Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

kodek H. 264

BOBA (590)|10.12.2004 10:21
Na cdr.cz jsem se dočetl, že nové Nero 6.6.0.3 již tento kodek používá.Zkoušel už to někdo?S jakým subjektivním výsledkem? Vím, že jste se zde už nedávno o tom bavili, ale mám pocit, že tomu někdo moc nevěřil.
Hawkey_tvf (434)|10.12.2004 13:05
NVE 3.0.1.14, najdes na Aheade aj na http://www.cdr.cz a skus sam, beztak to bez Nero Media Player (akoby vypadol z oka BS Playeru) neprehras
Hawkey_tvf (434)|13.12.2004 08:46
Doplnim, ze prehravac je uz v NVE, NMP je trochu iny (a dost desivy).
Vcera som to skusal, celkom to ujde.
dixi (33)|13.12.2004 20:20
Ja zkousel Videosoft h.264 a zkousel sem to na Shrekovi. Vysledkem sem byl nadsenej. Ovsem je to velmi narocny na prehravani. Podle me je to lepsi nez DivX, aspon teda na Shreka a podobne filmy. Ale do normalniho filmu bych se s tim nepoustel, protoze mi to kodovalo na Athlonu 2200 s 256 RAM 2 frame ze sec.
Rekl bych ze obraz neztratil moc ostrost a mista ktera kodek zahladil vypadala prirozene. Zadny plovouci artefakty jsem taky nevidel. Sem zvedavej, jak se bude vyvijet tento slibny ale bohuzel komercni kodek dal.
BOBA (590)|14.12.2004 15:00
[quote=dixi]Ja zkousel Videosoft h.264 a zkousel sem to na Shrekovi. Vysledkem sem byl nadsenej. Ovsem je to velmi narocny na prehravani. Podle me je to lepsi nez DivX, aspon teda na Shreka a podobne filmy. Ale do normalniho filmu bych se s tim nepoustel, protoze mi to kodovalo na Athlonu 2200 s 256 RAM 2 frame ze sec.
Rekl bych ze obraz neztratil moc ostrost a mista ktera kodek zahladil vypadala prirozene. Zadny plovouci artefakty jsem taky nevidel. Sem zvedavej, jak se bude vyvijet tento slibny ale bohuzel komercni kodek dal.[/quote]


Jsem potěšen Tvou zprávou, ale jelikož jsem četl, že tento kodek by mohl být nahrážkou za MPEG 2, jsem jaksi zmaten tím, že to srovnáváš s Divixem, když by to měl být budoucí formát Blueray nebo HD- DVD. Na Divix
mám názor takový, že to je jako kdybych se kdysi dávno díval na pirátskou kopii VHS a byl jsem rád,že zhruba vím o čem ten film(obraz) byl. :-D
mirekv (7169)|14.12.2004 15:06
DivX není zas tak strašný, musí se to ovšem umět. Když se někdo snaží rvát film na 1 CD, pak to tak vypadá. A to nemluvím, když někdo nahrává v kině na kameru! :OO :OO :OO :OO :OO
dixi (33)|14.12.2004 17:33
BOBA: Jako ja to jenom zkousel ze zvedavosti. Nekde sem cet ze to ma mit az o 40% lepsi kompresni pomer nez nez DivX, ale jak rikam od nejakyho dalsiho testovani me odradila ta pomalost a 5denni trial.
A DivX? Ten uz je pro me mrtvej od te doby co mam DVD vypalovacku. Jeho uplatneni (minen divx,xvid ) vidim jen jako prostredek pro sireni filmu na NETu...
BOBA (590)|14.12.2004 17:50
.
A DivX? Ten uz je pro me mrtvej od te doby co mam DVD vypalovacku. Jeho uplatneni (minen divx,xvid ) vidim jen jako prostredek pro sireni filmu na NETu...[/quote]



Tak to jsi napsal naprosto přesně. 100% souhlas. V tom si myslím, že má Divix smysll. :-)
Anarvin (2)|14.12.2004 21:00
[quote=mirekv]DivX není zas tak strašný, musí se to ovšem umět. Když se někdo snaží rvát film na 1 CD, pak to tak vypadá. A to nemluvím, když někdo nahrává v kině na kameru! :OO :OO :OO :OO :OO[/quote]

Náhodou. Nevim čim to je, jestli už jsou piráti zkušenější či co, ale řekl bych, že filmi natořené v kině se LEPŠÍ!!! Třeba nedávno se mi dorukou dostala kinoverze Collateralu na dvou discích. Koukal sem na to napočítači a bylo to více než dobré! Možná lepší, než leckteré DVD ripy co sem měl v ruce. A nhrávky z kina sou nutnost. Jak jinak vidět film zdarma, ve většině případů měsíce před uvedením do Čech ;)

A k DivX - jojo, taky preferuju pálení DVD, ale na Filmy DivX bohatě stačí, zvlášť když jedou přes net. A vždycky ani není potřeba použít 2 CD...
Hawkey_tvf (434)|15.12.2004 14:46
k tomu "netreba pouzit 2 CD" len tolko, ze pokial mam plny PAL, tak tyyych aspon 2 Mbit/s je nutnost - jedina vynimka kreslene zalezitosti
je to pravdaze priblizne linearne zavisle od poctu pixlov

ale!!! vam v trojkovej rade NVE v Nero Recode ponukne kodovanie do MPEG-4 resp. Nero Digital??? Lebo v poslednej dvojkovej verzii ANO, ale poslednej trojkovej NIE! A to mam Ultra Edition.
Have you any idea what to do?
vlada (3470)|20.12.2004 00:32
Já jsem zatím h.264 (alias MPEG-4 AVC) nezkoušel, ale těšim se až se mi dostane do ruky. Počítal bych, že zvládne tak o 20% - 30% lepší kompresi než h.263 při stejnej kvalitě.
Pro BOBA - srovnání s DivXem je na místě. Je to taky MPEG-4, akorát rozšířená specifikace. Dnešní DivX/XviD už neni to co to bývalo za dob DivX 3.11 alpha a Nandubu. Leckterý filmy v XviDu vypadají výrazně líp než zkopírovaný a překomprimovaný DVD. A navíc ta podpora titulků - zvolim si pozici, velikost, font, barvu, stínování, orámování atd. O tom se mi může u DVD jenom snít. A co potom teprve prokládaný DVD. Kromě přiblblýho BOBu 50 s tim nic neudělam. Zatim pouze tiše doufam v další verzi MPC se slíbenou podporu postprocessingu pomocí FFDShow.
Já jednoznačně preferuju kvalitní DVD ripy s 5.1 zvukem a až bude zaběhnutej MPEG-4 AVC, tak bude ještě líp. Co se týká toho jestli to je nebo neni komerční, tak h.264 je stejně komperční jako h.263. Je to standard ISO, takže má otevřený specifikace a opensource dekodery i enkodery se již vyvýjejí (x264 implementovaný v FFDShow, zatím pouze raná alfa verze). Takže toho, že pžehrávače zadarmo nebudou bych se nebál.
Vláďa
eFX66 (5)|20.12.2004 01:46
Tak ja som ho skusal a zda sa mi sqvely!!! Som sice v tomto amater
takze to samozrejme berte len orientacne ale skusal som s tim kodovat
Hartovu valku hned zaciatok kde je zaber na husty les+snezenie dalej
zaber na vlak a komin s ktoreho ide para a proste super. To by Divx ani xvid tak krasne nezvladol ani pri 2Mbits/s a tento to zvaldal skvelo pri
640kbits/s + 5.1 zvuk. Ale ma to jednu brutal nevyhodu a to rychlost
encodovania. mam p4 3.4 prescott a fakt to slo pomaly. asi 6-8 framov/s.
A co sa tyka divx tak to je fakt slaby kodek. Jedine dobry na net. Ale keby to na nete sirili v h.264 tak by to bolo fakt parada. Divx som amatersky testoval pri matrixe a inyx filmoch a aj pri vysokych datovych
tokoch to nebolo az take super. Tak isto som sklamany s WMVHD.
Pozerali ste to niekto? Su tam vidiet kocky a cervena je tam fakt hrozna!
Hawkey_tvf (434)|20.12.2004 02:18
eFX66: nemyslim ze by si mal hodnotit kodek na zaklade jedneho filmu, potazmo zaberu, to pravdepodobne tomu kodeku "sadlo". Je nerealne chciet po kodeku aby robil zazraky pri stvrtinovej bitrate oproti jeho "predchadzajucemu levelu".
Neviete naozaj niekto blizsie info kam zmizol Nero Digital s Recode, ked AVC DS filter mi stale instaluje?
BOBA (590)|20.12.2004 09:34
Kromě přiblblýho[color=green] BOBu[/color] 50 s tim nic neudělam


Vlada: Hele, neotírej se o mě pomocí nějaké šifry. :-D
eFX66 (5)|20.12.2004 11:03
Hawkey: A videl si tu scenu??? Je fakt narocna!!! Skusil som vsetky kodeky
a naozaj som sa pohral s nastavenim a ten vysledok proste nestal za nic
oproti h.264. Aj ked uznavam ze na zaklade 1 filmu sa nedaju robit konecne usudky. Ale daco to uz napovie.
Inak Nero Digital nikam nezmizol len treba dat seriove cisla na nero recode.
mirekv (7169)|20.12.2004 12:32
[color=red]nezmyzol[/color] je slovensky správně? Jinak, k čemu je to dobré (ty kodeky)?
eFX66 (5)|20.12.2004 13:02
Sakra mas pravdu.Som dako mimo. Sry.
Ale tu tvoje otazku som dako nepoxopil?!
K encodovaniu(codec-cize aj dekodovaniu) dakeho videa.Sem patri napr. aj zaloha dakeho dvd.
Inak netusim co si myslel tou otazkou.
mirekv (7169)|20.12.2004 14:03
eFX66: samo vím, na co jsou kodeky. Spíš mě zajímá ta snaha narvat to na co nejmenší místo (v době DVD). Jinak shodou okolností jsem Hartovu válku kámošům dělal do DivX a řekl bych že s úspěchem.
Za kritiku chyb se nezlob, já jsem takový! :-)
eFX66 (5)|20.12.2004 17:21
re xyby- v poho. Ked ta niekto nezkritizuje tak potom sa nikdy nepoucis.
Nejde ani tak o to narvat na co najmensie miesto ale skor o to mat na tom dvd co naviac(samozrejme bez viditelnej straty kvality).Napr. dvojvrstve dvd
su zatial drahe a ked daky dlhy film das na jedno dvd tak to povacsine nie je
bohvie co aj s tym nalepsim encoderom.Rozdelovat 1 film 2DVD je podla mna sialenstvo ktore zabija zazitok z filmu. Dalej je to aj otazka buducnosti ked
HD-DVD videa budu hooodne velke a ty budes xet mat na dvd viac ako je
kvalita dvd. To je moj jednoduchy nazor.
Hawkey_tvf (434)|23.12.2004 20:22
Tak boys, problem vyrieseny, Recode 2.2 inak povedane trojkovy rad NVE pyta pre Nero Digital AVC resp. h.264 novu licenciu.
V ramci testu posledneho XviDu 1.0.3 a DivX 5.2.1 som vyskusal aj toto, subjektivne je to GOOD, ale nepodarilo sa mi to porovnat objektivne cez Compare v AviSynthe.

BAJDVEJ!!!
XviD 1.0.3 mi vysiel za danych podmienok LEPSIE ako DivX 5.2.1. Prvykrat v mojej praxi! Dohnalo ma to dokonca k sialenemu tweakovaniu milovaneho DivXu. IBAZE bol som k nim trochu kruty, zavelil som strepat Black Hawk Down na 2 CD bez zvuku, cize bitrate 1380 kbit/s pri FULL PALe. Isteze je to krute, ale zatial co DivX pri akychkolvek nastaveniach bol dost stvorcekovity, XviD posobil subjektivne lepsie (pouzil som Trellis quantization), bez viditelnych blokov, aj ked urcite mal vyssie "ustrely" od pozadovanych farebnych hodnot v jednotlivych pixloch. Hovorime o stave s vypnutym postprocessingom, aby sme sa bavili o tom co kodovanie realne splodi, a o hodnotach vyplutych Compare funkciou.
To pochopitelne neznamena, ze XviD vyhrava a valcuje DivX vo vseobecnosti, to je jedno 47 s video z jedneho konkretneho filmu a za konkretnych pomerne krutych podmienok. No a ten h.264 a.k.a. Nero Digital AVC je subjektivne este lepsi ako ten XviD pri the same brutalnych podmienkach. Objektivne vysledky este nemam, sa mi zatial nepodarilo nacitat dotycny .mp4 file do AviSynthu, takze ak mi dakto poradi (je to cisty videostream bez zvuku) ako na to, rad urobim podrobne testy v zavislosti na nastaveniach a bitrate.
Skusim este vyzistit ako budu proporcie vyzerat pri PORIADNEJ bitrate pre full PAL, teda niekde okolo 2.4 Mbit/s.
eFX66 (5)|24.12.2004 03:10
Pri akych settingoch kodujes do xvidu a pri akych do AVC?

Napis pojdem daco skodovat nex to subjektivne porovna dalsi clovek.
BTW: xelo by to testnut ako si poradia XVID DivX a AVC s HD videom.
Len netusim ako. Spravit s WMV HD mpeg2 a z toho testovat?
to asi neni najrozumnejsie ale sak poradte
Hawkey_tvf (434)|24.12.2004 12:30
V tomto mozeme pokracovat po mojom navrate do BA, nakolko na polovickinej 333 MHz sunke skodujem AVCckom tak akurat...
vlada (3470)|27.12.2004 23:38
Hawkey> Přes DirectShowSource to avisynthu nejde natáhnout? Když máš nějaký MP4 splitter a MPEG-4 AVC kodek nainstalovaný, tak to potom musí jít. Jak se na to video tváří DS přehrávače (MPC, ViPlay, RadLight apod.)? Pokud to přehrajou, tak by to měl vzít i Avisynth.
Jinak co se týká porovnávání videa programy, většina lidí to kritizuje a dává pžednost subjektivnímu hodnocení. Celá MPEG komprese je vlastně založená na psychice a lidským vnímání barev, jasu a zvuku. Programy můžou těžko rozpoznat, co bude pro člověka vypadat líp. A o to přeci jde.
Až budu mít nějakej vhodnej materiál, udělam taky nějaký srovnání. Akorát mě dost děsí rychlost AVC kodeků. A když už jsme u toho, nezkusil taky někdo z Vás porovnat theoru a x264 s ostatními? Jso to zatím sice jenom rozpracované alfa verze, ale napovědět to může.
Škoda, že vývoj u Xiph.org posledníé dobou značně upadá. Sice nedávno vydali Vorbis 1.1, ale bylo spíš sjednocení již existujícich různych patchů pro zvýšení kvality. Theora se vyvíjí už několik let a finální verze je pořád v nedohlednu, na speex už taky nikdo hodně dlouho nešáhnul a kontajner OGG (OGM) s přehledem převálcovala matroška.
Vláďa
Hawkey_tvf (434)|28.12.2004 07:28
vlada: vraj nevie zostavit graf... asi by som si mal zopakovat GraphEdit, ale DS prehravace sa takisto nechytaju... to som uz skusal.
IMHO subjektivne hodnotenie je kravina, snad ma opodstatnenie v chvilach, ked z nejakeho dovodu nemozes dat videu dostatok bitrate a ide o to, "aby sa na to este dalo pozerat", pokial do toho nezavedies exaktne a reprodukovatelne metody, tak mas iba zbytocne flames agresivnych XviDerov (nieco ako linuxer, moziller, atd.) voci zvysku sveta. Skratka ked mas v colorspace maximalny rozdiel v absolutnej hodnote 10 a stredny 3, NEVIDIS rozdiel (ak si frajer, tak na zastavenom obraze mozno), a ak vidis, je to nie rozdiel, ale placebo efekt.
Toto sa da vylucit iba ak mas dostatocnu vzorku ludi, ktori nevedia, co im pustas, pricom si ale trufam tvrdit, ze ak ides s bitrate tak dole, ze zacinaju byt citelne rozdiely voci originalu, tak DivX od XviDu ti rozoznam aj ja, a to dokonca aj podaktore jednotlive verzie. A ak to rozozna fanaticky XviDer (alebo pre objektivitu DivXer), tak zahlasuje vzdy za svoju lasku jedinu.
Samozrejme ze aj pri exaktnom hodnoteni ide zobrat do uvahy "psychovisual", su zname fakty kde/co vidi oko najlepsie, a su aj pluginy na porovnavanie 2 videi do AviSynthu co to beru do uvahy. Napr. sa da dat 2nasobna vaha luminancii (aj vdaka podielu v signali), alebo sa vezme do uvahy ze ludske oko vidi najlepsie zltozelenu a zvysok uz podla mierne asymetrickej gaussovice, ze v strede luminancneho rozsahu rozoznavas najviac detailov, ... Ma to ej tu vyhodu, ze tieto veci sa skumali uz dost davno a na materiali ku ktoremu asi nikto nema nejaky nadmierecne citovy vztah (testovacie obrazky, napr. na stanovenie farbocitu, su toho odvodeninou), takze opat je to dostatocne exaktne a preverene. Pri tych pluginoch do AVS co to zohladnuju je aj odkaz na clanok co sa tym zavedenim vah pre jednotlive zlozky signalu zaobera.
Hawkey_tvf (434)|29.12.2004 03:09
Tohtorocne porovnanie kodekov - cerstva novinka:

http://www.doom9.org/codecs-104-1.htm

v podstate potvrdzuje ze XviD sa vylepsil s prichodom ostrych verzii (to minulorocne vitazstvo bolo na zaklade mojich skusenosti este diskutabilne, ale teraz mi to uz tak vychadza tiez, asi od 1.0.1) a ze H.264 je the best
a takisto ze s DivXom sa deje nieco neblahe sa mi potvrdzuje
pifa (21)|16.1.2005 15:47
Zkoušel jsem do toho nero digital převést 2,5h film - Harry Potter - s redukcí velikosti na 1 CD - 800 MB - a kvalita a rychlost mě docela překvapila, s DIVx ani XVID se mi nic podobnýho nepovedlo, ani v rychlejších scénách - jako je ta hra s tim lítavým čímsi na košťatech - to nehází při takto nízkým bitrate artefakty, u DIVx a XVID se na tyto scény nedalo koukat.
Hawkey_tvf (434)|17.1.2005 14:49
pifa: a prevadzal si to do ASP alebo AVC? AVC ako VELMI komplexny kodek je predovsetkymv druhom prechode a pri zvyseni rozsahu hladanych pohybovych vektorov VELMI pomaly.

Mam jediny hlavny problem. Multiplex/demultiplex MP4 kontajneru a raw H.264/AVC streamu. MP4IP aj MP4UI v doteraz dostupnych verziach su z AVC dost vykolajene, maximalne tak cez avi2raw dostanete z AVI streamov kodovanych napr. x264 kodekom von surovy .264 stream (prehratelny cez Nero DirectPlayer ci MPC), ale neovlada to multiplex do mp4. AVI je totiz pre AVC vzhladom na komplexnost predovsetkym plnej implementacie vrcholne nevhodny kontajner a viacmenej sa s nim nerata a pre .mp4 ktory je BTW open a aj pomerne dobre navrhnuty zatial neexistuju nijake zalezitosti typu multiplexer (ovladajuci okrem ASP aj AVC), demultiplexer (pre prehravace) ako aj jeho podpora v strihovych programoch pokrivkava. Skusal som zmultiplexovat AVC aj do Matriosky, ale MPC si ani neprdol, pravdu povediac nemam zatial nijaky oficialny vyrok vyvojarov .mkv k podpore AVC streamu.

Inak ND ASP je IMHO velmi vhodna nahrada DivX/XviD, prehraju ho oba menovane dekodery (aj stolne prehravace schopne prehrat DivX/XviD) po zmene FourCC a hlavne je RYCHLY a to PORIADNE.

Chcelo by to podporu .mkv a .mp4 (alebo aspon .mp4 kedze sa stava standardom) v stolnych prehravacoch, ale to my neovplyvnime...
vlada (3470)|21.1.2005 02:18
Hawkey> Podívej se do diskuze k MKVToolnix 1.0 na http://www.doom9.org. V betaverzi 1.2 by to již mělo fungovat. Jako dekoder by měl taky fungovat poslední neoficiální FFDShow. Ale osobně jsem to zatim nezkoušel.

Vláďa