Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

jak se zbavit černých okrajů?

Perun (38)|5.10.2008 18:41
Zdravím! poraďte prosím, jak se zvětšit v AltDVB obraz tak, aby byl na celou obrazovku 16:9... zoom umí jenom ProgDVB, ten mi ale najde jen polovinu programů oproti AltDVB a editace channel listu v ProgDVB se mi zatím moc nedaří...
díky
Foolproof (2713)|5.10.2008 20:02
Zkusil jsi dát pravé tl. na obraze ?
Perun (38)|6.10.2008 20:22
ha ha, no tak tvoji radu jsem fakt potřeboval...
AltDVB mi dává na výběr letterbox, 4:3 a 16:9, jenomže když dám 16:9 obraz se sice roztáhne na celou šířku obrazovky, ale nahoře a dole jsou černé pruhy a obraz je deformovaný (roztažený)... v ProgDVB to na celou obrazovku jde, ale jak jsem už psal, najde jen polovinu programů...
mirekv (7169)|6.10.2008 21:08
Zkusil jsem kdajaký přehrávač, ale AltDVB zrovna ne, tak nevím. Co vyzkoušet osvědčený DVBDream?
Foolproof (2713)|6.10.2008 21:43
Tak jsem zkoušel

720x576 - letterbox 16:9 - PAR 4:3 volba letterbox - správně.
544x576 - letterbox 16:9 - PAR 4:3 volba letterbox - správně
720x576 - 16:9 - PAR 16:9 volba 16:9 - správně.


Myslím, že nemá cenu pokračovat, ono ta zkouška byla stejně jenom demonstrativní, ani si nepamatuji, že v tomhle by byl u AltDVB problem.
720x576 s PAR 16:9 vysílá leda ZDF,ARD,ORF, např. vysílání 16:9 CT má PAR 4:3.
Altdvb nemá zoom.

Na obr. je vidět, že obraz je naprosto správně v okně, 4:3 s letterboxovaným obrazem o AR 16:9 a PAR 4:3.
Na full screenu zmizí okraj vlevo a vpravo na monitoru 5:4, na monitoru 16:10 zůstanou pruhy, ale za to AltDVB nemůže. Na TV 16:9 OK.

Není co řešit.
StD (8612)|7.10.2008 06:57
@Foolproof: Mimo tebou uvedené už teď v anamorfu 16:9 vysílají některé filmy (na FTA Astře) i Arte (vč. AC3), Pro7, Vox, RTL a RTL2 i 3Sat a celý Bouquet ARD. Nic jiného už ani negrabuji...:-E
Foolproof (2713)|7.10.2008 11:17
Jasan, vystřelil jsem co mě napadlo.
-Vl- (366)|7.10.2008 15:10
[QUOTE=Perun;194800]Zdravím! poraďte prosím, jak se zvětšit v AltDVB obraz tak, aby byl na celou obrazovku 16:9... zoom umí jenom ProgDVB, ten mi ale najde jen polovinu programů oproti AltDVB a editace channel listu v ProgDVB se mi zatím moc nedaří...
díky[/QUOTE]

DVB Viever Pro má dobrý nástroje na zvětšování. Dá se plynule zvětšovat celý obraz a nebo i deformovat v jakémkoliv směru včetně i plynulého posunu.
artam (1147)|7.10.2008 15:39
Perun:
Nie je mi jasne, co myslis tym, ze ProgDVB najde len polovinu programov. Po preskenovani vsetkych transponderov mi nasiel vsetky kanaly (aj momentlne prazdne, t.j. nevysielajuce).
Foolproof (2713)|7.10.2008 18:20
[quote=artam;195135]Perun:
Nie je mi jasne, co myslis tym, ze ProgDVB najde len polovinu programov. Po preskenovani vsetkych transponderov mi nasiel vsetky kanaly (aj momentlne prazdne, t.j. nevysielajuce).[/quote]

To je buď nešikovně napsané nebo na Nobelovu cenu.:)

Jestliže nevysílá.........nelze jej najít. Právě naopak, program s inteligentním skenem je vyřadí z databáze. Kdyby tomu tak nebylo, bylo by těch kanálů dnes k milionu.
----
Formulace jsou nešikovné, autor dotazu myslí, že nenačel kanály, ale většinou se jedná o to, že blbě rozlouskl PMT a nepojmenoval je, jsou tedy zařazeny buď jako datové nebo jako Noname apod.
Perun (38)|7.10.2008 21:39
..nevím jestli si rozumíme - AltgDVB mi pořady ve formátu 16:9 nedokáže zobrazit na celou obrzovku (obr.1) zatímco ProgDVB to umí - zoom 133% a je to bez okrajů (obr.2), Alt DVB to sice roztáhne na šířku, ale ne na výšku - tím pádem je obraz deformovaný...
CT24 v AltDVB letterbox.JPG CT24 v ProgDVB zoom133%.JPG CT24 v AltDVB roztazeny.JPG
artam (1147)|7.10.2008 22:30
Foolproof>
Ale no tak, presne vies, ako som to myslel s tymi prazdnymi kanalmi - zvycajne sa jedna o rezervy alebo testovacie kanaly na transponderi, ukaze sa ti signal, mozes si zistit jeho silu - kanal zije, ale prd na nom vysielaju. Chces to viac polopatisticky? :-)

A na tu nobelovku ma mozes navrhnut... ;)
Foolproof (2713)|8.10.2008 15:40
OK, ale vysílají i když prd.Jinak bys to nechytil.:)

Možná se toho chytí některý z "odborných " redaktorů jednoho renomovan0ho portálu a napíše, že se

objevily náznaky existence tak dokonalého ladicího algoritmu, který heuristicky zapíše do datebíze i kanály, které normálně nevysílají.

Jsou tam často články tohoto druhu.

to perun

Ale ty ukazuješ televizi, ne monitor a televizi si přece můžeš natvrdo upravit pomocí ovladačů grafiky a navíc, pokud používáš televizi, tak si nastav VMR7 nebo overlay a při režimu theatre nebo jak se to, budeš mít obraz na full screen vždy, bez ohledu na stav na monitoru 1. Tedy i když to bude na liště nebo v trayi, na tv bude vždy full screen obraz a v jaké velikost se nastavuje ovladači grafiky, můžeš centrovat, pan scan, posunovat - prostě všecko.
Foolproof (2713)|8.10.2008 15:44
[quote=Perun;195224]..nevím jestli si rozumíme - AltgDVB mi pořady ve formátu 16:9 nedokáže zobrazit na celou obrzovku (obr.1) zatímco ProgDVB to umí - zoom 133% a je to bez okrajů (obr.2), Alt DVB to sice roztáhne na šířku, ale ne na výšku - tím pádem je obraz deformovaný...[/quote]

Jinak který kanál podle tebe vysílá 16:9 ?

CT24 ne
mirekv (7169)|8.10.2008 16:05
Foolproof: Jak jsi přišel na to, že ČT24 ne?
Foolproof (2713)|8.10.2008 16:30
A sakra na některém satelitu jede ? Nechce se mi kvůli tomuto nyní otáčet a testovat, ale na Intelsatu co mám nyní naladěný.
Foolproof (2713)|8.10.2008 16:36
Tak jsem neodolal a otočil na Astra 23 a je to 16:9, ale obraz mám správně v AltDVB i ve full screen.

Sorry nenapadlo mě to, že by vysílali různě.
Foolproof (2713)|8.10.2008 16:41
Otočil jsem ještě jednou a v UPC je taky 16:9, úplně hledím. Ale obraz mám opět správně i když tady vysílají děs běs 480x576 - to je hrůza.

Ještě jednou sorry a díky, poprvé v životě jsem viděl CT24.:)
Perun (38)|8.10.2008 18:26
to foolproof: ale já používám televizi (32 palcovou LCD LG) místo monitoru u mého HTPC, ve kterém mám DVB-S kartu Pinnacle, propojené to mám přes HDMI. Jde mi o to, abych mohl jednoduše 2 klávesami měnit velikost obrazu - v ProgDVB v5.x to jde (+ a - obraz se plynule zvětšuje a zmenšuje), nastavím si to tedy podle toho v jakém formátu se zrovna vysílá... lézt po každém přepnutí kanálu do nastavení karty nebo co mi to radíš je dost nepohodlné...
ProgDVB mi docela vyhovuje, tam je to zoomování v poho, nevím ale proč mi nechce najít všechny kanály od digiTV - chybí např. HBO2, HBO comedy, Eurosport CE... AltDVB najde kanály všechny, ale zase neumí zoomovat... a manuálně přidávat kanály v ProgDVB nějak nejde i když znám všechny parametry, jestli máte někdo kompletní chanellist (myslím že je to nějaký .dat) tak sem s ním (luke79@email.cz)
Foolproof (2713)|8.10.2008 19:08
Moment moment

1. Jsou i jiné programy než ProgDVB:-k (Pokud se ti líbí, velmi podobný je DVBDream a zazoomuješ si dosytosti.)
2. Musíš to teda mít přes redukci DVI HDMI
3. Je to tedy primary nebo secondary monitor ?
4. Na grafické kartě musí být nastaveno, pokud je to primar, maximální nativní rozlišení TV, aby zobrazoval věrně nebo musí mít pixelmapping, aby respektoval hrůzy z PC. Pixel mapping funguje obyčejně jen na jednom vstupu HDMI. Pokud nedokáže ovladač karty k sobě dostat EDID informace o TV, je potřeba mu je vnutit ručně.
------------------
Proč to píši.
Zodpovědně prohlašuji, že pokud nastavím správně na grafické kartě kterýkoliv kanál, po přepnutí na jiný zůstanou parametry zachovány a i po vypnutí si to program pamatuje.
Osobně na PC satelit nesleduji, mám to jenom na nahrávání, ale ani u AltDVB a ani u jiného programu jsem se nikdy nesetkal s tím, že by se kanál od kanálu měnily proporce obrazu.
Funkce zoom stejně obraz jenom proporcionálně zvětšuje, takže pokud byl zdeformovaný i pozvětšení deformovaný zůstane.

Nejdokonalejší jsou snad DVBViewer a Skyview, které toho mají spoustu, ale pokud to jednou nastavím pro určitý monitor, tak je to navěky.

První obr. je Skyview nastaví se i AR, jinak je to pro monitor 16:10 a jinak pro TV 16:9
Druhý je DVBViewer - taky pěkné
Perun (38)|8.10.2008 19:52
...mám graf. kartu s HDMI výstupem, posílám to tam i se zvukem 1 kabelem, rozlišení 1360*768...
...není pravda, že všechny programy jsou ve stejném formátu - vždyť třeba Prima je vysílaná 4:3 a pak najednou Autosalon v 16:9 - v tu chvíli si to tlačítkem + či - v ProgDVB zmenším nebo zvětším a je to, nemusím otevírat žádné menu a něco nastavovat... jenom jak tam dostat ty programy, které autoscan nenajde, manuálně se nedaří...
Foolproof (2713)|8.10.2008 20:36
Myslím, že už chápu.
Posíláš obraz 720x576, což je 5:4 a s AR 4:3 v rozlišení 1366x768, což je l:1,77 a film je v 16:9 nejčastěji 1:1,83.
Je jasné, že musíš výsledek natvarovat, protože co z toho vznikne se skoro nedá ani vypočítat.
----------
No a nyní já teda musím mít redukci DVI - HDMI, ale mám nastaven výstup na grafické kartě na 1080p
(TV má 1920x1080) a obraz automaticky řízen obvody televize udělá "touch inside", nechť tam pustím cokoliv, desktop, film atd.Tedy zoomuje až do té doby, dokud některá hrana obrazu nedosáhne na okraj.
To je třeba u starého filmu 1:1 velmi zajímavé. Pokud s tím chci něco udělat mohu ručně na TV dát "full 4:3" to se roztáhne přes hrany a spoustu jiných.
Když tam pustím PC rozlišení, rozměr obrazu závisí na zvolené obnovovací frekvenci a třepe se to a je to rozmazané a prostě nepoužitelné.
-------------
Co se stane, když nastavíš v tvém případě na grafické kartě 720p ??????
Perun (38)|16.10.2008 18:12
...stane se že je to rozmazané a třepe se to... ale můj problém jsem už vyřešil, resp. vyřešil ho DVBdream, který najde všechny programy a zároveň umožňuje nastavit obraz tak aby byl na celou obrazovku a nebyl deformovaný..
každopádně díky za rady