Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pomoc při výběru poskytovatele digitální TV

mario21 (12)|23.7.2008 08:46
Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem poskytovatele digitální televize. Uvažoval jsem o DIGI TV nebo Gital. Nezávisle na sobě bych chtěl sledovat 2 TV s možností rozšíření do budoucna. U DIGI TV mě láká nabídka programů a možnost připojení dvou TV, ale všichni píšou, že kvalita signálu je horší – moje "hlavní" TV je plazma 42" – takže z toho mám trochu strach. Proto jsem začal uvažovat o Gitalu. Pokud to chápu správně, pro Gital by mi stačlo nyní koupit jakýkoliv sat.komplet a pokud bych chtěl v budoucnu přidat další nezávislé TV, dokoupil bych další receiver s kartou a vyměnil konvertor, je to tak? Dál bych chtěl mít možnost sledovat i cizí volné programy. A ještě poslední věc – je lepší kopit nějaký sat.komplet nebo si jej "poskládat". Vím, že jsou i receivery s EMU a ty asi v nabídkách sat.kompletů nebudou… Děkuju za odpovědi.
Pitomec (10211)|24.7.2008 18:24
Golden Interstar 770 s EMU, jednu parabolu na Astru 23,5E (s kartou Gital), druhou parabolu na Intelsat 1W (Cigi), DiseqC přepínač 2/1 a frčíš :-)
mario21 (12)|25.7.2008 12:11
Aha. Mě nedošlo, že DIGI vysílá na jiné družici... Takže s monoblokem nepochodím. A nestačila by jedna parabola, 2 konvertory a multifokus? A poradil bys mi prosím co si teda konkrétně pořídit? Mám na mysli hlavně ty konvertory, příp. velikost paraboly... O příjmači jsem uvažoval spíš Openbox 810. Prý by měl mít o něco lepší obraz... Ale třeba to tak není (nemám vlastní zkušenost).
fie (14)|25.7.2008 17:57
Pokud budeš chtít přijímat současně Astru 23,5E a Intelsat 1W, tak to na jedné běžné parabole multifokusem neuděláš.
(Edit o pár hodin později: Tady se píše, že to prý jde: http://www.cssf.cz/showthread.php?t=31688)

Můžeš to vyřešit motorem pro natáčení paraboly, dvěma parabolami, nebo toroidní anténou.

Původně jsem taky uvažoval o dvou parabolách. Nakonec jsem se rozhodl pro toroidnní anténu T90, protože ta by měla bez problémů pokrýt satelity od 28,5E do 1W a pro každý satelit v tomto rozsahu má zisk jako parabola o průměru 90 cm namířená přímo na satelit. Rozsah 30 stupňů je na Toroidu realizovatelný, teoreticky jde na jeden toroid WaveFrontier chytat satelity v rozsahu až 40 stupňů (ale i výrobce přiznává, že to je spíš teorie a reálnější je spíš těch 30 stupňů).
Jenom bacha na to, že na trhu se objevují toroidní antény, které ani na papíře nedosahují kvalit originálu od WaveFrontier (v krajních pozicicích mají menší zisk atd.) Vzhledem k té plazmě předpokládám, že peníze moc řešit nemusíš, takže doporučuji toroid od WaveFrontier (ostatně stojí jako dvě duralové paraboly 110 cm). A protože anténa je nejlepší zesilovač, tak T90 a ne T55.

V nejbližších dnech budu objednávat toroid, teď ještě řeším jaké single LNB a vybírám mezi:
Iverto silvertech
Smart Titanium
Megasat Diavolo
Předpokládám, že výše uvedené LNB patří k těm lepším na trhu.

Ještě upozorňuji, že kvalitu signálu si můžeš taky domrvit použitím levného koaxiálního kabelu, čím delší koax, tím je jeho kvalita důležitější.
Pitomec (10211)|25.7.2008 21:18
[quote=mario21;185833]Aha. Mě nedošlo, že DIGI vysílá na jiné družici... Takže s monoblokem nepochodím. A nestačila by jedna parabola, 2 konvertory a multifokus? A poradil bys mi prosím co si teda konkrétně pořídit? Mám na mysli hlavně ty konvertory, příp. velikost paraboly... O příjmači jsem uvažoval spíš Openbox 810. Prý by měl mít o něco lepší obraz... Ale třeba to tak není (nemám vlastní zkušenost).[/quote]
Na Cigi parabolu 80cm, na CS Link stačí 60cm, přičemž konvertory se dneska prodávají s šumovým číslem 0,2dB. Pokud jde o výrobce, tak na tom tak moc nezáleží, páč je to stejně všechno na jedno brdo (jedině u těch parabol bych se zaměřil na mechanické provedení, aby se to při prvním větru netočilo jak kolotoč...).
mario21 (12)|27.7.2008 18:48
Díky za příspěvky. Ještě bych se chtěl zeptat na další věc. Možná to bude úplná blbost, tak mě prosím nekamenujte...:-) Může se dát do multifokusu monoblok? Ještě jsem totiž koukal na parabolu Multibeam E85, která má tyto pozice 28.5°E, 23.5°E, 19.2°E, 13°E, 5°E, 1°W, 4°W. Tak jsem si říkal, že z hlediska jednoduššího nastavení by se mohl hodit na 19,2 a 23,5°E monoblok, no a na 1°W samostatnej konvertor. Jak říkám, třeba je to úplná blbost a zbytečnost...
Pitomec (10211)|27.7.2008 19:36
Paraboly dej určitě 2. Pokud jde o kombinaci monoblok+single, tak to asi nepůjde, protože monoblok má vestavěný DiseqC přepínač a ten sloučit ještě s externím DiseqC přepínačem (kvůli připojení single konvertoru), to je haluz. Takže na jednu parabolu 2x single konvertor (Astry), na parabolu druhou pak 1x single (Cigi), DiseqC přepínač 4/1 a hotovo.
fie (14)|27.7.2008 21:32
Dvě paraboly doporučuješ proto, že zisk Multibeam E85 pro 1W odpovídá cca parabole 80 cm, přičemž pro pozici 1W je 80 cm minimální doporučený průměr, takže by byla malá rezereva ?
Pitomec (10211)|28.7.2008 07:12
Žádná parabola nemůže spolehlivě obsáhnout pozici od 23,5E do 1W - navíc cena za 80cm parabolu je někde kolem pětistovky, takže to není taková pálka, aby to člověk nezvládl (finančně).
mario21 (12)|28.7.2008 08:25
Ještě jenom se pokusím vysvětlit proč pořád zmiňuji tan monoblok. Jde mi o to, že jsem chtěl mít 2 nezávislé TV (2 rodiny). Na jedné TV bych chtěl jen 2 Astry a na druhé 2 Astry + Intelsat. Na ty Astry jsem si říkal, že by stačilo koupit twin monoblok a jeden jeho výstup potom sloučit s DiseqC přepínačem s Intelsatem. Takže by to měla být levnější varianta než 2 twin konvertory pro Astry, jeden single pro Intelsat a dva DiseqC přepínače... A protože na stožáru nemám zas moc místa, raději bych jednu parabolu, ale samozřejmě jen v případě, že by to fungovalo. A z těch dvou nezávislých TV vyplývá, že nemůžu použít motor...
fie (14)|30.7.2008 15:05
Jestli koupíš twin monoblok za 1300 a nebo dva twin LNB za 2 x 500 a k tomu přepínač za 300 Kč tak to cenově vychází furt zhruba stejně.

Co se týče těch dvou parabol - brání ti něco použít jeden toroid ?

Děláš-li TV pro souseda, který není z rodiny, tak se připrav, že jakmile jemu nepojede TV, tak tě bude otravovat bez ohledu na to jestli se ti to hodí nebo ne, takže bys to měl udělat tak robustní, aby tě soused otravoval co nejméně.

V rámci dobrých sousedských vztahů je lepší investovat víc peněz na začátku, než riskovat že u sousedů budou padat věty jako "Stálo to tolik peněz, venku ještě neprší a ten signál už blbne. Ten trouba od vedle co to montoval nás určitě natáh, my jsme mu zaplatili jeho satelit a vidíš to. Nám to nejede a jemu určitě jo."

Samozřejmě záleží na tom jaký máš sousedy, ale mě už pár lidí nepříjemně překvapilo. Ušetříš někomu čas, tisícikoruny a oni na tebe koukají jako na vraha, když chceš aby se podíleli na společných nákladech v ceně pár stokorun.
losos (2977)|3.8.2008 00:10
Také by bylo dobré, aby sis přečetl tohle :

https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=15722&page=2

a to co uvedl fie, to opravdu nikomu nepřeji.....ahoj.

P.S. Neuvedl jsi, jakou plazmu..., jaké má rozlišení, je HD ready, nebo fulHD, či jen 480 řádků ? Možná, pokud máš Hd ready, nebo fulHD, by to chtělo sat. přijímač HD....atd.
vlados_dyk (13)|30.1.2011 19:40
Pánové, rád bych se i já připojil do tohoto tématu a požádal o radu. Také se rozhoduji, jakého satelitního poskytovatele si zvolím a zatím to vypadá na Skylink. A teď řeším, pro kolik družic bych si měl připravit parabolu a LNB. Určitě chci monoblok single pro dvě nejčastější Astra3 a Astra1, ale přemýšlím, jestli nepřidat ještě jeden LNB pro nějakou třetí družici a kterou. Nemám vyhraněný styl programů, které bych chtěl chytat, takže ta třetí nemusí být tématicky zaměřena. Možná na sportovní přenosy. Kterou třetí družici by jste mi poradili, aby stačila jedna parabola?? Předem díky
Pitomec (10211)|30.1.2011 20:37
Jedna parabola je z principu nesmysl (pokud nemá rotátor) a co se týká výběru poskytovatele, tak si napřed musíš odpovědět na to, co za programy chceš vlastně přijímat. Bez toho se dál pohnout nelze.
vlados_dyk (13)|31.1.2011 07:13
[quote=Pitomec;327276]Jedna parabola je z principu nesmysl (pokud nemá rotátor) a co se týká výběru poskytovatele, tak si napřed musíš odpovědět na to, co za programy chceš vlastně přijímat. Bez toho se dál pohnout nelze.[/quote]

Tak v první řadě klasiku, takže český programy (i HD) a k tomu ty volně šiřitelný. Nepočítam s kupovánim balíčků za další programy. A tak sem myslel, že příjem na tři družice z jedný paraboly měl dostačovat.
Dagy2 (3153)|31.1.2011 09:51
v princípe dobrá možnosť na parabolu "štandardných" 80÷85cm je príjem družíc 13E, 19.2E, 23.5E, 28.5E.
Tak si zober teraz zoznam programov na jednotlivých družiciach a študuj čo by si chcel pozerať.
Tu vo vedľajšom vlákne kolega losos sľuboval každý deň nejaký nový program z "netradičnej družice", ale musím povedať že to fláka.
(Zrejme mu Ariva zožerie ďaleko viac času, než predpokladal - nadalo mi nerýpať :) )


V prípade, že sa rozhodneš pre viac než 2 základné družice je monoblok 19.2+23.5 absolútny nezmysel, pretože ti bude komplikovať pripojenie ďalších LNB. Tu by som volil samostatné LNB + Diseq 4/1 prepínač.

Ak sa nevieš rozhodnúť pre programy je ideálne riešenie parabola s motorom ako ti radí Pitomec. Tam máš voľbu absolútne slobodnú záleží len aký uhol výhľadu vieš zabezpečiť.

Otočná parabola je problém ak uvažuješ o twin tuneru alebo viacerých TV.
Pitomec (10211)|31.1.2011 10:22
[quote=vlados_dyk;327351]Tak v první řadě klasiku, takže český programy (i HD) a k tomu ty volně šiřitelný. Nepočítam s kupovánim balíčků za další programy. A tak sem myslel, že příjem na tři družice z jedný paraboly měl dostačovat.[/quote]Obvykle stačí družice 2 (Astra 19,2E+23,E) a tudíž konvertor monoblok. Počet výstupů pak dle počtu přípojných míst (max. 4)
losos (2977)|31.1.2011 11:39
[quote=Dagy2;327381]...Tu vo vedľajšom vlákne kolega losos sľuboval každý deň nejaký nový program z "netradičnej družice", ale musím povedať že to fláka.
(Zrejme mu Ariva zožerie ďaleko viac času, než predpokladal - nadalo mi nerýpať :) )
[/quote]

Ano, původně jsem to plánoval psát vždy o jednom programu, ale změnil jsem to na popis zajímavých programů vždy z jedné družice...takže jsem se zmínil již o hodně programech - určitě o více než jednom denně... :)

Nicméně, snad se polepším, měl jsem moc práce se settingem a ještě i problémy s druhou novou Arivou (občas nechce reagovat na DO). Nicméně to již skončilo a tak snad budu v tom psaní pokračovat, přijde-li nějaká inspirace...

A pro mario21 :
Zaměř se hlavně na programy, které jsou vysílány v HD !
Těch v SD si nevšímej !
Já se v SD dívám už jen na ČT 24, nebo TA3.
Pitomec (10211)|31.1.2011 11:57
[quote=losos;327408]Ano, původně jsem to plánoval psát vždy o jednom programu, ale změnil jsem to na popis zajímavých programů vždy z jedné družice...takže jsem se zmínil již o hodně programech - určitě o více než jednom denně... :)

Nicméně, snad se polepším, měl jsem moc práce se settingem a ještě i problémy s druhou novou Arivou (občas nechce reagovat na DO). Nicméně to již skončilo a tak snad budu v tom psaní pokračovat, přijde-li nějaká inspirace...

A pro mario21 :
[COLOR=red]Zaměř se hlavně na programy, které jsou vysílány v HD ![/COLOR]
[COLOR=red]Těch v SD si nevšímej ![/COLOR]
Já se v SD dívám už jen na ČT 24, nebo TA3.[/quote]To by viděl tak jeden, možná dva programy, a to vesměs ještě ty, které jenom opakují programy (HBO HD, Filmbox HD) :D Možná Eurosport HD by to zachránil, ale jeho technická kvalita je taky bídná 9-)