Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

CRT-2-TV aneb „smartest deinterlacing“ ???

zibi (48)|6.12.2004 19:25
Tento poněkud delší článek je o zcela nové metodě řešení interlace problému. Koho nezajímaj technický detaily a tato problematika vůbec, ať snad ani nečte dál, nemá to pro něj smysl!
Zájemce prosím o názor!!!


Zdravim všechny TV-freaky! Konečně se mi po dlouhé době podařilo dokončit takovej můj nápad, týkající se problému s prokládáním. Když jsem po nákupu své první a stále používané:) TV karty ATI All-In-Wonder 7500 poprvý zjistil co to je interlace/deinterlace, došlo mi, že s tim budou problémy a sny o nahrávání pořadů z TV v slušný kvalitě vzaly za svý. Strávil jsem hodně času zkoušením a porovnáváním různejch metod, prolejzáním článků atd… Řekněme, že jdou udělat slušný výsledky,ale... Ale jedna věc mě pořád vrtala hlavou a nikde jsem na to nenarazil – a sice: prokládání je problém při zobrazení na CRT/LCD monitoru – na TV je to přece v pohodě,je to tak? CRT totiž neumí zobrazovat jako TV… Ale proč na to teda nějak nevyzrát a nezařídit aby CRT ukazovalo jako TV? Nikdy mě nenapadlo konkrétně jak, až do doby, než jsem ještě trochu líp pochopil podstatu prokládání snímků. A pak (asi 2 týdny zpátky:) jsem udělal tenhle pokus:

 nahrál jsem si krátkej klip z TV do HUFyuv 720x576
 vyrobil jsem si „deinterlace grids“ – jak jsem si je inventorsky nazval:) – ke stažení zde: [http://www.volny.cz/petrikz/download/tvfreak/interlace_grid_720x576_transp_field1.psd] (62kb) & [http://www.volny.cz/petrikz/download/tvfreak/interlace_grid_720x576_transp_field2.psd] (62kb)
 ve VirtualDubu jsem onen krátkej klípek rozložil na jednotlivý image Image0001.BMP – Image000X.BMP
 každý frame BMP – složený ze 2 fields jsem rozložil na 2 BMP, ale ne s polovičním rozlišením 720x288 ale s rozlišením stále 720x576 a s černými proužky na každém druhém řádku – jednoduše jsem každý frame překryl „deinterlace grid“ (který obsahuje černé/transparent proužky) -> nejprve s černými pruhy na lichém a poté na sudém řádku. Vzniklo tedy dvojnásobné množství snímků, samozřejmě se ˝ chudší obrazovou informací, nicméně nezdeformovaných. [pozn. tuto proceduru jsem zautomatizoval použitím Adobe Photoshopu]. Jako příklad zde dávám 1 frame [http://www.volny.cz/petrikz/download/tvfreak/frame.jpg] (88kb) a 2 výsledné fields 1 [http://www.volny.cz/petrikz/download/tvfreak/field1.jpg] (74kb) & 2 [http://www.volny.cz/petrikz/download/tvfreak/field2.jpg] (88kb), na kterých je to pěkně vidět.
 vytvořené dvojnásobné množství snímků jsem opět naskládal do VirtualDubu, nastavil FPS 2x rychlejší = 50 FPS a dal vytvořit AVIčko (HUFyuv kodek) > tímto jsem dle mého názoru dosáhl toho, že přehrávání takového AVI se bude blížit způsobu vyobrazování signálu na TV obrazovce
 výsledek byl skutečně zajímavý, ačkoliv zcela nenaplnil má očekávání: 1) černé pruhy jsou i přes vysokou FPS stále vidět (ačkoliv by se měly střídat každou 1/50sec na lichém a sudém řádku – tudíž by lidské oko nemělo být schopno tuto „díru“ v obrazu vnímat) 2) takovéto video není možno prakticky „resize-ovat“, čímž jsem si uvědomil asi největší slabinu této metody. 3) obraz byl dosti tmavý – ale to je jen relativní problém
 na druhou stranu interlace artefakty nebyly samozřejmě přítomny a myslím si, že mít rychlejší procesor (> AMD Athlon XP 1600+) bude rychlost zobrazování skutečně 50 FPS a černé pruhy nebudou zřetelné (podle mého nazoru je problém skutečně v nedostatečné rychlosti zobrazování). Navíc obraz je poměrně stabilní a neskáče.
 AVI jsem se samozřejmě pokusil zkomprimovat nějakým používaným kodekem. MPEG-2 bohužel nešel použít, protože dle TMPGEnc je FPS 50 mimo standard… ??? Je to možný??? Tak jsem to hodil do MPEG-1 – kratičkej kousíček ke stažení zde [http://www.volny.cz/petrikz/download/tvfreak/line50fps_half.rar] (960kb) (mam modem). Omluvte, pokud budete mít v obraze takové červené vertikální čárky, nevím co to je, ale při načtení do VirtualDubu to tam není. MPEG-4 (DivX 5.2.1) bohužel nepodal uspokojivý výsledek, což je vzhledem k povaze jednotlivých polí pochopitelné.
 obraz v MPEG-1 se z mě neznámého důvodu podstatně zhoršil, nicméně to není systémový problém a určitě existuje nějaké řešení (lepší nastavení, použití MPEG-2 apod…) Nicméně je vůbec komprimace nutná? Touto otázkou bych přešel k závěru:

Můj závěr: s dosavadními výsledky jsem došel k tomu,že tato metoda není vzhledem k velké náročnosti na bitrate vhodná pro uchovávání a zálohování videa, ale pro určité situace jako např. sledování surové nahrávky z analogového zařízení, sledování pořadů na PC přes TV-tuner apod. by byla velmi přínosná a jednoduchá. Přitom by stačil jednoduchý filtr aplikovatelný realtime (jako např. ffdshow), který by prosté rozložení na lichá a sudá pole a doplnění mřížkou dělal průběžně bez jakékoliv změny zdrojového videa. Něco takového bych nesmírně ocenil a tajně doufám, že mi někdo sdělíte, že takový filtr už dávno existuje :)


Děkuji všem, kteří došli až sem, doufám, že se mi podařilo aspoň trochu vysvětlit o co mi šlo. Moc se těším na vaše komentáře.

btw: jaký je názor na kartu ATI All-In-Wonder 7500 ???
Ivo Mašek (10205)|6.12.2004 19:33
No, je vidět, že tu nejsi dlouho. Hochu, připrav se na bitvu. :-D
...já to komentovat nehodlám. Mám "rád" lidi, kteří zkouší a chtějí něco více. Ale...
mirekv (7169)|6.12.2004 19:48
Bohužel mi nefungují ty odkazy, tváří se jako modrej text. Nemůžu tedy posoudit. ATI AIW 7500 mám a názor je příznivý.
zibi (48)|6.12.2004 19:59
to Ivo Mašek: moc dlouho ne. jen 2 roky...

to Mirekv: sorry,už jsem to opravil...ATI All-In-Wonder > četl jsem někde, že je nechvelně proslulá svou nízkou kvalitou grabování videa a nízkým kontrastem...???
já nemám srovnání, nikdo z mejch kámošů nemá TV kartu...
Ivo Mašek (10205)|6.12.2004 20:01
moc dlouho ne. jen 2 roky...
:-D :-D sorry.
:BB:
Jano (592)|6.12.2004 20:36
No toľko roboty si dať s polsnímkami....
Ale väčšina ľudí to zachytené video aj tak hodí na CD či DVD a pozerá
v TV.

ATI je síce problemová ale keď každý majiteľ príde na to aké ovladače
v akom sys. zladiť, nedá na ňu dopustiť.
Majú dobrý tuner ......teda aspoň tá séria čo mám ja :-)
Zaberú málo miesta :-D hlavne Aiw

"J"
zibi (48)|7.12.2004 10:03
[quote=Jano]Ale väčšina ľudí to zachytené video aj tak hodí na CD či DVD a pozerá v TV.[/quote]

to je asi pravda, ale:
- takovej filtr by se hodil pro sledování TV na PC (v nativním rozlišení)
- sledování grabnutých analogových záznamů
Netvrdím, že je by to mělo kdovíjaký využití, ale sem tam by to mohl bejt dost užitečnej a zajímavej nástroj...
Jako TV freaks byste to měli ocenit :-)-

:-((( no škoda, čekal jsem větší odezvu...

a to jsem původně chtěl navrhnout, jestli by někdo šikovný nechtěl deinterlace filtr na takovém principu naprogramovat :-)-
clee (6592)|7.12.2004 10:11
zkousel si takhle upraveny video pustit pres tv-out ven do TV?

jinak pro prehravani 50fps staci jen rozlozit framy na fieldy tzn z 1x720x576 bude 2x720x288 a u vyslednyho avi nastavit pomer stran na 4:3, rozdil neni tak znatelnej, napr. directx9 timhle zpusobem nativne prehrava DV
zibi (48)|7.12.2004 10:18
no to jsem nezkoušel, protože jsem to ani nezamejšlel pro sledování na TV, ale naopak jen na PC...

rozložení na fieldy 720x288 @ 50 FPS 4:3 je určitě taky možnost, ale obraz nebude tak ostrej a bude skákat, ne???? já chtěl tou mojí metodou dosáhnout iluze plnohodnotného videa, tak jako když člověk sleduje TV - tam si taky nevšimne, že obraz je složen z půlsnímků.... :-) Prostě obraz na TV vypadá jako kdyby byl progressive scan....
clee (6592)|7.12.2004 10:24
mno me se 50fps docela osvedcilo, vis co me jeste napadlo? zkus prepnout monitor na frekvenci 50Hz a pustit ten tvuj vytvor, dej vedet...
Anonymous (825)|7.12.2004 14:17
[quote=zibi]no to jsem nezkoušel, protože jsem to ani nezamejšlel pro sledování na TV, ale naopak jen na PC...

rozložení na fieldy 720x288 @ 50 FPS 4:3 je určitě taky možnost, ale obraz nebude tak ostrej a bude skákat, ne???? já chtěl tou mojí metodou dosáhnout iluze plnohodnotného videa, tak jako když člověk sleduje TV - tam si taky nevšimne, že obraz je složen z půlsnímků.... :-) Prostě obraz na TV vypadá jako kdyby byl progressive scan.... [/quote]

Ježiši Kristite, celej tejden to tu nebylo !!!! :-E :-E :-E Skákat můžeš leda tak ty, a když budeš cenit zuby tak bude obraz i ostrý ... Na dojem progresssive na TV Ti se*re kovový připínáček ...

Jinak je tu možnost adaptive 25/50fps, používá jí např. WinDVD (při struktůře DVD, né při MPEG-2 jako souboru).

Nějakej SMARD je akorát na :-k :-k
zibi (48)|7.12.2004 18:21
wow!! tak jsem podle cleeho zkoušel dát monitor na 50 Hz - což sice nebylo možné, protože takovej režim jsem vůbec nemohl navolit, ale zato jsem objevil nastavení "43 Hz prokládaný režim" což sice trochu protáhlo obrazovku, ale jinak to odvedlo stejnou službu jako ta moje metoda:)) Bohužel je to ale nepoužitelný, protože je to nepraktický a obraz je zdeformovanej. Nicméně to ukazuje, že ten postup má svojí logiku:) Teď jenom kdyby nějaký šikovný programátor šikula udělal ten FILTR !!!!
:BB: :-)- :-!!!
StD (8612)|7.12.2004 18:39
Zibi, a vůbec ti ani trochu nepřipadá, že poněkud "vynalézáš už vynalezené"? Jak tě tady tak čtu notnou chvilku, měl by jsi si asi (3x si, to se bude pěkně zpívat...) vyzkoušet možná ještě spoustu dalších věcí.

Tak zkoušej dál!
zibi (48)|7.12.2004 23:52
to StD: máš pravdu - nepřipadá. Budu rád, když mi řekneš, jak se tato metoda jmenuje a kde mohu stáhnout příslušný filtr který bude pracovat tímto způsobem - pokud tedy podle tebe existuje.
Nebo jsem se možná nevyjádřil dost stručně a jednoduše v tom úvodním článku a nevíš jak to myslim ?!?
StD (8612)|8.12.2004 09:29
\/
Zkus to začít třeba tady:
http://www.100fps.com/filesizes_of_deinterlaced_video.htm

Servus!
Anonymous (825)|8.12.2004 13:46
zibi: Nauč se číst a vyhledávat ... Obrazovka musí mít 100Hz !!! (nebo 200) Diť je to logický ... Když chceš něco dělat tak bys měl znát teorii .

STD: Ale jen opravdu začít ... Nikoli takhle "ku*rvit" video !!! :(( :(( :((
StD (8612)|8.12.2004 20:26
...zkrátka musí opsat kružnici!

Bullback, ještě ti napíšu SZ na podobný problemek s "mazanicemi", tentokrát opět a zase via ProCoder2 Upper or Lower Field 1st...

Servus!
Mike (617)|16.12.2004 11:08
Je to v podstatě to, co dnes dělají moderní grafické karty. Při přehrávání prokládaného materiálu zdvojnásobí framerate a ty tvoje černé řádky, s kterými ty vůbec nepočítáš, dopočítají z obou půlsnímků. Pak to zobrazí na obrazovce a je to přesně to, co ty děláš, ale ještě lepší, protože nevidíš ty černé pruhy mezi, obrazovka TV má navíc větší setrvačnost, takže ty černé pruhy taky nevidíš. Pust si nejake prokladane video (treba MPEG) pres Video Mixing Renderer a nech si zobrazit informace o tomto rendereru, v záložce Quality uvidíš framerate, ten bude cca 50fps

Všimni si, že na moderních 100Hz TV a LCD/plasma se dělá to samé co v těch grafických kartách - signál se už vždy digitalizuje a pak se přes "grafickou kartu" zobrazuje zase zpátky na displej, občas je to ale vidět, hlavně když běží horizontálně text velkou rychostí, tak ty algoritmy, které dopočítají ty černé proužky, selhávají - je to i díky tomu, že se obraz analyzuje podobně jako u MPEG - hledají se pohybující se předměty a dokáže se přepočítat, kde ten předmět má být v tom požadovaném časovém okamžiku, jinak fungují metody v DScaleru, které pouze odstraňují zubatici podle rozdílů mezi sousedícími řádky

podle mne nejlepší řešení je to nechat prokládaný a pokud to přehraješ správným přehrávačem, tak na obrazovce žádné prokládání neuvidíš, chce to ale nějakou lepší grafiku, z Radeonů to tuším umí až řada 9xxx, takže bys musel upgradovat, ale třeba se pletu

na přehrávání MPEG (mám teď Geforce 5700) se mi osvědčilo použít dekoder Mainconcept, nainstalovaný spolu s Vegasem, jako přehrávač mám APL2000, kde si můžu zvolit renderer
zibi (48)|19.12.2004 18:31
Mike: díky za věcnou odpoveď
To je zajímavý , hlavně mě zaujalo ,že ta TV obrazovka má onu setrvačnost - tím se vysvětluje, že na ní to není vidět..

zkusím taky ten Mainconcept Decoder + APL2000