Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký kodek použít?

pee.tr (1208)|21.8.2008 22:32
Jelikož už jsem se nějakej ten rok nezabýval enkódováním do Xvid ani jiných jemu podobných formátů, chtěl bych se zeptat, co byste mi doporučili použít na zazálohování zívodů F1, který mám nahraný z DVB-S.
Už mě nebaví nechávat to v MPEG2, navíc když kzždej závod svou datovou velikostí těsně překročí polovinu media a dva tudíž na jednu placku nedám. Jaký kodek a v jakém nastavení byste použili, aby zůstala zachovaná kvalita? Xvid? x.264? V jakém poměru stran, když teď to je z originálu 1024x576. Uvažuju dát tak 4, možná 3 závody na jedno DVD. Díky za vaše zkušenosti.
pee.tr (1208)|24.8.2008 16:46
Nikdo neporadí?
artam (1147)|24.8.2008 20:21
Prekodovanim MPEG2 do Xvdu ani x264 kvalitu nezachovas, vzdy pojde dolu.
Ale ak hovoris, ze jeden zavod datovou velkostou len tesne prekroci 1/2 media, tak pokial je to "tesne" tak do 5-10%, vyrob si na hard disk jedno "nadmerne" DVD s tymi dvoma zavodmi a potom to shrinkni na kapacitu media. Budes s tym ma t podstatne menej roboty, nemusis travit cas enkodovanim, bude to prehratelne na stolnom prehravaci a pokles kvality v dosledku shrinku bude zanedbatelny.
pee.tr (1208)|24.8.2008 20:51
Hm, taky možnost no. Ale abych řekl pravdu, shrink se mi moc používat nechce. Nova už má tak jako tak obraz na hranici dobré kvality a co já viděl shrinknutý originál videa, tak ač sly velikostí docela o málo dolů, obraz nestál za nic moc. Jinak, že půjde xvidem kvalita dolů, to je mi jasný (co já se v minulosti xvidů nadělal), ale mám takový dilema, kvalita vs. množství vyplácaných DVDs.
Ale dík za názor, ještě nad tím zauvažuju.
Ono jak na to teď koukám, tak to zase tak málo přes půl DVD nezabírá. Mám tu velikosti záznamů pohybující se mezi 2700MB a 3350MB.
peco (772)|25.8.2008 10:38
To mas upne jedno do akeho formatu to prekodujes, vzdy pojde kvalita dolu.

Ja takmer vsetky nahravky z DVB-S nechavam ako mpeg2, len to bez rekompresie prerobim do DVD-Video formatu, aby som tam mal kapitoly, ak ako prehravac nebude dreambox. Niektore detske serialy ako trebars Gummi Bears idu do XviD.

- Ak ide o velmi dolezite zaznamy, nechaj to ako to je, tj. 3GB na jeden disk DVD, cena placky je nizka, resp. pouzi DVD DL medium a das tam 2 az 3 celky, bud to nechas ako mpeg2, alebo autoring bez rekompresie terbars v IfoEdit

- Ak zaznamy nie su az take dolezite, tak autoring bez rekompresie a potom Shrink, alebo prekoduj do formatu ako si zvyknuty, trebars aj do XviD, kde zvolis kompromis kvalita vs velkost. Mozno dosiahnes lepsiu kvalitu ako Shrinkom, ale urcite to nebude mat taky efekt, aby to stalo za to. Zaznam z DVB-S je sam o sebe nekvalitny a je jedno ci ho podrobis transkodingu (Shrink), alebo reenkodingu (XviD)

Tak aby som to zhrnul, ak ti na zaznamoch fakt zalezi, tak no recompress. Ak to nie je kriticke, tak potom je to jedno.
pee.tr (1208)|25.8.2008 11:02
Víš, peco, je to taková ta má úchylka, na záznamech mi sece záleží, ale pochybuju, že se na ně vůbec někdy znovu podívám. ;-)
peco (772)|25.8.2008 11:07
[quote=pee.tr;189190]Víš, peco, je to taková ta má úchylka, na záznamech mi sece záleží, ale pochybuju, že se na ně vůbec někdy znovu podívám. ;-)[/quote]

Daj to teda do XviD s nejakym rozumnym pomerom kvalita/velkost, tj 2 (alebo 3) celky na disk DVD5. Pust to cez AGK, nech s tym mas co najmenej roboty, tam sa da nastavit cielova velkost vystupu.