxi nikdy neviděl, že by se dělo, ale hlavně snadno vám to ukáže každý testovací DVD...pak to ale není kalibrace, ale prosté nastavení, to jsou ovšem dva dost výrazně odlišné pojmy, které nelze tak jednoduše zaměňovat.

Kalibrace DTP zobrazovače probíhá tak, že se vezme měřící sonda, provedou se měřící zorbazení a jejich změření a z toho vypadne profil, který se použije pro zobrazování. Pokud je zobrazování natolik chybné, že nejde dosáhnout barevného prostoru, (lidově řečno některé barvy prostě v nastavení nejdou provést), pak se musí sáhnout na nastavení jasu, nebo kontrastu atd. CO z toho by se dělalo u televize? Hledal by se maximální prostor? K čemu by bylo přesné zobrazení třeba oranžové barvy, když vím, že v každém vstupu z tiskové socanské konference, to bude nasnímáno a vysíláno jinak?

Ale klidně kalibrujte, nic zásadního se nestane a určitě se nic nepoškodí.

(Já ty sondy i měřící programy mám, nemluvím o věcech, o kterých bych si někde přečetl.)[/QUOTE]

Přečti si o tom něco (viz barevný trojúhelník před kalibrací a po ní třeba
na http://www.hdtvtest.co.uk/news/samsung-le55a956-20081106134.htm), a pak diskutuj.

A pokud nevěříš na věrné barevné podání, co třeba úspora energie (pramen opět http://www.hdtvtest.co.uk a jejich test samsung-le55a956):

Power Consumption
Default [Standard] mode 208 watts
Calibrated [Movie] mode 121 watts
martin01_cz (218)|13.12.2008 16:06
[QUOTE=Antonín;206687]

Protože u koukání na televizi není žádného měřitelného vstupu ani výstupu [/QUOTE]

Evidentně vůbec nevíš o čem mluvíš ať už máš sond doma kolik chceš...

Jak jsi přišel na to, že u TV není žádný měřitelný vstup nebo výstup?

Zkalibrovaná (nastavený barevný prostor, nastavení bílé, gamma...) televize bude mít vždycky věrnější obraz, ať už je to nasnímané jakkoliv a u jakéhokoliv zdroje.
nosaty63 (50)|13.12.2008 16:14
Na DVD Chip 7/2008 je nějaký prográmek, který pomůže nastavit parametry (barva , jas, kontrast). Dice to není kalibrace ale určitě pomůže.
Pytkin (7947)|13.12.2008 17:23
[QUOTE=Antonín;206687]Zdá se bude potřebné podstatně hlubší vysvětlení.

Smysl kalibrace u DTP monitorů pro úpravu fotografiií je především to, aby grafik viděl přesně (pokud možno) to, co bude nakonec vytištěno. A provedl potřebné úpravy vstupu (fotografie) tak, aby vytištěný výsledek odpovídal něčemu, třeba pleťovkám, nebo firemním přesným barvám, nebo vůbec nějakomu jinému poměrně přesně stanovenému (a měřitelnému) cíli.
V tom je smysl kalibrace DTP monitoru, proto se provádí, proto se používají ICC profily jak pro monitory, tak pro tioskové stroje. Kdybyste například neměli kalibrovaný tiskový stroj, tak by kalibrace monitoru neměla žádný smysl, protože by jakkoliv nastavený monitor stejně neukazoval nic pravdivého.

Protože u koukání na televizi není žádného měřitelného vstupu ani výstupu (každá stanice, ba každý film jsou vysílány ve vzájemně tak posunutých barvách), nemá nějaká kalibrace žádného smyslu. Snad jedině, kdyby nějakým zásahem došlo k dramatické nelinearitě zobrazování barev, ale to jsem jednak v praxi nikdy neviděl, že by se dělo, ale hlavně snadno vám to ukáže každý testovací DVD...pak to ale není kalibrace, ale prosté nastavení, to jsou ovšem dva dost výrazně odlišné pojmy, které nelze tak jednoduše zaměňovat.

Kalibrace DTP zobrazovače probíhá tak, že se vezme měřící sonda, provedou se měřící zorbazení a jejich změření a z toho vypadne profil, který se použije pro zobrazování. Pokud je zobrazování natolik chybné, že nejde dosáhnout barevného prostoru, (lidově řečno některé barvy prostě v nastavení nejdou provést), pak se musí sáhnout na nastavení jasu, nebo kontrastu atd. CO z toho by se dělalo u televize? Hledal by se maximální prostor? K čemu by bylo přesné zobrazení třeba oranžové barvy, když vím, že v každém vstupu z tiskové socanské konference, to bude nasnímáno a vysíláno jinak?

Ale klidně kalibrujte, nic zásadního se nestane a určitě se nic nepoškodí.

(Já ty sondy i měřící programy mám, nemluvím o věcech, o kterých bych si někde přečetl.)[/QUOTE]

Vsetko toto sa robi aj pri videu .. Vstup je video/film .. potrebujes na monitore vidiet ralne farby , aby potom v kine boli spravne .. potrebujes mat nakalobrovany jak monitor , tak cely vyrobny retazec podla labakov a filmu s ktorym budes robit , aby v kine boli farby presne rovnake ako ich vidis ty na monitore ..

vsetko je v podstate podobne .. akurat nemas ICC profily ale 3D LUTky ..
jarda50 (1424)|13.12.2008 17:54
Já osbně si myslím, že rozdíl mezi kalibrací a nastavením je poze v technice použité k dosažení stejného cíle co nejelepšího podání obrazu a to jak geometrie tak i barevného podání. Kalibrace jde do větší hloubky a kromě toho, že nastaví "lepší" podání tak má vlkiv i na životnost TV spotřebu energie atd. Na rozdíl od nás je to v zahraničí normální služba a lidé ji využívají a tvrdit, že je to nesmyl, protože doposud to zde není na profi úrovni je typicky český přístup. A kdyby to byl takový nesmysl tak nechápu proč by se TV ve výrobě měřily a kontrolovaly a nastavovaly tak aby byly co nejblíže optimální hodnotě. Pak nevím proč by měla mít TV servisní menu, kde jsou mimo jiné uloženy jednotlivé hodnoty pro jednotlivé barvy gamma a pod.
Antonín (732)|13.12.2008 23:25
Ok.
Jsem starý blbec, který tomu vůbec nerozumí, a jenom to prakticky dělá.
Kolik jste ochotni zaplatit?
Každý, kdo umí kalibrovat monitory, a má na soft a sondu vám to může udělat, pokud vám stačí kalibrovat PC vstup (a pokud ty vaše suprovní zobrazovače mají HDMI nebo DVI nebo aspoň VGA.) Zkuste si to třeba objednat u dataline, nebo na grafika.cz najdete i další dodavatele této služby.
Tipnul bych, že tak 2000-3000 Kč plus cestovní náhrady za kus by mohlo stačit, závisí na tom, jak daleko jste od Prahy. Ale jak jistě víte, v opravdovém DTP studiu se kalibruje povětšinou dvakrát ročně...jinak to není úplně ono. Mlůžete se z různých městeček sdružit, vyjde vám to hodně levněji, když se bude kalibrovat celá tlupa.

Pak tam spusťte mpegové komprese ze satelitních ušuchtaných velkovýšin.
Ok.
jarda50 (1424)|13.12.2008 23:39
nikdo neříká, že tomu nerozumíte, nebo že jste starý blbec, to by situ asi nikdo nedovolil. to co jste popsal tomu zase nerozumím já. i když vím, že to existuje a jak jste uvedl, pro garfické práce je to nezbytné. Ale pokud se Vás některý z mých příspěvků dotkl tak se omlouvám.
jarda50 (1424)|13.12.2008 23:51
Ještě k té kalibraci a proč se u LCD hovoří o kalibraci nebo rekalibraci. Jde o to, že hodně výrobců se snaží aby jejich TV byla "zářivá" jasná a tak pod. Některé mají v základu dvě nastvení obchod a doma. A tím nastavením ji právě přidávají, což má svůj vliv jak na kvalitu obrazu a tak i na životnost LCD panelu. tak právě ta calibrace má tyto hodnoty posunout na optimální hodnoty. A o to jde. A to , že si ji pak nastavíte podle svého vjemu už není takový problémprávě jako ta calibrace, ale k tomu je také potřeba znát servisní menu a hlavně jak a na co šahat. Už jsem četl na forech specialisty ladiče co změnamy v servisním menu zničili TV nebo jim tam naskočily stále se opakující obrazce pro ladění a nevěděli co s tím a nepomohlo ani vypnutí či jiné věci. A o to je asi ta profi calibrace.
JM_ (353)|14.12.2008 01:43
[QUOTE=Antonín;206780]Ok.
J
Tipnul bych, že tak 2000-3000 Kč plus cestovní náhrady za kus by mohlo stačit, závisí na tom, jak daleko jste od Prahy.
Ok.[/QUOTE]

Tak, tak. Nikdo si asi nemyslí, že to je/bude služba za stovku. Např. cena kalibrace v USA může být kolem 300 tamních babek, resp. 1/10 ceny DOBRÉ TV: http://www.isfforum.com/FAQs/view/ISF-Video-Calibration/How-Much-Does-ISF-Calibration-Cost/33.html
MlokCZ (636)|14.12.2008 08:24
[QUOTE=Antonín;206780]Ok.
Jsem starý blbec, který tomu vůbec nerozumí, a jenom to prakticky dělá.
Kolik jste ochotni zaplatit?
Každý, kdo umí kalibrovat monitory, a má na soft a sondu vám to může udělat, pokud vám stačí kalibrovat PC vstup (a pokud ty vaše suprovní zobrazovače mají HDMI nebo DVI nebo aspoň VGA.) Zkuste si to třeba objednat u dataline, nebo na grafika.cz najdete i další dodavatele této služby.
Tipnul bych, že tak 2000-3000 Kč plus cestovní náhrady za kus by mohlo stačit, závisí na tom, jak daleko jste od Prahy. Ale jak jistě víte, v opravdovém DTP studiu se kalibruje povětšinou dvakrát ročně...jinak to není úplně ono. Mlůžete se z různých městeček sdružit, vyjde vám to hodně levněji, když se bude kalibrovat celá tlupa.

Pak tam spusťte mpegové komprese ze satelitních ušuchtaných velkovýšin.
Ok.[/QUOTE]

To si nemyslím. Každý, kdo umí kalibrovat monitory určitě nezvládne kalibraci TV. Při kalibraci TV nepůjde o to změřit sondou a vytvořit icc profil, ale především správně nastavit hodnoty v servisním menu na základě měření sondou.
Tedy určitě musí takový člověk znát postupy, jak se dostat do servisního menu většího množství TV, musí vědět, co přesně v servisním menu různých značek co znamená.
To, že musí výborně znát kalibrovaný model TV je samozřejmostí. Dříve než se pustí do servisního menu, tak je třeba rozumně nastavit TV. Kdyby např. nechal zapnutý dynamický kontrast, tak celá kalibrace bude postrádat smysl.

Od monitorů se to tedy velmi liší. U kalibrace monitorů pro grafiku vytvářením icc profilu se vlastně vůbec nekalibruju monitor a s monitorem nic nedělám, ale icc profilem upravuju vstup signálu do monitoru, aby monitor pak následně zobrazil, co požaduju. Tohle bych vůbec nenazval kalibrací monitoru, ale kalibrací vstupu do monitoru.

A pro jaký vstup se bude kalibrovat je jedno. U TV se kalibruje na absolutně správné hodnoty nezávislé na zdroji, zjednodušený příklad: pustím čistě červenou, čistě modrou, čistě zelenou a je jedno z jakého zdroje (tedy zda to bude ze speciálně vyrobeného DVD pro kalibraci, z PC,...). A nastavením při kalibraci pomocí sondy zajístím, aby všechny tři barvy měly stejnou intenzitu. Samozřejmě, že postup je v praxi složitější a nastavuje se komplet celý rozsah barev a dosáhne se toho, že barvy jsou vyrovnané v celém spektru. I když samozřejmě ne vždy se toho dosáhne, většinou se tomu dá jen přiblížit, protože toho není žádná TV schopna, krásně je tohle vidět na hdtvtestu, kde vždy mají výsledky po kalibraci a čeho každá TV umí dosáhnout.
Antonín (732)|15.12.2008 09:02
Dobře, nikdo v ČR neumí nastavit televizi.
Je to tak těžké, že jedině expert z USA to zvládne.
(Akorát, že jsem tam nějaký pátek žil, a mám velmi dobrou představu o tom, jak takový US expert může asi vypadat.)

P.S.
1. ono to ale tak jako tak bude 2000-3000 Kč plus cestovné...
2. kdo neumí ani zjistit, jak vstoupit do servisního menu, neměl by do nastavení televize skutečně vůbec vrtat...leda to rozvrtá.
JM_ (353)|15.12.2008 11:41
[QUOTE=Antonín;206962]Dobře, nikdo v ČR neumí nastavit televizi.

[/QUOTE]

Přehnaná extrapolace. V přinejmenším v Plzni to asi pár lidí zvládá ... ;-)

Celé vlákno ale bylo iniciováno s cílem zjistit, zda VŮBEC NĚKDO v ČR kalibraci pomocí "budíků" nabízí jako SLUŽBU podobnou třeba přístrojovému zaměření multi-LNB paraboly.

A na to pozitivní odpověď zatím myslím žádná nepřišla , zatím se debatovalo spíš o tom, proč vůbec kalibrovat, a až teď se to možná posouvá o krok dál: by to bylo drahé a nikdo by to nechtěl ... 8-)
Lark (365)|15.12.2008 17:27
Pokud nejde o ty prachy, měl by to zvládnout kterýkoli značkvý servis. Poptal bych servisy.
jarda50 (1424)|15.12.2008 20:12
Antonín v tom US expertovi Ti musím dát za pravdu. Stačilo když jsem si dal opravit auto, video či vodárnu na baráku. Auto jsem prodal, video vyměnil tam kde jsem ho koupil za lepší a vodárnu opravil sám s domovníkem Výsledek -1 200 USD. "How are you expert?" klasika a hlavně pěkně drahé. Hlavně, že mě chtěli zatknout když jsem myl doma okno z venku a stál na římse. V ten moment byla Medisonka skoro ucpaná. Od té doby okna nemyju nikde.
Sorry za offtopic
losos (2977)|16.12.2008 02:16
Možná vám to bude připadat směšné, ale patřím k určitému procentu lidí, kteří mají trochu odlišné vnímání barev. A tak mně osobně (a i mnohým jiným) nastavení žádného experta s miliónem sond vůbec nepomůže. Stejně si to musíme nastavit jinak - podle toho, jak to vyhovuje nám a ne nějaké sondě. Howgh.
Antonín (732)|16.12.2008 09:54
Součet věcí, abychom se zbytečně nehádali:

1. Jedna věc je kalibrace, druhá věc je nastavení. To jsou dva pojmy, které nejsou totožné.
2. Správné nastavení (zejména velikost barevného prostoru a jeho lineárnost) může dost zlepšit obrazový zážitek.
3. Správného nastavení se do značné míry dá dosáhnout i běžným okem a nastavením podle "pocitu", zvláště pokud je to soudné oko, dostane se hodně blízko optimálních hodnot i bez měření. (Kalibrovat "na oko" nejde, nastavit však poměrně slušně ano, zvlášť pokud se použije pár nějakých testovacích obrázků.)
4. Profesionální nastavení těchto hodnot umí udělat každý servis. Ale stojí to dost peněz, takže se to moc nedělá. Cena onsite nastavení by mohla snadno dosahovat až do 10000 Kč. Přístroje jsou drahé, čas pracovníka taky. Proto ta služba není nijak rozšířená. Nastavovat v ústí nad Orlicí televizi koupenou za 17000 Kč a zaplatit za nastavení polovinu ceny televize, asi moc zákazníků mít nebude. Za pár stokorun to Lojzaodvedle akorát zmastí.
5. Nastavení v servisním menu zejména u LCD televizí umožňuje dělat hodně věcí, jestliže se do toho pustíte, pište si pečlivě na papír, co přesně jste dělali, abyste byli schopni se vrátit.
6. Kromě samotného barevného prostoru je ve hře mnoho dalších věcí, které se týkají elektronického zpracování obrazu, jsou podle mého oka pro výsledný obraz důležitější, než statické podání barev.
7. Nastavení na místě se dělá ale docela běžně u dražších televizí, kde je finanční prostor, - v cenách přes 150000-200000 Kč - přivezou, změří, nastaví. (vlastní kůže s Hitachi.)
8. Jo - k tomu vnímání barev - každý jsme tak trochu barvoslepý. Někdo více, někdo méně. Dá se to snadno ukázat třeba na vytištěných barevných rejstřících - mnoho lidí nevidí rozdíl mezi podobnými barvami, ani když jsou blízko, a jen málokdo vidí rozdíl ve vzdálenosti deset cm. Zejména u modrých a zelených barev je to docela hezká zábava ukázat si s meřidlem, co všechno oko nevidí. (90% lidí v zelené neuhodne až 10% změny u žluté, třeba.)

Ale každý může každopádně svoji televizi třeba i kalibrovat, jak uzná za vhodné.
drsnacek1 (47)|16.12.2008 23:31
No je videt, ze pod pojmem "kalibrace" si kazdy predstavuje trochu neco jineho...

Tak jinak co to opravdu znamena:

Kalibrace je soubor úkonů, kterými se za specifikovaných podmínek stanoví vztah mezi hodnotami veličin, které jsou indikovány měřicím systémem nebo měřicím přístrojem nebo hodnotami reprezentovanými ztělesněnou mírou nebo referenčním materiálem a odpovídajícími hodnotami, které jsou realizovány etalony (standardy).

V některých případech se za kalibraci považuje i adjustace výstupních hodnot měřícího systému, tak aby odpovídaly hodnotám etalonů s definovanou přesností. Na příklad kalibrací teploměru se stanoví chyba se kterou teploměr měří a adjustací (například pomocí kalibračních konstant) se teploměr nastaví tak aby indikoval skutečnou hodnotu teploty v daném bodě.

Tot kostrbata definice se kterou osobne souhlasim - proto jsem se take na zacatku diskuze ptal, podle ceho (tedy jakeho etalonu) ma byt TV nastavena... je to jinak receno to same, co psal Antonin.
jarda50 (1424)|17.12.2008 00:02
A to jsme ještě u TV nebo u raketoplánů ???
losos (2977)|17.12.2008 05:56
[QUOTE=drsnacek1;207298]No je videt, ze pod pojmem "kalibrace" si kazdy predstavuje trochu neco jineho...

Tak jinak co to opravdu znamena:

Kalibrace je soubor úkonů, kterými se za specifikovaných podmínek stanoví vztah mezi hodnotami veličin, které jsou indikovány měřicím systémem nebo měřicím přístrojem nebo hodnotami reprezentovanými ztělesněnou mírou nebo referenčním materiálem a odpovídajícími hodnotami, které jsou realizovány etalony (standardy).

V některých případech se za kalibraci považuje i adjustace výstupních hodnot měřícího systému, tak aby odpovídaly hodnotám etalonů s definovanou přesností. Na příklad kalibrací teploměru se stanoví chyba se kterou teploměr měří a adjustací (například pomocí kalibračních konstant) se teploměr nastaví tak aby indikoval skutečnou hodnotu teploty v daném bodě.

Tot kostrbata definice se kterou osobne souhlasim - proto jsem se take na zacatku diskuze ptal, podle ceho (tedy jakeho etalonu) ma byt TV nastavena... je to jinak receno to same, co psal Antonin.[/QUOTE]

Nemohl bys to pro, nás laiky, napsat trochu odborněji ? (víc "vědecky" ?).

Jinak - Antonín to popsal skvěle, to je fakt....
JM_ (353)|17.12.2008 10:40
[QUOTE=losos;207331]Nemohl bys to pro, nás laiky, napsat trochu odborněji ? (víc "vědecky" ?).

[/QUOTE]

Velmi detailní popis je tady http://www.homecinema-fr.com/article_site.php?t=29864523, resp. [nevadí-li "vietnamská" čeština ;-) google translatoru] tady: http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.homecinema-fr.com%2Farticle_site.php%3Ft%3D29864523&sl=fr&tl=cs&hl=en&ie=UTF-8
freak08 (3)|17.12.2008 13:52
otázka (asi blbá) - keď dám za TV 50.000 - nemala by byť kalibrácia (+nastavenie) v cene?
prípadne aspoň predajca by to mal mať ( posytnúť) ako službu ...samozrejme je to ine pri TV za 20k...ale za 50k by snáď mala byť tvár prirodzená - nie červená, nie vosková ale asi moc myslím
JM_ (353)|1.1.2009 13:45
[QUOTE=Bastiat;206057]Nevíte někdo, jestli v ČR existuje možnost nechat si profesionálně zkalibrovat obraz TV? Nikde jsem tu takovou službu zatím nenašel, ale třeba o tom někdo ze zdejších diskutujících něco ví :-)

Zkoušel jsem původně přes servisní menu nastavit obraz u Panasonica PX80, ale nakonec jsem to zase nastavil na původní parametry, protože to podle mě od oka skutečně nejde :-)[/QUOTE]

Tady jsem narazil na WWW, kde se kalibraci detailně (=od HW po "výuková videa" ;-) věnují:
http://spyder.datacolor.com/product-ht-s3tv.php
http://spyder.datacolor.com/product-ht-cfp.php
Lark (365)|1.1.2009 15:26
Radoo (1302)|1.1.2009 18:07
[QUOTE=Bastiat;206057]Nevíte někdo, jestli v ČR existuje možnost nechat si profesionálně zkalibrovat obraz TV? Nikde jsem tu takovou službu zatím nenašel, ale třeba o tom někdo ze zdejších diskutujících něco ví :-)

Zkoušel jsem původně přes servisní menu nastavit obraz u Panasonica PX80, ale nakonec jsem to zase nastavil na původní parametry, protože to podle mě od oka skutečně nejde :-)[/QUOTE]

co od toho čekáš ??? 9-)
vždyť je každý video naprosto jiný !!! :D
JM_ (353)|1.1.2009 18:56
[QUOTE=Radoo;209567]co od toho čekáš ??? 9-)
vždyť je každý video naprosto jiný !!! :D[/QUOTE]

Pro ty, co nevěří na "věrné barvy" ;-, jsou zde i argumenty finanční:

# Save Energy*
Calibration can save a bundle on the annual operating costs of a TV....

# Extends the life of your television
The life of your television backlight and LCD tubes will be extended by adjusting your set to the appropriate brightness and contrast levels...
Radoo (1302)|1.1.2009 23:40
[QUOTE=JM_;209582]Pro ty, co nevěří na "věrné barvy" ;-, jsou zde i argumenty finanční:

# Save Energy*
Calibration can save a bundle on the annual operating costs of a TV....

# Extends the life of your television
The life of your television backlight and LCD tubes will be extended by adjusting your set to the appropriate brightness and contrast levels...[/QUOTE]

Tady nejde o víru, ale o selský rozum.
Myslím, že takový nastavení se dá udělat pro jeden film, nebo možná jeden záběr v tom filmu :) Na tv se vystřídá mnoho obrazů pořízených různou technikou, různými lidmi s různým vkusem atd...a to ještě pokaždé v různě osvětleném pokoji. Proto ten navždy dokonale nastavený televizor by mohl zobrazovat některé pořady dost nedokonale jestli mi rozumíš.
Je to jako na všechny povrchy a počasí použít u auta jedny gumy.
Co se týče jasu, mají některé TV čidlo, které upravuje jas TV podle osvětlení v místnosti - to by mohlo mít vliv na úsporu energie, ale perfektní servisní nastavení ... ?
JM_ (353)|2.1.2009 00:07
[QUOTE=Radoo;209609]Tady nejde o víru, ale o selský rozum.
Myslím, že takový nastavení se dá udělat pro jeden film, nebo možná jeden záběr v tom filmu :) [/QUOTE]

To myslíš vážně?? Pokud je film natočen ve studeném barevném tónu (např. Minority report od Spielberga), tak by dle mě měl být stejně (=věrně autorskému záměru) zobrazován i na TV.

A úspořa energie - tady se stačí podívat na příkony před a po kalibraci (údaj Power Consumption Default vs. Calibrated) třeba do testů na hdtvtest.co.uk .
jarda50 (1424)|2.1.2009 00:07
S tím se nedá souhlasit. Každá televize reprodukuje trochu jinak a přesto se používají na všechny stejné kalibrovací obrazy a teplota barev je vyjádřena stejnými čísly gamont je také vzorově stejný. To, že pořad nebo film je v jinak zpracován nemá s kalibrací nic společného. Zde jde o to aby TV produkovala to co má a tak jak to má být černá, červená a bílá jsou všude stejné a mají také stejné matematické vyjádření. Dobrým nastavením se docílí lepšího barevného pokrytí a rozložení barevného spektra a také barevného podání. Nemá to nic společného s rozdíly mezi zpracováním jednotlvých pořadů. Faktem ale je , že v 99% pokud je TV zkalibrována tak podává vyrovnané výkony. BTW i pořady a filmy se vyrábí zkalibrovanou technikou. Bílá černá jsou všude stejné.