Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Otazka: Je dolezita graficka karta pri spracovani videa? THX

dalhaku (6)|2.12.2004 09:23
info pre kamarata, ktory si ide kupit PC...
Tomáš X. (166)|2.12.2004 09:51
Budeme mluvit o grafických kartách, které jsou dnes na trhu, ne třeba o 10 let starých vykopávkách - to jen pro upřesnění.Supervýkonná grafická karta není rozhodně potřeba. Dnes má každá grafická karta rozlišení více, než dostatečné pro stříhání videa. Video má typicky 720 * 576 bodů a každá dnešní grafická karta má rozlišení minimálně trojnásobné.( Během stříhání však stejně koukáte na zmenšený náhled, aby se Vám pracovní nástroje vešly na obrazovku a sw vše stíhal real-time.)
Na druhé straně takové nástroje, jako např. Vegas, mají na ploše spoustu oken a ovládacích prvků a větší monitor s odpovídajícím rozlišením grafické karty je určitě pro pohodlnou práci výhodný. Ale to není věc specifická pro video, to je pro jakoukoliv práci, stejně jako to, že je potřeba mít nejen vysoké rozlišení, ale také na obnovovací frekvenci blížícíse 100 Hz kvůli očím. Je potřeba mít sladěné možnosti karty i monitoru, jinak si kupujete něco zbytečně. Mně osobně vyhovuje i 80 Hz a mám rozlišení 1280*960 na 17'' ADI monitoru s grafickou kartou za pouhých 1400,- Kč.
Z hlediska videa bych pouze zkontroloval, zda má karta S-video (5-pólový malý kulatý) výstup, samozřejmě jen v případě, že TV má S-video vstup buď na předním panelu nebo přes redukci do scartu. Nevím, jestli se dnes dělá grafika, která by tohle neměla. Ale bývaly grafiky pouze s cinch video výstupem, který má horší kvalitu. To proto, aby se sestříhané video mohlo rovnou z počítače promítat na TV jako kontrola ještě před vypálením na DVD nebo jiným závěrečným osudem zpracování. Ještě včasnější náhled výsledku je samozřejmě on-line kontrola na TV přes IEEE1394 připojenou kameru, ale to zase bývá nepraktické, PC -> TV můžete mít propojené trvale (pokud máte vyřešené potenciálové rozdíly, typicky z kabelovky).
Dobré je mít grafickou kartu s pasivním chlazením (a tedy nikoliv supervýkonnou, která musí mít velký a hlučný větrák), protože hluk z PC je nepřítelem dobrého zážitku z videa.
dalhaku (6)|2.12.2004 09:59
Tomáš X.


dik za info, este som mal dolpnit, ze kamarat chce usetrit a vraj mu bude stacit graficka karta on board!!!... takze? bude mu to stacit? asi nie, uz len kvoli vstupom a vystupom...?

dik
Tomáš X. (166)|2.12.2004 22:05
S grafikou on board nemám zkušenosti, nicméně nedávno jsem si vybíral mainboard a na žádné desce, která přicházela v úvahu, jsem na grafiku on board nenarazil. A výběr slušné základní desky je pro zpracování videa podstatnější, než výběr grafické karty. Dnes asi dominují MSI. Pokud už nemá IEEE1394 kartu odminule, tak jí potřebuje na desce. Pak taky relativně svižný procesor, když od něj chcete, aby rendering netrval věčnost. I když existují fungující kombinace s AMD, tak k videu se na jistotu kupuje Intel. Mílovými kroky pryč od VIA chipsetů. No a žádný disk není dost velký a některé BIOSy umí > 120 GB až po upgrade (tedy po půlminutě nervů, aby to nelehlo se ztrátou záruky), Windows 2000 až po zásahu do registrů, pak problémy s Win XP SP2, pak nesnadné vybírání DVD vypalovačky, já jsem nejvíce péče věnoval výběru zvukovky (5.1 digitální propojení s AV receiverem a ultranízká latence pro klávesy), ... Prostě skoro ze všech komponent do počítače k videu je výběr grafické karty ten úplně nejmenší problém. Snad už jen myš a klábosnice je méně problematická. :-)
dalhaku (6)|3.12.2004 11:02
Tomáš X.


dik za odpoved a rady. uz sme kupili PC a poskladali.
doska: ASUS P5GDC Deluxe, socket LGA775, i915P chipset...
procak Intel (prescott) 2.8GHz (1MB cache)
grafika - ASUS GeForce FX5750 PCI-express
maxtor 200GB SATA

...

...
takze to pojdeme vyskusat :-)

THNX
Tomáš X. (166)|3.12.2004 17:06
Jo, nVidia GeForce má slušné ovladače na současnou práci s monitorem a TV - jde o to, aby na monitoru bylo video v okně a na TV současně Full screen a ještě mohlo být na každém jinak vyladěné barevné podání. To ale musí umět i sw přehrávač, což třeba PowerDVD i WinDVD umí, alespoň kromě prehistorických verzí.
dalhaku (6)|3.12.2004 20:20
no, to budeme skusat,

winDVD aj winDVDcreator bol sucastou baliku software k doske... takze ideme skusat.

budem informovat o vysledkoch...


dik
Tomáš X. (166)|4.12.2004 09:13
Já sice spíš používám Power DVD, ale ve WinDVD je v okně "Nastavení/Configuration" záložka "Video", kde je "Konfigurace televizního výstupu" - "Zobrazit celou obrazovku na TV", takže to by taky mělo fungovat. Jinak na grafickou kartu určitě stáhnout z Webu poslední ovladače, ma CD-čkách bývají starší a já jsem si některé starší prožil a na rozdíl od těch nejnovějších sice fungovaly, ale měly zcela nepochopitelná dialogová okna, až v poslední době je to logické a dokonce i česky.
Jinak WinDVD Creator jsem asi před rokem zavrhnul jako nekvalitní produkt.
dalhaku (6)|4.12.2004 18:01
uvidime, co pouzijeme - mozno Pinnacle studio..

ovladace sme zamozrejme stiahli najnovsie.

skusat budem az v pondelok, takze potom napisem ako a co...:-)
Atkins (447)|18.12.2004 12:30
Dle skusenosti, pro praci s videem mohu doporucit karty Matrox. Jsou sice o malinko drazsi nez Nvidia a pravda gamesy si az tak uplne nezaparis - ale to zobrazeni je u matroxe minimalne o dve tridy vys..
:-)