Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Co zachytím v PC po přechodu z anal. na dig. kabelovku UPC

cupre (5)|18.7.2008 12:02
Zdravím,
mám nyní analogovou kabelovku od UPC (nabídka KLASIK -cca 40 programů) a v PC kartu Leadtek WinFast DTV2000H. Pokud bych přešel na dig. kabelovku (nabídka STANDARD - vlastně programová nabídka KLASIK šířená digitálně + několik dalších programů výhradně digitálních), co tedy budu moci na této TV kartě v PC zachytávat? Chápu, že prostě dig. formát DVB-C je s kartou nekompatibilní a navíc je zde to kódování většiny digitálně šířených programů. Přečetl jsem si zdejší fora, ale přesto pár možná hloupých otázek:
1) Rozumím tomu správně, že z anténí zástrčky mi přesto stále bude dostupný i analogový signál v !celém! rozsahu nabídky programů KLASIK (tedy nikoliv pouze ČT,nova a prima), který je vlastně "podvojně" šířen zároveň s tím digitálním a nic pak nebrání přivést jej koaxem do TVkarty v PC pomocí rozbočovače v anténí zásuvce, jako to mám doposud u analogové kabelovky?
2) Pokud ano, nemá toto "podvojné" šíření analogu a digitálu nějaké následky v rušení signálu? Tedy bude ten analog co přivedu do TVkarty v PC alespoň v té "kvalitě ;-)" co mám doposud na analogové kabelovce?
3) A jak to bude do budoucna s tím analogem? Nebudou v dohledné době z té nabídky postupně jednotlivé programy odpadávat (to je nebudou šířeny už pouze digitálně)?
Ivo Mašek (10205)|18.7.2008 19:18
1) Ano v celém rozsahu budeš přijímat analog.
2) Nemá to žádné následky v rušení signálu. Analog se šíří odděleně od digitálního signálu (DVB-C). Oba signály se nepotkají.
3) V nejbližší (a troufnu si říci, že i v delší) době opravdu nedojde k úplné digitalizaci. Ovšem počítej s tím, že filmové kanály budou určitě pouze digitální a většinou zpoplatněné (některé již tak jsou). Zpravodajské kanály, i když jsou šířeny v digitálu (jak který), budou určitě ještě hodně dlouho šířeny v analogu.
jarda50 (1424)|18.7.2008 22:16
Pan Ivo má pravdu. UPC už nabízí některé filmové kanály jen v digitále např NOVACINEMA. A některé placené převádí do dogitálu. Při přechodu na digi už nelze přijímat např skupinu HBO v analogu.
Pitomec (10211)|19.7.2008 14:10
HBO v analogu už ani není (od 06/2008). Ale je otázkou, jestli dělá UPC dobře, protože přechodem na digitál odpadá ta největší výhoda (tj. signál dostupný na všech TV v domácnosti bez nutnosti dokupování STB) a je pak otázkou, jestli není lepší celou digitální kabelovku hodit k šípku a vzít třeba Digi nebo CS Link.
cupre (5)|19.7.2008 16:23
Děkuji za odpovědi.
Pro mě je podstatný, že alespoň v té analogové kvalitě, budu moci i nadále přijímat přes kartu v PC drtivou většinu programů, tedy konkr. celou tu nabídku KLASIK (jde mě hlavně o sportovní kanály jako eurosport, galaxii a pak ty dokumentární). Snad časem (než to všechno bude dostupné jen digitálně) už budou i nějaké vhodné DVB-C karty resp. nějak se to "vyřeší" s tím kódováním. Proto fakt, že 1 STB = 1 digitální příjem na 1 TV, je mi nyní celkem putna, hlavně že je zároveň dostupný i ten analog drtivé většiny programů, který můžeš rozvést jak chceš.
p.s. zrovna HBO jsem již před pár lety zrušil, protože jsem na to vůbec nekoukal :-)