Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Žebříček HTPC softwarů (Windows Media Center, MediaPortal, MeediOS, DVB Viewer a já nevím, co ještě)

Radeq_shw (41)|15.8.2008 00:18
Ahoj,
už tady někde proběhlo nějaké komplexnější hodnocení softwarů, který jsou nejlepší pro provoz HTPC? (myslim komplexnější v tom smyslu, že by se jich hodnotilo víc v jednom topicu mezi sebou...)
Viděl bych to na nějaké kategorie jako "Media Center" (all-in-one), "jen nahrávání TV"...
Nevim, nechci slyšet "ano, tenhle program je nejlepší", ten neexistuje. Spíš bych chtěl slyšet tyhle programy jsou asi nejlepší - vyber si sám.
Chtěl bych slyšet něco jako "jednookými mezi slepými jsou Windows MCE a MediaPortal; Windows Media Center je Mrkvo$oftí paskvil, ale dost lidí ho používá; MediPortal je dobrá alternativa, ale dost lidí s ním mívá problémy" (jen příklad)
nebo "jdi se zahrabat s těmahle 654-in-1 řešeníma, na nahrávání televize používam , na přehrávání hudby ..."
Neni to moc naivní představa?
kornelius (170)|19.8.2008 13:23
To me taky zajima ale myslim ze to bude spis dotaz na nejaky pocitacovy web jako https://www.svethardware.cz treba rekl bych.
artam (1147)|19.8.2008 15:45
Radeq_shw:
Nuz, ked sa teda pytas, tak z mojej skusenosti je jednooky, medzi hluchymi :D je MythTV (http://www.mythtv.org/modules.php?name=MythFeatures).
Ma to len jeden hacik - nie je to pre mrkvosoftakov, ale ked sa raz nakonfiguruje (mne to trvalo tak max 2 hod), tak HTPC bezi bez vypnutia cca vyse 1 roka a ziaden z domacich prislusnikov s tym nema sebemensi problem a neotravuje ma zbytocne. A vlastne o to mi islo :), cize misia splnena.
kornelius (170)|19.8.2008 18:47
[QUOTE=artam;188505]Radeq_shw:
Nuz, ked sa teda pytas, tak z mojej skusenosti je jednooky, medzi hluchymi :D je MythTV (http://www.mythtv.org/modules.php?name=MythFeatures).
Ma to len jeden hacik - nie je to pre mrkvosoftakov, ale ked sa raz nakonfiguruje (mne to trvalo tak max 2 hod), tak HTPC bezi bez vypnutia cca vyse 1 roka a ziaden z domacich prislusnikov s tym nema sebemensi problem a neotravuje ma zbytocne. A vlastne o to mi islo :), cize misia splnena.[/QUOTE]

najdu nekde jaky tv karty podporuje?
MomoBrut (205)|20.8.2008 11:32
No, u me vede DVBviewer. Mam s nim rozchozene tri DVB karty, umi prehravat MKV a vsechny ostatni veci, ktere by HTPC melo umet. Ovladano to mam skrze dotykovy display (hlavne kvuli prehravani hudby), OSD je u DVBviweru plne programovatelne, takze je upraveno k obrazu memu.

Nejhorsi je nakonfigurovat spravne chovani se suspend to ram S3. Nektere ovladace nekterych karet se proste neprobouzi jak maji, pak se to musi resit ruznymi fintami. Kazdopadne, opravdu dobre hardwarove rozchozene HTPC neni zadna sranda a nad DVBviewerem jsem stravil taky spoustu casu. Umi toho strasne moc, vse se da nastavit, ale rozhodne to neni pro lamy.
kornelius (170)|20.8.2008 14:23
Ja uz par let delam v IT, ale precejen stavet klasicky kompy je jedna vec a htpc vcetne nastaveni softu vec druha, do vikendu bude htpc doma tak se pustim do ladeni :D
artam (1147)|20.8.2008 15:55
[QUOTE=kornelius;188525]najdu nekde jaky tv karty podporuje?[/QUOTE]

TV karta moze byt lubovolna, u ktorych sa da rozchodit grabovanie pod linuxom cez video4linux, v zasade funguje vacsina kariet na cipoch Conexant CX2388x, Fusion BT878, Philips SAA7134 atd., zoznam grabberov je napriklad v listingu v /usr/src/linux/Documentation/video4linux/bttv, pripadne skus googlit.
Dalsie info o podporovanych kartach: http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Main_Page .

Ja fungujem so SkyStar2 a LifeVew FlyDVB-T, mal som na vyskusanie aj AverTV Hybrid+FM PCI, ktory tiez fungoval, ale uz si nespominam, ci sa mi podarilo rozchodit FM radio (pravdu povediac radio som nepotreboval, nepocuvam tie sr**ky co vysielaju radia na FM a poriadnu heavy&rock stanicu v eteri nenaladis... :D ).

Mimochodom, MythTv som svojho casu instaloval rucne, ale dnes je mozne uz stiahnut kompletny takpovediac all-in-one system MythBuntu alebo MythDora, ktorych instalaciu, myslim, zvladne kazdy. Este tusim existuje aj KnoppMyth, ale mam taky dojem ze len ako live CD.
artam (1147)|20.8.2008 18:59
Upresnenie: KnoppMyth okrem live CD (kde po nabootovani vie priamo bezat v MythTV front-end) sa da aj normalne instalovat na harddisk.

Este som precital nejake info o MythDora, zda sa, ze ma celkom user-friendly instalacny proces, takze az budem mat viac casu (no, kedy to bude, neviem...), tak si instalaciu vyskusam vo vmware.
Radeq_shw (41)|20.8.2008 22:22
[QUOTE=MomoBrut;188596]No, u me vede DVBviewer....[/QUOTE]
A ten DVBViewer umi prehravat i hudbu a obrazky? Co EPG, je tam pro vsechny ceske stanice (vcetne CT24, CT4...)? Jak reaguje na ovladač od Mrkva k Media Centeru? A nahravat predpokladam umi... Je nejake jeho negativum krome jeho velkeho mnozstvi nastaveni?

[QUOTE=artam;188627]MythBuntu, MythDora, KnoppMyth[/QUOTE]
...hej, to me fakt dostava... :thumbsup:
artam (1147)|21.8.2008 10:34
[QUOTE=Radeq_shw;188696]...hej, to me fakt dostava... :thumbsup:[/QUOTE]

:) Ha, otazkou je, ci to bola len ironicka poznamka...

Chcel som tym len tolko povedat, ze Myth je v sucasnej dobe plnohodnotnym konkurentom MCE (aj Visty) s mnohymi funkciami navyse. A kto sa boji, ze instalacia bude zlozita, tak sa myli - u tych komplexnych balikov (MythDora, MythBuntu) je to otazkou zopar kliknuti.
Instaloval som a prevadzkoval aj XP MCE aj ten MCE vo Viste, ale skoncil som u Myth, pretoze ak mozem porovnat, tak oproti MS funguje na znacne slabsom stroji bezproblemovo, streaming po sieti a vzdialena sprava este bezproblemovejsie.
Radeq_shw (41)|21.8.2008 11:22
[QUOTE=artam;188732]:) Ha, otazkou je, ci to bola len ironicka poznamka...[/QUOTE]
nene, mne se linux libi... bohuzel me nic, krome pozadavku zamestnavatelu, nenuti k tomu, abych na nej presel. Vse mam legalni a na Windows jsem vyrustal od verze 3.1, takze uz jsem pomerne zkuseny uzivatel. V praci administruju Windows Server a temer nic mi ve Windows nechybi. A kdyz se o ne clovek stara, tak ani nepadaji. Svoje Visty uz jsem pul roku nerestartoval. Ovsem stejnej nazor mam na linux. Fandim obojimu...
ta poznamka byla myslena tak, ze se mi libi tyhlety predkonfigurovany a live distribuce... to je vybornej krok smerem k uzivatelum. (s Windows se da udelat totez, akorat to neni tak jednoduchy zlegalizovat... ale uz Live verzi XP jsem mel v ruce...)
Ale je to tedy Off-topic
artam (1147)|21.8.2008 12:34
Radeq_shw:
Pridam off-topic, u linuxu je toho viac, co je zadarmo a pritom uplne vynikajuce, minule ma dostal predkonfigurovany linux balik pre VoIP ustrednu (Asterisk), nahodil sa na prvykrat a funguje z flashky... a je ustredna zadarmo. :-)

Mimochodom, moj prvy Windows bol 2.0 ;-), este mam niekde diskety (ak ich neznicil zub casu) :D.
MomoBrut (205)|21.8.2008 14:26
[QUOTE=Radeq_shw;188696]A ten DVBViewer umi prehravat i hudbu a obrazky? Co EPG, je tam pro vsechny ceske stanice (vcetne CT24, CT4...)? Jak reaguje na ovladač od Mrkva k Media Centeru? A nahravat predpokladam umi... Je nejake jeho negativum krome jeho velkeho mnozstvi nastaveni?
[/QUOTE]

Tohle vse samozrejme umi ... zkus youtube, nejaka videa s pouzivanim tam jsou ...
Radeq_shw (41)|25.8.2008 20:13
A co? Nikdo další se nevyjádří? :)
kornelius (170)|25.8.2008 21:01
Tak jsem najel Vista MCE a proti xp s mediaportalem jako o 300% zmena, jen hledam nejaky pluginy na pridani tv, radii, zpravodajskych kanalu, nemate nekdo tipa na web nebo primo odkazy?
Huncut (221)|26.8.2008 12:47
kornelius: zmena v cem konkretne? Ja sem zkousel Mediaportal a docela se mi libi. Sice GUI je dost pomale, ale jinak nastaveni, pluginy, prehravani a dalsi vlastnosti se mi libej hodne. MCE ve Vista mi obcas padaj, tezko se v nich nektere veci nastavujou (nebo to jen neumim) a nezvlada tolik funkci. I kdyz zase to GUI jede lepe.
svoren (5)|1.9.2008 10:09
prešiel som všetky dostupné, známe aj menej známe nadstavby na princípe Media Center, ale fakt je len jeden. Vista Media Center je zatiaľ bezkonkurenčný. Uvidíme ako to bude po septembri s avizovaným veľkým update-om Media Centra, má sa do nej konečne dostať podpora DVD-S2 a všetkých zdrojov pracujúcich s HD rozlišením. Už sa teším. Plug-inov by mohlo byť tiež viac, ale s tuningom programov je to ako s autami. Niekedy je to celkom milé, ale mnoho krát až príliš gýčové. MKV je zatiaľ cez Vista Media Cener podporovaný cez FFDSHOW filtre, vrátane titulkov, a to je celkom milé. Škoda len, že hardware akceleráciu zvláda iba MPC-HC.

S Tvojim rebríčkom plne súhlasím. Je to proste tak. Uvidíme čo povie nová generácia MediaPortal-u
Radeq_shw (41)|1.9.2008 10:15
[QUOTE=svoren;190065]prešiel som všetky dostupné, známe aj menej známe nadstavby ... nová generácia MediaPortal-u[/QUOTE]

Ted si nejak nejsem jistej, jestlis obcas neprohodil "Media Center" a "Media Portal"...
MomoBrut (205)|1.9.2008 10:50
[QUOTE=svoren;190065]prešiel som všetky dostupné, známe aj menej známe nadstavby na princípe Media Center, ale fakt je len jeden. Vista Media Center je zatiaľ bezkonkurenčný. Uvidíme ako to bude po septembri s avizovaným veľkým update-om Media Centra, má sa do nej konečne dostať podpora DVD-S2 a všetkých zdrojov pracujúcich s HD rozlišením. Už sa teším. Plug-inov by mohlo byť tiež viac, ale s tuningom programov je to ako s autami. Niekedy je to celkom milé, ale mnoho krát až príliš gýčové. MKV je zatiaľ cez Vista Media Cener podporovaný cez FFDSHOW filtre, vrátane titulkov, a to je celkom milé. Škoda len, že hardware akceleráciu zvláda iba MPC-HC.

S Tvojim rebríčkom plne súhlasím. Je to proste tak. Uvidíme čo povie nová generácia MediaPortal-u[/QUOTE]

S prominutim, jak muze byt bezkonkurencni VMC, kdyz neumi DVB-S2? A jak je to s VMC, kdyz chces soucasne nahravat a sledovat vice multiplexu najednou, kolik umi DVB karet soucasne? Ma jednotne ladeni kanalu pro vsechny DVB karty, nebo se musi prepinat? Umi diseq?
kornelius (170)|1.9.2008 18:09
Tak ja stavel htpc hlavne kvuli mkv a divx / dvd, zkusil jsem par softu ale Visty MCE zacim vychazeji nejlip, jaky je pocasi se podivam na pc, na to nepotrebuju mit media centrum, podle me to stejne je hlavne na nahravani a sledovani filmu, coz visty splnujou na 100%.

A taky nechapu proc nekdo kouka na tv pres htpc, chapu satelitni programy ale poustet htpc kvuli sledovani cz programu kdyz tv ma settopbox to mi jasny neni :)
MomoBrut (205)|1.9.2008 18:40
[QUOTE=kornelius;190178]Tak ja stavel htpc hlavne kvuli mkv a divx / dvd, zkusil jsem par softu ale Visty MCE zacim vychazeji nejlip, jaky je pocasi se podivam na pc, na to nepotrebuju mit media centrum, podle me to stejne je hlavne na nahravani a sledovani filmu, coz visty splnujou na 100%.

A taky nechapu proc nekdo kouka na tv pres htpc, chapu satelitni programy ale poustet htpc kvuli sledovani cz programu kdyz tv ma settopbox to mi jasny neni :)[/QUOTE]

Proc? Tvuj setopbox umi hdtv? Tvuj setopbox umi prijimat soucasne vic nez jeden multiplex? Tvuj setopbox umi nahravat? Tvuj setopbox umi nahravat ze dvou multiplexu soucasne? Tvuj setopbox umi timeshift? Pokud to ten tvuj setopbox umi, rekni mi, kolik stoji ...
kornelius (170)|1.9.2008 22:36
veci co jsi vyjmenoval nepouzivam, tak si tak :D delas jako bys nahraval 24h denne a cumel na vsechny kanaly co mas doma.
MomoBrut (205)|2.9.2008 08:29
Nejdriv neco nechapes a pak soudis podle sebe. Napsal jsem ti, k cemu to je, ne na co to ty budes pouzivat.
Radeq_shw (41)|2.9.2008 09:03
Přesně, než abych si kupoval jednoúčelová zařízení, které bude nutno vyhodit, jakmile si zase nějaký úřad či firma umane, že na trh prosadí jinou technologii, tak radši do PC koupím jinou kartu nebo mechaniku (o řád levněji)...
Huncut (221)|2.9.2008 13:52
Mate nekdo nejake doporuceni na pekny skyn pro Mediaportal?
kornelius (170)|10.9.2008 15:34
Muze mi nekdo napsat v cem je lepsi Vista MCE a v cem mediaportal? porad si nejsem jist jaky si tam necham zatim vyhravaj visty protoze tam mi funguje ovladac na 100% ke kejsu DH101 :)
Huncut (221)|10.9.2008 16:17
kornelius: Taky mam DH101, ale na XP a Mediaportalu a vse funguje dobre :) Ale jinak k te otazce, MCE je takovy jednodusi, ma udajne lepsi podporu televiznich karet, GUI je sviznejsi i na slabsich strojich, ale zase v moznostech konfigurace a v poctu funkci za Mediaportalem zaostava.
kornelius (170)|10.9.2008 21:40
tak me jde hlavne o podporu tv a filmu, jaky bude pocasi mi staci videt jednou denne vecer ve zpravach nebo se podivat na net :)
Din0 (176)|11.9.2008 12:22
[QUOTE=kornelius;189289]Tak jsem najel Vista MCE a proti xp s mediaportalem jako o 300% zmena, jen hledam nejaky pluginy na pridani tv, radii, zpravodajskych kanalu, nemate nekdo tipa na web nebo primo odkazy?[/QUOTE]

JA zkousel MCE i MEdiaPOrtal ale u MCE je problem ve spatne HW podpore pri prehravani Videii, u MEdia Portalu me nefungovala moje TV Hybrid KArta, mame u nas zatim jen analog.
Komu poradne funguje HW podpora pri prehravani v MCE nebo MEdia Portalu??
kornelius (170)|11.9.2008 22:57
Nasel jsem i FIJI update tak zitra pujde do pc a uvidime zmeny :)
Din0 (176)|14.9.2008 20:46
Zkouosel nekdo uz arcsoft_totalmedia3.5??
JA to nainstalil Mam Visty Ultimater ale nechce to nabehnout hned to spadne.
Din0 (176)|15.9.2008 21:52
[QUOTE=Din0;191672]Zkouosel nekdo uz arcsoft_totalmedia3.5??
JA to nainstalil Mam Visty Ultimater ale nechce to nabehnout hned to spadne.[/QUOTE]

TAk jsem to zkousel soft vypada ze funguje , jen mi nejde normalne spustit mam Vista Ultimate, musel jsem zapnout kompabilitu s Win 98, analog tuner jde naladit bez problemu, HW akcelerace tam jde zapnout ci vypnout. Jen mi nejdou spustit *.mkv ani nenabidne moznost spusteni.
Ale vypada to solidne, tedy az na cestinu tu se mi tam nepodarilo nastavit
dejfidek (10)|21.9.2008 17:25
Ahoj vsem! Nemate nekdo zkusenosti s funkcnosti karty Technisat SS HD 2 v techto "media centrech"?. Zkousel jsem nainstalovat MediaPortal ale ten nic nenasel ... bojim se ze u Win MCE to bude stejne ... a navic pokud jeste neumi DVB-S2 tak je to pase ... dik za odpoved
spike18 (8)|5.10.2008 22:46
Neví někdo, jak se přidávají filmy do MeediOS?
Huncut (221)|6.10.2008 09:06
dejfidek: Podle wiki mediaportalu by tahle karta mela byt podporovana (ale pouze DVB-S). Zkus chvili hledat na wiki a foru, urcite najdes zpusob jak ji rozbehat.

Jinak tady jsem se rozepsal o mych zkusenostech ze stavby HTPC:
http://geeknet.cz/?p=65
http://geeknet.cz/?p=68
Huncut (221)|6.10.2008 19:10
spike18: Tak jsem vyzkousel taky MeediOS a nevypada spatne. Ale prijde mi stranse narocny a pomaly. Ale zatim jsem ho zkousel jen par minut. To nastaveni nema jednoduche.

K tem filmum, kdyz si spustis konfiguraci, tak je musis vsechny naimportovat. Je to docela zdlouhavy vopruz, ale zase vysledek je pekny. Mas tam ruzne skripty pro import, jak a podle ceho se provadi a tak dal. Take pri instalaci si vytvaris Media Storage (bud default umisteni nebo custom), mozna pak staci presunout media jen do tohoto adresare.
Pablik (2)|8.10.2008 09:55
[QUOTE=dejfidek;192576]Ahoj vsem! Nemate nekdo zkusenosti s funkcnosti karty Technisat SS HD 2 v techto "media centrech"?. Zkousel jsem nainstalovat MediaPortal ale ten nic nenasel ... bojim se ze u Win MCE to bude stejne ... a navic pokud jeste neumi DVB-S2 tak je to pase ... dik za odpoved[/QUOTE]

Zdar, přesně tahle karta mi v MP bez problémů běhá (no bez problémů, nějaký mouchy tam ještě jsou ale to už se podle mě dá vychytat) Na jakej verzi se to snažíš rozchodit? Používáš TVServer? Bez toho mi to taky nešlo. Návody na stránkách MP jsou polopatický. Dokonce jsou tam videonávody. Zkoušel jsem i nějakej testovací HD sat. program a šlo to-parádní obraz.

Jinak tuhle kartu jsem zkoušel i ve Vista MCE, a právě proto že to pod MCE dost dobře nešlo (šlo ale nikde jsem nenašel použitelný řešení na kódovaný stanice) jsem přešel na MP. Jinak jsem zvědavej na ten update pro Vista MCE. Třeba to bude všechny problémy co jsem s tim měl řešit.
serak_shw (8)|31.10.2008 15:53
Já používám od začátku roku Mediaportal. V součastné verzi 1.0 RC3 už je hodně vychytaný.
Je fakt, že se v něm celkem hrabu, ale je to jen o tom, co kdo od htpc očekává.

Pokud chce někdo jen zapnout, zkouknout nějaký ten film, poslechnout si muziku a nic neřešit ať se soustředí radši na přehrávače typu popcornhour.
HTPC je pro základní věci stejně dobrý, ale je to jako jít s kanonem na vrabce. HTPC prostě má svoji spotřebu, občas svoje PC vrtochy, ale na druhou stranu nabízí volnost.

Teď trochu konkrétněji:
Mediaportal jsem zvolil z toho důvodu, že má spoustu pluginů, je velmi dobře konfigurovatelný a dost se rozvíjí. Moje požadavky byly: Nahrávání z TV a satelitu, přehrávání záznamů uložených kdekoliv na síti,
přehrávání bezstrátových formátů hudby, streamů, funkční asio, přehrávání všech možných divx, xvid a HD kodeků, žádné potíže z titulky, DO, rozumný vzhled a už nevím co ještě. To vše MP umí. Pomalost je diskutabilní, protože s pomalým procesorem si holt vyberu jednoduchý skin např. Blue3 a ne můj oblíbený SPINSAFE 1080p. Ale pokud chci přehrávat full HD tak stejně potřebuju výkonný procesor.
Ona podpora graf. karet pro HD je pěkná věc, ale pokud zrovna nepřehráváte z Blue-ray disku, tak vám moc nepomůže, protože na HD filmy v .mkv kontaineru většinou nezabere (Např integrovaná 1250 částečně zabere, ale to je na jiné povídání).

Původně jsem měl mythTv, ale ačkoliv samotná instalace proběhla hladce a základní funkce fungovaly bez potíží, tak vyladit graf. kartu, asio ovladače zvuk. karty a další věci už jsou opravdu na dlouhé zimní večery, pokud člověk viděl linux jen z rychlíku. (HD tam pokud si pamatuju odedře celé jen porcesor)

Na MCE jsem rezignoval, když jsem viděl malé možnosti rozšiřujících pluginů. potíž z vícero TV kartami najednou, nepodpora dvb-s2, relativní uzavřenost systému a pod.
yar118 (25)|5.1.2009 19:10
chtel bych se zeptat. chci si poridit htpc.
Kdyz preskocim hardware a vlitnu na soft. Jsme lajk v htpc, ale nejakych par desitek pc skladacek mam za sebou.
1. chtel bych bednu s displayem + Dalkovy ovladac. Predstava je ze muzu poustet flac a mp3 bez tv jen pres diplej. jde to?

2. chtel bych prehravat hlavne mkv ..atd s titulky. jsou tady problemy treba v Vista Media cetru?
3. nechci pouzivat mys, jen v nejnutnejsich pripadech (nastaveni pc) pokud tam dam visty medium centrum. jak se toto centrum spousti? predpokladam ze uz neuvidim z Vist desktop? a jak dlouho po zapnuti to nabehne cca do VMC?

Doufam , ze nemam zkreslene predstavy? Komply uz mam 2 a nechci treti. chci univerzalni masinku ovladanou jako jakykoliv rekorder nebo hd prehravac s moznosti volby. Mam zkresleny predstavy?