Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Artefakty v Tv-Ripu

Sidewinter (6)|19.8.2008 12:01
Ahoj,

Natáčím si zápasy z Olympiády pomocí přístroje Archos 504, jenomže mně vadí artefakty, které v obraze vznikají. Originální signál je tuším PAL a já to natáčím do 640x480 pro 4:3 nebo 640x368, když chci 16:9. Digitální signál artefakty neobsahuje - zkoušel jsem točit analog a výsledek dopadl úplně stějně. Na obrázku jsem zeleně vyznačil co mám na mysli + ještě kolem hráčů, tak se podívejte: . Dá se to nějak vyhladit? Nebo v čem by mohl být problém, mohla by to být nekvalitní kabeláž? Kdyby jste potřebovali více informací, rád řeknu co vím =)

S pozdravem

Sidewinter
Sidewinter (6)|24.8.2008 19:20
Je to běžné mít takový obraz?
artam (1147)|24.8.2008 20:05
Su to bezne artefakty v dosledku stratovej kompresie (MPEG, H264 atd.), ked je nedostatocny datovy tok hlavne v rychle sa meniacich scenach.
Z tvojho popisu nie je zrejme, do akeho kodeku grabujes, ale zrejme mas nastaveny maly datovy tok.
Toto bezne uvidis aj u vysielaneho digitalneho signalu a hlavne u neho, u analogu nie, ovsem pokial signal neprechadza transkompresiou po vysielacej trase.
Sidewinter (6)|25.8.2008 13:30
Zapojení vstupu je composite video, ještě se to asi dá propojit přes S-video, mohly by tím být problémy s hranami vyřešeny?
artam (1147)|25.8.2008 15:04
Neplet si priciny a dosledky. :-) Artefakty nevznikaju na vstupoch, ale pri vystupnej kompresii (podla pouziteho kodeku) pre ukladanie videa do suboru na disk.
Preto problemy s artefaktami na hranach vyriesis jedine grabovanim do BEZSTRATOVEHO kodeku, napr. huffyuv, a pod.
Pravdepodobne vsak ukladas pomocou kodovania cez Xvid (alebo do MPEG2 ?) a tam sa artefaktov nezbavis, su NEVYHNUTNYM produktom DCT transformacie a naslednej kvantizacie, ktore sa pri tychto formach kodovania pouzivaju. Mozes ich len eliminovat na najmensiu moznu mieru tym, ze pre kodovanie pouzijes dostatocne vysoky datovy tok, povedzme u Xvid minimalne 4Mbit/s, u MPEG2 minimalne 9.8Mbit/s.
Je ti uz jasna pricina a dosledok? ;-)
Sidewinter (6)|25.8.2008 22:24
ukládám do 2,5mbps MPEG4, je to maximum víc to nejde. Zkusil jsem to přes S-video a jak si naznačil, nic moc se nestalo. Udělal jsem screen - upřimně moc nechápu proč jsou ty pruhy jenom u toho textu a jinde ne? Je to způsobený ostrým přechodem ze světlé do tmavé nebo může jít o nějaké rušení? Je mi to divný protože ten obličej je třeba velmi kvalitní, až na jeho ucho. Pochopil jsem správně že s daným zařízením nemůžu tead dělat nic? Že není cesta jak bych mohl natáčet kvalitněji?

http://img510.imageshack.us/my.php?image=snapshot20080825221421yt5.png

Dík měj se
mirekv (7169)|26.8.2008 10:22
Máš na mysli tu mřížku v titulku Dr. House? Není to už ve zdroji? Jinak jsem neshledal další chyby a řekl bych, že výsledek je dobrý. Otázka: proč nezachávaš do plného rozlišení co karta umí, bylo by to ostřejší.
artam (1147)|26.8.2008 11:47
Sidewinter:
Uz z princípu prave na ostrych prechodoch (biela/cierna, resp lubvolna svetla/tmava) vznika v dosledku kvantizacie a redukcie koeficientov tzv. ringing efekt, dalo by sa prelozit ako zaznej (prevzate z audio hantyrky), co je v podstate vznik tlmenych oscilacii (prekmitov). Cim vyssi datovy tok, tym menej sa to prejavi, pretoze tym menej sa redukuju koeficienty vyssich frekvencnych zloziek pri kvantizacii

Ta mriezka v titulku Dr. House je zrejme sposobena nedokonalou filtraciou pri spracovani jasovej a farebnej zlozky signalu lacnymi prevodnikmi v lacnej TV karte.

Zmier sa s tym, ze nedosiahnes lepsie vysledky pri pouziti tych hardverovych a softverovych prostriedkov, ktore pouzivas. :-(
Sidewinter (6)|27.8.2008 12:16
Mřížku jj. Tady jsem udělal 2 screeny z videa grabovanýho tímto přístrojem přímo z DVD s obrazem 4:3, takže použité rozlišení 640x480 - největší možné. Všiměte si hlavně toho 'vlnění' na červené kytaře a modrém plátně. Jinak zhošení kvality je patrné i na obyčejné 100HZ CRT, projeví se jako rozmazání, obraz není tak ostrý jako originál, vypadá to skoro jako záznam na VHS obyč. videem :)

Dá se nějak získat originální digitální signál přímo ze STB - v původní kvalitě, aby to nemuselo projít tou kompresí tzn. zhoršením?

Tady jsou ty screeny :
http://img529.imageshack.us/my.php?image=snapshot20080827120459wb2.png
http://img293.imageshack.us/my.php?image=snapshot20080827120511af9.png

Díky
mirekv (7169)|27.8.2008 12:56
Nejlepší řešení je pořídit si přímo kartu do PC, tak nahraješ video bez převodu D>A a následně A>D, já mám Technisat AS2, dnes už je více možností (třeba duální pro příjem analogu + digitálu).
artam (1147)|27.8.2008 13:48
Sidewinter:
Presne tak ako pise mirekv, interna karta (alebo trebars aj USB) a zaznamenavat priamo data bez konverzie a bez prekodovania.
Ten Archos 504 je predovsetkym "Digital Metia Player", zameraj sa na slovicko "Player", funkcia nahravania je u takychto pristrojov len doplnkova a nevalnej kvality, tak sa nediv, ze z toho lezie to co lezie. To mas presne ako u mp3 playerov a ich vstavaneho nahravania - zaznam hlasu ako diktafon este ujde, ale na hi-fi kvalitu nahravky zabudni. :-)
artam (1147)|27.8.2008 13:48
eee..., Metia = Media... :D
Sidewinter (6)|27.8.2008 14:19
mirekv : Jo dík to bude asi nejlepší problém je, že ty karty co jsem koukal podporují DVB-T většinou, ale já mám doma IPTV... :)