Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony KDL-40L4000 - příjem digitálního signálu

Drbo (23)|31.10.2008 19:41
Koupil jsem, zapojil jsem... a digitální kanály to nevidí - analogové ano. Jsem totální laik, myslel, jsem, že když odpojím starou CRT a zapojím tuhle krasavici, bude hotovo... Co mám udělat pro to, abych naladil digitální kanály?

Díky.
Respect (220)|31.10.2008 22:46
jedes na STA?
Drbo (23)|31.10.2008 23:42
[QUOTE=Respect;198947]jedes na STA?[/QUOTE]

Na mě se musí pomalu... :-) Co je to STA?
jarda50 (1424)|1.11.2008 18:34
společná TV antena. Ale pokud v ní není digitál, ale jen analog tak Ti zákonitě nepojede v digitálu. I na digitál potřebuješ antenu. Jenže stejně chytneš pokud nebudeš mít oba muxy jen tak 4 kanály plus nějaké rádio. Nejprve popiš co máš za signál a odkud ho bereš. Jinak vlastní antena na DVB-T. Ale vzduch a sta jsou docela rozsahem omezeny. Tak se zamysli a dej vědět.
Drbo (23)|1.11.2008 19:13
[QUOTE=jarda50;199056]společná TV antena. Ale pokud v ní není digitál, ale jen analog tak Ti zákonitě nepojede v digitálu. I na digitál potřebuješ antenu. Jenže stejně chytneš pokud nebudeš mít oba muxy jen tak 4 kanály plus nějaké rádio. Nejprve popiš co máš za signál a odkud ho bereš. Jinak vlastní antena na DVB-T. Ale vzduch a sta jsou docela rozsahem omezeny. Tak se zamysli a dej vědět.[/QUOTE]

Díky za odpověď. Ano, signál beru normálně z domovní antény. Měl jsem to ale zapojené přes satelit, zjistil jsem, že anténa musí přímo do televize. To jsem udělal - a přesně jak říkáš, naladily se jen čtyři stanice (ČT1, 2, 24 a 4) a asi 7 rádií... Jenže když pustím nějaký digitální kabel, asi 20 vteřin je černá a píše to, že kanál nebyl naladěn, pak naskočí, ale zoufale kostičkuje... Koaxiál od anténní zásuvky k televizi je asi o tři metry delší než by měl být a mám ho stočený, aby nepřekážel... Může to být tím - resp. myslíš, že se příjem zlepší, když koupím kratší koaxiál? A otázka č. 2: Jak dokážu naladit další digitální stanice (Nova, Prima atd...?)
jarda50 (1424)|1.11.2008 20:05
Je to těžké, ale myslím si, že chytáš špatný signál ze vzduchu přes DVB T tuner co máš v TV. A ze satelitu chytáš digi signál? DVB-S? ze satu máš to kabelem do TV přes scart nebo HDMI? Asi by bylo dobré půjčit si digi anténu pokojovku a vyzkoušet. Ještě k TV pokud jeeš na digitále tak při přepnutí kanálu se Ti vlevo nahoře ukáže simbol TV s antenou a uprostřed toho znaku je písmeno D pak se ukáže ještě pár informací o kanálu např obrazové rozlišení, typ zvuku a pod. Kdežto u analogu se ukáže jen TV s písmenem A a pozice a samozřejmě nefunguje EPG (na ovladači tlačítko GUIDE) Jo a napiš kde se nacházíš kvůli signálu. Snad Ti pomůžeme. Bylo by škoda na Tvé TV mít jen analog. A nebo pak je řešením buď sat už s HD podporou a nebo kabelovka UPC. Ale napiš a uvidíme.
Drbo (23)|1.11.2008 21:21
[QUOTE=jarda50;199080]Je to těžké, ale myslím si, že chytáš špatný signál ze vzduchu přes DVB T tuner co máš v TV. A ze satelitu chytáš digi signál? DVB-S? ze satu máš to kabelem do TV přes scart nebo HDMI? Asi by bylo dobré půjčit si digi anténu pokojovku a vyzkoušet. Ještě k TV pokud jeeš na digitále tak při přepnutí kanálu se Ti vlevo nahoře ukáže simbol TV s antenou a uprostřed toho znaku je písmeno D pak se ukáže ještě pár informací o kanálu např obrazové rozlišení, typ zvuku a pod. Kdežto u analogu se ukáže jen TV s písmenem A a pozice a samozřejmě nefunguje EPG (na ovladači tlačítko GUIDE) Jo a napiš kde se nacházíš kvůli signálu. Snad Ti pomůžeme. Bylo by škoda na Tvé TV mít jen analog. A nebo pak je řešením buď sat už s HD podporou a nebo kabelovka UPC. Ale napiš a uvidíme.[/QUOTE]

Díky za pomoc. Pokusím se stručně popsat vše, co vím...
Původní stav byl tento: Satelit (UPC), do něj domovní anténa, ze satelitu koaxiálem do CRT (takhle to bylo proto, že jsem měl na tom koaxiálu ještě rozdvojku abych si přivedl signál do TV karty v PC). Místo set top boxu jsem zvolil nákup televize Sony KDL-40L4000, zapojil to jak to bylo a věřil, že je hotovo. No, nebylo - viz můj první post. Dal jsem automatické vyhledávání stanic a nenašlo se nic... Analogově to šlo normálně jako dřív (bez ČT2, kterou vypnuli). Došlo mi, že by mohla být chyba v té oklice přes satelit a udělal nové zapojení:
Domovní anténa přímo koaxiálem do TV, satelit do TV přes scart (na druhém TV scartu DVD recorder). To už našlo 11 digitálních stanic, z toho 4 TV (ČT1, ČT2, ČT24, ČT4) a 7 rozhlasových stanic. Ovšem signál je strašně slabý, když si navolím jakoukoliv z těchhle stanic, je černo a ticho, popisek hlásí "kanál nebyl naladěn" a trvá cca 10-15 sekund, než se chytí signál - ten ovšem hodně kostičkuje a rozpadá se... Sousedi snad digitál z domovní antény chytají bez problémů... Jediné, co mě teď napadá, je že dochází ke ztrátám a šumu díky tomu, že mám cca 3m koaxiálu (na kabelu mezi anténní zásuvkou a TV) stočené do smyčky a zajištěné gumičkou někde za televizí...
Cílem je nejen digi poříjem těch 4 ČT stanic, ale i dalších... (výstup do PC zatím neřeším, teď mám na něm jen satelit... to přijde na pořad později...) Co pro to můžu udělat?
jarda50 (1424)|1.11.2008 22:09
jakou nabídku máš od UPC. Tohle vypadá na to, že je hnutá parabola. Problem je ten, že zatím žádná TV nemá DVB-S tuner a tak můžeš jen přes satelitní UPC receiver. Pokud by si chtěl využít UPC bez stb tak by si musel mít kabel a ne satik. Samozřejmě. že kabel musí báýt v pořádku a koncovky taky to má vliv na digi signál. Ta dělka ve tvém p¨řípadě nehraje roli. Ale zkusil bych ho. Dále je také možné, že ta rozdvojka zeslabuje signál. Přeci jen má útlum. Cca 3db. Uděla bych to koax do sat receiveru a z receiveru buˇHDMI, ale to asi nemá tak scart. Vždy bych na zkoušku nechal jen jeden typ zapojení. Podle toho co píšeš to je když nefunguje anténa.
Drbo (23)|1.11.2008 22:19
[QUOTE=jarda50;199101]jakou nabídku máš od UPC. Tohle vypadá na to, že je hnutá parabola. Problem je ten, že zatím žádná TV nemá DVB-S tuner a tak můžeš jen přes satelitní UPC receiver. Pokud by si chtěl využít UPC bez stb tak by si musel mít kabel a ne satik. Samozřejmě. že kabel musí báýt v pořádku a koncovky taky to má vliv na digi signál. Ta dělka ve tvém p¨řípadě nehraje roli. Ale zkusil bych ho. Dále je také možné, že ta rozdvojka zeslabuje signál. Přeci jen má útlum. Cca 3db. Uděla bych to koax do sat receiveru a z receiveru buˇHDMI, ale to asi nemá tak scart. Vždy bych na zkoušku nechal jen jeden typ zapojení. Podle toho co píšeš to je když nefunguje anténa.[/QUOTE]

OD UPC mám normální UPC Direct, ale s tím by problém být neměl, signál z něj teď jede do TV přes scart a chytám ho na AV1 bez problémů. Spíš nevím, co je s tou standardní domovní anténou - skrz ní by měl jít ten digisignál, ne?
jarda50 (1424)|1.11.2008 23:32
Aha tak tady je ton problém. Budeš se muset zeptat majitele domu co tam vlkastně máte. Pokud je to starší STA tak asi jen analog a pak ty digi jsou jen pravděpodobně nějaké odrazy nebo co. on se anal nesnese moc s digitem a jeden pokud jsou oba je horší u nás je to horší analog. Někde se tady o tom píše.
Drbo (23)|1.11.2008 23:39
[QUOTE=jarda50;199113]Aha tak tady je ton problém. Budeš se muset zeptat majitele domu co tam vlkastně máte. Pokud je to starší STA tak asi jen analog a pak ty digi jsou jen pravděpodobně nějaké odrazy nebo co. on se anal nesnese moc s digitem a jeden pokud jsou oba je horší u nás je to horší analog. Někde se tady o tom píše.[/QUOTE]

OK, zjistím to...
Letohradok (94)|3.11.2008 14:43
Ak nie je STA pripravená na digitálny príjem, bolo by najlepšie použiť individuálnu anténu. Ak je dobrý signál, mohla by stačiť izbová, v prípade horšieho signálu vonkajšia (sito, širokopásmová smerovka - tzv. colorka, alebo logaritmicko-parabolická širokopásmová anténa). Pokiaľ sa dá, tak bez zosilňovača, ak je zosilňovač nutný, treba zvoliť nízkošumový s primeraným ziskom (oproti analógu je digitálny signál náchylnejší na prebudenie a zosilenie odrazov).

Ešte doplním, že pri STA nie je problém ani tak to, že analóg sa neznesie s digitálom, ale to, že jednotlivé antény v STA sú stavané na konkrétne kanály. A digitál vysiela na iných kanáloch, pre ktoré v STA antény vybudované nie sú. Kanálové antény môžu prijímať i niektoré susedné kanály, tak možno preto ten prvý mux ide (alebo ako píše Jarda, ide o odraz). Ďalej môže STA obsahovať rôzne selektívne prvky, ktoré potlačia všetky nežiadúce kanály (takže sa môže stať, že i silný signál mux-u 2 môže byť úplne potlačený, hoci ho prípadne anténa zachytí).
jarda50 (1424)|3.11.2008 15:34
Letohrádek dík za upřesnění ohledně problému v sta analog versus digitál - máš pravdu. Je to o naladění a bohužel asi u většiny starších STA o revizi a opravě.
Drbo (23)|3.11.2008 19:33
OK, díky za rady... Znovu to prověřím, jak je to u sousedů... protože jestli to oni chytají bez problémů, tak je STA v pořádku, ne?