Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

upgrade XH-A1s

Pave1 (4279)|13.11.2008 23:34
Tak nám soudruzi od Canonu udělali upgrade kamer XH-A1 (a G1), to je od nich milé .-) .

Mezi vylepšení patří odstranění (snad všech) hlavních nedostatků (mluvme o Xh-A1):

- je možné (dík změně konstrukce objektivu) simultáně (současně) měnit ohniskovou vzdálenost a ostřit (jak v manuálu, tak v automatu).
- Je možné limitovat autogain tak, aby obraz nešuměl (výrazně).
- je možné v režimu audia XLR využít vestavěný mic jako ruchový (jestli přidali limitery, to ale nepíšou)
- pro klíčování přidali (použitelné je to spíš u G1) redukci gainu ve složkách (tedy "v cílové" barevné oblasti)
- přidali drobná vylepšení jako lepší rozmístění tlačítek (přepínač manuálního ostření?) a lepší okulár hledáčku.
- v neposlední řadě zlepšili chování kolébky zoomu (přidali jeden režim tří rychlostí a prý už konečně ošetřili plynulý rozjezd a dojezd).

Autogain nepoužívám, ruchový mic by se hodil, ale to se dá přežít. Kolíbku jsem dávno vyřešil lanc ovladačem, který umí jemné rozjezdy i bez půlročního zacvičování obsluhy, follow focus (změna ostření při současné změně ohniska) je filmová řeč, v běžné produkci se nevyužije. Přesto je vidět, že si je Canon vědom svých chyb, což je pozitivní (škoda, že tak pozdě). Nakonec je tu ta poslední otázka, zda-li už zmenšili CA na wide ohnisku, někdy je skutečně výraznější, byť z běžné pozorovací vzdálenosti to lze téměř akceptovat.

No, jen tak dál. Zdá se, že FX1000 (a podobná konkurence) je přece jen pobídla k akci.

(nakonec jen poznámka, Xh-A1 neposkytuje "shot transition", to je vlastnost řad kamer Sony, Z1 a spol)
PeLi (289)|14.11.2008 08:02
[quote=Pave1;201826]Nakonec je tu ta poslední otázka, zda-li už zmenšili CA na wide ohnisku, někdy je skutečně výraznější, byť z běžné pozorovací vzdálenosti to lze téměř akceptovat. [/quote]Tak to je vec, ktorá mi na tej kamere dosť vadí. Ak s tým niečo spravili, tak asi zasa budem meniť kameru. :)
Pave1 (4279)|14.11.2008 10:19
No, já se hluboce obávám, že s tím nic neudělali (proto také to označení v úvodu), byť na některých kamerách je to méně výraznější, na jiných více (že by výrobní nepřesnosti?). Servisní technik, co to zkoumal, to porovnal s druhou kamerou a řekl: je to stejný, tak vidíte, že to je v pořádku (nijak jsem to nekomentoval, tohle se prostě nedá komentovat :-))) ).

Jen přidali to druhé servo objektivu, pro současné ostření a změnu ohniska, ale jinak je to z hlediska optiky asi stejný (clona zůstává jako dřív max F9, přidali jen vysvětlující větu). No, na telátku je to skvěle nabroušený obraz, na wide ohnisku si ale člověk musí dávat (dost) pozor.

Celkově ta kamera jde, CA vyleze skutečně (pozorovatelně z běžno vzdálenosti) jen místy. Ale soudruzi od Canonu mají tohle u mě schovaný, až budu kupovat příští kameru, tak...
Pave1 (4279)|16.11.2008 20:07
Tady je pro zájemce odkaz na manuály verze XH-A1S a G1S ke stažení.

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ModelInfoAct&fcategoryid=175&modelid=17885#DownloadDetailAct

Např. zap/vyp optického stabilizátoru je už možné namapovat na custom tlačítko.
bugr (295)|23.11.2008 13:17
nechápu co změnilo na současném ostření a změně ohniska? To jde přece normálně , ne? Jen si člověk nesmí plést prsty na kroužcích :D
nebo se pletu?
Pave1 (4279)|23.11.2008 13:37
Ty tu svou kameru moc neznáš, viď .-) ?

Dnes je to buď a nebo, u A1S lze už obojí měnit současně (přidali jedno servo). Ale follow focus s touhle kamerou je stejně velmi ojedinělá záležitost, takže to nijak extra nechybí.