Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hdr-fx1000

Pave1 (4279)|3.10.2008 09:35
tak tahle "přímá konkurentka" Canon XH-A1 je právě k vyzkoušení v Elvii na Karláku.

Liší se (v základních parametrech) jen použitím CMOS snímačů (3x 1/3, 1,12 milionů ef. pixelů), má dobrou širokoúhlost a dvacetinásobné přiblížení. Pokud bude méně (chromaticky) aberovat na wide konci (než XH-A1), pokud bude mít lepší náhled na LCD a dobrou kolíbku zoomu, pak to může být významná konkurence (jistě půjde koupit v USA za cenu pod 80k, v PAL kompaktibilní verzi).

Málem bych zapomněl, tím nejhlavnějším vylepšením je velký prstenec na clonu (konečně .-) ). Asi si tam zaskočím kameru vyzkoušet, pokud by optika šla a cmos obrázek byl alespoň trochu v normě, stálo by to za úvahu (pro nízkorozpočtové natáčení). Záznam "pro poloprofi třídu" je klasický na HDV, na výsledek (především z hlediska barevného podání) jsem docela zvědavý.
Johny Akbuk (188)|3.10.2008 11:06
No já spíš pokukuju po její profi sestřičce Z5, která bude mít i XLR konektory.
Mimo prstence pro clonu, má oproti Z1 i výrazně lepší světelnost a ostřící prstenec posunutý více do zadní části objektivu. Což je u Z1 poměrně nešikovně vyřešeno a občas si při držení a natáčení z ruky rozmáznu obraz :-(
No ale počítám, že alespoň rok ještě se Z1 vydržím, jsem celkem spokojený :-)
Zde odkaz:
http://www.sony.cz/biz/view/ShowProduct.action?product=HVR-Z5E&site=biz_en_CZ&pageType=Overview&imageType=Main&category=HDVCamcorders
Pave1 (4279)|3.10.2008 11:22
Taky rok vydržím (s nákupem), těch XLR vstupů jsem si nevšiml (nevím, kam jsem koukal .-) ), dík za nasměrování, Honzo. Přesto ji půjdu vyzkoušet, zajímá mě to barevné podání.
Johny Akbuk (188)|3.10.2008 12:12
Koukal si správně, FX 1000 je nemá :-)
Já ty XLR konektory dost používám, tak že pro mne přicházi v úvahy jedině profi verze Z5. (stejně jako u předchozí řady byla FX1 a profi verze Z1).
stayman (12393)|3.10.2008 14:13
Konecne Sony prisiel so slusnymi kamerami i ked Z7 je uz tu, ta ma dokonca vymennu optiku a zaznam aj na karty..
Pave1 (4279)|6.10.2008 00:53
Tak jsem ji testnul.

Optika slušná, stabilizátor jde, aberuje míň než Kaňon (XH-A1), podání barev (pleťovky) velmi slušné, kolíbka zoom tvrdá ale použitelnější, drží se dobře a je poměrně velmi lehká (lze s ní delší čas pracovat z ruky).

Ovšem bohužel při rychlejším pohybu se významně projevuje vada "rolling shutter" CMOS čipů (vertikální linie pohybujících se objektů se "nahnou" / zešikmí ve směru pohybu), viz přiložená ukázka průjezdu tram (kamera byla ve statické poloze, pohybovala se pouze tramvaj). Tohle tu (jinak perfektní) kameru opravdu degraduje (na snímadlo pouze pomalých scén). Velká škoda, jinak je totiž moc fajn.

obrázek
1 a 2 - rolling shutter
3 - test aberace (vlevo okna)
4 - kresba na tele rozsahu
5 - zesílení +18dB
001.jpg 002.jpg 006_tele.jpg 007_aberace_vlevo_okna.jpg 012b plus 18.jpg
ai (2993)|6.10.2008 04:06
Ad rolling shutter,...., podle nekterych nejmenovanych expertu to je stejny problem jako smear u CCD kamer, he, he, ..., no nic, pekna kamerka s manualem, nema to sice XLR a maly rozmer CMOS (klasicky dlouhy nos od korporaci), ovsem urcite mnohym dobre poslouzi, ma to full manual , tak se s tim da mazlit :),
jeste nejake video by nebylo ?:)
stayman (12393)|6.10.2008 07:15
Ved prave, rolling shutter vidis akurat na mrtvolkach, kdezto ked si spomeniem na Panasonic, tak smear effect bol vidiet vsade, aj z okien, alebo akehokolvek silnejsieho svetla.:-k

Inak konecne tieto kamery maju cisty obraz bez sumu.
Pave1 (4279)|6.10.2008 09:58
Pro ai - bohužel rolling shutter je okem patrný při jakémkoliv rychlém pohybu, nejde o maličkost.

Šmouhám se dá vyhnout (u XH-A1 se s nimi prakticky nepotkám), ale rolling shutter se projevuje neustále, při jakémkoliv rychlejším pohybu s kamerou nebo na scéně. U těch tramvají je posun jasně pozorovatelný i ve videu (na můj vkus je to skutečně brutální). Je to tak úplně jiný druh vady, než šmouhy u CCD, projevuje se VELMI často (točit s touhle kamerou například dokument z dopravy po železnici by bylo asi šílenství :-) ).

Nejsem vůči Sony nijak zaujatý, naopak, tu kameru jsem chtěl, ale tohle je skutečně příliš výrazné (jistě ale existují lidi, kterým šikmý obraz v pohybu u kamery za 100k nevadí, ale pro mne je to ve zcela nepřijatelném rozsahu, omlouvat se to i vzhledem k ceně a účelu použití nedá). Ne všechny čipy CMOS tuhle vadu mají, existují dvě provedení skenování (jedno je ale asi levnější, nechápu proč to Sony do těch kamer cpe). Kousek videa s tram je v rar.
Pro sebe jsem udělal jasný závěr, zatím zůstanu u kamer se CCD (kameru s CMOS bych koupil, pokud přinese řádově vyšší kvalitu obrazu, alespoň takové "něco za něco").

P.S. Přikládat jiné video nemá smysl, obrázek je jinak pěkný, byť s nižším rozlišením, než má XH-A1 (pěknou ztuhlinku jako z XH-A1 z něj neuděláš). Barvy, širokoúhlost, soudek, aberace - vše je (kromě rolling shutter) jinak v normě.
stayman (12393)|6.10.2008 10:13
[QUOTE=Pave1;194882]Pro ai - bohužel rolling shutter je okem patrný při jakémkoliv rychlém pohybu, nejde o maličkost.

Šmouhám se dá vyhnout (u XH-A1 se s nimi prakticky nepotkám), ale rolling shutter se projevuje neustále, při jakémkoliv rychlejším pohybu s kamerou nebo na scéně. U těch tramvají je posun jasně pozorovatelný i ve videu (na můj vkus je to skutečně brutální). Je to tak úplně jiný druh vady, než šmouhy u CCD, projevuje se VELMI často (točit s touhle kamerou například dokument z dopravy po železnici by bylo asi šílenství :-) ).

Nejsem vůči Sony nijak zaujatý, naopak, tu kameru jsem chtěl, ale tohle je skutečně příliš výrazné (jistě ale existují lidi, kterým šikmý obraz v pohybu u kamery za 100k nevadí, ale pro mne je to ve zcela nepřijatelném rozsahu, omlouvat se to i vzhledem k ceně a účelu použití nedá). Ne všechny čipy CMOS tuhle vadu mají, existují dvě provedení skenování (jedno je ale asi levnější, nechápu proč to Sony do těch kamer cpe). Kousek videa s tram je v rar.
Pro sebe jsem udělal jasný závěr, zatím zůstanu u kamer se CCD (kameru s CMOS bych koupil, pokud přinese řádově vyšší kvalitu obrazu, alespoň takové "něco za něco").

P.S. Přikládat jiné video nemá smysl, obrázek je jinak pěkný, byť s nižším rozlišením, než má XH-A1 (pěknou ztuhlinku jako z XH-A1 z něj neuděláš). Barvy, širokoúhlost, soudek, aberace - vše je (kromě rolling shutter) jinak v normě.[/QUOTE]

A o co ide? Prekladane WMV ? :D

pěknou ztuhlinku jako z XH-A1 z něj neuděláš

??? No ta ztuhlinka co si sem daval na tu vezu je vyrazne lepsia, ako co si sem daval minule z Canon A1.
Pave1 (4279)|6.10.2008 12:18
Nesmysly nemá cenu víc komentovat ...
stayman (12393)|6.10.2008 17:07
[QUOTE=Pave1;194905]Nesmysly nemá cenu víc komentovat ...[/QUOTE]

Sprav takyto obrazok s Canon A1 ;)
006_tele.jpg
Pave1 (4279)|6.10.2008 22:37
Tenhle neumím - https://www.tvfreak.cz/forum/attachment.php?attachmentid=3051&d=1223278615

(...tak křivý), ale tenhle s XH-A1 svedu - viz příloha.

Obecně ale platí, že laikům ( .-) ) se líbí obrázky snímané v čase zapadajícího slunce (teplé světlo), jako je ten v ukázce mého testu FX1000, vypadá pěkně. Ale XH-A1 má jemnější kresbu (jak optiky, tak počtu bodů na čipu). Má to své nevýhody, ale i výhody. Obecně ale světlo na výsledném obrázku dělá hodně (viz opět ta samá příloha z XH-A1 .-) ), ale na výrazný rolling shutter u FX1000 to nemá vliv.

Rolling shutter u FX1000 není vlastnost, ale jen (výrazná) arogance výrobce. Kdyby stála ta kamera 40k, pak prosím, ale ta kamera bude stát kolem 100k. Na tuhle cenu už to není vada, ale spíš přímo "prasárna", bohužel (měl jsem seriozní zájem, ale tahle politika "kvality" fy Sony mě teda odradila).
XH_A1_x002.jpg
stayman (12393)|6.10.2008 22:44
[QUOTE=Pave1;195031]Tenhle neumím - https://www.tvfreak.cz/forum/attachment.php?attachmentid=3051&d=1223278615

(...tak křivý), ale tenhle s XH-A1 svedu - viz příloha.

Obecně ale platí, že laikům ( .-) ) se líbí obrázky snímané v čase zapadajícího slunce (teplé světlo), jako je ten v ukázce mého testu FX1000, vypadá pěkně. Ale XH-A1 má jemnější kresbu (jak optiky, tak počtu bodů na čipu). Má to své nevýhody, ale i výhody. Obecně ale světlo na výsledném obrázku dělá hodně (viz opět ta samá příloha z XH-A1 .-) ), ale na výrazný rolling shutter u FX1000 to nemá vliv.

Rolling shutter u FX1000 není vlastnost, ale jen (výrazná) arogance výrobce. Kdyby stála ta kamera 40k, pak prosím, ale ta kamera bude stát kolem 100k. Na tuhle cenu už to není vada, ale spíš přímo "prasárna", bohužel (měl jsem seriozní zájem, ale tahle politika "kvality" fy Sony mě teda odradila).[/QUOTE]

Ved to je jasne, ak ti to vadi, tak nie je to nic pre teba, vyrobca tym neutrpi, ze ju nekupis 9-) \\/

No a vidis, dal si nam jasny dokaz, aky shit mas teraz, aberacia aj na wide, sum jak svina a to sa chces zrovnavat \\/ :-R

a aby si nepovedal, ze som spina, tak nazdravie praje HC1 :)
Image6.jpg
Pave1 (4279)|7.10.2008 00:06
Pravý slovenský debil :-) .

No, nic.
stayman (12393)|7.10.2008 00:23
[QUOTE=Pave1;195044]Pravý slovenský debil :-) .

No, nic.[/QUOTE]

Ja som madar, vidis, zase si v prdeli.. \\/ :-D
Pave1 (4279)|7.10.2008 00:29
Ne, ty jsi zkurvenej čobol, to je jeden poddruh debila. Mám na Slovensku pár známých, ale takovýho kreténa, jako jsi ty, tedy neznaj.

Zasíráš tu vlákno o FX1000 nesouvisejícíma žvástama. Nikomu nic zlého nepřeju, ale když to jinak nejde, budiž - šlápni si tedy do sraček, když si to tak přeješ, ono to někdy dost bolí. Splní se ti to, je to tvé přání.
stayman (12393)|7.10.2008 00:33
[QUOTE=Pave1;195047]Ne, ty jsi zkurvenej čobol, to je jeden poddruh debila. Mám na Slovensku pár známých, ale takovýho kreténa, jako jsi ty, tedy neznaj.

Zasíráš tu vlákno o FX1000 nesouvisejícíma žvástama. Nikomu nic zlého nepřeju, ale když to jinak nejde, budiž - šlápni si tedy do sraček, když si to tak přeješ, ono to někdy dost bolí. Splní se ti to, je to tvé přání.[/QUOTE]

Prepac, pomylil som sa, povod mam ukrajinsky, este raz sa ti z celeho srdca ospravedlnujem a hlavne, hlavne pozor na elektricky !!!!! :D:D:D

No ale teraz vazne, musis uznat, ze ta tvoja Canon A1 stoji za hovno a to aj od HC1 ;)
Pave1 (4279)|7.10.2008 01:04
Osobně doufám, že tě admin už konečně promaže.

70pct tvých příspěvků totiž není o videu, jen opakovaně zasíráš vlákna, vyvoláváš hádky, přitom používáš takové pseudo-odborné argumenty.

Prostě čobol :-) .

------

K FX1000 už zájemcům za sebe nemám víc co říct, než že to je podvod firmy Sony - kamera na scény bez pohybu .-) .

Slušný právník by je dle mého (vzhledem k annoncovaným vlastnostem jako je "skvělý obraz") musel finančně roztrhat na kusy, vada rolling shutter je totiž zjevná a u scén s pohybem velmi výrazná.
ai (2993)|7.10.2008 01:11
[QUOTE=Pave1;194882]Pro ai - bohužel rolling shutter je okem patrný při jakémkoliv rychlém pohybu, nejde o maličkost.

Šmouhám se dá vyhnout (u XH-A1 se s nimi prakticky nepotkám), ale rolling shutter se projevuje neustále, při jakémkoliv rychlejším pohybu s kamerou nebo na scéně. U těch tramvají je posun jasně pozorovatelný i ve videu (na můj vkus je to skutečně brutální). Je to tak úplně jiný druh vady, než šmouhy u CCD, projevuje se VELMI často (točit s touhle kamerou například dokument z dopravy po železnici by bylo asi šílenství :-) ).
[/QUOTE]

V listopadu by se mely objevit specifikace na tu novou kameru od RED, kde se vyjadrili, ze bude mit ten jejich CMOS nejrychlejsi read, reset time, co je vubec na trhu, teoreticky by to mohla byt kamera na dalsi radku let jestli se jim povede. Ty mas toho Canona, tedy nemusis prozatim momentalne nikam spechat :).

oprava:
tak to u RED mluvili o novem CMOS Monstro, ktery ovsem asi nebude v te levnejsi , male kamere, ten vyvijeny Monstro bude free upgrade za Mysterium X CMOS, ktery budou davat do EPIC
stayman (12393)|7.10.2008 01:18
[QUOTE=Pave1;195050]Osobně doufám, že tě admin už konečně promaže.

70pct tvých příspěvků totiž není o videu, jen opakovaně zasíráš vlákna, vyvoláváš hádky, přitom používáš takové pseudo-odborné argumenty.

Prostě čobol :-) .

------

K FX1000 už zájemcům za sebe nemám víc co říct, než že to je podvod firmy Sony - kamera na scény bez pohybu .-) .

Slušný právník by je dle mého (vzhledem k annoncovaným vlastnostem jako je "skvělý obraz") musel finančně roztrhat na kusy, vada rolling shutter je totiž zjevná a u scén s pohybem velmi výrazná.[/QUOTE]

No sprovokaciami si si zacal ty sam, ale som rad, ze si sem dal ukazku z kamery, popri ktorej je ten rolling shutter omrvinka. ;) Jo a nazory si tu pis, ohanaj sa pravnikmi, urcite ti to pomoze :D
stayman (12393)|7.10.2008 01:42
[QUOTE=ai;195051]
oprava:
tak to u RED mluvili o novem CMOS Monstro, ktery ovsem asi nebude v te levnejsi , male kamere, ten vyvijeny Monstro bude free upgrade za Mysterium X CMOS, ktery budou davat do EPIC[/QUOTE]

akatosmola... :D:D:D
ai (2993)|7.10.2008 04:14
[QUOTE=stayman;195054]akatosmola... :D:D:D[/QUOTE]
Proc to pises ? Skodolibe ? To bych bral, ponevadz za to asi nemuzes :-).
stayman (12393)|7.10.2008 12:17
[QUOTE=ai;195056]Proc to pises ? Skodolibe ? To bych bral, ponevadz za to asi nemuzes :-).[/QUOTE]

No lebo Pave1 si EPIC nekupi :D
Pave1 (4279)|7.10.2008 16:09
pro ai - to, co jsem viděl u FX1000, je pro mě nepřijatelný (geometrická deformace objektů v obraze při pohybu). Jistě to ale není u všech kamer stejné, třeba tyhle ("levné") kamery udělali proto, aby se zbavili starších CMOS čipů (a do lepších kamer dají nové, třeba vylepšené čipy).

To vše může být, ale tahle kamera je podle mě jistě na hranici podvodu, vzhledem k míře těch geometrických deformací obrazu (resp. jeho částí v pohybu). Je to ostuda a podle mě zkoušej, co si zákazník nechá líbit.
Johny Akbuk (188)|9.10.2008 09:17
Pro Pave1:
Zajímavý poznatky. Vážně jsem uvažoval o výměně své Z1 za novou Z5, hlavně kvůli lepší světelnosti, vylepšené ergonomii a delšímu zoomu, ale to co píšeš mě dost odrazuje. O problémech s CMOS chipy už bylo řečeno hodně, doufal jsem, že Sony jejich vývoj postupně zdokonalý a nové modely budou ok. Zatím to na výměnu tedy nevypadá :-( . U malých třetinových chipů bych čekal že rolling shutter nebude tak patrný jako u EX1 s 1/2 chipy, kde nedostatky více vyniknou a ono je to zřejmě ještě horší. Škoda....
Pave1 (4279)|9.10.2008 19:37
Honzo, samotnýho mě překvapilo, že tyhle nový modely tím tak viditelně trpí.

Doporučuju ale vyšší model (před zavrhnutím) vyzkoušet - nikdy nevíš, jakou politiku výrobce (u jednotlivých verzí kamer) provádí. Třeba na tom budou dražší modely líp.
stayman (12393)|9.10.2008 23:47
[QUOTE=Pave1;195606]Honzo, samotnýho mě překvapilo, že tyhle nový modely tím tak viditelně trpí.

Doporučuju ale vyšší model (před zavrhnutím) vyzkoušet - nikdy nevíš, jakou politiku výrobce (u jednotlivých verzí kamer) provádí. Třeba na tom budou dražší modely líp.[/QUOTE]

Prepac, viem, ze sa z toho zrutis, ale ubezpecujem ta, ze nie su, EX1 a EX3 su na tom tak isto :D:D:D
stayman (12393)|10.10.2008 00:53
[QUOTE=Pave1;194859]se dobře a je poměrně velmi lehká (lze s ní delší čas pracovat z ruky).[/QUOTE]

Vazne???? Ona je totiz este tazsia ako Z1 :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
stayman (12393)|11.10.2008 14:59
Novy poznatok: Z5 je s CF rekorderom (karty) multinormova, tak ako Z1 a ma navyse progresivne rezimy.

http://www.freshdv.com/2008/09/sony-announces-hdr-fx1000-and-hvr-z5j-hdv.html
stayman (12393)|11.10.2008 23:34
[QUOTE=stayman;195844]Novy poznatok: Z5 je s CF rekorderom (karty) multinormova, tak ako Z1 a ma navyse progresivne rezimy.

http://www.freshdv.com/2008/09/sony-announces-hdr-fx1000-and-hvr-z5j-hdv.html[/QUOTE]

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=17583
stayman (12393)|12.10.2008 02:50
A tuto temu mozeme uzavriet, kedze RollingShutter je vyrieseny

http://leteckaposta.cz/765193233
Pave1 (4279)|12.10.2008 12:53
Tahle "oprava" - http://leteckaposta.cz/765193233 , to je pro Sony skutečně medvědí služba, teď si tu kameru jistě každý koupí .-) .
stayman (12393)|12.10.2008 20:59
No ale musis uznat, ze ta elektricka je uz vyriesena, nezalezi na sposobe, nie je uz nad cim plakat, rollingshutter je minulost a hopsa do marketu za nakupom FX1000, neboj, oproti CanonA1 si polepsis o triedu minimalne..
Pave1 (4279)|14.10.2008 14:23
Koukám to tu někdo pěkně promazal .-) .

Škoda, že podobným způsobem nejde "smazat" ten rolling shutter u FX1000, pak by to byla moc fajn kamera. Bohužel to ale není skutečnost.
stayman (12393)|14.10.2008 14:29
Ten uz je davno vyrieseny

http://leteckaposta.cz/765193233

\\/ :-R B-) :-D
Pave1 (4279)|14.10.2008 14:37
Komický to je, to jo :-) .
dj_miki (2)|14.10.2008 14:46
lol, uz som o nej vazne premyslal, ale toto, nebude to len formatom? nieco ako interlaced u CCD?
Pave1 (4279)|14.10.2008 14:48
Ono s těma testama je to vždy problém, viz následující obrázky jednoho takového testu.

1. XH-A1 byla příliš odcloněná a bylo použito pro lowlight nevhodně "nabroušené" nastavení (custom preset).
2. XH-A1 byla víc najetá než Z1, takže objektiv měl odhadem o půl až jedno clonové číslo menší světelnost

První dva obrázky (Z1 a A1) ukazují podání původního testu, druhé dva (Z1 a A1 korigovaná) vyznění testu po obrazové korekci nevhodného nastavení A1 (ve střihovém sw). Z1 má (dík o půl milionu menšímu počtu bodů na čipu) o vous lepší podání barev v lowlight, A1 má zase za běžného světla o vous prokreslenější obraz v HD.

(- korigovaná A1 je čtvrtý obrázek, nekorigovaná ten druhý, od Z1 na třetím a prvním obrázku to už opravdu není velký rozdíl)

To jen pro ilustraci, jak se ty testy "manipulují" (otázkou je, zda záměrně, či "jen" z neznalosti :D ).
001_test_Z1_puvodni.jpg 002_test_XH-A1_puvodni.jpg 001_test_Z1_puvodni.jpg 004_test_XH-A1_korekce_nevhodneho_nastaveni.jpg
stayman (12393)|14.10.2008 15:08
[QUOTE=dj_miki;196367]lol, uz som o nej vazne premyslal, ale toto, nebude to len formatom? nieco ako interlaced u CCD?[/QUOTE]

nebude, je to vlastnostou cipu.., no nebudes tocit elektricky,ale riesenie mas vyssie..
dj_miki (2)|14.10.2008 15:14
[QUOTE=stayman;196377]nebude, je to vlastnostou cipu.., no nebudes tocit elektricky,ale riesenie mas vyssie..[/QUOTE]

hh, tak to nie je riesenie pre mna ale pre teba ako nasrat Pave1 :)
stayman (12393)|14.10.2008 15:32
[QUOTE=dj_miki;196379]hh, tak to nie je riesenie pre mna ale pre teba ako nasrat Pave1 :)[/QUOTE]

jaj, asi som ta podcenil :D
Pave1 (4279)|14.10.2008 18:50
Mě může nasrat jen špatná kamera od Sony, kterou jsem osobně otestoval (narozdíl od č. S. .-) ), kupodivu jsem měl o ní zájem...
ai (2993)|14.10.2008 21:44
no oni se neboji testovat spodni hranici vkusu, udelali to treba uz drive s tim prvnim manualni 3x1/4 CMOS , HD kamerou, tam testuji limity :)

no ale musim jeste zase pridat, ze mozna se uvidi a ze ma jen ten jeden hlavni problem cos tu ukazoval (mimo to, ze ma male CMOS,:) ..., no nic...), myslim, ze byt nasrany na vyrobce jeste pred koupi , jen po testu celkem je zbytecne ..., budou dalsi ..., porad mas ohromnou moc jako spotrebitel to nekoupit
stayman (12393)|14.10.2008 23:22
[QUOTE=ai;196455]porad mas ohromnou moc jako spotrebitel to nekoupit[/QUOTE]

To som mu pisal a myslim, ze vyrobcovi je to uplne jedno.:-D
George 2 (2)|15.10.2008 14:53
Kamera FX1000 je ode dneška vystavená v prodejně Elvia Ostrava v shoping parku na Rudné vpravo od
prodejny Hypernova.
Určitě ji bude možno vyzkoušet a snad i za zvýhodněných podmínek objednat.
Zvu všechny zájemce z okolí. Pak dodejte své dojmy a kritiku zde na vlákno.