Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jakou anténu k příjmu DVB-T?

stani (1647)|26.7.2008 08:54
Jakou anténu k střednímu i dálkovému příjmu DVB-T?

Neptám se, že bych o tom nic nevěděl a ptal se jako začátečník a laik, ale ptám se na zkušenosti - která se vám nejvíce osvědčila, kterou považujete za nejlepší?
stani (1647)|27.7.2008 18:30
Tak jsem zjistil, že lidi si pochvalují tzv. síto Plzeň. Nevíte náhodou někdo kontakt na výrobce?
Pitomec (10211)|27.7.2008 19:40
Výrobce "síta" byl v Plzni za bolševika, dneska totéž dělá kde-kdo, např. http://www.omko.cz/?uid=5839f13677483265&lg=cz&kod=ANSIM
stani (1647)|27.7.2008 19:56
Hmm, to by byla asi ona, i když já sháním tu větší. Ale potřebuji sehnat výrobce, ne prodejce(tím méně Omko).
StD (8612)|27.7.2008 20:06
Tak si zagoogli "Kovodružstvo Plzeň", kde je jim dnes konec, a neptej se pořád tak triviálně... :-D Jestli chceš, mohu ti za odnos věnovat něco málo odborné literatury o antenach.
Pitomec (10211)|28.7.2008 19:07
[quote=stani;185962]Hmm, to by byla asi ona, i když já sháním tu větší. Ale potřebuji sehnat výrobce, ne prodejce(tím méně Omko).[/quote]
OMKO je i výrobce (koupili to od jedné firmy, která s výrobou antén končila) a dělají samozřejmě jak malé, tak velké síto.
stani (1647)|28.7.2008 20:39
[QUOTE=Pitomec;186060]OMKO je i výrobce (koupili to od jedné firmy, která s výrobou antén končila) a dělají samozřejmě jak malé, tak velké síto.[/QUOTE]

Hmm, díky. Tak to se budu muset porozhlédnout jinde. Nevíš náhodou o nějakém jiném výrobci velkých sít se symetrizačním členem(ne se zesilovačem)?
Ještě dělal docela dobré antény nějaký chlapík na Moravě, ale jak přestal dělat pro 2k.(prý podražil materiál a už se mu to nevyplatilo), tak už jsem od něj nenakupoval a ztratil jsem na něj kontakt...
Pitomec (10211)|29.7.2008 07:30
Ten chlapík z Moravy (Kulík) to právě prodal firmě OMKO. Ještě znám někoho, ale to tady veřejně řešit nebudu, připomeň se přes PM.
stani (1647)|29.7.2008 08:30
Ne, myslel jsem jiného - Koneček.
Koukám, že Omko je všude. Já(a někteří další) ovšem s nimi nemám dobré zkušenosti a nic už od nich nakupovat nebudu...
stani (1647)|30.7.2008 10:28
Pominu-li provokativní OT příspěvek nesouvisející s tématem #5(já se neptám, kde skončilo nějaké Kovodružstvo a ani mi to nezajímá, když Pitomec jasně předtím píše, že už antény nevyrábějí a co má co "nabídka odborné literatury" společného s tématem anebo hledáním výrobce?!), který nebyl "kupodivu"(asi někoho "kamarádíček", že?) také vymazán,

mám tu otázku pro Pitomce (a samozřejmě i ostatní):

Ty síta se dají koupit všude, akorát se nesmí kupovat nějaké se zesilovačem(hlavně ty polská), ale jen se symetrizačním členem a když nebude signál dostatečný, přikoupit pak zesilovač.

A moje otázka zní, jaký dobrý zesilovač(např. jako tento) ale pro napájení přímo z DVB-T, tedy 5-12V?

díky ;)
Pitomec (10211)|30.7.2008 20:25
"Dobrý zesilovač" neexistuje - existuje pouze zesilovač, který je nejvýhodnější pro příjem v nějaké dané lokalitě. A takový zesilovač se vybírá zásadně dle signálu v místě příjmu. Osobně zesilovače přímo v anténní krabici nepoužívám (protože v případě poruchy je k nim horší přístup a hlavně se snadno přebudí) - jsem zastáncem kanálových antén a kanálových předzesilovačů, s následným sloučením selektivním slučovačem. Když už pásmovou anténu, tak jedině do míst velmi dobrého signálu a bez potřeby zesílení.
stani (1647)|30.7.2008 20:37
OK, kanálové antény jsou dražší a také méně dostupné, síta jsou prostě rozšířenější.

Dobře dejme tomu, že by jsem to potřeboval jen v daném kraji, pouze na jeden(DVB-T) kanál. I když zase tuším zradu, opět se to nebude spoustě lidí líbit, protože chtějí zároveň zesílit i ty ostatní analogové - tedy celé pásmo. Proto jsem vybíral ten pásmový. Ono totiž souběh analogu končí až v r. 2011.

OK, dejme tomu, že přistoupím na tvé argumenty, tak sem dej nějaký příklad dobrého a zároveň cenově dostupného kanálového předzesilovače na 5-12V, , s následným sloučením selektivním slučovačem.

Apropo nemá toto náhodou v programu i Teroz? Už jsem to dlouho nesledoval.
Letohradok (94)|31.7.2008 10:26
Dotaz laika pre odborníkov:

Dajú sa smerové antény použiť aj na odrazený signál DVB-T?

Rozmýšlam nad smerovou širokopásmovou anténou (napr.Schwaiger CCK 43-11, kanály 21-69, zisk do 14dB). Bývam v BA-Dúbravke a mám možnosť anténu nasmerovať od severu cez východ, juh až na západ. Ale nemám možnosť ju nasmerovať na severo-západ (Brno). Dal by sa chytiť signál z Brna odrazom od Malých Karpát?

Momentálne chytám na interiérovú anténu otočenú na Kamzík cez stenu slovenský pilotný mux a tiež odrazený signál z Viedne (2. mux).
Pitomec (10211)|1.8.2008 12:43
[quote=stani;186228]OK, kanálové antény jsou dražší a také méně dostupné, síta jsou prostě rozšířenější.

Dobře dejme tomu, že by jsem to potřeboval jen v daném kraji, pouze na jeden(DVB-T) kanál. I když zase tuším zradu, opět se to nebude spoustě lidí líbit, protože chtějí zároveň zesílit i ty ostatní analogové - tedy celé pásmo. Proto jsem vybíral ten pásmový. Ono totiž souběh analogu končí až v r. 2011.

OK, dejme tomu, že přistoupím na tvé argumenty, tak sem dej nějaký příklad dobrého a zároveň cenově dostupného kanálového předzesilovače na 5-12V, , s následným sloučením selektivním slučovačem.

Apropo nemá toto náhodou v programu i Teroz? Už jsem to dlouho nesledoval.[/quote]
Zesílit celé pásmo můžeš jenom v případě, že na anténu dopadá signál zhruba stejné úrovně u všech programů (což je naprosto mizivá pravděpodobnost, že budeš v takové lokalitě, kde tomu tak je).

Pokud potřebuji předzesilovač, tak si ho nechám vyrobit (dle příslušného kanálu) zde: http://www.antena.cz/ v provedení na kabel (nikoliv do anténní krabice). Slučovač pak (opět dle použitých kanálů) tamtéž. Event. lze použít ještě propust nebo odlaďovač, když se jedná o slučování hodně blízkých frekvencí.
stani (1647)|1.8.2008 22:35
To je tvůj obchod?

Jinak - kanálové antény(bez obrázků) - Připravujeme.... zesilovače a předzesilovače bez obrázků a bez uvedení napájení...:-( :rolleyes:
spyko (39)|1.8.2008 23:29
Na plzeň.síto chytám všechno co se dá v Havířově zachytit.Puvodně měly zesilovače,ale to nešlo pro příjem ze 2 směru-hodně odrazů v analogu.Vymontoval jsem vše,na jedné dokonce zhodil i síto-jede perfektně -dvb-t i analog.TVP1,2,3,sport-38,39-ČT,54-prima,28-region+analog Polsat.Jedíné co mě štve je nemožnost naladit najednou 38-39,vzajemně se vymažou na panasonic px80.Dostal jsem radu jedině koupit stb a pustit do TV.Nejde to prosím jinak?Děkuji.
Pitomec (10211)|2.8.2008 12:16
[quote=stani;186418]To je tvůj obchod?

Jinak - kanálové antény(bez obrázků) - Připravujeme.... zesilovače a předzesilovače bez obrázků a bez uvedení napájení...:-( :rolleyes:[/quote]
Nevím jestli u antén, zesilovačů a předzesilovačů mají nějaké obrázky smysl (to si snad člověk nekupuje podle designu, ale podle funkčnosti), každopádně u zesilovačů a předzesilovačů ti vyrobí co si objednáš.
Pitomec_02.jpg
stani (1647)|2.8.2008 13:23
[QUOTE=Pitomec;186429]Nevím jestli u antén, zesilovačů a předzesilovačů mají nějaké obrázky smysl (to si snad člověk nekupuje podle designu, ale podle funkčnosti), každopádně u zesilovačů a předzesilovačů ti vyrobí co si objednáš.
[/QUOTE]

Jasně. Ale rád bych předtím viděl jako to vypadá - konektory, zda klasické či F nebo dokonce takto(no vidíš, to mě ani hned nenapadlo). Jak vypadá s regulátorem a také nějaký obrázek a popis (těch kanálových) antén by nebyl špatný, aby se člověk dozvěděl jak vypadá, rozměry, uchycení, zda má sym. člen apod.
Takže aby byl člověk v obraze musí si udělat nějaký obrázek, nejlépe podle nějakého obrázku. ;) :-E

Tudíž tady jsi zcela vedle. Nesnaž se prosím mít za "každou cenu" pravdu, protože to pak degraduje jinak tvé kvalitní příspěvky. :)

Tedy ještě jednou: i obrázek je důležitý...


Edit - dodatek: aha, a co tam dělá ten nápis OMKO přes ten obrázek?... :confused:
Pitomec (10211)|2.8.2008 15:33
Pokud to chceš vyrobit na F konektory, tak ti to klidně udělají. Stejně tak když chceš regulátor zisku, máš ho mít. Všechno je jenom o domluvě. Koneckonců kontakt na ně máš, takže je klidně můžeš navštívit a nechat si předvést celý sortiment :-)

Obrázek je z OMKA, protože OMKO jejich produkty taky prodává a já nemám čas shánět někde obrázek bez toho nápisu :) Antény mají prakticky identické jako OMKO, na tom se nic moc vymyslet nedá.

A jinak platí co jsem psal výše - u těchto produktů je nejdůležitější funkčnost a ne vzhled. Jestli to bereš jinak, tak je lepší navštívit nějaký supermarket, koupit si tam designově povedenou pokojovou anténu a není co řešit :rolleyes:
stani (1647)|2.8.2008 15:50
Díky za přínosné info. :)

Tedy až na tu poslední větu - pořád meleš svoje. :-D Samozřejmě, že je (nejenom tady) nejdůležitější funkčnost, to mě opravdu učit nemusíš(nebo mě máš za blba? :p ) ale taky musím vidět jak to vypadá. Obzvláště pak když tam není k tomu prakticky nic napsáno. A tady opravdu nejde o žádný vzhled či design( o který v tomto případě samozřejmě nejde) jak demagogicky píšeš, ale jak to vypadá(na jaké je to konektory, či bez, jak to vypadá s tím regulátorem - kde a jak je umístěn), o těch anténách ani nemluvě - tam není lautr nic! :D
Ach jo, proč musíš vždy dodat nějakou kravinu, to fakt nechápu... :rolleyes: :p
Není někdy pak tvá přezdívka opravdu dobře zvolená? To by mě také fakt zajímalo, proč jsi si ji dobrovolně zvolil, ale šťourat do toho nebudu, to je tvoje věc... B-)
Pitomec (10211)|2.8.2008 21:23
Ani nevím co ti mám dál napsat - jestli je atenuátor umístěný vlevo nebo vpravo, nahoře nebo dole, to mě osobně nezajímalo za těch 20 let (co do antén dělám) ani jednou - jediné co mě zajímá je funkčnost, což jsem už psal, takže se nebudu opakovat. Stejně jako jsem napsal, že to mohou vyrobit v provedení na F konektory nebo pod šroubek, jak si zákazník řekne, čili není dál co řešit.

Pokud jde o tu firmu, tak s nimi mám velmi dobré zkušenosti, takže ji bezproblémů doporučím dál a je mně úplně jedno jestli má někdo názor jiný jenom podle toho, že na webu cosi nenašel...
stani (1647)|2.8.2008 22:48
OK, v pohodě... ;) :BB:
stani (1647)|13.8.2008 14:44
[QUOTE=Pitomec;186227]"Dobrý zesilovač" neexistuje - existuje pouze zesilovač, který je nejvýhodnější pro příjem v nějaké dané lokalitě. A takový zesilovač se vybírá zásadně dle signálu v místě příjmu. Osobně zesilovače přímo v anténní krabici nepoužívám (protože v případě poruchy je k nim horší přístup a hlavně se snadno přebudí) - jsem zastáncem kanálových antén a kanálových předzesilovačů, s následným sloučením selektivním slučovačem. Když už pásmovou anténu, tak jedině do míst velmi dobrého signálu a bez potřeby zesílení.[/QUOTE]

Ještě se chci vrátit k tomuto tématu.

Je jasné, že nejlepší jsou kanálové antény a kanálové zesilovače.

Ale je třeba vzít v potaz blízkou budoucnost. Např. zde v Č. Budějovicích by za rok měli běžet čtyři multiplexy. A to na kanálech 49, 50(respektive 39), 22 a 65/63. Tudíž použití kanálové antény a příp. kanálového zesilovače by možná bylo dobré na teď - kdy začne vysílat pouze první multiplex na 49.k, ale jako velice krátkozraké řešení, neboť už za rok přibudou zbývající tři. A ten rozsah jak vidno je dost velký - tedy IV. a V. pásmo. A použití na každý multiplex zvlášť kanálové antény(anebo dokonce při slabším signálu ještě kanálové zesilovače)a pak to všechno slučovat dohromady, tak to se mě zdá nesmysl. Dokonce nereálný nesmysl...

Pak se tedy jeví můj původní záměr - tedy širokopásmové síto a příp. pásmový(IV. a V.) zesilovač jako nejlepší řešení.

Co na to Pitomec?

[COLOR="White"].[/COLOR]
stani (1647)|13.8.2008 15:22
A ještě jeden dotaz:

vycházím-li z toho co jsem napsal předtím, tedy pásmovou anténu a v případě slabšího příjmu i pásmový zesilovač(vše tedy na IV. a V. pásmo).

Ale protože nebudou hned všechny programy(multiplexy) a bude třeba na ten cca jeden rok nutnost ještě použít stávající antény(systém) i na analog, tak by jsem zvolil tedy to síto +zesilovač(IV.+V.) na ten DVB-T 49.k a sloučil to s těma zbývajícími anténami slučovačem 49K. + zbytek. Za rok, by jsem vše vyhodil(tedy ty antény na analog a i vč. tohoto slučovače) a zbylo by pak jen to síto(se zes.) na IV.a V - na který by jely všechny programy(tedy celé DVB-T).

To se mi zdá jako nejjednodušší a nejschůdnější volba.

Otázka ale je, když u té antény(síta) pro DVB-T na IV. a V. pásmo použiji pásmový zesilovač(na IV. a V.) ale sloučím ji do slučovače jenom na 49. kanál, zda to bude v pořádku.... ?
Pitomec (10211)|13.8.2008 20:31
Popravdě řečeno, já bych to vyřešil satelitem (minimálně do doby, než se DVB-T nějak přijatelně ustálí) - protože tam je jistota, že se nic zásadního měnit nebude. U pozemního příjmu je to holt neustálá investice (osobně už ani nepočítám, kolik antén jsem kdy u sebe měnil, ale bylo jich opravdu dost...).
Jinak u pozemního příjmu platí, že bez minimálních znalostí signálu v dané lokalitě (což lze zjistit pouze měřením) nelze spolehlivě nic navrhovat a všechno je to sázka do loterie. Proto bych ti hrozně nerad něco radil na dálku.

Co se týká posledního dotazu, tak samozřejmě lze signál zesílit pásmovým zesilovačem a následně připojit jenom do vstupu konkrétního kanálu, ovšem je tady riziko, že ten slučovač spolehlivě neoddělí i další signály v pásmu - vyřešit to lze (kromě kanálového zesilovače) třeba kanálovou propustí.
stani (1647)|13.8.2008 21:22
[QUOTE=Pitomec;187832]Popravdě řečeno, já bych to vyřešil satelitem...[/QUOTE]

Nebavíme se tu jak řešit TV příjem(všeobecně), ale o příjmu DVB-T. :rolleyes: Aneb opět si nezklamal... :p :-I

[QUOTE=Pitomec;187832] Co se týká posledního dotazu, tak samozřejmě lze signál zesílit pásmovým zesilovačem a následně připojit jenom do vstupu konkrétního kanálu, ovšem je tady riziko, že ten slučovač spolehlivě neoddělí i další signály v pásmu - vyřešit to lze (kromě kanálového zesilovače) třeba kanálovou propustí.[/QUOTE]

Jo, to jsem potřeboval slyšet, díky. Spolehlivě neoddělí - hl. ty blízké. A to v tomto konkrétním případě až tolik nevadí. Šlo mě hl. o to, že když to zesílené celé pásmo dám propustit jen na 49.K, zda to nebude nějak vadit.
Takže to je v pořádku.

Jinak DVB-T je už ustáleno(konečně byl přijat zákon), už se ví na jakých kanálech se bude vysílat, respektive kdy se začne, kdy skončí analog, atd.

Tudíž má úvaha o širokopásmové anténě, vzhledem k tomu, že současné i budoucí DVB-T programy budou v celé ČR "rozsety" po celém IV. a V. pásmu je správná - pokud budu chtít chytat v každé lokalitě v ČR všechny multiplexy(= všechny DVB-T programy) budu si muset takovou anténu pořídit. Nejlépe se tak jeví asi klasické síto, popř. tzv. Colorka nebo i Logaro. Mít několik kanálových antén by byl asi nesmysl.
Otázkou ovšem zůstává, zda u DVB-T jsou(budou) všechny multiplexy z jednoho vysílače(směru)...?
mirekv (7169)|14.8.2008 08:39
[QUOTE=stani;187854]Otázkou ovšem zůstává, zda u DVB-T jsou(budou) všechny multiplexy z jednoho vysílače(směru)...?[/QUOTE]
Počítej s tím, že spíš ne, provozovatelé multiplexů si budou hledat lokality pro ně výhodné.
Pitomec (10211)|14.8.2008 16:20
[quote=stani;187854]Nebavíme se tu jak řešit TV příjem(všeobecně), ale o příjmu DVB-T. :rolleyes: Aneb opět si nezklamal... :p :-I



Jo, to jsem potřeboval slyšet, díky. Spolehlivě neoddělí - hl. ty blízké. A to v tomto konkrétním případě až tolik nevadí. Šlo mě hl. o to, že když to zesílené celé pásmo dám propustit jen na 49.K, zda to nebude nějak vadit.
Takže to je v pořádku.

Jinak DVB-T je už ustáleno(konečně byl přijat zákon), už se ví na jakých kanálech se bude vysílat, respektive kdy se začne, kdy skončí analog, atd.

Tudíž má úvaha o širokopásmové anténě, vzhledem k tomu, že současné i budoucí DVB-T programy budou v celé ČR "rozsety" po celém IV. a V. pásmu je správná - pokud budu chtít chytat v každé lokalitě v ČR všechny multiplexy(= všechny DVB-T programy) budu si muset takovou anténu pořídit. Nejlépe se tak jeví asi klasické síto, popř. tzv. Colorka nebo i Logaro. Mít několik kanálových antén by byl asi nesmysl.
Otázkou ovšem zůstává, zda u DVB-T jsou(budou) všechny multiplexy z jednoho vysílače(směru)...?[/quote]
Vždycky se bavíme (nebo alespoň já určitě) o nejvýhodnějším příjmu obecně a ne jenom o jednom segmentu - pokud bude někdo bydlet v dolině a bude vyžadovat příjem DVB-T, tak podle tvé "logiky" bych mu měl asi navrhnout stavbu 100m věže pro příjem, ne? 9-) Samozřejmě mu doporučím satelit a vymalováno a je mně úplně jedno, jestli chtěl původně DVB-T nebo ne. Doufám že už chápeš vo co go 8-)

Co se týká DVB-T, tak ustáleno není vůbec nic, Nova má licenci na analog do roku 2017 (Prima pak do roku 2018), odebrání není možné bez rizika další arbitráže, TPP je pouhý Topolánkův cár papíru se kterým si může akorát vytřít zadnici, takže vlastně nic...
mirekv (7169)|14.8.2008 17:24
Pitomec: no ale že bys odpověděl na sz ani náhodou.
Pitomec (10211)|14.8.2008 17:30
Vždyť jsem ti odpověděl už včera!
stani (1647)|14.8.2008 20:39
Pitomec: toto vlákno se jmenuje "Jakou anténu k příjmu DVB-T?" a potažmo k příjmu DVB-T. O tom se tu bavíme.

Ano, pokud "bude někdo bydlet v dolině a bude vyžadovat příjem DVB-T", tak mu taky poradím satelit.
Ale o tomto toto vlákno není.

Ale už jsem poznal, že je to zbytečné, zbytečná námaha, je to házení hrachu na zeď... :rolleyes: :-E :-I
majkicz (872)|18.8.2008 16:23
[COLOR="Navy"]Jsem koupil predzesilovac Solid v Datartu za 300,- a nepomohlo to ani o 1% :(. Nabizim k prodeji :)[/COLOR]
goast (36)|2.11.2008 23:00
je antena jen pro V.pásmo?
Pitomec (10211)|3.11.2008 16:46
A k čemu by byla dobrá? Buď je anténa na skupinu určitých kanálů, anebo je (široko)pásmová, ale jenom na V. pásmo je blbost.
Aliens_II (380)|3.11.2008 21:36
[QUOTE=Pitomec;199350]A k čemu by byla dobrá? Buď je anténa na skupinu určitých kanálů, anebo je (široko)pásmová, ale jenom na V. pásmo je blbost.[/QUOTE]

On chce s vertikální polarizací, protože ji prostě potřebuje, to je tak těžké pochopit?
Pitomec (10211)|5.11.2008 10:01
[quote=Aliens_II;199394]On chce s vertikální polarizací, protože ji prostě potřebuje, to je tak těžké pochopit?[/quote]
V. pásmo znamená páté pásmo (neboli kanál 38-60). Jinak se jedná o V, ale polarizaci. To je tak těžké pochopit? :-)
Lark (365)|5.11.2008 11:14
to Aliens: Jestli dobře chápu tvůj požadavek, tak chceš anténu speciálně pro vertikální polarizaci. Tyhle antény se ale běžně nevyrábí s žádným rozlišením polarizace. Polarizaci antény si nastavíš způsobem její montáže. Pro příjem s vertikální plarizací jí zkrátka jen otočíš tak, aby prvky nebyly vodorovně, ale svisle. Jde to i u matrace, ale ta pro tyhle účely není zrovna nejvhodnější. Antény maj většinou rozdílné vyzařovací diagramy v rovině prvků a kolmo na prvky. Dřív se sice dělalo pár antén optimalizovaných pro vertikální polarizaci (pro III. pásmo), ale docela pochybuju, že dneska se něco takovýho pro IV. a V. pásmo prodává.
moralles (14)|5.11.2008 11:33
no k memu prekvapeni. ted po zvyseni vykonu na Zizkove chytam signal na prutovku asi 15cm velkou - pasivni. bydlim ve Statenicich cca vzdusnou carou 12km od vysilace a jeste to je v doliku.

to me fakt dostalo signal krasny plynuly. set-box Homecast em1150. ted uz fakt ma digital smysl, kdyz je poradny vykon tak staci mala prutovka a je to
Aliens_II (380)|5.11.2008 20:57
[QUOTE=Pitomec;199632]V. pásmo znamená páté pásmo (neboli kanál 38-60). Jinak se jedná o V, ale polarizaci. To je tak těžké pochopit? :-)[/QUOTE]

Oj, tak to je taky pravda. To jsem tedy opravdu blbě pochopil, ale tuto poznámku jsem již pochopil.
Asahi (122)|12.11.2008 22:58
Mel bych dotaz (losos uz mi objasnil, ze k chytani dvb-t je potreba alespon hrebik v coax zdirce :) ) zda je potreba nejaka specialni antena, abych na lcd tv s vestavenym hd dvb-t (sony 40W4500) mohl chytat testovaci hd vysilani ct a novy nebo bude stacit tahle klasicka? http://dvbtshop.net/img/teant01.jpg

Diky za odpoved.
Ivo Mašek (10205)|13.11.2008 08:28
[quote=Asahi;201570]Mel bych dotaz (losos uz mi objasnil, ze k chytani dvb-t je potreba alespon hrebik v coax zdirce :) ) zda je potreba nejaka specialni antena, abych na lcd tv s vestavenym hd dvb-t (sony 40W4500) mohl chytat testovaci hd vysilani ct a novy nebo bude stacit tahle klasicka? http://dvbtshop.net/img/teant01.jpg

Diky za odpoved.[/quote]
Pokud máš dostatečně silný a kvalitní signál, tak stačí i ta, na kterou odkazuješ. Ono je v podstatě nutné dostat příslušně silný a kvalitní signál do přijímače (a je šuma fuk, co bude prostředníkem - někomu stačí obyčejný prut, někdo, kdo bydlí v nevhodné pozici, holt musí investovat do "klasické" anteny)., a o zbytek se už postará přístroj, tam záleží na jeho vybavení.
Asahi (122)|13.11.2008 11:22
Diky za odpoved. Dneska zkusim jak to bude slapat s vypujcenou antenou a pak uvidim. Ma smysl se pri nakupu anteny divat na to jaky ma zisk a ktere pasmo je pro me dulezite? Videl jsem treba aktivni antenu s predzesilovacem od hamy za 490 Kc, ktera mela zisk 36dB a pak takovou tu "tycinku", ktera mela zisk 20dB, ale stala litr.
Asahi (122)|13.11.2008 20:19
Tak se zapujcenou antenou, co jsem tu postoval, jsem naladil vsechny dostupny programy vc. tech testovacich HD.