Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Plazmy - pruhy po stranách

xpow (140)|19.11.2008 09:48
Zajímalo by mě jak přátelé plazmaři řešíte zobrazení jiných než 16:9 formátů obrazu na plazmách s ohledem na vypalování těchto částí. Pokud obraz nějak nezoomujete, měníte nějak zabarvení pruhů? Mě překvapilo, že mi v jednom obchodě (specializovaném na plazmy) říkali, že pokud se pruhy zabarví do světlých odstínů, tak se to tam vypálí stoprocentně. Že je lepší když už, tak to nechat černý. Tak nevím. Pokud s tímo máte někdo zkušenosti, pak je prosím napište. Ty různé zoomy taky nejsou z hlediska kvality obrazu ideální.
Man5on (661)|19.11.2008 10:03
Pokud není formát zdroje 16:9, tak to řeším zoomem, nemám rád deformovaný xichty. Pokud pouštím DVD či BR, kde je kinoformát (užší než 16:9), nechávám to s pruhama nahoře a dole.
xpow (140)|19.11.2008 10:19
chápu to správně, že necháváš pruhy černý? jak často je tam máš a je vše ok?
rampion11 (131)|19.11.2008 11:20
[QUOTE=xpow;202763]Zajímalo by mě jak přátelé plazmaři řešíte zobrazení jiných než 16:9 formátů obrazu na plazmách s ohledem na vypalování těchto částí. Pokud obraz nějak nezoomujete, měníte nějak zabarvení pruhů? Mě překvapilo, že mi v jednom obchodě (specializovaném na plazmy) říkali, že pokud se pruhy zabarví do světlých odstínů, tak se to tam vypálí stoprocentně. Že je lepší když už, tak to nechat černý. Tak nevím. Pokud s tímo máte někdo zkušenosti, pak je prosím napište. Ty různé zoomy taky nejsou z hlediska kvality obrazu ideální.[/QUOTE]

I mně nedávno zajímal problém ohledně vypalování černých ořezů obrazu, na druhou stranu nekupoval jsem velkou TV proto, aby jsem si zoomem degradoval obraz. Protažené obličeje nebo oříznuté boční okraje u velkých kinoformátů, nic pro mne. Spousta lidí tu sice tvrdí, že jim to nikterak nevadí a je to otázkou zvyku, přesto nechápu, proč při tomto velmi kompromisním řešení šli do plazmy. Asi nejrozumnější řešení proti případnému vypálení je střídat rozumně formáty a občas nechat vyplnit celou obrazovku originál 16:9 a nastavit jas u oříznutého panelu na vysokou hodnotu, pokud to Tvá TV umožňuje. Myslím že je to pro oči lepší a navíc šetrnější i pro obrazovku.