Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Druhý HD v PC pro editaci videosouborů

wendy (260)|6.12.2004 13:27
Výhody druhého (i třeba ještě dalšího) disku v PC systému určeného pro vážnější i amatérskou práci s videosoubory je z hlediska nároků na kapacitu zřejmá. Pro běh programů "videostřižen" se doporučuje tuto činnost oddělit od operačního systému (nikoli doslova - OS zůstává dirigentem na plný nebo částečný úvazek), ale mne by zajímalo, JAK tuto práci "oddělit". Znamená to, že při instalaci se odkáže střihovému programu i jeho rezidence na fyzicky jiném HD (nestačí jen oddíl ?) do jiného Program Files a na ten disk také směrovat požadavky instalátoru na adresáře dočasných, vstupních, výstupních a jiných souborů ??? A jak by se z tohoto hlediska mělo pohlížet i na jiné programy používané v oblasti zpracování videosouborů (VirtualDub, VideoSplitter, DVDSchrink, DVD-přehrávače, vypalovací programy, apod)
Ukažte zde někdo hrubou strukturu vašeho osvědčeného rozdělení disků.
A také zahrňte hledisko existence pojmů Primary-IDE, Secondary-IDE, Master, Slave, SATA 0,1(,2,3). Funkce RAID zatím využívat nemíním.
Děkuji za následnou informační smršť.
Pitomec (10211)|6.12.2004 13:48
stayman (12393)|6.12.2004 14:04
Ja to mam podla nalady zapojene :-D

Primary PATA master - WD80GB rozdeleny na dva oddiely (OS + data =dokumenty atd.)
Primary PATA slave - LG8162 DVD-ROM
Secondary PATA master - LG4120 DVD-RW
Secondary PATA slave - WD120GB (zaloha, pracovny)
Primary SATA (ICH5R) - WD160GB (DVD)
Secondary SATA (ICH5R) - WD160GB (video)
Primary SATA (Promise) - WD80GB
Secondary SATA (Promise) - -
PATA RAID (Promise) - -

Ako si si vsimol, nemam teraz RAID, a navyse u SATA nemas master/slave (neswitchuju sa). Navyse oddiely su dobra vec, ale nie pre video, pretoze disk je jeden, sice zbera data z plotni zvlast, ale "toci sa len pre jedny data" :-)
wendy (260)|6.12.2004 14:07
Tak to zírám, takovou strojovnu si ani nedokážu představit. Počet i kapacity jednotlivých HD vyrážejí dech. Když ještě přidáte informaci, kde je OS, kde jsou "Premiéry", "Vegasy" a i ty střižny, které neznám, kolik Program Files v celém PC máte a ještě stručně, pro jaký rozsah prací je mamutí PC systém určen, tak jistě z toho nebudu několik týdnů klidně spát. Doufám, že Vaše odpověď neodradí majitele mnohem chudších sestav od reakcí na úvodní téma. Já i mnozí ostatní se budeme držet při zemi, ale díky za příspěvek, je dobré vědět kde jsou (nebo nejsou) hranice v naší zájmové činnosti.
stayman (12393)|6.12.2004 14:07
Pitomec, mas 1TB :-D
wendy (260)|6.12.2004 14:31
StayMan to rychle spočítal a opravdu je toho 1TB. Hrozné číslo, ale to by se mi to stahovalo z kamery ve formátu DV-AVI. Musím se držet zpátky a z mých 30 DV kazet se do PC dostalo jen asi 10, kamarádi musí počkat, není volné místo, soubory blokují HD nebo zaplňují poličku s DVD-RW. A to jsou přede mnou Vánoce a zhruba vím, kdo v mém okolí dostane DV-kameru. Budu se muset se svým hobby chvíli tajit nebo dělat neznalého.
Ale stále nevím, na kterém HD obvykle běží aplikační programy pro videosoubory, kam se stahují nové příspěvky, atd.
Dělám jen do 14:00, zvědavost mi nedala, abych došlé příspěvky neprošel a stihl tak napsat tuto odpověď. Zítra se podívám na Mikulášskou nadílku došlých příspěvků.
Šány (0)|6.12.2004 14:33
Pitomec : jaký disky používáš?

Čau
Pitomec (10211)|6.12.2004 14:39
Zásadně (a několik let) jenom WD, 7200rpm a u každého HDD ještě přídavné chlazení.
Pitomec (10211)|6.12.2004 14:46
[quote=wendy]Tak to zírám, takovou strojovnu si ani nedokážu představit. Počet i kapacity jednotlivých HD vyrážejí dech. Když ještě přidáte informaci, kde je OS, kde jsou "Premiéry", "Vegasy" a i ty střižny, které neznám, kolik Program Files v celém PC máte a ještě stručně, pro jaký rozsah prací je mamutí PC systém určen, tak jistě z toho nebudu několik týdnů klidně spát. Doufám, že Vaše odpověď neodradí majitele mnohem chudších sestav od reakcí na úvodní téma. Já i mnozí ostatní se budeme držet při zemi, ale díky za příspěvek, je dobré vědět kde jsou (nebo nejsou) hranice v naší zájmové činnosti.[/quote]
Čím větší kapacita, tím míň místa máš :-) Já osobně ten 40GB P-ATA HDD mám jenom na systém, na jeden 200GB S-ATA ukládám video z kamery, na druhém 200GB S-ATA mám video již zpracované (vše výhradně DV-AVI), další 200GB P-ATA slouží na MPEG-2 a různé přidružené soubory (JPEG, MP3, WAV) a ten poslední 200GB P-ATA pak na hotové DVD-Video. Ještě zbývá 160GB USB2.0, který je určen na "rozmnoženiny pro osobní potřebu" z originálek a na event. přenášení dat. Poslední místo na P-ATA kšandě (Primary Slave) pak obsadil Pioneer 108.
Šány (0)|6.12.2004 15:04
[quote=Pitomec]Zásadně (a několik let) jenom WD, 7200rpm a u každého HDD ještě přídavné chlazení.[/quote]

Jo, jo. Seagate nebrat?

Čau
Pitomec (10211)|6.12.2004 15:05
Nevím, nekupuju. Jsem věrný WD.
Šány (0)|6.12.2004 15:07
OK. nejsou hlučný ? Nebo to počítadlo máš někde daleko?
Pitomec (10211)|6.12.2004 15:24
Disky nejsou hlučný vůbec, ale samozřejmě ty přídavný větráky (v 5Ľ) určitý hluk vydávají. Ale není to tak hrozný.
Šány (0)|6.12.2004 15:28
OK. Tak ať ti dobře slouží.
Čau
prog (19)|6.12.2004 16:22
WD už nějakou dobu není to co bývalo. Taky jsou dneska jedny z nejhlučnějších HD. Horší jsou už jenom Matroxy.

Jinak pro zpracování je dobré mít 2 HD. První disk rozdělit na primar do velikosti 16GB (velikost clusteru 4kB) pro systém a druhou větší část nechat na data, hry a spol (velikost clusteru 8-32kB). Druhý disk nechat čistě na data, také s větší velikostí clusteru. Poté vždy číst data z jednoho disku a zapisovat výsledek na ten druhý. Samozřejmě, aby to mělo patřičný efekt, musí být disky zapojené každý na jiném kanále.
Na druhý disk můžeš taky umístit stránkovací soubor.
ODSakEda (2278)|6.12.2004 17:49
Taky se pochlubím-mám 1T :-D a taky vše WD :-) (ale ne SATA :-(( )a 2kusy jsou docela hlučný.

Co je platný že např. IBM byly tichoulinký, když docela dost mechanicky kolabovaly...

Dost předvádění se a také něco k dotazu:
Jinak pro normálního uživatele je již ideální např i jen jeden HDD třeba 120GB s výborným poměrem cena/kapacita a rozdělit jej např. na systémový C:\30GB, Temp T:\10GB a data D:\80GB(zbude ale "jen" neclých 80GB, 120BG je pouze jmenovitá hodnota).

Proč T-Temp? Právě často se měnící velikost dat v Temp-u(kor u videa), vám může zbytečně způsobovat docela velkou frakmentaci (roztříštěnost, rozsetost po kouskách a na různých místech disku) i systémových souborů, čož docela spomaluje již jen start nějakých obsáhlejších aplikací. Nemusíte pak tak často defrakmentovat disk. Disk Temp se ani nedefrakmentuje :-) Co si o tom myslíš Pitomec?

Nezručným přes Windowsy a nemajíc Windows XP, ani nedoporučuji HDD větší jak 120GB. Budete mít problém s detekcí jeho kapacity a nad 120GB hrozí bez apgrejdu správce disku po dosažení 120GB i přepsání vašich dat novými!!!
Pitomec (10211)|6.12.2004 18:07
Zatím jsem u toho kompu nikdy nedefragmentoval disky a chodí to v pohodě. On ten datový tok u DV je tak zanedbatelný (ve vztahu k rychlostí čtení/zápisu HDD), že to snad ani není potřeba...
clee (6592)|6.12.2004 18:34
no po 14ti dnech bez resetu s tim ze striznu sem vypnul za celou dobu asi tak na pul dne, jinak samy strihani a rendering uz nic jinyho nez defrag (krome restartu) nepomuze, idealni je diskeeper, kterej jde pouzit i za behu ostatnich programu
stayman (12393)|6.12.2004 18:35
Ale to neva, ie SATA disky nie su dobre na naberanie videa, jednoducho to nestiha nie kvoli prenosovej rychlosti, ale kvoli tej prijebanemu "6-zilovemu kablu" a hlavne tomu adapteru na SATA :-k Henten test si urobim aj ja, ale nic neriesi, navyse to mozes aj Nerom... :-D ale sprav si trebars test na cely vykon disku, takym HDtachom... \/
Pitomec (10211)|6.12.2004 18:42
Jestli to bylo na mě, tak já si ty disky klidně můžu rozházet jak potřebuju. Jedná se o zcela nepatrnou operaci (přesun pár giga souborů a z disku na video bude disk na DVD a naopak).
stayman (12393)|6.12.2004 18:48
Ja tiez radsej naberam na ten 120GB "klasicky" PATA a nie na tie SATA :-k to si pockam na tie s 300MB/s (SATA-II)..., pretoze mat strpnuty zadok, kedy ti vypadnu snimky, ma nebavi, u toho PATA je istota, u tych SATA jedine co pomoze je defragmentovat a defragmentovat, alebo RAID.
Pitomec (10211)|6.12.2004 18:54
Zatím pohoda - byť používám na video S-ATA, tak žádný vypadlý snímek není. A defragmentaci neprovádím (jak jsem už psal).
Lubi (408)|6.12.2004 23:45
Mel jsem Seagate Barracudu a stezoval jsem si ze je hlucna. Taj sem ji vymenil za WD. Lepsi ale jeste stejne to nebylo ono. Pak pri nejakych HW montazich mi napadlo, ze kdyz drzim HDD v ruce, neni vubec slyset. Vibrace z HDD se prenaseji pres plech case a delaji bordelik. Staci vylozit mista doteku nejakym mekkym materialem co je po ruce a je po problemu. No obcas to neni zas az tak lehky ale logicky by to melo fungovat :-) :BB:
clee (6592)|6.12.2004 23:55
jj tohle delal vetrak co mi vyrabi pruvan v kejsu, stacilo dat mezi kejs a vetrak tlustsi gumovy podlozky, nekdo taky montuje rychlejsi vetraky na pruzinky...
wendy (260)|7.12.2004 07:50
Dnes ráno jsem si pročetl všechny příspěvky ještě jednou a s tužkou v ruce, abych si nakreslil, jak kdo zapojil HD a DVD mechaniky do systému.
Kategorie dat jsou diskům přiřazené vcelku logicky, "hej" je těm, kdo na data mají jednotlivé disky oproti chudákům s oddíly na skromně velkém disku.
Ale nedozvěděl jsem se, jestli "tělo" některého z aplikačních programů neleží mimo systémový disk na jiném disku, aby se do písmene dostálo doporučení výrobců střihových programů "stříhat na jiném disku". Zřejmě to byla ode mne nesmyslná představa, takže ji každý se shovívavým pousmáním přeskočil bez komentáře.

To StayMan: nerozumím výrazům Primary SATA (ICH5R) a Primary SATA (Promise) (něco jako úvaha do budoucnosti ?

To prog: co je to "stránkovací soubor"

to všem: Ohledně defragmentace se názory diametrálně liší !!!
Z principu ukládání dat na disk do nejbližších volných míst je fragmentace přirozeností práce PC, tedy defragmentovat by se mělo, otázkou je jak často (hlavičky disků se nalítají jak za celý měsíc běžného provozu).
Program Diskeeper při úvodní analýze ukazuje zajímavé grafy časového přínosu v přístupové době k souborům před a po provedené defragmentaci. Na 50% jsou to reklamní triky, ale něco na tom musí být.
Jestliže Pitomec nefragmentuje vůbec a přesto žije, stříhá a chodí v pohodě do hospody, tak jak se s fragmentací vypořádáte VY ostatní.
Já osobně se rád fascinovaně dívám na grafický doprovod při běhu defragmentace (dříve na čtverečky, teď na barevné proužky).
prog (19)|7.12.2004 08:41
Stránkovací soubor neboli page file je systémový soubor, do kterého se odkládají v tu chvíli "nepotřebné" stránky (pages) paměti v době, kdy jiný program si začne alokovat více paměti než je té volné fyzické. Pokud máš 512MB RAM a výše a tak to téměř nenastává, ale vyloučit se to nedá. Nové programy vždy počítají s větší velikostí paměti. Samotný systém si vezne sám pro sebe hodně místa.
Pokud máte S-ATA řadič integrovaný přímo v south bridgi, tak rozhodně není pomalejší než PATA, zvláště ve spojení s HD s 8MB cache.
Osobně mám pár měsíců Samsunga 160GB SATA a jsem s ním velmi spokojený. Přiznám se, že jsem byl zpočátku skeptický, ale po testech a referencích jsem to risknul. Není to o ceně, je dražší než WD a Seagate.
Joe-Joe (593)|7.12.2004 08:42
wendy
Tam kde mam systemovy disk (WXP) tam mam i programy na strih videa. (C:)
Nagrabovane video a dalej spracovavane video mam na fyzicky inom disku. (D:)
Disky nemam uz rozdelene.
To si chcel vediet.
:-?
Hawkey_tvf (434)|7.12.2004 09:25
StayMan: pisal som ti ze som kupil/otestoval tu uz nativne SATA Barakudu? Tak ta uz drzi vykon perfektne, zataz na procak minimalna, pozna aj NCQ (ale pruser je ze NCQ budu podporovat az tie rychlejsie radice -SATA 2), je to bez srandy takmer 2x rychlejsie (8 MB cache, vacsie modely maju mat 16 MB). Jediny pruser je ze k radicu mam nejake "zvlastne" ovladace, nechcu slapat ak sa priinstaluju z diskety pocas instalacie XPciek, proste mi instalator ohlasi chybu, ale ak uz XP bezia, tak ich ide doinstalovat bez problemov. No jo, radic za tisicku - planujem upgrade na 64bit v blizkej dobe, to uz ma SATA pod strechou, tak som nejako nevidel a nevidim vyznam vyklopit trikrat tolko za nejakeho Adapteca.
Pitomec (10211)|8.12.2004 08:17
wendy: "stříhat na jiném disku" neznamená, že tam budu instalovat programy. Jde jedině o to, že zpracovávané soubory (DV-AVI) se načítají a ukládají mimo systémový disk a je tak větší záruka bezchybnosti. Ale s instalací programu to nemá co dělat, protože i když ho nainstaluješ na jiný disk, tak při jeho běhu se stejně všechno odehrává v rámci Windows, takže nic nezískáš.
Chainslaw (149)|8.12.2004 10:53
Moja verzia pre menej majetných:

mirekv (7169)|8.12.2004 11:13
Chainslaw: ty ještě žiješ? :-D
Primary master:
1. systém winXP 10G
2. systém winXP 10G záložní + data
3. pracovní 100G
Primary slave:
1. DC++ 10G
2. multimedia 70G
Secundary master:
výpalka Teac
Secundary slave:
šuplík
stayman (12393)|8.12.2004 11:25
[quote=Hawkey]StayMan: pisal som ti ze som kupil/otestoval tu uz nativne SATA Barakudu? Tak ta uz drzi vykon perfektne, zataz na procak minimalna, pozna aj NCQ (ale pruser je ze NCQ budu podporovat az tie rychlejsie radice -SATA 2), je to bez srandy takmer 2x rychlejsie (8 MB cache, vacsie modely maju mat 16 MB). Jediny pruser je ze k radicu mam nejake "zvlastne" ovladace, nechcu slapat ak sa priinstaluju z diskety pocas instalacie XPciek, proste mi instalator ohlasi chybu, ale ak uz XP bezia, tak ich ide doinstalovat bez problemov. No jo, radic za tisicku - planujem upgrade na 64bit v blizkej dobe, to uz ma SATA pod strechou, tak som nejako nevidel a nevidim vyznam vyklopit trikrat tolko za nejakeho Adapteca.[/quote]

To je v celku pravda, sam tu mam 80GB barracudu, ale je celkovo pomalsia (asi 20%) ako WD a veeeelmi hlucnaaaaa :-k :-k :-k , ale co sa tyka toho kontinualneho zapisu/readu je to naozaj tak, nespadne tak hlboko ako ostatne NIE nativne SATA (disky iba s adapterom SATA :-k :-k :-k ). Takisto mozem ppotvrdit problem s ovladacmi, ale u Maxtoru :-k :-k :-k , ktory mi zhodil uplne jeden system, resp vedel spadnut az do stratenia !!! Vymenil som ho za SATA WD a pokoj :-D

PS: kup si INTEL (ked chces aj 64bit) a nie AMD. Ale asi idem porusit aj ja zasadu, tiez idem stavat ten 64bit AMD, moj prvy AMD :-E , ale nastastie nie pre seba :)), tak dam vediet...
mirekv (7169)|8.12.2004 11:28
StayMan: kámoš si postavil AMD 64bit a super!
clee (6592)|8.12.2004 11:43
hehe kamos si koupil a64 3000+ kterej ma pracovni frekvenci 1.8ghz a ma uplne stejny vysledky CPU benchmarku jako ja (XP2500+ 1.8GHz) :-E testovano na sandre 2005
wendy (260)|8.12.2004 12:52
Pitomec: Tak takhle měla znít první reakce na moje téma a bylo by mi hned jasno a ne mi dát ránu kladivem předvedením vymakané topologie systému, jehož obraz se mi ani celý nevešel na obrazovku a musel jsem si to prohlížet za pomoci obou posuvníků. Jsem rád, že jsem díky všem diskusním příspěvkům získal komplexnější náhled na strukturu PC pro práci s videosoubory.

Chainslow: by mi mohl naznačit jak a kde se pro OS specifikuje odkaz na diskový oddíl pro swapovací soubor a v čem se objektivně/subjektivně projeví přínos.

prog: obdobná otázka na konto odkládání "stránkovacího" souboru a jaká velikost se doporučuje při hodnotách RAM 256-512 MB.

Po včerejším surfování jsem nasbíral další informace ohledně práce s DV.
Je mi doporučováno dělat převážně v AVI-DV, což je ale žrout diskového prostoru a když komprimace tak do MPEGu přes Canopus Procoder nebo MainConcept MPEG Encoder. Ten první jsem ke stáhnutí nenašel, ten z Německa ano a práce s ním je velice jednoduchá, jen neumím využít všechny jeho parametrizace. Stejně mi bude nejspíš vyhovovat ta defaultová a na experimenty si netroufám. Jen by mne zajímalo, nakolik jsou výše uvedené kodéry sofistikovanější než ty vestavěné do Vegas5, Studio9, Ulead8 a ostatních polo-/celo- -profi střižen.

V nějaké diskuzi jsem se dočetl základní poznatek, že když je signál z kamery nekvalitní, tak i když se bude grabovat a stříhat v DV-AVI, tak kvalitní DVD z něj nebude. Zato kdyby se signál z holywoodských profi kamer přepsal do DivX, tak se celovečerní film vejde na CD a s kvalitou budu spokojený.

Pište všichni dál na původní i výše předestřená támata.
BOBA (590)|8.12.2004 13:08
V nějaké diskuzi jsem se dočetl základní poznatek, že když je signál z kamery nekvalitní, tak i když se bude grabovat a stříhat v DV-AVI, tak kvalitní DVD z něj nebude.


To je snad naprosto logický úsek. Kopie nebo cokoliv nemůže být lepší než originál.Výsledek je vždy závislý na nejslabším článku jakéhokoliv řetězce jak obrazového, tak zvukového. :-) ....
Chainslaw (149)|8.12.2004 13:08
mirekv:
práve som ožil 9-)

wendy:
mám tu iba anglické ver. w2k, ale to je jedno. Takže:
pravým klik ma my computer...properties...karta advanced...performance options... v oblasti virtual memory klikni na change. Tam máš jednotlivé logické disky a na každom môžeš udať velkosť: "paging file size for selected drive"

A význam?

ak je s rozumom stavané železo, tak na jeden disk ktorý používaš pri procesoch najmenej dáš swap. Ušetrí ti priestor na syst. disku (menšie zálohy), a ak je swap na prvej partícii fyz. disku, tak aj dosť šetríš čas prístupu k hlavy na swap. Skrátka šetríš systémový disk. Ak máš dostatok RAM, tak sa swap prakticky nevyužíva.
Preto mám na jednom disku ako prvú jednu malú partíciu iba na swap.

pozn: nezabudni to zmeniť vo všetkých systémoch a hodnotu velkosti (od-do) daj rovnakú.
Hawkey_tvf (434)|8.12.2004 14:21
stay to je ovladac radica, nie disku, takze s tym diskom to nebude suvisiet, hoci ak po vymene za WD to ide, tak neviem neviem
na okoli sa uz vyskytuje par Athlonov 64 a hlavne na nvidia nforce 3 su problemy minimalne, ten planujem aj ja, lebo polrocnu AGP grafaren za PCI Express menit nebudem
dosku vyberiem medzi MSI - Asus - Gigabyte - Abit, ale mam pocit ze Abit sa dost pokazil...
inak vcera som priRAIDoval druhu 200 GB barakudu a AAAAAAAAAAAAA
total brutal orgazmus

otazka do diskusie: urobim si na disku 2 GB particiu, presmerujem na nu swapak a potom, aby mi nezaclanala v zozname diskov, ju nastavim na hidden... budu k nej mat XPcka nadalej pristup? podla mna by ju mali mountnut, ale ... ???
Chainslaw (149)|8.12.2004 16:26
Daj jej nejake morbidne pismeno dobre daleko (napr. S ) a nezaclana
stayman (12393)|8.12.2004 19:26
Hawkey to neviem ako si myslel, ale ovladac radica ti je nanic, ked tam nie je disk :-E a navyse tam mas ovladace samotnych diskov a aj radica (Primary, Secondary jak PATA tak SATA a podrobne ked si prepnes spravcu na "zariadenia podla pripojenia")
wendy (260)|10.12.2004 06:55
Boba: Poznámka o kvalitě signálu z kamery měla naznačit tu skutečnost, že kvalita výsledku zpracování videosouborů z komerčních DV kamer (po renderingu do formátu MPEG-2 a následném authoringu pro DVD médium)
nedosáhne ani kvality přímého sledování nahrávky z DV kamery na TV.

Tato v domácích podmínkách dosažitelná kvalita je značně vzdálená od kvality běžného DVD filmu. Vše je opravdu určeno kvalitou prvotního signálu a výskyt šumu, barevných vad a jiných fluktuací způsobí po zpracování i v kvalitních MPEG enkodérech znatelnou degradaci původního signálu. Z různě vyčtených článků a diskuzí jsem pochopil, že když mám běžnou DV kameru, tak nemohu dosáhnout "kvalitu DVD" jak se uvádí v reklamních tazích při propagaci SW pro zpracování videa až do úrovně vypálení na DVD médium.

Každá z mých vět by mohla být námětem na hlubší diskuzi a nemíním, že by se nechaly tesat do kamene. Takto problematiku kvality videa z DV kamer chápu já a používám toho při argumentaci, když po mně někdo chce, abych mu z jeho nahrávky udělal DVD film. Nedosáhnu ani takové kvality jako má DVD-čko zakoupené na vietnamské tržnici.

Technika se ale stále vyvíjí, programátoři nespí, takže jestli máte svůj oblíbený SW pro úpravu signálu (šumové a barevné filtry), tak to sem napište.
BOBA (590)|10.12.2004 09:37
Víš, Wendy jednou jsem se setkal s reklamním sloganem "kopie lepší než originál" proto jsem možná reagoval nějak jinak. Když si stáhneš do počítače
z kamery tak vidíš, kolik místa Ti to sežere na HDD,bohužel pokud se bude komprimovat do mpeg2, tak bys musel mít kompletní řetězec na úrovni, počínaje již Tebou zmiňovanou kamerou...
Jestli se nepletu, tak myslím, že Pitomec by Ti mohl poradit.Určitě Ti nedoporučí vypalovat na DVD.Než přišly na svět aspoň dvd palírny, tak jsem si po sestříhání vše znovu ukládal zpět na pásek :-)
wendy (260)|10.12.2004 10:53
Boba: Naprostý souhlas s tvým pohledem na věc.

Na kameře DV-in nemám (před 2-ma roky jsem byl nadšenej možností programovat přímo z kamery střih 8-mi úseků z DV-pásky do VCR
S-VHS), i teď si kvůli dostupnosti k videosouborům myslím, že nejlépe je mít stažené i vytvořené věci na disku (viděl jsi 1TGB u Pitomce ?).

Z hlediska dlouhodobého uložení je mDV kazeta asi nejvhodnější médium, takže někdy příště k nákupu kamery s DV-in určitě dojde.

Už se na TV Freak objevilo téma - Nejvhodnější médium pro archivaci videosouborů ?
A co takhle otázka: Zda se po 30-50 ti letech podívá moje dcera na vypálené DVD ze své svatby ? (Značky výrobců médií versus kvalita)
BOBA (590)|10.12.2004 11:20
Wendy: viděl jsem 1Tb a připadám si jako chudý příbuzný :-) .Co se týče kvality DVD mám velkou obavu.Na trhu se mají objevit TDK Dvd média, která mají prý být až 100x odolnější. Každopádně je vyzkouším. Musíme to brát tak, že jsme rukojmí výrobců.:((
Vsadím se, že až se zaplatí výrobní linky výzkum, vývoj...,tak na nás zase s něčím vybafnou a budeme muset vše kopírovat na jiná média.Myslím si, že to budou nějaké karty s ohromující kapacitou nebo kartridge, kde se nic netočí, a co bude tak zadeklované, že to poškodíš leda kladivem.
stayman (12393)|10.12.2004 11:27
Karty uz su, 8GB...
Šány (0)|10.12.2004 14:23
Wendy : no ten rozbor jsi si udělal sám a jsi na tom jak já před 3mi roky kdy jsem sem zavítal a četl a četl. Dál je to jen o tom, jak budeš náročný na kvalitu a co do toho hodláš investovat. Co se týče MPEG2, tak si můžeš taky pořídit hardwarové enkodery, no ale za kvalitu budeš muset holt přitlačit. No abych se teda vykecal, doporučuji ti mimo ten rozbor co jsi si už udělal, si taky udělat rozbor finanční, např. potřebného hardwaru. (PC pro zpracování videa, kamera atd.). Pokud nejde o finance, tak si pořiď hlavně kvalitní hardware a nebo si to nech udělat u profíků.

Hodně hezkých obrázků.