Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HDMI vs. D-sub (VGA)

Kibi (36)|24.11.2008 07:47
Ahoj, propojuji svoji lcd tv samsung le32a656 pres VGA kabel. Na Pc si nastavim rozliseni 1920x1080, obraz na tv je super, zadne problemy ani s HD filmy. Mel bych jeste lepsi obraz, kdybych mel v pc konektor HDMI?

dekuji za vase nazory
plikous (62)|24.11.2008 10:47
Vyjde to zhruba nastejno, to mas jako kdyz propojujes monitor pres DVI nebo VGA, rozdil nepoznas.
Pytkin (7947)|24.11.2008 11:12
no rozdiel v tom urcite je .. pri filme to nepoznas .. pri drobnom pisme by si rozdiel videl .. ak ma telka pixel mapping 1:1 , tak cez hdmi , to bude ostre jak britva ..
MlokCZ (636)|24.11.2008 11:58
Ono jak kdy. Hrozně moc záleží na kvalitě vga výstupu grafické karty + kvalitě vga kabelu. Někdy rozdíl nebude žádný, někdy velký.
A pak již zmiňovaný pixelmaping 1:1. Pokud se přes vga se nepovede (u LCD monotirů se určitě povede, u TV jak kdy, ale dost často ne), tak pak použití TV jako monitor je zcela naprd, při použití jen na filmy to tak nevadí, ale i tam to mírně zhoršuje obraz (a projeví se hlavně dle závislosti na ostatních faktorech, pokud je to např. mizerný SD zdroj, tak je to uplně jedno - tam to nekvalita zdroje stejně přebije, při kvalitním HD zdroji už se to trošku projeví).
plikous (62)|24.11.2008 18:45
Mlok: Ja sem teda jeste nevidel nekvalitni VGA vystup na karte, pokud je nakvalitni, tak to jde rovnou na reklamaci ne? Jinak mas pravdu, samozrejme jde o kvalitu VGA kabelu, ale pokud pouzivas standartni 1 metr(nebo kolik to je) jako k monitoru, rozdil nepoznas, pokud pouzivas delsi, tak tam uz rozdil je.
Honza23 (80)|24.11.2008 20:16
[QUOTE=plikous;203379]Vyjde to zhruba nastejno, to mas jako kdyz propojujes monitor pres DVI nebo VGA, rozdil nepoznas.[/QUOTE]

Větší blbost si napsat nemohl,mezi tím že není rozdíl ?
Je a dost znatelný.Schválně si zkus propojit monitor s pc přes VGA v rozlišení aspon 1280*1024,lépe 1680*1050 a tam vidíš jak je obraz trochu rozostřený,například na černém podkladu,kde je bílé písmo.
Pak když to propojíš přes DVI tak ihned uvidíš ten rozdíl,všechno krásně ostré :)
Schválně si to doma zkus,pakud máš monitor s DVI a VGA.
Proto se taky v dnešní době kupujou monitory hlavně se vstupem DVI

Zde ukázka
MlokCZ (636)|24.11.2008 21:15
[QUOTE=plikous;203458]Mlok: Ja sem teda jeste nevidel nekvalitni VGA vystup na karte, pokud je nakvalitni, tak to jde rovnou na reklamaci ne? Jinak mas pravdu, samozrejme jde o kvalitu VGA kabelu, ale pokud pouzivas standartni 1 metr(nebo kolik to je) jako k monitoru, rozdil nepoznas, pokud pouzivas delsi, tak tam uz rozdil je.[/QUOTE]

U grafických karet problémy s nekvalitním výstupem bývaly hlavně dříve před několika lety, v době cca nvidii MX400. Tam u levnějších karet bývaly nekvalitní vga výstupy zcela běžně a to tak, že to bylo nekoukatelné i na CRT, trpěly tím především nvidie, ati ani tak ne.
Dnes to u desktopových grafik už bývá jen velmi ojedinělé, ale u notebooku je to pořád dost častý problém a je to o to horší, že ne vždy je má notebook digitální výstup. Aspoň, že teď je čím dál tím častější vga port.
Třeba zrovna u jednoho Dellu, co používám, tak naštěstí mám docking stanici na které je dvi výstupu, přes vga to byla bída s nouzí a nedalo se na to koukat (použitý kvalitní krátký kabel).

A kabel může být mizerný i krátký (i ten metrový), ale opět tohle bývá jen ojedinělé u fakt mizerných kabelů.
plikous (62)|25.11.2008 11:20
[QUOTE=Honza23;203477]Větší blbost si napsat nemohl,mezi tím že není rozdíl ?
Je a dost znatelný.Schválně si zkus propojit monitor s pc přes VGA v rozlišení aspon 1280*1024,lépe 1680*1050 a tam vidíš jak je obraz trochu rozostřený,například na černém podkladu,kde je bílé písmo.
Pak když to propojíš přes DVI tak ihned uvidíš ten rozdíl,všechno krásně ostré :)
Schválně si to doma zkus,pakud máš monitor s DVI a VGA.
Proto se taky v dnešní době kupujou monitory hlavně se vstupem DVI
[/QUOTE]

Tak větší blbost sem klidně napsat moh... Nicméně nevím, co máš za monitor, ale já na svém DELLu 2007PF žádný podobný problémy nevidim (rozlišení 1600x1200). Přes VGA i DVI je obraz stejně ostrej (prostě se nedá říct, že by jedno bylo lepší než druhý), asi si budu muset zajít k očnímu....

No ale abychom se vrátili k původní otázce - někde je to v pohodě(např. u mě) někde to může být lehce rozostřený(např. u Honzy23), ale i kdyby, tak mi řekněte, kdo se dívá na LCD televizi z deseti centimetrů...
Panzer.Dragon (1081)|25.11.2008 11:24
rozdil taky vidim hned u monitoru u tv mi to zas tak neprijde nemuzu porovnat ale u monitoru to je docela jasnej rozdil
artam (1147)|25.11.2008 17:58
plikous:
Ano, pokles kvality VGA je minimalny, pokial pouzijes kabel ako si napisal "...pokud pouzivas standartni 1 metr(nebo kolik to je) "

Ale skus zacat s kablom 2m, potom 3m... atd. a s hrozou zistis, co sa s tym signalom s pribudajucou dlzkou stalo. VGA je analogovy signal a tam plati, ze cim dlhsi kabel -> tym vacsi utlm a tym nizsi odstup od sumu na jeho druhom konci = vyssi sum v obraze, tak isto cim impedancne neprisposobenejsi dlhy kabel -> tym viac duchov, sposobenych vznikom stojatych vln... skratka, vsetky nectnosti sirenia analogoveho video signalu skrz dlhe kable (pojem "dlhe" je v porovnani s dlzkou vlny sireneho signalu, nastuduj si teoriu dlhych vedeni).

U digitalneho prepojenia HDMI to bud ide v plnej kvalite bez akehoholvek pridaneho sumu, alebo duchov, alebo to nejde vobec a je jedno, ci je to 1m alebo 5m kabel. Digitalna logika vyhodnocuje len stavy 1 a 0 prenasane kablom a pokial su v dostatocnom odstupe nad hladinou sumu, su spolahlivo detekovatelne. Samozrejme, napriklad pri 10m kabli si tiez treba dat pozor na jeho kvalitu, aby na jeho konci este nejaky uzitocny digitalny signal bol.
rkubik (43)|13.12.2008 15:43
Pripojil jsem PC pres D-SUB k lcd tv 40 palcu. Nejde mi nastavit 1920x1080, pouze 1600x1200 - je to limitace D-Subu, nebo je neco spatne?

diky za odpoved..
jichaj (31)|14.12.2008 22:32
rkubik: problem bude v graficke karte (mozna jen ovladace), na integrovane GMA 950 mam taky jen 1600x1200 na starem Radeonu 9550 mi bezi 1920x1080...vse pres D-sub
rkubik (43)|15.12.2008 11:06
[QUOTE=jichaj;206935]rkubik: problem bude v graficke karte (mozna jen ovladace), na integrovane GMA 950 mam taky jen 1600x1200 na starem Radeonu 9550 mi bezi 1920x1080...vse pres D-sub[/QUOTE]

Diky - bylo to presne tim :) . Sice nechapu proc mi karta nedetekovala ten mod spravne ale pote co jsem dodal "custom resolution" s jednim z tech 6ti modu co mi to nabizelo, tak uz to pak jelo.. stejne je to zvlastni...

Jeste se nekdo zminoval ze pres nejaky tweak se i na Nvidia karte da presmerovat pres DVI zvuk.

Nevite nekdo?

diky
mosquito (3)|18.3.2009 01:52
pridam i svou zkusenost se 40w4500
v PC mam int. GK ATI HD3200 s HDMI (ovladace vyzkouseny dodane i posledni)

DSUB mi jede 1920x1080 / 60Hz .. obraz docela ostry, ale obcas se zachveje nejakym rusenim (kabel mam 2m nejaky co sem nasel)

HDMI mi jede 1920x1080 na 24,29,30Hz pouze PROKLADANE, a pak chodi take rezim 1920x1080/24p, no nechapu protoze TV do PC posila informaci ze ustoji 1920x1080/60Hz ale to pres HDMI opravdu nedala

kvalita pres HDMI je i po zapnuti "pixelmappingu" mene ostra nez DSUB ikdyz nicim nerusena