Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Formáty obrazu.

plechr (21)|8.12.2004 07:11
Ahoj, je normální, že přehrávač DVD některé filmy přehraje ve formátu 4:3, jinde nechá tenké černé pruhy a u některých širokoúhlých filmů jsou černé pruhy dost velké? Sice je tam nabídka úpravy obrazu na obrazovce ( ořeže kraje filmu ) ale někde to jde, někde né. Má to tak být, nebo je někde chyba?
mirekv (7169)|8.12.2004 07:19
Jaké pruhy? Po stranách z boku?
plechr (21)|8.12.2004 07:58
Né, myslím ty černé pruhy nahoře a dole, které vymezují film. Záleží na tom, v jakém formátu je film natočený 4:3, 16:9 atd. Pokud je 4:3, je obrazovka plná, pokud je 16:9, zůstávají nahoře a dole černá místa. To jsou ty myšlené pruhy. Sice přehrávač nabízí úpravu obrazu na celou obrazovku, ale to někdy jde, někdy né. Někdy to upraví tak, že jsou tam po úpravě ty pruhy menší, někdy to roztáhne na celou obrazovku a někdy, zvlášť u širokoúhlých filmů s tím neudělá nic. Pak je vlastně půlka obrazovky nevyužitá. Tak nevím, jestli je to dané už na tom DVD, nebo si s nějakým formátem ten přehrávač neporadí.
mirekv (7169)|8.12.2004 08:11
Většina přehávačů má zoom, kterým si můžeš film roztáhnout, ovšem zase nevidíš, co se děje po stranách.
plechr (21)|8.12.2004 08:26
Jo, toto vím. Myslel, jsem ale, že právě to ten přehrávač při určitém nastavení dělá automaticky.
mirekv (7169)|8.12.2004 08:38
Existuje funkce PanScan, která už je zakódovaná přímo v DVD, a pokud si ji v přehrávači předvolíš, tak ti ten film automaticky roztáhne.
plechr (21)|8.12.2004 08:52
To je asi to, o čem mluvím. Sice nevím přesně název té funkce, nejsem momentálně doma, tak se ani nemůžu podívat. Mám tam navolenou funkci, která má automaticky upravit obraz na celou obrazovku, ale přesto se to chová tak, jak jsem psal. Jde mi o to, jestli tuto funkci musí nějak podporovat i disk DVD, nebo jestli přehrávač DVD automaticky roztáhne film na celou obrazovku. Tím zoomem si to můžu přiblížit, čímž vlastně podle mě dosáhnu stejného výsledku.
mirekv (7169)|8.12.2004 09:01
Pozor, PanScan ti sice zvětší obraz, ale ne vždy na celou obrazovku. Pokud je film v 2,2:1(tak nějak), tak ti ho roztáhne asi na 16:9, takže ty pruhy tam budeš mít pořád.
plechr (21)|8.12.2004 09:20
Jo, tak to bude ono. Tak se to chová. Já myslel, jestli to není vada přehrávače. Tak díky za rady.

PS: Pozdravuj pod Pradědem, mám to tam kousek.