Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Steadicam (externí stabilizace obrazu)

jkmaxfli (60)|11.9.2008 06:10
Ahojte
Tak jsem skoro týden projížděl www a studoval jsem steadicamy (stabilizátory),protože mě to hooodně zaujalo,ale když jsem postupně zjišťoval ceny těchto špičkových zařízení,tak mi spadla huba,proto jsem se rozhodnul jeden takový steadicam vyrobit do své video výbavy.Po prostudování různých článků a návodů jsem si řekl-jdu do toho.No a za 5 hodin jsem jeden steadicam zrodil na svět.Nemohl jsem se dočkat až to vyzkouším a když přišlo finále a připevnil jsem kameru,tak mi opět spadla pusa,protože to co jsem ztvořil funguje naprosto fantasticky.Práce mi trvala 5 hodin od 10-15 hod. a potom jsem 3 hoďky běhal s tím monstrem ve 32 letech jako magor a honil dokonale hladké záběry.Během dne přidám fotky steadicamu a lupnu sem nějaké to video na porovnání bez steadicamu a se steadicamem,doufám,že se Vám to bude líbit,zatím ahoj.

EDIT:
3 x plastová trubka silnostěnná vylitá sádrou - délka 3 x 30 cm /cena 150 kč + sádra 50 kč
1 x rozbočovací 3 směrná chromová trubka /cena 350 kč
2 x koncové víčko se závitem pozinkované /cena 160 kč
10 x podložkové závaží pozinkované /cena 250 kč
1 x dlouhý vrut se závitem na závaží + matka
4 x černá pěnová rukojeť /cena 110 kč
1 x hlava z mini stativu VELBON /cena 800 kč
+ bílá elastická voděodolná lepící páska
+ camcorder Samsung HMX20C /cena 15 000 kč

Nařezat 3 trubky na délku 30 cm,poté vše zkompletovat,sešroubovat,závit se sám v umělé trubce vždy vytvoří
při šroubování komponent,jelikož je těžiště někde uprostřed tak závaží musí mít váhu protistrany(hlava s kamerou),tzn.že já mám váhu vršku/kamery a stativové hlavy) 0.5 kg a podložkové závaží jsem navážil přesně podle hmotnosti kamery což je opět 0.5 kg.Těžiště je poté dokonale vyvážené.
Jinak práce mi trvala něco málo přes 5 hodin i s finálnímy úpravami.Celkem mě to vyšlo něco málo pod 2 tisíce,což je s porovnáním originálu,který stojí 20 tis a více za pusinku.

Foto a odkaz na testovací video:

VIDEO:




A po posledních úpravách:
Ondras_ (204)|11.9.2008 09:08
poor man's steadicam jsem si kdysi taky vyrobil. A přesně jako ty jsem pak jako idiot běhal kolem baráku a po schodech a divil se, že to poměrně dobře funguje.
marek62 (168)|11.9.2008 09:18
jkmaxfli: na Grafice se nedavno pustil do stavby uzivatel Bese, pred par dny tam daval i nejake svatebni video, to kdybys hledal partaka pro sdileni zkusenosti :-)
rjja (622)|11.9.2008 10:35
na jakou kameru jsi to používal ?
jkmaxfli (60)|11.9.2008 15:57
To rjja:

koupil jsem před měsícem samsunga HMX20C
Pracuju na lepších fotkách trošku jsem steadicam upravil a i s lepším videem to sem do večera šoupnu.
rjja (622)|11.9.2008 16:03
hoď sem i nějake rozměry a použitý materiál, jakou používáš váhu protizávaží ?
jkmaxfli (60)|11.9.2008 20:44
3 x plastová trubka silnostěnná vylitá sádrou - délka 3 x 30 cm /cena 150 kč + sádra 50 kč
1 x rozbočovací 3 směrná chromová trubka /cena 350 kč
2 x koncové víčko se závitem pozinkované /cena 160 kč
10 x podložkové závaží pozinkované /cena 250 kč
1 x dlouhý vrut se závitem na závaží + matka
4 x černá pěnová rukojeť /cena 110 kč
1 x hlava z mini stativu VELBON /cena 800 kč
+ bílá elastická voděodolná lepící páska

Nařezat 3 trubky na délku 30 cm,poté vše zkompletovat,sešroubovat,závit se sám v umělé trubce vždy vytvoří
při šroubování komponent,jelikož je těžiště někde uprostřed tak závaží musí mít váhu protistrany(hlava s kamerou),tzn.že já mám váhu vršku/kamery a stativové hlavy) 0.5 kg a podložkové závaží jsem navážil přesně podle hmotnosti kamery což je opět 0.5 kg.Těžiště je poté dokonale vyvážené.
Jinak práce mi trvala něco málo přes 5 hodin i s finálnímy úpravami.Celkem mě to vyšlo něco málo pod 2 tisíce,což je s porovnáním originálu,který stojí 20 tis a více za pusinku.
Pears (1027)|12.9.2008 21:50
Asi jsi čerpal odtud http://www.cs.cmu.edu/~johnny/steadycam/
Jdu do toho i když bych si to chtěl vyzkoušet. Je to rozebyratelné?
jkmaxfli (60)|13.9.2008 08:38
..ano čerpal jsem z toho webu,ale i z jiných.
http://www.stabilizerflex.com/My_Homepage_Files/Page6.html
....hlavně mi šlo o to,jak to má být správně vyvážené a kde má být těžiště.Jinak rozebíratelné to je,stačí to rozšroubovat.
Pate007 (7)|16.9.2008 14:43
Zdravím..to je zajímavý steadycam, zajímalo by mě, zda to unese i těžší kamery jako PD170 apod a jakým způsobem je uchyceno to závaží..?Díky za informace..
Pears (1027)|16.9.2008 14:57
Pate007
To závaží je tam určitě našroubováno, resp. mže být i našroubováno, a musí být asi stejně težké jako kamera, aby jsi měl ve středu vyvážené těžiště.
jkmaxfli (60)|16.9.2008 21:46
...tak těžší kameru samozřejmě na tento druh steadicamu dáš,záleží na použití materiálu,tento můj je zhruba do 5ti Kg,hlavní kostrukci mám z plast.trubek.

závaží je navléknuté ne dlouhém šroubu,který vede zkrz uzávěrovou provrtanou matici a ta je našroubovaná na trubce,ale pozor s tím těžištěm,těžiště musí být přesně tam kde budete držet ve svislé poloze steadicam,to znamená,že jsem to v návodu neupřesnil,ale ono vlastně to závaží bude o něco lehčí než kamera,protože steadicam se nejlépe drží nad vodorovnou tyčí ve svislé poloze a tam kde se bude držet musí být dokonalé těžiště a v tom je ten trik.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
SCiFA (35)|16.9.2008 21:57
Jen pro upresneni. Tam v tom T kusu neni zadny kloub?? Na cem se to otaci teda. Vetsinu Stadicamu co jsem videl byl na kloubu.
Pears (1027)|17.9.2008 11:07
jkmaxfli
Asi by byllo lepší kdyby jsi vyfotil jak to držíš.

SCiFA
Otáčíš se ty :)
jkmaxfli (60)|17.9.2008 15:32
Tak zde jsou fotky jak se to má držet,těžiště je přesně v místě svislého držení mé ruky.
To SCIFA:
toto je jiný druh steadicamu,jsou i s kloubem,ale ten má nevýhodu,že s ním nemůžeš naklánět(klopit) kameru,kdež to s tímto ano.

SCiFA (35)|17.9.2008 18:04
Diky moc za vysvetleni. Jdu do toho.
Terka (274)|18.9.2008 10:56
Jak dlouho se s tim da tocit tj. udrzet to v ruce?
jkmaxfli (60)|18.9.2008 17:20
to Terka:
v ruce ho udržíž bez problémů dlouho,ten můj například váží včetně kamery 1.2 Kg
jkmaxfli (60)|18.9.2008 17:22
to SCiFA:

až ho budeš mít ztvořený,postni sem nějaké fotečky.
SCiFA (35)|18.9.2008 19:09
Bude to beh na delsi vzdalenost ale snad se do toho dokopu. Okolnosti me donuti.
Saxel (2279)|18.9.2008 21:22
[quote=jkmaxfli;192291]to Terka:
v ruce ho udržíž bez problémů dlouho,ten můj například váží včetně kamery 1.2 Kg[/quote]
1.2 kg? To je málo, ne? Zákony fyziky jsou jasné - čím větší závaží na koncích stabilizátoru, tím lepší výsledky. U stabilizátorů držených v ruce musí člověk zvolit kompromis mezi hmotností (účinností stabilizace) a dobou použitelnosti (udržení v ruce). Já mám podomácku vyrobený steadycam na bázi Glidecamu 2000 a taky se mi zprvu zdály výsledky stabilizace úžasné. Když jsem později přidal na kameru předsádku a mikrofon, takže celý systém po vyvážení váží odhadem 2,5 - 3 kg, funguje stabilizace o poznání lépe. Problém je, že se s tím fakt nedá točit moc dlouho, nicméně pro získání efektních záběrů je to skvělé.
jkmaxfli (60)|19.9.2008 06:55
[QUOTE=Saxel;192329]1.2 kg? To je málo, ne? Zákony fyziky jsou jasné - čím větší závaží na koncích stabilizátoru, tím lepší výsledky. U stabilizátorů držených v ruce musí člověk zvolit kompromis mezi hmotností (účinností stabilizace) a dobou použitelnosti (udržení v ruce). Já mám podomácku vyrobený steadycam na bázi Glidecamu 2000 a taky se mi zprvu zdály výsledky stabilizace úžasné. Když jsem později přidal na kameru předsádku a mikrofon, takže celý systém po vyvážení váží odhadem 2,5 - 3 kg, funguje stabilizace o poznání lépe. Problém je, že se s tím fakt nedá točit moc dlouho, nicméně pro získání efektních záběrů je to skvělé.[/QUOTE]

Ahoj
...tak tady tě budu muset opravit,taky jsem zkoušel větší zátěž na konci steadicamu než byla samotná kamera,ale výsledek byl bez efektu,kouzlo a trik steadicamu spočívá v TĚŽIŠTI a v místě kde je těžiště obou závaží(kamera a závaží),tak v tom místě se to musí držet,ano kdybych měl 1.5 Kg kameru,tak závaží mám taky 1,5 Kg a celkem mám 3 Kg v ruce,ale pořád tady hraje hlavní roli těžiště a tím pádem hmotnost nerozhoduje.Když to napíšu pro laiky,tak v místě těžiště se nevyskytují žádné vybrace,cuky,atd. a při chůzi či běhu je zařízení perfektně stabilní.
PS:nevyrobil bych nějakou věc o které bych si napřed něco důkladně nepřečetl.
Saxel (2279)|19.9.2008 11:44
[quote=jkmaxfli;192361]...kouzlo a trik steadicamu spočívá v TĚŽIŠTI a v místě kde je těžiště obou závaží(kamera a závaží),tak v tom místě se to musí držet...[/quote]
Nikdy jsem netvrdil opak, uchycení v těžišti je samozřejmost. Stabilizačním prvkem je hmota kamery a závaží na koncích soustavy.

[quote=jkmaxfli;192361]...ale pořád tady hraje hlavní roli těžiště a tím pádem hmotnost nerozhoduje...[/quote]
A v tom se právě mýlíš, hmotnost je rozhodující. Platí zde totiž zákon setrvačnosti, kdy síla, která stabilizuje soustavu je přímoúměrná hmotnosti.
jkmaxfli (60)|19.9.2008 17:06
[QUOTE=Saxel;192395]Nikdy jsem netvrdil opak, uchycení v těžišti je samozřejmost. Stabilizačním prvkem je hmota kamery a závaží na koncích soustavy.


A v tom se právě mýlíš, hmotnost je rozhodující. Platí zde totiž zákon setrvačnosti, kdy síla, která stabilizuje soustavu je přímoúměrná hmotnosti.[/QUOTE]

To znamená,že kdybych ke kameře která váží půl kila přidal zátěž 2 Kg měl bych 2.5 Kg a do spodu bych dal stejné závaží 2.5 Kg měl bych celkem 5ti kilového macka a byla by stabilita mnohem lepší?
Lovis (47)|19.9.2008 21:36
jaky prumer jsi pouzil? 1/2 nebo 3/4 palce myslim tim trubku.
jkmaxfli (60)|19.9.2008 22:48
[QUOTE=Lovis;192453]jaky prumer jsi pouzil? 1/2 nebo 3/4 palce myslim tim trubku.[/QUOTE]

..průměr je 1/2,ale silnostěnnou
jkmaxfli (60)|19.9.2008 22:58
...tento druh steadicamu jsem zvládnul a jsem s ním 100% spokojený-svůj účel splnil a chtěl bych se pustit do sestrojení STEADICAMU MERLIN,nebo GLIDECAMU 2000 PRO,protože to už bude opravdu něco dokonalého co se stabilizace týče,kdo se semnou do toho pustí(alespoň formou po netu)? co se těchto dvou steadicamů týče ,tak na sestrojení je to prkotinka,ale co mě den co den vrtá hlavou je:jak vymyslet to držadlo s kloubem,vše ostatní půjde v pohodičce.
rjja (622)|20.9.2008 02:42
když už se do něčeho pouštět,tak do toho GLIDECAMU .Ten bych bral taky.tuším že mám někde stažené výkresy a už jsem to poptával v jedné nástrojárně.
jkmaxfli (60)|20.9.2008 06:19
[QUOTE=rjja;192468]když už se do něčeho pouštět,tak do toho GLIDECAMU .Ten bych bral taky.tuším že mám někde stažené výkresy a už jsem to poptával v jedné nástrojárně.[/QUOTE]

výkresi by byly fajn,já zatím nikoho nesehnal co se výroby týče,důležité je na kolik to vyjde,protože např.ten glidecam vyjde na 6 tis a bazarový (ebay) na 3 tis,tzn. že tento po domácku slepený by měl vyjít na maximálně 1500-2000 Kč,jak si na tom ty s tou strojírnou kde by to měli dělat?Jak si vymyslel ten pohyblivý kloub(všesměrový+ložisko na té tyči)?
jkmaxfli (60)|20.9.2008 07:25
...já bych s mým vybavením a nástrojema co mám doma dokázal stvořit maximálně toto:

rjja (622)|20.9.2008 20:02
[QUOTE=jkmaxfli;192474]...já bych s mým vybavením a nástrojema co mám doma dokázal stvořit maximálně toto:

[/QUOTE]

něco podobného mám doma a moc s tím spokojený nejsem
jkmaxfli (60)|21.9.2008 00:33
[QUOTE=rjja;192509]něco podobného mám doma a moc s tím spokojený nejsem[/QUOTE]


...tak jsem po 6 ti hodinách brutální dřiny padnul jako švestka,zkoušeli jsme s bráchou napodobeniny merlinu a glidecamu a musím říct,že glidecam by celkem ušel až na tu váhu 7 Kg,tak jsme to rozebrali a vyzkoušeli merlin a ten se vůbec nezdařil,tak nakonec zůstanu u toho mojeho jednoduchého steadiho,kterého jsem kapánek vylepšil(zmenšení+rozložení závaží).Zítra postnu fotky.

Edit:
málem bych zapoměl, pořád mám nutkání vyzkoušet koupi Modo Steady, co na tento steadicam říkáte?
rjja (622)|21.9.2008 09:31
ten mám právě doma
Pears (1027)|21.9.2008 13:32
Ten Modo Steady vypadá dobře. Jako stativ bych to vypustil, ale líbí se mi, že se to dá využít i jako ramenní opěrka. Teď to ještě zpracovat aby to vypadalo k světu :)
jkmaxfli (60)|21.9.2008 15:20
[QUOTE=rjja;192533]ten mám právě doma[/QUOTE]

...no a jak jsi s ním spokojen?popiš zkušenosti,video by bodlo i jako ukázka co to dovede,myslím tím jako funkce steadicam.
SCiFA (35)|21.9.2008 16:17
Mozna kdyby se predelala ta rukojet aby byla stabilnejsi tak uz by to bylo k svetu. Co vy na to?? Za ty penize to snad ani nevyrobis.
rjja (622)|21.9.2008 16:25
[QUOTE=jkmaxfli;192566]...no a jak jsi s ním spokojen?popiš zkušenosti,video by bodlo i jako ukázka co to dovede,myslím tím jako funkce steadicam.[/QUOTE]

u když jsem ho kupoval jsem věděl do čeho jdu, je to všestraný nástroj a je hlavně velice skladný ( MŮŽU HO NOSIT POŘÁD PŘI SOBĚ,ANIŽ BY ZABRAL HODNĚ MÍSTA),jako stativ se dá použít ( na dovolené jsem ho použil pro fotoaparát)jako ramení opěrka je to v pohodě.Při rozložení do stavu pro stadi.. se to i pěkně drží když je to ještě zafixované ( jednou rukou za držátko pod kamerou a druhou cca 0,5m pod ní ) už to docela pěkně ztabilizuje. Při funkci stadi... je to trochu rozporuplné , pohyb je v pořádku, ale kroky se do obrazu promítají ( kamera se při pohybu nehoupe ze strany na stranu, ale už jen při dopadání kroků ) . Špatně se mi to popisuje, zkusím sem hodit ukázku.

Jinak proto se přikláním k tomu GLIDECAMU , ten Merlin je na podobném principu co Manfroto
BOBA (590)|22.9.2008 09:53
rjja: tu chůzi je dobré si nacvičit. Ten pohyb chce mít takový klouzavý a našlapovat na celé chodidlo a ne klasicky kráčet.
rjja (622)|22.9.2008 10:28
Ano při pomalých záběrech to vypadá pěkně, ale při běhu to je horší.
rjja (622)|22.9.2008 10:31
zde přikládám návod na GLIDECAM

http://uloz.to/774082/000.rar

nevěřím tomu že mi někde v nástrojárně udělaj ten kloub. mechani. za 3000 kč , takže když bude mít někdo použitej, tak ho koupím.
rjja (622)|22.9.2008 10:40
[QUOTE=BOBA;192632]rjja: tu chůzi je dobré si nacvičit. Ten pohyb chce mít takový klouzavý a našlapovat na celé chodidlo a ne klasicky kráčet.[/QUOTE]

jinak ty ho máš taky ?
BOBA (590)|22.9.2008 11:34
[QUOTE=rjja;192639]jinak ty ho máš taky ?[/QUOTE]

Nemám, ale měl jsem možnost něco podobného vyzkoušet a poradit se na naší kabelovce. Jenže tam s během nemají zkušenosti. Točím často z ruky a tam to našlapování je důležité. Člověk si připadá při takové chůzi tak trochu nesvéprávně :)
http://milide.com/subpage/partner1.html
Terka (274)|22.9.2008 12:12
To znamená,že kdybych ke kameře která váží půl kila přidal zátěž 2 Kg měl bych 2.5 Kg a do spodu bych dal stejné závaží 2.5 Kg měl bych celkem 5ti kilového macka a byla by stabilita mnohem lepší?
>ANO

jde o to, aby byl moment setrvacnosti co nejvetsi (vzhledem k prislusne ose otaceni).
tj. strucne a nepresne
J=mx^2
proto zavisi hlavne na delce tyce (kvadraticky) a pak na hmotnosti.
(Vem si koste a zkus ho roztocit postupne podle jeho 3 os soumernosti. Pak dej zavazi na konce kostete, pak vem dvakrat delsi koste. Je to jasne?)
Kdyz to neni uchyceno v tezisti, ucinost jde rapidne dolu.
Aby se to neotacelo v horizontalni rovine, je dole tvar do "obraceneho T"
Protoze je upevnen presne v tezisti lozisky, je ten Glidecam je jednoznacne ucinnejsi.

Profi rameno, ktere se pridava k tomu glidecamu, eliminuje translaci, coz neni az zas tak nutne, hlavni je eliminovat rotaci.
jkmaxfli (60)|22.9.2008 12:17
...tak pánové jak tak na to všechno koukám,ty neúspěšné pokusy doma s výrobou ,plánky,návody a vše kolem steadicamů je podle mě pěkná blbost po mých zkušenostech a docela hodně mě láká koupě Glidecamu 2000 Pro,kterých je na http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140267400158&_trksid=p3907.m32&_trkparms=tab%3DWatching
hromada a za cenu 300 dolarů (5100kč) by se dalo hodně uvažovat o koupy,ale má to jeden háček-peníze bych měl,ale nemám zkušenosti s nakupováním přes Ebay a už vůbec ne z USA,pokud někdo máte radu,nebo zkušenosti s takovým nákupem,prosím o návod jak získat třeba tento glidecam -odkaz je uveden o pár řádek výše,jedná se mi o to,kolik stojí poštovný a jak to prostě zakoupit,díky předem.Pokud by se mi to podařilo koupit,určitě bych se podělil se zážitkama,zkušenostma+nějaké ty videa.
stayman (12393)|22.9.2008 13:05
Len urcite nie s tym jednym ramenom :D
Terka (274)|22.9.2008 13:12
2Saxel: ohledne toho vyvazovani druhou rukou, nepomohlo by nalepit nad lozisko mekky molitan, aby tlumil toto vyvazovani (rukou bys drzel molitan, ne trubku)
rjja (622)|22.9.2008 22:09
Tak zde přikládám nějakou ukázku:

http://uloz.to/776833/stad2.wmv

a tady


http://uloz.to/776654/stad.wmv
stayman (12393)|22.9.2008 23:31
Ukazku z coho, koho ?????