Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

upc + sta - rada se zapojenim

fleshi (6)|21.7.2008 13:25
zdravim,

moje situace je nasledujici
- mam tv + net od upc
- pri rekonstrukci bytu mi delnici znicili zasuvku upc
- v baraku sta
- chci sloucit signal od upc se signalem sta a posilat na 5 ruznych mist v byte
- mam polozene koaxialni kabely, kam je potreba
- kabely jsou ukonceny zasuvkou tv, sat, r
- moje predstava o zapojeni viz. priloha

a ted dotazy
- A nahrazuje zasuvku upc, asi nejaky rozbocovac (1 x vstup, 2 x vystup); co mi doporucite?
- B slouci signaly upc a sta a vysledek posle do zasuvek (2 x vstup, 5 x vystup); mozna 2 udelatka; co mi doporucite?
- C staci obycejne tecko?

diky za rady
schema.jpg
Pitomec (10211)|21.7.2008 20:01
Zásuvku od UPC nenahradíš ničím jiným, protože ta zásuvka je konstruovaná pro připojení internetu (a pokud u UPC neděláš a nevíš jak je tam internet řešený, tak ani nemůžeš použít žádný ekvivalent). Nejsnažší je zavolat na UPC a zásuvku si nechat vyměnit (možná bys ji i někde sehnal, ale vzhledem k tomu jaký je to atyp, tak asi jenom s velkými obtížemi...).

Sloučit kabelovku a STA je dost problém, protože se ti tam překrývají frekvence, což nijak nevyřešíš. Nebo to vyřešíš měničem kmitočtu, kdy signály z STA budeš pěkně jeden po druhém převádět na kanály, které UPC nepoužívá, ale to se nedoplatíš (co jeden program, to jeden měnič a pak to ještě všechno sloučit dohromady, nastavit úrovně signálu a zesílit, aby to šlo použít na 5x TV).
fleshi (6)|21.7.2008 22:33
diky za odpoved, ale
1) asi jsem zapomnel napsat, ze vsechny cary na obrazku jsou koax
2) na pozici A jsem dal nejaky rozbocovac z hornbachu (co presne to je ted nevim neb nejsem doma) a funguje. tusim, ze ma na vystupech napsano 7.5xdBy (??? tady me nechytejte za ty jednotky, je tam bud neco misto x nebo misto y ;-) ). stejny rozbocovac, ktery mel na vystupech napsano 4xdBy nefungoval. takze zaver zni - zasuvku od upc nahradit lze, jenom je potreba vedet cim, aby to nemelo vliv na kvalitu signalu. vi nekdo?
3) s tou sta si me nepotesil. potvrdi jeste nekdo dalsi, ze je to za rozumne naklady neresitelne?
4) v pripade, ze je slouceni upc a sta tv signalu nerealne za rozumnych nakladu (do rekneme 2k), je realne na pozici B dat nejaky prepinac, tak abych si mohl do rozvodu pustit bud upc nebo sta?
5) na pozici C staci to tecko nebo co by tam melo byt?
Pitomec (10211)|24.7.2008 18:51
Účastnická zásuvka od UPC je defacto frekvenční výhybka, takže abys ji nahradil, k tomu potřebuješ znát frekvence používané jak pro TV a R, tak (to hlavně) pro internet. A tady je bez debat nejsnažší sehnat zásuvku jinou, pokud je ta původní v trapu. Ono to možná bude s rozbočovačem chodit, ale jenom do doby, než zarušíš zpětný kanál internetu a UPC ti to pak spočítá i s chlupama.

Přepínač RF signálů neznám, to je snažší to přepínat mechanicky konektorama. Nebo si někde sehnat starou VHSku, propojit ji s TV přes AV, naladit na ní signály z STA (přičemž kabelovku budeš mít píchlou do TV přímo) a sleduješ. Sice krapet nepohodlí, ale nic levnějšího není.
fleshi (6)|31.7.2008 16:39
k ty upc zasuvce to uz zni jako vysvetleni, i kdyz tomu nerozumim :-) ok.
co to znamena: "zarušíš zpětný kanál internetu"
s tim videem je to napad, ale u me nerealizovatelny. do technicke mistnosti mi vedou kabely upc a sta, z ni do kazdy mistnosti vzdy jeden kabel :-( asi se smirim s tim, ze pokud budu chtit sta, tak rucne prehodim kabel :-(
Pitomec (10211)|1.8.2008 12:52
Internet funguje obousměrně, tj. jedním kanálem přijímáš data od UPC k sobě a kanálem druhým (právě tím zpětným) posíláš data od sebe k UPC. A pokud se stane, že do toho zpětného kanálu něco vleze (třeba vyzařuje nějaká TV apod.), tak ten kanál zarušíš a samozřejmě všem účastníkům, jenž jsou na tu jednu větev zapojeni (on ten zpětný kanál je totiž ještě v celém kabelovém rozvodu zesilován, čili lze ten net odstřelit celkem slušnému počtu userů). Což je pochopitelně dost průser. Proto je tam daná ta účastnická zásuvka, která oddělí internet od TV (a R) a nic podobného se stát nemůže. Když tu zásuvku ovšem vyhodíš a dáš jenom rozbočovač, tak je to jak jsem psal výše (ona je tam sice ještě jedna "pojistka" v podobě filtrů v rozvodných skříních, ale na to radši nespoléhat - prostě nechat zásuvku a nic jiného neřešit).