Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jak grabovat z videa?

Mejla (0)|8.4.2004 10:09
Potreboval bych poradit, jak propojit klasicke vhs video s tv kartou v compu. Jde me o to, jestli scartovy vystup z videa ma na kabelu "video-out" stejny signal jaky jde z normalni anteny. Pak je u videa jeste stary koaxialni vystup o kterem ale taky nevim co z nej de.

Takze - jak nejlip propojit video s tv kartou. A jak pak grabovat - nekde tady okolo sem se docetl ze vhs ma kvalitu zhruba 380x280. Je to pravda?

A sorry jestli sem minul spravnou kategorii.
ViKinG (793)|8.4.2004 12:59
Mejla:
1) minuls, osobně bych to viděl na Zachytávání...
2) jak grabovat z VHS pomocí TV karty ti poradí někdo kdo ji má... já jí vyrval hned jak jsem pochopil, že na ní nejde pořádně ani se dívat na TV ani "grabovat". Ty jsi ještě v té fázi "očekávání" a fáze 2 "zklamání" tě teprve čeká.
VHS jako analog má kvalitu takovou jakou mu dokáže vnutit záznamové zařízení při limitech daných kvalitou použité pásky a limitech VHS obecně. Na alespoň trochu slušné grabování je nutný kvalitní A/D převodník a současné zaznamenávaní A/V(aby nedošlo k rozcházení A/V) a velmi slušný stroj pro přehrávání.
Na blud, že rozměr videa má něco společného s kvalitou zapomeň... a u analogu už je to blbost na druhou. Pravdou je že VHS je nekvalitní zdrojové video a musíš dělat psí kusy aby to stálo aspoň trochu za řeč. Dělal bych to jen u jedinečných a jinak nesehnatelných videí...
S TV kartou jsi tak jako tak odsouzen (co se týká kvality) k nezdaru.
in0 (146)|8.4.2004 13:58
pres tv kartu jsem to delal asi pred rokem, tak ti muzu poradit jak jsem to delal ja.

1) video/audio pripojis pres stereokabel na tvkartu nebo grafarnu (urcite ho tam mas) pripadne i audio.
2) spustis si nejaky program (ATV2000, iuVCR...) a podobne jako u TV das program na kterym bezi video
3) nastavis kompresi -> REC v programu, PLAY na videu a jedes

jak rikal viking: kvalita je mizerna, aby to za neco stalo tak musis mit nejaky zkusenosti, hodne si s tim pohrat a zabere ti to dost casu. jestli ta kazeta neni jedinecny zdroj, tak se na to vykasli :BB:
Mejla (0)|9.4.2004 07:52
Ted ste me teda dostali.
to Viking: Na TV zachytavam uz asi rok a su spokojeny (nepouzivam to na filmy ale na serialy - mash, sg - a na to ta kvalita bohate staci).
to in0: Jak zapojit kabely bych vedel ;) To co nevim je, jestli se nebudu zbytecne namahat s pajenim koncovek, protoze nevim co za signal leze z jakeho vystupu ve videu. To je to oc me jde - je ten signal ze scartu (jen video out) nebo signal z koaxu z videa stejny jako signal z antenniho koaxu? Propojeni audia je bez problemu.

No ale jak to tak ctu, tak nevim jestli je kvalita opravdu tak priserna, ze to nestoji za to ani u serialu, nebo se bavite jen o pomeru kvality DVD rip / vhs rip?
Asi si to necham jeste projit hlavu a pak to nejspis aspon jednou zkusim, abych to videl na vlastni oci ;-)

Kazdopadne diky za odpovedi.
Toko (4)|9.4.2004 08:42
Ze Scartu a z antenniho koaxu lezou rozdilne signaly. Pokud bys to chtel propojit, tak z antenniho vystupu videa do antenniho vstupu TV karty, ale to bych moc nedoporucoval, spatna kvalita, ruseni. Radeji ze Scartu do video vstupu na TV karte.
mnik (5)|9.4.2004 17:19
V každém případě bych doporučil propojit video výstup ze scartu (pin 19 je video out, pin 17 je zem) do video vstupu TV karty. Při propojení přes anténní vstup se video signál zbytečně moduluje na VF a potom v TV kartě se zase zpátky demoduluje (zbytečná ztráta kvality).
Mejla (0)|15.4.2004 11:03
mnik, topo> diky. to je to co sem potreboval zjistit. Bohuzel mam smulu, protoze ma grafarna nema VI,jen VO. Takze to mozna zkusim pres ten koax a kdyz tak se pokusim sehnat nekoho kdo to ma doma zapojene pres scart, nebo se tech par dilu vykaslu uplne a pokusim se je casem nekde stahnout z netu.
pee.tr (1208)|16.4.2004 14:17
Ja jsem uz pro par lidi z videa graboval pres TV kartu a zalezi fakt na kvalite puvodniho signalu, kvalite videorekorderu i kazete. Obecne je to ale vzdy horsi kvalita nez treba grabovany zaznam z televizniho vysilani.
Osobne bych to nejjednodusej videl takto: Vzit korekci mezi kabelovymi koncovkami Scart a Cinch, Scart vrazit do videa a Cinch video (zlutej) propojit obyc. stinenym kablikem Cinch-Cinch s video vstupem na Tv karte. Zbyvajici dva Cinche, L+P kabelem 2xCinch-Jack, do zvukovky.
Jen bacha na tu korekci Scart-3Cinch - jsou vstupni a vystupni, nejlepsi je koupit prepinatelnou (asi 120,-). Pak uz staci jen v prislusnym softu prepnout na spravnej zdroj signalu. Je to lepsi kvalita nez pres koax a hlavne tam nemusis ten signal z videa hledat a ladit.
StD (8612)|16.4.2004 19:44
...nebo mít VCR s S-video výstupem a zvuk připojit rovnou do ZK... Servus!
Jimm (45)|27.4.2004 15:04
Řeším naprosto stejnej problém, takže přihazuji několik mích postřehů:

1) TV kartu jsem měl a velmi brzo i prodal, s kvalitním příjmem to ještě šlo jakštakš nagrabovat, pokud nevadilo rušení signálu buď nahoře nebo ve spod obrazu, jemné zrnění a u rychlejší scénky (např. sport) byl obraz díky prokládání nesledovatelný.
Video vstup na TV kartě (composit) je naprosto na HOVNO!!!!!

2) Pořídil jsem si novou grafárnu s vivo (ATI Radeon 9100 vivo) na grabování, je to ještě horší jak ta TV karta, obraz bliká, jes obrazu je naprosto v háji. Pominu-li, že TV out jede jen černobíle (S-video i composit), tak video vstup je hrůza naprostá.

Co se týče zachytávání obrazu z videa, tak to se mi rovněž nepodařilo. Propojením s composit vstupem (ATI) mi vypadávají snímky, obraz celkově bliká, nedá se na to ani koukat, nepomohl kabel, software ani napojení přímo na výstup TV.

Jimm
Phalanx_tvf (2)|21.5.2004 13:13
Sorry ale zjavne sa do toho vôbec nevyznáš a miesto toho aby si si naštudoval nejake materialy (aj na tejto stránke) tu nadávaš.

Ad1:
Rušenie signálu býva najčastejšie spôsobené káblovkov alebo zlym zdrojom a nieje to chyba karty, a da sa odstaniť (väčšinou) Rýchlejšie scény, no asi si v živote nepočul niečo také ako deinterlace že? Čo si myslel stým videovstupom na tv karte a nahrávaním z videa, tak asi tolko ze skoro kaza TV karta ma kvalitnejsi vstup ako dokaze dat video na vystup a ked pozeráš to iste video na kvalitnom monitore tak sa ti samozrejme zdá horšie ako keď nato čumíč na telke
Ad2:
Skús si nastaviť správnu normu a pojde ti to, ak ti vypadávajú sníkmky tak máš buď slabý alebo zle nastavený PC, s blikaním som sa ešte nestretol tak neviem.
Ivo Mašek (10205)|21.5.2004 13:42
Musím souhlasit s tím, že TV-karta není a nemůže být na úrovni kvalitního TV-přijímače. Ale ne všichni, co tu na téma TV-karta diskutujem, ji máme za "modlu". Pro někoho je TV-karta, tak jako pro mne, nutností.

Pokud dávají na TV ptákoviny typu "Dallas" a pod., na což s oblibou vejrá celá moje rodina, a na Discovery, Spektrum dávají dokument, který mě zajímá a otevírá mi obzory (zajímám se mnoho let o histriografii ČSR / 1918 - 1948), tak bych měl normálně smůlu. Nedávno na ČT2 dávali dokument o Podkarpatské Rusi (moje téma a práce na Intranetu v rozmezí 300 MB) - nemít TV-kartu, mám smůlu.

to JIMM:
šílený názor
člověče, ty si kup tu nejobyčejnější televizi, abys, nedej bože, musel něco "složitě" nastavovat, nějakej jednoduchej tranďák a jdi na :BB:
Anonymous (825)|31.5.2004 16:53
[quote=Mejla]A jak pak grabovat - nekde tady okolo sem se docetl ze vhs ma kvalitu zhruba 380x280. Je to pravda?[/quote]

neni.
Honza (12)|17.6.2004 14:28
[quote=Bullback][quote=Mejla]A jak pak grabovat - nekde tady okolo sem se docetl ze vhs ma kvalitu zhruba 380x280. Je to pravda?[/quote]

neni.[/quote]
Jsem tu na exkurzi ze "Zachytávání" - taky mě pálí kvalita sejmutá z VHS, a jak vidím vývoj názorů příliš se to asi zlepšit nedá ani počtem řádků, ani formátem. Opravdu to nikdo nedělá, nebo už všichni přešli na DVD rip?
P.S. nevíte o utilitě, která by určila chip použitý v kartě ? (8xx, Ph :-? ilips, ...)
Pitomec (10211)|17.6.2004 17:13
Zlepšit se to dá kvalitním A/D převodníkem s TBC (Canopus ADVC-300), ale rozhodně ne shitoidní TV kartou...
Trent (314)|17.6.2004 18:57
to su problemy... aky obraz by asi chceli ludia, co si kupia tv kartu za 1000sk?
Beriem to ako vychodisko z nudze, ked je obsadeny hlavny prijimac, tak kazdy clen rodiny ma v kompe svoju tv kartu. Na nic ine sa ani vyuzit nedaju... Obraz nikdy nebude ako na Sony Trinitrone, co mam v obyvacke. Nepomoze ani sto zosilovacov, ktore trosku obraz vylepsia...
artam (1147)|18.6.2004 20:09
Honza:
Ako povedal Pitomec, prípadne si pomôž nasledujúcou analógiou - použiteľné kvalitné A/D prevodníky sú tak zhruba 10 - 15 x drahšie ako tie shitové TV karty z toho vyplýva, že ak vieš, ako vyzerá to nahraté video z TV karty, tak z prevodníkov bude minimálne 10 - 15 x kvalitnejšie 8-)
Scorotron (12)|7.9.2004 08:20
Já jsem nedávno podobný problém řešil, protože jsem si usmyslel, že chci mít v PC nahranou svatbu, přísahu a dalších několik záležitostí,které mám léta na VHS. Postupoval jsem následovně a v konečné fázi jsem docela spokojen.

1) Propojil jsem TV kartu s VHS pomocí kabelu, který jsem si pro tento účel vyrobil (na jednom konce SCART, na druhém CINCH a 3,5mm stereo jack)
2) v iuVCR jsem přepnul na AV vstup, nastavil ffdshow video codec (to byl jediný, který mě zatěžoval procesor kolem 80%), capture video na YUY2, 640x480, audio 44100, 16bit stereo.
3) Nahrál jsem co jsem potřeboval, s rezervou před i po.
4) Otevřel ve VirtualDubu, uloži WAV soubor zvlášť, poté Video přes Direct Stream a bez audia.
5) Video jsem ořezal, aby hezky začínalo a končilo.
6) v Sound Forge jsem si otevřel uložený WAV, uřízl zvuk tak, aby začínal ve stejný okamžik, jako video, to samé na konci zvukové stopy a následně ji upravil na stejnou délku, jako má video soubor.
7) Ve VirtualDubu opět otevřel němé AVI a přidal k němu zvuk zvuk z upraveného WAVu.
8) Save - audio z ext. souboru a video opět Direct Stream..

S výsledkem jsem nadmíru spokojen, když promítám na monitoru kazetu z VHS, nebo pustím nahrané AVI, není tam pozorovatelný velký rozdíl..

Podotýkám, že jsem to dělal úplně poprvé, jednak z poznatků získaných na tomto fóru a hlavně metodou pokus - omyl. Jistě to šlo udělat lépe, pokud to čtě někdo, kdo tomu rozumí, uvítám i radu, jak to dělat lépe.
Už vím, že je lepší zachytávat do MJPEG, ale moje sestava to nestíhá a pak se to cuká.

(Athlon 1800+ XP, 512DDR 266, ProVideo PV951, GeForce 4Ti 4200, HDD 120GB, 7200 PRM, 8MB cache, ATA133, volno 60GB)

Děkuji za názory....
mirekv (7169)|7.9.2004 08:27
Scorotron: body 4-7 nějak nechápu, proč takové čarování se zvukem? :-?
Scorotron (12)|7.9.2004 08:52
[quote=mirekv]Scorotron: body 4-7 nějak nechápu, proč takové čarování se zvukem? :-?[/quote]

Protože zvuk se mi pokaždé minimálně o 2 seknundy rozjel vůči obrazu, ačkoli jsem nastavoval ve iuVCR skoro všechno... Možná jsem něco dělal blbě, ale toto byla jediná možnost, jak to sladit..
mirekv (7169)|7.9.2004 09:02
Tohle se dá opravit přímo ve VDubu. Pokud je zvuk pouze posunutý (všude stejně) ta to se dá v audio->interleaving->audio skew correction, pokud má jinou délku, tak novější verze VDubu mají Audiofiltry, kde se to dá napravit, viz help.
hanus (5)|8.9.2004 10:58
VIZ
http://www.mandrake.cz/index.php?aid=1&subid=1&menuid=1000&artid=1967
bez jakychkoli problemu :o) Mam AverTV 98 Capture Mono.
Jinak ve Winech jsem kdyzi graboval v 98kach pres BaoTV, resp. MiBaoTV. S A-V synchrem nebyl problem, ale kvalita byla uboha. V Linuxu grabuju ve fullpal 768x576, MJEPEG kodek, P4 1,8Ghz je vytizeny na max. 60%, takze si u toho pustim klidne jiny film z disku :o)
imported_jozo (82)|3.1.2005 14:46
Grabovat TV kartou t.j. ako fotit telefonom a stazovat sa na kvalitu fotografii
Pitomec (10211)|3.1.2005 15:04
Líp to ani napsat nejde - máš u mě hned 5 hvězdiček :-!!!
Lukke (87)|12.12.2011 18:48
Také s tím teď laboruju a mám pár otázek:

1) jaký zachytávácí software používáte? V kombinaci s TV kartou Gigabyte E8000 hybrid a jejím software mi při grabování nějak divně černě bliká obraz, ovladače nové nepomohly... Nebo je karta vadná...
2) do jakého formátu doporučujete kodovat kvůli budoucí archivaci? MPEG-2 se mi zdá jako naprosto zbytečný, nebyl by vhodnější nějaký H.264?
3) nejraději bych použil Canopus ADVC-300 převodník, ale nejlevnější jsem našel za 8 tisíc použitý... Nemáte někdo na prodej?