Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

otázka na legálnost použití hudby na DVD

kunaman (48)|22.7.2008 08:12
Zdravím, možná jsem už zbytečně vystrašený, ale radši se zeptám:

vyrábím teď DVD pro jednoho zadavatele, on sám si dodal hudbu kterou chce použít ( těžko se souhlasem autora či zastupitele ) a DVD nebude jen pro soukromé účely. Jak se mám distancovat od tohoto po právní stránce? Napadlo mě neuvést tam žádné info o sobě, ale to se mě zas nelíbí z pohledu reklamy :)

díky za odpovědi
stani (1647)|22.7.2008 09:19
"V dobré víře".

Do faktury(či smlouvy) napsat, že se jednalo o vytvoření DVD, vytvořené z části dodaných materiálů - hudby(případně vyjmenovat o jaké skladby se jednalo) přímo od zákazníka. Zákon ti neukládá zkoumat zda má zákazník k této hudbě povolení ji používat či autorská práva, jednáš tedy v dobré víře.

Zákazník hudbu dodal, je svéprávný a právně zodpovědný, sám musí vědět co dělá.
BOBA (590)|22.7.2008 10:55
[QUOTE=kunaman;185578]Zdravím, možná jsem už zbytečně vystrašený, ale radši se zeptám:

vyrábím teď DVD pro jednoho zadavatele, on sám si dodal hudbu kterou chce použít ( těžko se souhlasem autora či zastupitele ) a DVD nebude jen pro soukromé účely. Jak se mám distancovat od tohoto po právní stránce? Napadlo mě neuvést tam žádné info o sobě, ale to se mě zas nelíbí z pohledu reklamy :)

díky za odpovědi[/QUOTE]


Taky už mě to párkrát napadlo, ale jsem placený od zadavatele a ten vystupuje jako vlastník, takže zodpovědnost by měl nést on. Možná se mýlím. V tomto Kocourkově chce každý rozhodovat, ale nemít zodpovědnost.
appalacio (201)|22.7.2008 10:56
[QUOTE=stani;185582]"V dobré víře".

Do faktury(či smlouvy) napsat, že se jednalo o vytvoření DVD, vytvořené z části dodaných materiálů - hudby(případně vyjmenovat o jaké skladby se jednalo) přímo od zákazníka. Zákon ti neukládá zkoumat zda má zákazník k této hudbě povolení ji používat či autorská práva, jednáš tedy v dobré víře.

Zákazník hudbu dodal, je svéprávný a právně zodpovědný, sám musí vědět co dělá.[/QUOTE]

přesně.. jde o to, pouze upřesnit podmínky v zadavatelské smlouvě, jednoduše, jde o dílčí práci na DVD a tu svoji práci vyjmenovat, jak bylo uvedeno...
no a reklamě na médiu bych se nevyhýbal, napsal bych něco ve smyslu... spolupracovali..... nebo ... spolupodílel se na výrobě ....
Pytkin (7947)|22.7.2008 11:51
ja by som dal "DVD AUTHORING" , "STRIH", atd ..
Stano_tvf (504)|23.7.2008 06:41
Niekedy dávam ako doprovod hudbu napr. Mozarta. Aj to podlieha autorskému zákonu?
Pytkin (7947)|23.7.2008 11:36
klasika uz nie ..
kunaman (48)|23.7.2008 18:10
no tím bych si nebyl tak jistý, kdysi mi někdo tvrdil, že stačí aby danou skladbu někdo znovu nahrál / orchestr atp.. / vydal jako svou nahrávku a licence se prodlužuje od začátku. Ale dokázat, že je to jejich nahrávka asi nebude tak lehké :)
artam (1147)|23.7.2008 21:18
Na nahravky tusim plati autorska ochrana 50 rokov (v USA si uz darmozraci vylobovali 95 rokov a zrejme to neminie aj EU), na samotne dielo 70 rokov od smrti autora.

Takze u Mozarta je sice jeho dielo uz volne, ale na konkretnu nahravku orchestra plati zatial tych 50 rokov. Takze staci pouzit nejake prevedenie z 50. rokov minuleho storocia a si za vodou :-).