Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Hukot zvuku v tichých pasážích při zachytávání z VHS

Yupiteru (9)|18.8.2008 16:11
Ahoj,

začal jsem převádět svůj VHS archiv do digitální podoby, ale narazil jsem na nečekaný problém.

Během tichých pasáží, kdy není slyšet žádný zvuk, se objeví v zachyceném zvuku hukot, který postupně roste až na dost hlasitou úroveň. Tento hukot okamžitě mizí po zaznění nějakého ruchu (třeba řeč apod.), ale pak se zase pomalu vrací směrem k maximální úrovni.
Když pustím video do TV, tak je zvuk OK.

Používám Dazzle Video Creator Platinum od Pinnacle v kombinaci s Pinnacle Studio 12. Ono to ani nijak jinak nejde. Dazzle s ničím jiným nespolupracuje.

Podotýkám že s převáděním z VHS do PC už mám nějaké zkušenosti, ale s tímhle si vážně nevím rady.

Díky za pomoc.
stayman (12393)|18.8.2008 16:22
Neviem co je to za prevodnik, ale niekde mas zapnutu automatiku.
Yupiteru (9)|18.8.2008 17:05
Automatiku? Jakou automatiku?
artam (1147)|18.8.2008 17:30
To nie je prevodnikom a "niekde" zapnutou automatikou, to je vlastnost zaznamu u vsetkych VHS rekorderov, ktore pri nahravani do pozdlznej audio stopy pouzivali AGC - automaticke riadenie zisku vstupneho audio zosilnovaca (standardne monofonne VHS).
Pri nahravani zvuku do sikmych stop ako FM zaznam rotacnymi hlavami sa AGC nepouzivalo (mozno boli vynimky).
S takto nahratym zvukom sa uz neda nic rozumneho urobit - len sa s tym zmierit, alebo otrocky rucne v audio editore pri takychto miestach upravit rucne obalku amplitudy.
Pytkin (7947)|18.8.2008 17:31
artman : ale on pise , ze ked pusta video do TV , tak tam je vsetko OK .. takze to neni nahrate na paske ..
Yupiteru (9)|18.8.2008 20:21
Takže jsem dále experimentoval a vypadá to asi takhle:

problém bude v tom Pinnaclu, respektive v jeho nastavení vstupní úrovně zvuku (moc nízká) a kombinace s jejich Studiem. Podle toho co jsem našel na jejich fóru, s tím má víc lidí problémy. Dost jim pomáhá vyhodit novou verzi 11 a 12 a dát tam starou 10.
Navíc jsem zkusil nahrát zvuk přes wokenní sound recorder s vysokým nastavením hlasitosti na vstupu, a výsledek je podstatně lepší. Brum je jen lehce na pozadí.

Buď tedy pomůže ta stará verze Studia, nebo musím nahrávat zvuk přes jinou utilitu a pak to spojit dohromady.

Jinak ta informace o mono nahrávce mě taky nasměrovala správným směrem. Ta zkušební nahrávka je někdy z roku 1992 a z mono videa, které je už dávno pod drnem. Nová stereo nahrávka je daleko lepší.

Zbývá mi tedy experimentovat a uvidím jaké řešení bude nejlepší.

Každopádně díky za odpovědi.

Michal.
stayman (12393)|19.8.2008 00:14
[QUOTE=Pytkin;188399]artman : ale on pise , ze ked pusta video do TV , tak tam je vsetko OK .. takze to neni nahrate na paske ..[/QUOTE]

artam, nie artman..., no co, sadol si na mna a sa sam zamotal...
Yupiteru (9)|22.8.2008 20:43
Takže řešení se nakonec našlo - po grabnutí přes Dazzle do MP4, se musí zvuková stopa prohnat přes Adobe Soundbooth CS3, který má naprosto špičkový noise filtr. Ten dokáže šum, brum a podobný bordel z VHS-ky eliminovat na prakticky neslyšitelnou úrověň.