Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tovarni nastaveni pro vyvazeni bile pro Sony KDL-40W4500

kakahira (8)|10.11.2008 20:22
Ahoj,

podarilo se mi rozhasit si nastaveni vyvazeni bile (white balance) na me 40W4500 (toto nastaveni je pristupne pres service menu). Po chvilce laborovani a hledani jsem nasel na netu optimalni hodnoty pro 40W4000, ovsem mam pocit, ze na model 4500 se nejak moc extra nehodi. Kazdopadne jsem si nenapsal defaultni hodnoty pro zadnou ze 4 urovni vyvazeni bile. Ptam se tedy, jestli by nekdo mohl poslat tovarni nastaveni pro vyvazeni bile pro model KDL-40W4500.
A kdyz uz se ptam na veci ze service menu: nemel byste nekdo manual k service menu? Klidne i ke starsimu modelu (4000), rad bych vedel, co ktere polozky znamenaji :-)

Diky.

--
-kkhr-
JardaKo (30)|10.11.2008 21:29
No ja ti sice nepomuzu, ale muzes sem hodit postup jak se do servisniho menu dostat?
FFMAN1 (20)|10.11.2008 21:56
[QUOTE=JardaKo;200870]No ja ti sice nepomuzu, ale muzes sem hodit postup jak se do servisniho menu dostat?[/QUOTE]
To by mně také zajímalo........
kakahira (8)|10.11.2008 22:43
Do servisniho menu se dostanete posloupnosti kroku tak, ze televize musi byt v rezimu Analog a nasledne vypnuta dalkovym ovladacem. Pak funguje tato posloupnost:

i+ (info, uplne nahore vlevo) -> 5 (stred numericke) -> + (volume up) -> analog nebo zapnuti televize (zelene tlacitko)

Snad jsem to nenapsal moc zmatene :-)

--
-kkhr-
FFMAN (167)|11.11.2008 10:34
:-( na W4000 to nefunguje :-(
MIHI (940)|12.11.2008 18:03
jéé:)) zkoušel jsem to na několika Sonkách a funguje to:) Ale vůbec tomu nerozumím tak do toho radši nehrabu, takže neporadím:(
MIHI (940)|12.11.2008 18:10
Ale když napíšeš který hodnoty to sou, tak ti je sem napíšu jak je mám na televizi. Mám tam něco s rgb jako
r_drive 256
g_drive 256
b_drive 256
r_bkg 512
g_bkg 512
b_bkg 512

je to ono?
kakahira (8)|12.11.2008 19:10
Tohle jsou me aktualni hodnoty, ale podotykam, ze jsou 'ad hoc' a prevzaty z nastaveni 40w4000, ktere jsem nasel na netu.

Service Menu -> Service Config -> White Balance

level 0: -> R: 124; G: 133; B: 122;
level 1: -> R: 245; G: 269; B: 255;
level 2: -> R: 428; G: 473; B: 466;
level 3: -> R: 616; G: 682; B: 678;
level 4: -> R: 892; G: 898; B: 898;

Kdyz budu znat default hodnoty, tak to zkusim trochu poladit. Kazdopadne spravne vyladeni vyvazeni bile ma celkem velky vliv na kvalitu obrazu (tj. co vidite a nevidite ve svetlych a tmavych scenach). Brightnes a Contrast uz to pak doladi jen 'plosne'.

Otazkou je, jak to nakalibrovat. Da se takova sluzba 'koupit'? ;-)

--
-kkhr-
jarda50 (1424)|12.11.2008 21:01
chlapi a co takhle ztráta záruky??? Jukněšte sem co už se pár lidem při vstupu do service menu přihodilo. To je pak radost když naskočí servisní obrazec a nelze ho dostat zpět. http://www.avforums.com/forums/lcd-televisions/811060-kdl-40w4000-stuck-test-pattern.html
jkl.lcd (70)|12.11.2008 21:04
pri svym stesti bych se spis bal ze si to rozeseru jako ostatni...
stepnyvlk (2)|24.1.2009 23:26
cau,
mne sa tiez podarilo rozhasit si white balance na mojej TV 40w4500, a nenapisal som si ich povodne hodnoty. zatial pouzivam nastavenie co som nasiel na avforum.com pre model 46w4500:
level 0
R:130
G:126
B:136

ale niesom si isty ci to boli povodne hodnoty, pretoze obraz sa mi zda trochu iny, ako bol pred tym.
link je tu
http://www.avforums.com/forums/lcd-televisions/837866-sony-w4500-settings-thread-4.html

ake nastavenie pouzivas teraz ty? podarilo sa ti zohnat tovarenske hodnoty? ak hej tak bi som ti bol vdacny keby si mi ich poslal. diky moc
doskok55 (51)|18.2.2009 13:15
Kakahira, díky za návod pro vstup do servis menu: Tady máš za to moje nastavení u měsíc staré 40W4500.(Je to default.nic sem neměnil):

Service Menu -> Service Config -> White Balance:
Initialize:
Level 0: -> R: 144; G: 144; B: 148;
Level 1: -> R: 273; G: 278; B: 286;
Level 2: -> R: 468; G: 468; B: 479;
Level 3: -> R: 659; G: 660; B: 672;
Level 4: -> R: 911; G: 910; B: 926;
Save:
End:
Celá stupnice šedé se zdá být podle zkušebních obrazců (v nočním vysílání TV i z exter.zdrojů) dokonale vyvážená ve všech stupních šedé(bez jakýchkoliv barevných nádechů),ale ve tmavé oblasti již nejsou rozlišeny nejtmavší odstíny.(90,95a100% jsou již černé) a nejde to upravit ani změnou kontr.,jasu či podsvícení.
Subjektivně se mi barevné podání jeví jako perfektní (dokonalá je především obličejová barva a zelené odstíny z přírody), ale v hodně tmavých scénách to má nadech do zelena. To, ale neplatí při kvalitních záběrech pořízených ve studiích, takže to pravděpodobně bude nějaký barevný šum a s vyvážením šedé to nebude mít nic společného.Má to někdo z vás taky tak?
Při přepínání na vyšší číslo Level mě stoupá jas, takže údaje na Level 3 a víš už vůbec nejsou čitelné. Nepomohlo ani snížení jasu před vstupem do Serv.Menu. Já jsem to řešíl tak, že jsem přepnul na digitál pak zpět na analog pak jsem vypnul televizor a znovu jsem tebou popsaným postupem otevřel S.Menu. Před tím přepnutý Level si to pamatovalo a byl zobrazen s normálním jasem, takže čitelný. Toto jsem musel zopakovat i pro další vyšší Level. Neznáte někdo jiný lepší postup.
Pro odchod z menu jsem zvolil End, Save bude určitě uložení nastavení,ale nevím co dělá ta první položka Initialize: Neni to návrat k továrnímu nastavení? Dál by mě zajímalo jestli ten Level 0 je pro nastavení v oblasti černé a Level4 v oblasti bílé nebo přesně naopak. Předpokládám totiž, že těch 5 levelů bude sloužit k úpravě "S" křivky.

Já osobně si myslím,že to nastavení bude individuální pro každý kus nebo max.výrobní sérii jak to bylo u klasických obrazovek. Doporučil bych ti nastavit mnou uvedené hodnoty (garantuji,že jsou originál nic jsem neměnil a 2x jsem to kontroloval). Pak se podívej na zkušební obrazec se stupnicí šedé.(Dá se najít na netu třeba na stránkách které se věnují forografování nebo si ho sám vytvoř v některým kreslícím programu) Běžný univerzální obrazec (monoskop) se k tomu nehodí plošky s odstíny šedé jsou moc malé a těžko jde posoudit nemá li některá z nich barevný nádech. Pokud ano mírně bych upravil nastavení v některém z levelů (podle toho projevuje li se to zabarvení ve tmavší či světlejší čísti stupnice) tak, že bych ubral mírně na barvě která převládá a přidal na těch zbývajívích dvou, tak aby zůstal zachován(aspoń přibližně) součet všech tří v příslušném Levelu. Např. Má li některý stupeń nádech do žluta ubrat R+G a přidat B atd. Pak bych se pár dní díval na TV Nejlépe na kvalitní záběry ze studií (ve filmech to může být blbě) a po vyhodnocení bych ještě udělal případné drobné korekce. V první řadě bych sledoval plet´ovou barvu na obličejích pak známé barvy z reality (auta oblečení fasády atd.) Důležítá je i přirozená zelená u záběrů z přírody.
Pro ty co nemají žádné zkušenosti s kolorimetrií:
R=červená; B= modrá; G=zelená; R+G=žlutá; R+B= purpurová; G+B=azurová
POZNÁMKA: Před tím povypínat v menu všechny automatiky, které mohou barevné podání ovlivńovat.
stepnyvlk (2)|19.2.2009 00:15
Najprv tvoje otazky:
Ked kliknes Initialize tak ti to dovoli menit hodnoty RGB pre jednotlive levely, inac si len v "read only" mode, takze nemozes nic menit, len prezerat. (v podstate dobra bezpecnostna poistka). inac ked si na polozke select level vyberies hociktory level a stlacis sipku doprava tak ti to ukaze aktualne nastavenie pre dany level (cela siva obrazovka), pricom level 0 je najtmavsi (ale u mna to nieje uplne cierna) a level 4 je najsvetlesi (to by mala byt biela) ale pri takom vysokom jase uz jednotlive hodnoty RGB niesu citatelne takze si neviem predstavit ako by som ich nastavil. sice neviem co je s krivka, ale tie jednotlive levely reprezentuju vyvazenie bielej pri jednotlivych intenzitach, pricom level 0 je asi cierna, level 1 je najslabsia seda, level 2 je stredna seda a level 3 je najsilnesia seda (uz skoro biela) a level 4 by mala byt biela (cize maximalne hodnoty RGB).
s tym nastavenim mas pravdu, vyzera to tak, ze kalibruju kazdu TV individualne, lebo som zatial nenasiel dve rovnake seria hodnot. ako som pisal, mne sa podarilo rozhasit hodnoty pre level 0, ostatne ostali zachovane takze som si podla hodnot kakahiru a ostatnych co som ziskal prepocital level 0 tak aby sedel k mojim ostatnym hodnotam. idealne by bolo nechat si moju TV nakalibrovat na novo, ale to je velmi nakladne. subjektivne mi tie hodnoty co som vyratal v celkom dobre "idu do oka" takze to uz neriesim. hodnoty ktore teraz pouzivam su:
R G B
level 0 153 150 160
level 1 281 278 289
level 2 483 477 500
level 3 678 667 695
level 4 nieje citatelny (ak niekto viete navod ako ich nastavit, tak ho uvitam)

dalsiu vec co sa este chystam spravit je kalibracia pomocou kalibracneho DVD Digital Video Essentials, ale len podla oka, kolorimeter nemam ani neplanujem kupovat. aspon zatial :) Dosko55 a kakahira dik za odpoved a info a tiez dakujem vsetkym co mi pomohli.
prajem vela stastia a filmovych zazitkov a so service menu opatrne ;)