Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Odfiltrování šumu napájení +5VDC z USB z PC zdroje

supec (5)|6.8.2008 21:35
Odfiltrování šumu napájení +5VDC z USB z PC zdroje - nevíte někdo jak na to?
Postavil jsem si sluchátkový zesík a myslel jsem, že ho budu napájet z USB, ale leze mi tam nepříjemnej bzukot a šum :(
Při napájení z jiného zdroje je vše v pohodě (to by bylo nejjednodušší řešení, ale radši bych napájel zesík z USB, pokud to půjde).
Na napájení mám pověšený 47u a 100n kondíky, ale zřejmě na prd.
vogon (15)|6.8.2008 22:26
Tenhle dotaz bych ti doporučil hodit na server https://www.svethardware.cz - tvůj login z tvfreaku ti bude fungovat i tam...
mirekv (7169)|7.8.2008 01:01
47u je málo! dej tam resistor tak 27ohm a elyt 2-5 mF, to by mělo pomoct.
supec (5)|7.8.2008 10:42
díky, zkusím... ten rezistor myslíš do série, předpokládám... a před něj elyt? na co je tam ten odpor??
na SH jsem neviděl oodělení "bastlení", ale podívám se tam...
Saxel (2279)|7.8.2008 13:58
Né, odpor musí před kondenzátor! Vynikne tím RC článek (integrační). Ta hodnota odporu závisí na tom, jaký napájecí proud teče tím zesilovačem, aby na něm nebyl velký úbytek napětí. Mrkni sem: http://cs.wikipedia.org/wiki/Integra%C4%8Dn%C3%AD_%C4%8Dl%C3%A1nek
supec (5)|7.8.2008 14:35
a sakra... dolní propust že? to jsem taky měl ve škole :)
ten zesilovač žere asi 100mA, doma to změřim...
supec (5)|11.8.2008 09:26
tak to fachá, trochu tam sice občas něco zaskřípe, ale tak potichu, že je to slyšet jen na max hlasitost při ztišeném zvuku. Použil jsem 47ohm a 3.3mF. Zkoušel jsem různé rezistory, ale neslyšel jsem rozdíl. Chtělo by to osciloskop.
Nevim proč, jestli špatnej konektor nebo co, ale když jsem zahejbal napájením, tak mi 2x vyskočila ve win hláška o "přepětí na portu". Nechápu, jak by tam mohlo bejt přepětí, spíš možná větší odběr mA jak se nabíjel ten kondík ne? POjistku jsem měl nabastlenou až za kondíkem, to musim ještě upravit :( Každopádně jsem upravil konektor a ta hláška už se neobjevila, snad to bude OK.
Saxel (2279)|11.8.2008 11:40
Nevím z čeho jsi ten předzesilovač stavěl, ale jestli tam máš operační zesiovač, je vhodné napájení vysokofrekvenčně zablokovat co nejblíž napájecím vývodům OZ keramickým kondenzátorem cca. 100nF. Jestli v tom občas zaskřípe, mohlo by to být způsobeno občasným zakmitnutím OZ, ten kondenzátor by mohl pomoci.
Změř úbytek napětí na odporu 47R - pokud je úbytek malý, odpor dej ještě větší (záleží také na impedanci těch sluchátek).
supec (5)|11.8.2008 15:07
chtěl jsem něco, co by šlo napájet +5VDC z USB a zároveň šlo zapojit za 1 večer na univ. desku, takže volba padla na nepříliš chvalně známý tda2822m.
100nF keramiku tam mám, paralelně k tomu na prd 47uF kondiku, bohužel teď se ocitl i s pojistkou za RC členem, musim to přebastlit :)