Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Oznámení: Upgrade fóra na novější verzi

Karel Polívka (119)|6.11.2008 21:37
V nadcházejících dnech (nejspíše o tomto víkendu) dojde k upgradu vBulletinu (systému pohánějícího toto diskuzní fórum) na novější verzi (kterou už používá naše nové fórum magazínu Digimanie.cz). Díky tomu nebude fórum TVF nějakou dobu (cca hodinu, v případě nějakých komplikací déle) dostupné a objeví se pouze oznámení o probíhajících úpravách.

Nová verze bude mít řadu zásadních funkčních vylepšení, které jsou přiblížené níže. Pro nasazení nové verze vBulletinu ale byly nutné i určité systémové úpravy týkající se především přihlašování, díky čemuž dojde i k jedné změně, která se některým patrně líbit nebude.


[SIZE="3"]Změna v přihlašování[/SIZE]

V současnosti funguje přihlášení na TV Freaku tak, že pokud dojde na počítači X k přihlášení k profilu Albert a posléze dojde na jiném počítači Y znovu k přihlášení k profilu Albert, dojde na počítači X k odhlášení Alberta pouze v magazínu, na fóru bude stále přihlášený do té doby, než se na něm ručně odhlásí. To samé platí i pro různé prohlížeče na stejném PC.

Jedná se ovšem o chybu představující bezpečnostní díru - pokud se člověk někde přihlásí (třeba v práci, pokud má k PC/účtu přístup i někdo jiný nebo ve škole bez individuálních účtů, nebo v internetové kavárně apod.) a zapomene se posléze odhlásit, tak kdokoli jiný, kdo k danému počítači kdykoli přijde, může pod daným učtem dělat cokoli (obzvláště pokud se jedná o člověka s nějakými právy na obsah, to pak může být problém). Tuto chybu navíc díky změně v přihlašování v nové verzi vBulletinu nejde napodobit.

Po upgradu vBulletinu tak dojde při přihlášení ke stejnému profilu na jiném počítači nebo v jiném prohlížeči (na stejném počítači) k odhlášení daného profilu na původním počítači nebo prohlížeči na diskuzním fóru stejně jako v magazínu. Pokud se tedy na fórum přihlašujete každý den nejdříve v práci a pak doma, bude třeba se pokaždé znovu přihlásit. Pokud se po celý den přihlašujete na fórum pouze z jednoho počítače (a ze stejného prohlížeče), změnu nepocítíte, jelikož budete i nadále až do ručního odhlášení stále přihlášený.


[SIZE="3"]- Vylepšení nové verze fóra -[/SIZE]


Zcela předělané uživatelské profily

– Namísto jedné stránky se všemi informacemi obsahuje profil několik záložek, mezi nimiž je možné přecházet.
– Po pravé straně jsou další boxíky: Mini statistika, Náhodný obrázek z alba (pokud uživatel nějaký má), Přátelé, Členství ve skupinách, Poslední návštěvníci (zde se zobrazuje i počet zobrazení profilu).
– Přibyla možnost psát přímo do profilů komentáře, které pak vidí i ostatní.
– Je možné si upravit podobu svého profilu (barvy, pozadí, fonty, ohraničení). Uživatelský panel -> Zobrazit můj profil -> Upravit vzhled profilu (odkaz je vpravo nad záložkami).


Seznam kontaktů a přátel

– Nově je možné vytvářet seznam kontaktů a přátel, v kterém uživatele doprovází i jejich avatar. Rozdíl je v tom, že kontakt je pouze uživatel jednodstranně přidaný na seznam, zatímco přátelství je oboustranné. Pokud u někoho ze svých kontaktů nastavíte přátelství, pošle se mu automaticky žádost o přátelství, kterou má možnost přijmout (pak se dotyčný objeví na Vašem seznamu přátel a naopak) nebo odmítnout (uživatel zůstane nadále pouze v seznamu Vašich kontaktů). Pokud je přátelství navázáno, může jej kdokoli z dané dvojice kdykoli zrušit (což se hned u obou uživatelů projeví odstraněním ze seznamu přátel toho druhého).
– Seznam ignorovaných zůstal v původní podobě.
– Doposud bylo možné vytvářet pouze textové seznamy přátel (bez avatarů, vzájemného propojení a možnosti veřejného zobrazení přátel v profilu) a ignorovaných.


Společenské skupiny

– Uživatelé mají možnost vytvářet a spravovat si vlastní společenské skupiny s 3 možnostmi nastavení: Veřejné, Moderované, Jen na pozvání.
– Odkaz na přehled společenských skupin se nachází v nabídce "Rychlé odkazy" v horní modrozelené liště a také v uživatelském panelu v sekci "Společenské služby".
– Členové skupiny v ní mohou psát zprávy a přidávat obrázky. Lze nastavit, aby tento obsah nikdo jiný kromě členů skupiny neviděl.


Vlastní alba fotografií

– Nově je možné vytvářet si vlastní alba fotografií. Nejdříve je třeba si založit nové album, u něhož je možné zvolit, zda bude veřejné nebo soukromé (zda se má jeho obsah zobrazovat ostatním). Do již vytvořeného alba (kterých může mít každý více) je pak možné uploadovat jednotlivé fotografie. Pokud si jich zvolíte více naráz, máte možnost si vybrat, zda některá z nově uploadovaných fotografií bude reprezentovat album v podobě miniatury o šířce 150 px (v profilu a v seznamu alb).
– K fotkám v albech je možné psát komentáře.
– V horní světle šedé liště je nový odkaz "Všechna alba", po jehož odkliknutí se zobrazí všechna, která jsou veřejná (včetně doprovodné miniatury, názvu alba a jeho popisu, uvedení autora a odkazu na jeho alba, počtu obsažených fotek a času přidání té poslední).
– Alba ale nenahrazují dosavadní funkci "Upload obrázků", která je uzpůsobena pro snadné vkládání obrázků do příspěvků na fóru (přímo v editoru pro psaní příspěvku je odkaz umožňující rychlý upload nebo výběr z již uploadovaných a není tak nutné při psaní příspěvku načítat jinou stránku pro upload a posléze zkopírování kódu obrázku).

Nastavení pro alba:
– Maximální rozlišení: 1024x768
– Maximální velikost: 512 KB
– Maximum fotek ve svých albech: 100
– Možnost psát k fotkám komentáře
– Možnost smazat své vlastní komentáře u fotek
– Možnost spravovat (schvalovat, neschvalovat, mazat) komentáře ostatních uživatelů u fotek ve svých albech


[SIZE="3"]Dosud nepřečtená nebo nevyřízená oznámení[/SIZE]

– Pokud obdržíte nějaké nové oznámení, bude se v pravé horní části zobrazovat v uvítacím boxíku odkaz "Vaše oznámení" s číslicí reprezentující množství těch, které jste si dosud nepřečetl, nebo nevyřídil. Po odkliknutí se zobrazí jejich přehledný seznam. Jakmile si přečtete a vyřídíte všechna oznámení, odkaz se už nebude zobrazovat.


Tagy u témat

– K tématům je možné přidávat tagy (textové značky). Po kliknutí na tag u tématu se pak zobrazí seznam všech dalších témat, které jej mají rovněž přiřazený. Idea tedy spočívá v uživatelsky definované možnosti sdružování obsahově podobných témat. Zároveň je k dispozici i tagový mrak, tedy seznam nejvíce používaných tagů.


Záložky u témat

– Pomocí záložek (ikonek v dolní části témat) je možné jednoduše přidávat odkazy na zajímavá témata na servery určené pro sdílení odkazů, pokud některý z nich používáte (Google, Seznam.cz, Linkuj.cz, Mediablog.cz, vybrali.sme.sk, Jagg.cz, del.icio.us). Podrobné vysvětlení funkce záložek naleznete zde.


Přílohy se nyní otevírají pomocí LightBoxu

– Obrázky v přílohách se teď po kliknutí zobrazí na stejné stránce v rámečku s informacemi o názvu souboru a datu přidání (přes pozadí se mimo rámeček zobrazuje průsvitný šedivý závoj).


Prefixy u témat

– V sekcích je možné definovat prefixy pro nová témata (tedy co se bude tučně zobrazovat před nadpisem nového tématu). Při založení je pak pomocí roletového menu možné si vybrat z těch, které jsou pro danou sekci k dispozici. Kde všude a jaké prefixy budou teprve bude definováno.
– Příklad použití v sekci Provoz diskuzniho fora – prefixy: Oznámení chyby:, Návrh na zlepšení:, Sekce fóra:, Vzhled fóra:, Členové fóra:


[SIZE="3"]Změna umístění odkazů funkce "Upload obrázků"[/SIZE]

– Jelikož jsou v nové verzi fóra alba obrázků, byly odkazy funkce "Upload obrázků" přesunuty z horní lišty pod logem serveru do nabídky "Rychlé odkazy", v které se objeví v sekci "Obrázky v příspěvcích" až po odkliknutí odkazu (viz popis zde), aby nepůsobily u nových uživatelů zmatek, pomocí čeho vlastně do alb uploadovat obrázky.


Okno Quick edit u témat má variabilní šířku pod IE i FF (u Opery stále ne). Doposud mělo pevnou šířku a při menší šířce prohlížeče vylézalo ze stránky, prává část tak nebyla vidět.


...a spousta dalších minoritních vylepšení.
Karel Polívka (119)|8.11.2008 14:52
Při právě provedeném upgradu fóra se vyskytl problém s přihlašováním, který bude třeba odstranit před nasazením nové verze do ostrého provozu, proto byla dána zpět původní verze a upgrade fóra je tak odložen nejspíše na příští týden.

Omlouváme se za předchozí hodinový výpadek.
Pitomec (10211)|11.11.2008 16:14
Hmm, ale to s tím přihlašováním je poněkud nedomyšlený - je snad každého problém, že se někde zapomene odhlásit a proč to pak mají za něho "odnášet" ti, kteří se opravdu přihlašují na více svých PC a odhlašování nemají zapotřebí? :-I
Doom (2331)|12.11.2008 17:28
souhlas s Pitomcem
já se přihlašuju ze tří různých PC a docela by mi to vadilo, hlásit se furt dokolečka :-?
Ivo Mašek (10205)|12.11.2008 20:41
Tak já se připojuji ze dvou mašin. V práci a doma. A u té mašiny v práci se nikdy neopomenu odhlásit. Má to svůj důvod.
No a tak jak koukám na můj prst, tak mi ještě neupad. :-D
Doom (2331)|12.11.2008 21:07
no a co to udělat na příznak v nastavení uživatele? automaticky odhlásit ano/ne?
Karel Polívka (119)|16.11.2008 17:44
[QUOTE=Doom;201540]no a co to udělat na příznak v nastavení uživatele? automaticky odhlásit ano/ne?[/QUOTE]
To bohužel u stávajícího systému společného přihlašování SHW/TVF a zásadním změnám v přihlašování u nové verze vBulletinu nelze provést bez zásadních úprav, pro které teď nebude z důvodu jejich časové náročnosti nějakou dobu prostor.

Díky sjednocení registrací TVF a SHW s Digimanií (k čemuž došlo v srpnu) máme ale na programu předělání stávajícího systému společného přihlašování SHW/TVF, aby bylo možné společné přihlašování i ve spojitosti s Digimanií (což momentálně není). V novém systému by pak tuto požadovanou úpravu (mít možnost si zvolit být stále přihlášený) mělo jít vyřešit - pracovat by se na tom mělo začít v lednu 2009 (to prosím nebrat jako závazný termín).

Do té doby bude bohužel neutné to vydržet s automatickým odhlášením při změně počítače nebo prohlížeče, jelikož pro nás je teď důležité sjednocení verzí vBulletinu našich 3 diskuzních fór (každé fórum momentálně běží na odlišné verzi, fórum TVF je momentálně ze všech nejstarší, fórum Digimanie je aktuální). Díky tomu zároveň dojde ke značnému rozšíření funkcionalit na fóru TVF a SHW. Vzhledem k jednotné verzi všech fór pak pro mě bude i nesrovnatelně jednodušší upravovat a vylepšovat fórum TVF společně s ostatními, jelikož to budu moci dělat naráz, což teď není možné, a tak fórum SHW jde neustále funkčně dopředu, zatímco fórum TVF stagnuje - čas je prostě problém. Možnosti fóra TVF jsou v této chvíli už dost pozadu (z pohledu uživatele i správy).
StD (8612)|16.11.2008 21:34
Kruzifix, ale proč se mám podřizovat načemu na Digimanii nebo SHW? Vždyť ani nevím, jak vypadají a nikdy jsem tam nepáchl, neb' mne tam nic nezajímá. To je tak, když se míchaj hrušky s jabkama a o filmu se tady člověk nic nedozví. Ovšem návštěvnost zvyšují idiotští snobové pořizující si domů TV... Jsem šťastný člověk. Přes 15 let ji nemám a nejsem (platicím) koncesionářem.
Lark (365)|16.11.2008 23:11
[QUOTE=StD;202307]Kruzifix, ale proč se mám podřizovat načemu na Digimanii nebo SHW? Vždyť ani nevím, jak vypadají a nikdy jsem tam nepáchl, neb' mne tam nic nezajímá. To je tak, když se míchaj hrušky s jabkama a o filmu se tady člověk nic nedozví. Ovšem návštěvnost zvyšují idiotští snobové pořizující si domů TV... Jsem šťastný člověk. Přes 15 let ji nemám a nejsem (platicím) koncesionářem.[/QUOTE]

Tady je to o videu a TV, Digimanie o focení a SHW o železe. Myslím, že tyhle témata spolu hooodně souvisí a dost lidí je navštěvuje současně. Nic ve zlým, ale píšeš že TV tě nezajímá, tak nějak nechápu proč sem chodíš a co tady chceš najít ???

Z toho přihlašování taky nejsem zrovna nadšený, ale je šance, že je to dočasné (doufám že né jako s Ruskem) a žíly mi to netrhá.
ai (2993)|17.11.2008 00:40
[QUOTE=Lark;202324]Tady je to o videu a TV, Digimanie o focení a SHW o železe. Myslím, že tyhle témata spolu hooodně souvisí a dost lidí je navštěvuje současně. Nic ve zlým, ale píšeš že TV tě nezajímá, tak nějak nechápu proč sem chodíš a co tady chceš najít ???
[/QUOTE]

StD - tak a mas to :-)
video forum se zmenilo na poradnu jakou TV koupit, co tu jeste delame, ze jo :-)? He, he, takovy je zivot.
StD (8612)|17.11.2008 08:25
[QUOTE=Lark;202324]Tady je to o videu a TV, Digimanie o focení a SHW o železe. Myslím, že tyhle témata spolu hooodně souvisí a dost lidí je navštěvuje současně. Nic ve zlým, ale píšeš že TV tě nezajímá, tak nějak nechápu proč sem chodíš a co tady chceš najít ???

Z toho přihlašování taky nejsem zrovna nadšený, ale je šance, že je to dočasné (doufám že né jako s Ruskem) a žíly mi to netrhá.[/QUOTE]

Jsem tu proto, protože si vyrábím "pohyblivé obrázky" jménem video (DVD), a to hlavně ze zdrojů přicházejících z vesmíru (FTA), dalo by se říci "sériově" a na jedno zájmové téma. To nechápeš?
Ivo Mašek (10205)|17.11.2008 08:58
[quote=ai;202334]StD - tak a mas to :-)
video forum se zmenilo na poradnu jakou TV koupit, co tu jeste delame, ze jo :-)? He, he, takovy je zivot.[/quote]
No, tohle tak nějak nevyšlo. Tohle se nějak zvrtlo. Já jsem kdysi chtěl, aby tu vznikla sekce, věnující se opravám televizorů, neb v té době mi chodili do sekce tv tunerů dotazy na opravy klasických starších TV, co mají mnozí lidé ještě na chalupách. Ovšem ten směr, který to chytlo a jak se to "rozvinulo", tak to jsem netušil ani ve snu. Ona to tam, bohužel, není vždy jen poradna. Vy co tam občas zabrousíte, víte co mám na mysli.
artam (1147)|17.11.2008 09:56
Hm, tiez mi trochu vadi, ze drviva vacsina novych prispevkov je len o tom, aky tv kupit, resp. ci je lepsi takovy alebo makovy, sam alebo panak a z toho vyplyvajuce flamy... je to dost deprimujuce.
Lark (365)|17.11.2008 10:27
StD byl to jen pokus o fórek na tvou reakci. :-) Jak napsal ai, takový už je život. Jen tak mimochodem, ty pohyblivé obrázky asi sleduješ na PC, žejo. Pokud totiž na TV, měl bys tu koncesi platit. Más přece "prístroj" :-E A hlavně "Klíííííd"

No ty někdy "odborné" debaty o výběru TV taky nějak nemusím.
StD (8612)|17.11.2008 15:43
[QUOTE=Lark;202366]StD byl to jen pokus o fórek na tvou reakci. :-) Jak napsal ai, takový už je život. Jen tak mimochodem, ty pohyblivé obrázky asi sleduješ na PC, žejo. Pokud totiž na TV, měl bys tu koncesi platit. Más přece "prístroj" :-E A hlavně "Klíííííd"

No ty někdy "odborné" debaty o výběru TV taky nějak nemusím.[/QUOTE]

Neboj, rozčiluji se vždy jen a jen do výše platu. Nic osobního. BTW: "Sledovat" mohu třeba na telefonu nebo playeru v autě, ale tady to není o koncesích, že ne.
Lark (365)|17.11.2008 18:08
Souhlas ;)
Pitomec (10211)|5.12.2008 12:19
Odhlašte - přihlašte, co to má za význam. Upgrade fóra, že to člověka znechutí :(

Doom (2331)|5.12.2008 13:00
stejnej význam jako u windows - nastoupit a vystoupit.
ale je to otrava, tolik zbytečnejch kliknutí :mad:
Pitomec (10211)|5.12.2008 15:59
To je jinak - jako bych jel tramvají, pak musel vystoupit a znovu nastoupit. Což nedává smysl - když už tam jednou jedu, tak proč ta nesmyslná procedůra s výstupem a nástupem?
Doom (2331)|5.12.2008 16:27
třebas mezitím vytřou zem od sněhu

to přihlašování je jak u blbejch na dvorečku. počítal jsem to, je potřeba 5x kliknout.
Lark (365)|5.12.2008 16:34
Já jsem to musel udělat jen jednou a teď už jsem zase pořád automaticky přihlášený.
P.S. lezu sem pořád z jednoho compu.
Ivo Mašek (10205)|5.12.2008 19:27
[quote=Pitomec;205453]To je jinak - jako bych jel tramvají, pak musel vystoupit a znovu nastoupit. Což nedává smysl - když už tam jednou jedu, tak proč ta nesmyslná procedůra s výstupem a nástupem?[/quote]
Je vidět, že jsi ještě nejel v přeplněné tramvaji., kde musíš na chvíli vystoupit, aby si mohli jiní úplně vystoupit.:-D
Teď jsem sem normálně přihlásil, tak jako obvykle, a vše je zatím normální, tak jako obvykle.
Karel Polívka (119)|6.12.2008 12:27
K tomu, co zachycuje screenshot pár příspěvků výše, by nemělo docházet, jakmile se člověk už jednou odhlásí a pak znovu přihlásí (jinými slovy jakmile se mu vymaže cookies pocházející z předchozí verze fóra a vytvoří se mu nová ze stávající verze). Účel toho je úmyslné odhlášení v případě nějaké nekonzistence, aby se vytvořila správně nová cookie - pokud by toto nebylo, nebylo by možné se v takovém případě do fóra vůbec dostat.

Podle ohlasů se s tím ale přesto někdo občas potýká i po vytvoření nové cookie - bude třeba zjistit proč. Vytvořím zde pro účely diagnostiky sekci (budu potřebovat vědět od dotyčného, pokud takový případ nastane, 2 údaje z cookie ve stavu před a po), kam budou moci psát i neregistrovaní.

Napíšu tam pak do 1. příspěvku postup se screenshoty, co tam budu potřebovat v případě výskytu uvést.