Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Střih TS s titulky

wigner (5)|3.8.2008 18:39
Zdravím,
nejen v tomto fóru jsem četl spoustu pozitivních ohlasů na program Womble MPEG Video Wizard z hlediska střihu TS dat. Chtěl jsem se zeptat, jestli existuje nějaká elegantní metoda, pokud bych potřeboval spolu s video daty upravit i titulky, které jsou součástí onoho TS souboru (šířené přes teletext).

Tuším, že např. ProjectX umožňuje jejich export, ovšem co se jejich následného zpracování týče, tak jsem mnoho relevantních informací nenašel. Snad jen jakousi utilitku jménem Subber umožňující na základě projektového souboru Cuttermaranu provést synchronizaci titulků...

Předem děkuji za případné rady :-)
StD (8612)|3.8.2008 20:03
Pokud budou oddělené od audio/video dat, tj. demuxované a v nějakém rozumném podporovaném formátu, což z toho tvého uváděného bude zřejmě texťákový sup nebo hexadecimální sub, pak ano. Na editaci doporučuji Subtitle Creator, dělám v něm vše, co potřebuji, včetně hromadného přečasování (posunu +- v řádech milisekund). Ale opatrně s instalací. Vyžaduje NetFramework 2 v systemu a různé ovladače grafik nebo update OS to dokáží dodatečně i neřešitelně odpálit.
wigner (5)|3.8.2008 20:12
Děkuji za promptní reakci :-)
Ano, titulky mám v separátním souboru.
Jestli jsem to pochopil správně, tak úpravy je potřeba provést dodatečně ručně po sestříhání videa? Tj. je záhodno si poznamenat, které pasáže byly z filmu odstraněny a potom provést odpovídající přečasování titulků?
StD (8612)|3.8.2008 20:26
No pokud v tom hodláš dělat nějaké zásadní švihy, tak to je lepčí nejprve sestřihat jako TS celé a teprve potom to demuxnout. To by jsi se z toho asi zbláznil. Takové "posuny" uvnitř a synchronisace nejsou nic jednoduchého a už jsem se s tím něco večerů potrápil. Opravdu jde o milisekundy ale je to vidět...

P.S. Pokud to střiháš ve Womblu, tak to sestřihané ulož jako program stream (Export, Mpeg2) a demuxuj si ty titulky až po střihu.
wigner (5)|4.8.2008 10:00
Tak jsem zkusil následující:
Vzal jsem TS soubor s jedním pořadem, ve Womble jsem si označil na zkoušku minutový kousek dokumentu s tím, že ho vyříznu a otestuji na něm demux audia a titulků. Vyříznutou sekvenci jsem ve Womble exportoval jako "Automatic (*.ts)". To proběhlo bez problémů. Následně jsem si takto získaný TS soubor otevřel v ProjectX a spustil jsem demux. Zvláštní bylo, že ProjectX na tento vystřižený kousek filmu (o délce cca. 1 minuty) hlásil neuvěřitelné množství chyb typu:

!> PID 0x0 (PAT) (0 #1) -> ignored
!> PID 0x30 (PMT) (188 #2) -> ignored
ok> PID 0x101 has PES-ID 0xE0 (MPEG Video) (376 #3)
ok> PID 0x111 has PES-ID 0xC0 (MPEG Audio) (564 #4)
!> dropping GOP# 0 @ orig.PTS 00:00:00.000 (0), errorcode: 20
!> Pics exp/cnt 10/10, inGOP PTS diff. 104ms, new Timecode 00:00:00.000
!> dropping GOP# 1 @ orig.PTS 00:00:00.464 (41760), errorcode: 20
!> Pics exp/cnt 12/12, inGOP PTS diff. 40ms, new Timecode 00:00:00.000

které měly za následek, že demux vyprodukoval jenom audio soubor. Video ani titulky se nevytvořily. Co se titulků týče, tak je to pravděpodobně z toho důvodu, že ve vystřižené sekvenci vůbec nejsou - ProjectX totiž na začátku hlásí toto:

Video:
PID: 0x101
Audio:
PID: 0x111
Teletext:
n/a

přičemž pro originální TS soubor toto:

Video:
PID: 0x101
Audio:
PID: 0x111(CZE)
Teletext:
PID: 0x121(CZE_i100 )

Netušíte, kde by mohl být problém? :-)
StD (8612)|4.8.2008 10:39
Jo tak to netušim, já s ProjectX nedělám. Nicméně bych to udělal celé v tom Womblu, tj.
nejprve export sestřihu jako multiplexovaný program stream (!) a ten pak teprve demuxoval, zase ve Womblu (Tools). A máš-li versi DVD, tak si v něm můžeš rovnou udělat celé DVD.
wigner (5)|4.8.2008 10:52
Předem se omlouvám za dotaz nejpsíše z kategorie stupidních, nicméně mám pocit, že mi něco uniká... :-) Womble mi při exportu nabízí několik možností:

Automatic (*.ts)
Custom (*.mpg)
SVCD NTSC
SVCD PAL
DVD NTSC
DVD PAL
AVI
MP4

Předpokládám, že jste měl na mysli tu první možnost? Potom v Tools vyberu MPEG DeMultiplexer a předhodím mu onen sestříhaný soubor. V dolní části okna se mi pak nabízí, abych si vybral, kam chci uložit příslušné video a audio data. Po titulcích ovšem ani stopy. Dají se tam někde vyloudit?
StD (8612)|4.8.2008 11:48
Nikolivěk - myslel jsem Custom (mpeg) nebo ještě lépe přímo DVD-PAL - to pak vyrobí VOB soubor a ten jde demuxovat snadno čímkoli, třeba VobEditem.
wigner (5)|4.8.2008 12:17
No to jsem blázen - když to otevřu ve VobEditu, tak video i audio se demuxuje v pořádku ale ty teletextové titulky prostě někam zmizí... Asi se budu muset přesvědčit, že je vlastně nepotřebuji :-)
StD (8612)|4.8.2008 12:26
Jo tak to nevím, jak to funguje s "teletextovými". S těmi jsem nikdy nepracoval.
mirekv (7169)|4.8.2008 12:34
Já už tím dlouho nedělal, ale VobEdit umí akorát titulky .sup. Možnost je stříhat přímo v ProjectX a pak teprve demux ovšem stříhání v něm je na draka, max. ustřihnout to před a po filmu. Vystřihávat reklamy, obvzlášť když se děj překrývá... Mám dojem, že po demuxu vypadnou titulky jako .txt. Pokud Womble umí exportovat sestříhaný plný .ts, tak bych zkusil ho prohnat přes ProjectX.
To schválně musím zkusit.
StD (8612)|4.8.2008 13:05
Ale on psal, že mu to pak v ProjectX pak vyhazuje chyby...
mirekv (7169)|4.8.2008 16:27
jj vlastně. Mohl napsat z jakého zdroje to je, protože mezi satem a pozemním je značný rozdíl, u DVB-S jsou dlouhé GOPy, Womble si to sice dopočítá, ale u demuxu může být problém.
SS2CZ (874)|4.8.2008 16:43
To co chce žádnej program neumí,ne!?! Jedině demux v PX,synchronizovat v subtitle workshop se sestříhaným videem a audiem a nakonec do sup pro dvd.
Osobně,bych to dělat nechtěl.