Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Upper x lower field first

siSINka (122)|12.11.2008 11:48
Čím více toho o upper/lower čtu, tím více v tom mám chaos... :-(

Dělám v Sony Vegas Platinum 8, zdrojem jsou nahrávky
a) HDV 1440*1080/50i z Canonu NV20
b) DV 720*576/50i z Canonu NV20, který byl použit jako A/D převodník z VHS kazet

1) potřebuju vědět, zda kamera "nahrává v lower nebo upper? Na slovenském fóru se píše, že bych měl nějak identifikovat, jak bylo v kameře "nahráváno" (upper/lower). Netuším, kde to zjistit a jak to eventuelně na kameře nastavit. Nebo platí, jak píše Fantas!, ze u DV je vždy lower a HDV vždy upper?

2) jak nastavit Vegas? Je-li zdroj (podle předchozího bodu) upper, jak i projekt v upper, předpokládám. A naopak.

3) jak nastavit Vegas, budou-li zdroje v projektu jak upper, tak lower? (DV+HDV třeba, platí-li "zjištění" z prvního bodu)

4) V nápovědě Vegas Platinum se píše:
[QUOTE]Upper field first
Select this option (also called odd or field A) for video that will be viewed on a television.

Lower field first
Select this option (also called even or field B) for DV output or if Upper field first produces jittery or shaky output or if your hardware manual specifies lower field first.
[/QUOTE]
Jak pak nastavit DV (lower?) projekt pro přehrávání na TV (upper)?

5) Záleží na výsledném "prohlížeči" (DVD, normální TV, HD LCD,...), mělo by se na upper/lower nastavení nějak při renderování projektu nějak myslet?

-----
Mám v tom prostě hokej... Doma mám ve Vegasu připraveno řadu projektů
- "přetočené" staré VHS, sestříhané, nějaké titulky a přechody...
- HDV nahrávky z kamery, samořejmě taky upravované, občas s fotkama, PIP,...
Vše je zatím v datovém skladu, zatím nerenderuji (nemám zatím ani fullHD TV, teprve se na ni chystám...)

Velmi rád bych v tom konečně měl jasno, abych něco nedělal blbě a pak to nebylo k ničemu (a já nemusel dělat vše znova).

I za jednoduché odpovědi těch svých pěti otázek předem velmi děkuji. Věřím, že by to (snad) mělo být jednoznačné, akorát nevím, kde se odpíchnout. Věřím, že takový jednoduchý "sumář" pomůže i jiným tápajícím.
Foolproof (2713)|12.11.2008 16:22
Pravdu má Fantas!, ale záleží na tom, co chceš jako výsledek a na čem to budeš přehrávat.

Mike už kdysi dávno psal, že pro MPEG2 je to jedno:) , předpokládám, že tvoje budoucí TV bude umět 1080p, takže deinterlacing a udělej to progresive a nemusíš tak moc přemýšlet.:)
SB (260)|12.11.2008 16:29
Možná bude mít lepší lower field,deinterleacing sníží rozlišení.Projekt bych nastavil na Pal dv,lower field.
siSINka (122)|12.11.2008 16:37
[QUOTE=SB;201475]Možná bude mít lepší lower field,deinterleacing sníží rozlišení.Projekt bych nastavil na Pal dv,lower field.[/QUOTE]
To asi myslíš u těch DV projektů z VHS, že? Protože jinak všechno dělám v HDV - tam bych měl použít upper, ne?
SB (260)|12.11.2008 16:41
U HDV je to upper,ale záleží pokud klipy mícháš,tak co chceš mít za výstup,pokud HDV pak Upper field,v projektu nastav deinterleaced method na Blend fields a renderuj do HDV,ale samozřejmě že se záběry z DV kamery nezlepší.
siSINka (122)|12.11.2008 16:43
[QUOTE=Foolproof;201473]Pravdu má Fantas!, ale záleží na tom, co chceš jako výsledek a na čem to budeš přehrávat.

Mike už kdysi dávno psal, že pro MPEG2 je to jedno:) , předpokládám, že tvoje budoucí TV bude umět 1080p, takže deinterlacing a udělej to progresive a nemusíš tak moc přemýšlet.:)[/QUOTE]Mám trochu strach, že 25p bude oproti 50i cukatůra... :confused:

Druhá věc je, že videa se přehrávají i přímo v jednotlivých "domácích" počítačích, na LCD monitorech (VLC Player) z "centrálního datového skladu".
SB (260)|12.11.2008 16:47
Takhle bez náhledu projektu a vstupních dat se těžko řeší,vyrob si náhledové dvd a vyzkoušej pár úryvků s různými nastaveními a uvidíš>co funguje a vypadá dobře:)
siSINka (122)|12.11.2008 16:48
[QUOTE=SB;201479]U HDV je to upper,ale záleží pokud klipy mícháš,tak co chceš mít za výstup,pokud HDV pak Upper field,v projektu nastav deinterleaced method na Blend fields a renderuj do HDV,ale samozřejmě že se záběry z DV kamery nezlepší.[/QUOTE]No, jak se zdá, bude lepší DV (z VHS) a HDV asi nemíchat. Bude-li výstup DV, zbytečně degraduji HDV. A v opačném případě - kde nic není, ani čert nebere, to je jasné. Mně šlo spíše o teoretickou odpověď (bod 3), jak projekt případě DV i HDV zdrojů nastavit.
SB (260)|12.11.2008 16:53
Projekt se nastavuje podle výstupu,taky se podle toho upravují záběry nebo fotky,t.j. podle plánováného výstupního rozlišení.Základ je k jakému účelu a kde se to bude přehrávat.
siSINka (122)|12.11.2008 16:59
Takže když to shrnu:

- chci-li výstup na fullHD TV a zdroje mám v HDV (event. HDV + fotografie), bude projekt nastaven 1440*1080/50i, upper field first
- (vystup neznámý, cokoliv) a zdroje mám v DV (ty digitalizované VHS), nastavím DV PAL, lower field first

??

(ať už to konečně rozetnu... :) )
SB (260)|12.11.2008 17:06
Jo,takhle nějak zhruba...prokládání můžeš zjistit u zdrojů třeba v GSpotu.I vegas je schopen identifikovat vstupní data.Pokud mezi to zamícháš u DV pal,lower nějaká upper data a vyrenderuješ to lower,pak dojde k přehození půlsnímků a k trhanému pohybu,ale DV by mělo vždy být lower,takže i mpeg tak při výstupu do palu nastav a mělo by vše fungovat...záleží jak jsou ty VHS zdigitalizovány a tak..:)
siSINka (122)|12.11.2008 17:54
Jestli myslíš "zjištěním ve Vegasu" kliknutím na videostopu v timeline pravým tl. myši - Properties- pak mám u těch DV (VHS) lower. A u HDV klipů upper. Takže GSpot možná ani nebude třeba, je-li to ono.
Nastavení výsledného projektu je mi pak jasné - File - Properties - Project properties... (podle DV/HDV zdrojů, viz předchozí posty).

Otázkou je, zda jsem ty VHS neměl (pokud to jde) grabovat raději z analogu do 25 progresive...

Jinak díky za spolupráci, začínám vidět světlo na na konci tunelu :)
SB (260)|12.11.2008 18:21
Raději to zkontroluj v Gspotu,on si někdy Vegas trochu vymejšlí,ale u DV to snad zvládne:)... Ty VHS budou vždy špatný,ale progressive bych to asi nezkoušel,spíš zjisti co máš nagrabováno..Udělej si z kousku dvd a strč to do přehrávače a uvidíš jak se to bude chovat,jestli všechny ty nastavení fungují správně.
siSINka (122)|12.11.2008 18:45
Tak GSpot u DV (VHS), v *avi kontejneru, hlásí:
bottom field first, tedy BA frames - takže by to mělo být dtto jako vegasácké lower

*m2t (HDV) mi nechce GSpot (2.70a) popsat; akorát rozezná, že se jedná o MPEG-2 Transport Stream. Žádné bližší informace.
stayman (12393)|12.11.2008 19:22
[QUOTE=SB;201507]Raději to zkontroluj v Gspotu,on si někdy Vegas trochu vymejšlí,ale u DV to snad zvládne:)... Ty VHS budou vždy špatný,ale progressive bych to asi nezkoušel,spíš zjisti co máš nagrabováno..Udělej si z kousku dvd a strč to do přehrávače a uvidíš jak se to bude chovat,jestli všechny ty nastavení fungují správně.[/QUOTE]


Nic si nevymysla, pokial nemas vymyslene ty daco :D
SB (260)|13.11.2008 00:56
Tak si zkus vyrobit avi.uncompressed lower a podívej se co Ti napíše..:)
stayman (12393)|13.11.2008 01:06
[QUOTE=SB;201599]Tak si zkus vyrobit avi.uncompressed lower a podívej se co Ti napíše..:)[/QUOTE]

nekomprimovane AVI sa neda spravne detekovat, nema odkial brat tie info ;)
SB (260)|13.11.2008 09:37
Tak to je mrzuté:(